Jump to content

Welcome to Български Толкин Форум
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!
Photo

Най-смешните моменти

• Please log in to reply
14 replies to this topic

Гандалф Сивия

Гандалф Сивия

Истар/Маяр

• Потребители
  • 273 posts
Реших да създам тема по образеца на nowduv.Както вече сте забелязали от заглавието,тя е за най-смешните моменти във филма.
На мен лично един забавен момент ми е в битката при Шлемово усое,където Гимли удря един от уруките на едно място и той се сгромолясва.:rolleyes:/>/>/>

Edited by Гандалф Сивия, 13 февруари 2013 - 11:32 .

All,you have to decide,is what to do with the time that is given to you!

Gortaur

Gortaur

УААААААААХРРХ!

• Потребители
  • 416 posts
Малко преди / след (забравих) смъртта на Боромир. На един от орките супер яко му хвръкна главата :) ...

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts
Цялото участие на Гимли си беше безкрайна комедия :)

Гандалф Сивия

Гандалф Сивия

Истар/Маяр

• Потребители
  • 273 posts
Съгласен съм.

Еовин

Еовин

Скиталец

• Потребители
  • 75 posts
За мен може би най-смешно беше, когато по време на битката при Шлемово усое, Арагорн трябваше да подхвърли Гимли, нещо се спогледаха и Гимли каза на Арагорн нещо от сорта на „И да не си казал на елфа за това!“. :D
banner.png

konstantin cherganov

konstantin cherganov

Билбо Багинс

• Потребители
  • 589 posts
Гимли е комедианта на филма.
13turniri.png

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts
Целият филм е смешен на фона на книгата ;)

Гандалф Сивия

Гандалф Сивия

Истар/Маяр

• Потребители
  • 273 posts

Целият филм е смешен на фона на книгата ;)

Защо? Филмът идеално предава духа на книгата. Това, че Том Бомбадил не участва и че елфска армия участва в битката за Шлемово усое се преживява. Останалото си е съвсем наред. Някой във форума преди време беше казал, че за нас, феновете на книгата, трябва да се направи отделен филм, много дълъг и да обхваща всеки детайл от книгата, за да ни се хареса. Но, уви...

DragonSlayer

DragonSlayer
  • Маяри
  • 1632 posts

Защо? Филмът идеално предава духа на книгата. Това, че Том Бомбадил не участва и че елфска армия участва в битката за Шлемово усое се преживява. Останалото си е съвсем наред. Някой във форума преди време беше казал, че за нас, феновете на книгата, трябва да се направи отделен филм, много дълъг и да обхваща всеки детайл от книгата, за да ни се хареса. Но, уви...

Недей така, бе, човек! Как така ще предава идеално духа на книгата? Разбирам да кажеш, че те кефи, да кажеш, че е як филм - да, нормално е, бих го разбрал и приел. Ама как така ще кажеш, че предал идеално духа на книгата. Нали за Властелина на пръстените говорим, не за някоя друга книга, че почти се обърках. Много хвалби съм чувал за филмите и с доста от тях бих се съгласил, но това минава границите на здравия разум. Предавал идеално духа на книгата! :) Хехе... това беше добро!

Не е задължително да има смисъл във въпросите.
Това е задължително само за отговорите."

Сюзън Смърт

Гандалф Сивия

Гандалф Сивия

Истар/Маяр

• Потребители
  • 273 posts
Добре де, не чак идеално, но предава основната идея. Но наистина има немалко моменти във филма, които са си точно попадение и които предават духа на книгата. Такива моменти са: пътуването през Мините на Мория, Битката при Черната порта, сцените в Графството, сцените със Саруман, Гандалф и други. Има си трески за дялане, но аз определено не бих казал, че филмът е смешен на фона на книгата. Но това е друга тема, обсъждана многократно и то доста надълго и нашироко.

DragonSlayer

DragonSlayer
  • Маяри
  • 1632 posts
Когато кажа "духа на книгите", аз имам различна представа от тази за добре предадена сцена. Добре предадени сцени - визуалното и тематично, има много. Филмът се справя чудесно в тези моменти и аз отдавам почит там, където това е постигнато добре. Камерата, която представя от орлов поглед изгледа към Гондор или визията на Мория, архитектурата на Мордор, изобщо, в моментите, където филмът облича в картини описанията от книгата, смятам, че се справя добре, независимо дали тези картини се покриват с моите представи за тях. Това е част от онази свобода, която по право принадлежи на режисьора и която има най-малък "импакт" към предаване духа на книгите.

Но в момента, в който ти представиш Мери и Пипин като двама селски глупаци, които попадат в приключението просто по стечение на обстоятелствата, а не като следствие на тяхната привързаност и посвещение към приятеля им Фродо, ти срутваш целенасочено една от подпорните стени на текста. Целенасочено и неоправдано!

В тези и в други такива моменти филмът не е посмешище, той е гротеско изкривяване на смисъла и духа на текста. Безсмислено, целенасочено, неоправдано.

Съжалявам, но такова е положението. Не мога да устискам на желанието да споделя колко съм впечатлен от предаването на визията и колко съм разочарован от изкривяване на духа на книгите. Толкова години след излизането на филма моите чувства са по същия начин силни и непреодолими, както след излизането му, всеки път, щом стане дума за това. Хобит само разпали и задълбочи тези чувства.

Чувствам се като дете, което си е поискало играчка за Коледа, а е получило описание за експлоатацията ѝ. :)

Сюзън Смърт

Гандалф Сивия

Гандалф Сивия

Истар/Маяр

• Потребители
  • 273 posts
Чак сега разбирам какво имаш предвид под "духа на книгата". И си напълно прав за това. Но когато аз гледах филмите за първи път, не се ядосах, че не виждам някои неща така, както си ги бях представял, четейки книгата, защото иначе няма как който и да е филм по книга да ми хареса, освен ако аз самият съм го направил. Просто си помисли, че виждаш как някой друг фен на Толкин си представя Средната земя, представи си, че гледаш епичен фентъзи, екшън, приключенски филм (което си е така) и той няма как да не ти хареса. Но и ти си прав. Има абсурдни изменения във филма спрямо книгата, но на фона на цялостната картина те могат и да се подминат. Хобит няма какво да го коментираме. Всички останахме разочаровани от филмите по него. Прави си сметката, дори хора, които не са чели книгата, казаха, че Властелинът(филмът) е с класи над Хобит(филма)

Edited by Гандалф Сивия, 12 април 2016 - 02:48 .

Thalagos

Thalagos

Пазач на потайности

• Потребители
  • 51 posts
Битката при Шлемово усое, Гимли и Леголас:

Гимли, опитвайки се да надникне над стената : - Какво се случва там долу?

Леголас: - Да ти го опиша ли? Или да ти намеря съндък?

Смехът на Гимли след това ме довършва :D :D

А, сетих се и за надпиването пак между Гимли и Леголас (мисля че това е в разширеното издание).
Гимли вече здравата се е насвяткал,а в един момент Леголас казва:

- Чувствам нещо. Леко гъделичкане по пръстите ми. Мисля че ми въздейства.

Смешното тук е физиономията, която Еомер прави, чувайки това.

http://33.media.tumb...fhux7o1_500.gif

Edited by Thalagos, 12 април 2016 - 05:25 .

Sindon we bald, Sindon we strang, Eorlingas , Fram ond trum.
Sindon we bald, Sindon we strang, Eorlingas , Arë lang.

DragonSlayer

DragonSlayer
  • Маяри
  • 1632 posts
Ми то не е въпрос на това как си го представя човек, то си е черно на бяло написано. Приятелите на Фродо виждат, че нещо става с другарчето им, той не им споделя, за да не ги тревожи и защото знае, че няма да го оставят сам, те се тревожат, защото виждат, че нещо се пече, организират му следене за да не го изпускат от очи, правят подготовка паралелно с него, за да са готови за това, което предстои, каквото и да е то, накрая Фродо, като им споделя, те застават до него в това голямо неизвестно, което ги очаква, подтиквани от грижа и преданост към приятеля им, което за обикновения хобит е решение, равносилно на това човек с фобия от вода да се хвърли да спасява давещ се. Това е толкова възлов момент, че сцената с морковите и "Опааа, ко стаа, хайде да ходим на приключение, ама да не забравя гъбките и зелето" е цинична.

Хващам се за тази сцена, защото е показателна за това, което направи Джаксън. Хич ми не дреме, че спял в хобитска колибка, за да се потопи в атмосферата или че не "убил" в сценария някой от хобитите, както настоявали продуцентите - за повече трагизъм.

Това е. Сцената с буретата, любовния триъгълник и другите простории в Хобит са просто логична кулминация на това, което Джаксън демонстрира като подход във Властелина.

Съжалявам, че оаках жизнерадостната тема, моля да ми простите за това.

Сюзън Смърт

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts
От мен просто да ти е :) Нали аз почнах оф-топика. но наистина това е елегична меланхолична книга. Филмът е добър, но в сравнение с нея е повърхностен. Това може би е нормално.

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users