Jump to content

Welcome to Български Толкин Форум
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!
Photo

Препоръка за книга от типа на LOTR ...

• Please log in to reply
18 replies to this topic

Witch-King

Witch-King
  • Потребители
  • 19 posts
Прочетох LOTR два пъти,наскоро прочетох Хобит.Сега ще си купя Силмарилион и Децата на Хурин и тях ще прочета,като цяло този жанр много ми харесва и допада.Предложете някакви подобни книги?!Обичам фентъзи,тролове,джуджета,дракони,елфи,гори, планини,приключения.Но,след като прочета останалите 2 книги на Толкин,после пред мен ще стои въпросa,коя да е следващата книга?!?!Може и да не са творби на Толкин.От мнения на приятели,се попрецаках и си купих Хрониките на Амбър.Казвам попрецаках,защото изобщо няма нищо общо с критериите,който написах по горе и като цяло е доста различно фентъзи,даже не я и допрочетох.....е,нека дискутираме :)

Мерси предварително !
Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul,
Ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul.

Gortaur

Gortaur

УААААААААХРРХ!

• Потребители
  • 416 posts
Мъглороден на Брандън Сандърсън - четири части. Свястна поредица, повечето съфорумници ще потвърдят.

Sparrow

Sparrow

Not Thor, but а lightning sparrow. :D

• Потребители
  • 1102 posts
Ерагон, ако искаш всичко изброено отгоре. После и продълженията, ако ти хареса.

П.С. Песен за Огън и Лед след като навлезеш повече. Там няма елфи и джуджета, но има други далеч по-интересни неща :).
П.С.2 Аз съм фен и на "Сага за Войната на Разлома" с всичките и продължения, но тя ще ти дойде много протяжна. Иначе и в нея има елфи, джуджета (имаше нали?) и дракони, а в продълженията се завързват и интриги.

Edited by Sparrow, 21 декември 2011 - 12:14 .

Christ paid a debt He did not owe, because we owed a debt we could not pay.
Posted Image

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts
Ако искаш да е фентъзи, да е епично и да не е боза, можеш да си потърсиш трилогиите:
"Кралят маг", "Кралят демон" и "Кралят воин",
както и:
"Далечно царство", "Битката за Ориса" и "Царства на нощта"
от съавторите Алън Кол и Крис Бънч.
Там има доста екшън, има и хумор, има и интрига, има и магии.

Но да знаеш, че с "Хрониките на Амбър" никак не си се прецакал. Това е истинска класика във фентъзито. Просто е по-различно. Но може би Зелазни просто не е твоят автор.

Няма две еднакви фентъзита и двама еднакви автори. Ако Толкин ти е харесал много, останалите вероятно ще ти се видят по-постни. Другите неща, препоръчани в темата са например доста скучни за мен.

Има и много други фентъзита, които си струват. Например дългата поредица "Вещерът" от Анджей Сапковски, "Замъкът на лорд Валънтайн" от Робърт Силвърбърг, "Историите на Господаря Ли" от Бари Хюгарт и, разбира се, страхотните книги за света на Диска от Тери Пратчет.

Но... никой не е като Толкин :)

wutang

wutang
  • Потребители
  • 675 posts
Майна, заеби фентъзито, като за начало, чети фантастика и Пратчет, после хвани нещо нормално :P

Edited by wutang, 21 декември 2011 - 11:17 .

Горко на меките чела!

proudfoot.underhill

proudfoot.underhill

* * * R.ND.R * * *

• Потребители
  • 1767 posts

Майна, заеби фентъзито, като за начало, чети фантастика и Пратчет, после хвани нещо нормално :P

Дефинирай "нещо нормално" :)

Edited by proudfoot.underhill, 21 декември 2011 - 04:52 .

Hobbit-12_HB02-_A.gif "If in doubt, always follow your nose."

kalinka

kalinka
  • Потребители
  • 734 posts
Бояне, не храни трола.

Witch-King, според критериите, които си изброил, изглежда търсиш най-традиционния тип фентъзи - подражаващото на Толкин - и вероятно затова Хрониките не са ти харесали, а много от препоръките в тази тема няма да са ти от полза: те идват от съвсем други течения във фентъзито. Дотук към критериите ти най-много се е придържал Sparrow - Фийст и Паолини пишат точно традиционно Tolkien-esque фентъзи, макар че лично аз бих препоръчала само първия, и то само първите му книги ("Сага за Войната на Разлома"). Но и Паолини отговаря на критериите ти и "Ерагон" може да ти хареса повече, отколкото на мен. Дейвид Едингс пише в същата традиция, и макар че аз не бях очарована от книгите му, има шанс да ти харесат, особено ако още не си много навътре с фентъзито. (Но трябва да отбележа, че в Белгариад няма елфи, джуджета, дракони или тролове - да не останеш с погрешни очаквания. Подражаването на Толкин там е повече в сюжета и историята, отколкото в расите.) Друго, за което се сещам, са книгите на Вайс и Хикман, макар че съм чела съвсем малко от тях, и тези на Салваторе, които не са най-качествената литература на света (меко казано), но отговарят на критериите ти.

Много държа обаче да отбележа, че нямам особено високо мнение за никой от изброените автори, с изключение на ранния Фийст - просто изброявам онези, които отговарят на критериите ти. При всяко положение бих ти препоръчала да пробваш книгите в e-book формат, преди да си ги купиш, за да не се окаже, че си се набутал. Абсолютно нито един от изброените не е писател от класата на Толкин, те просто пишат в традицията, започнала от него - с елфи, джуджета, дракони, приключения и т.н. елементи, които ти си изброил.

Бих могла да препоръчам "Колелото на времето", което в началото е силно повлияно от Толкин, макар че после бързо тръгва в друга посока, но това е адски дълга поредица с няколко много провлачени книги в средата - имай го предвид, ако решиш да я започнеш. "Песен за Огън и Лед" е една от най-добрите фентъзи поредици, които някога съм чела, но не знам дали на този етап ще ти хареса - а ако ти хареса, съществува реалната опасност след това да не можеш да четеш почти никакво фентъзи, защото всичко ще ти се струва класи под Песента. :)

"Хрониките на Амбър" също са една от любимите ми фентъзи поредици, но те, както и всичко изброено от Манол, просто нямат много общо с "традиционното" фентъзи. Допускам, че ще ти харесат повече, когато изчетеш малко от гореизброените автори и вземе да ти писва от тях. :) Трябва да спомена обаче, че всъщност не съм чела първите две трилогии, които Манол споменава, и е възможно да греша за тях - не знам дали отговарят на критериите ти или не.

И няколко думи към останалите съфорумци - четете първия пост, моля ви. Човекът не ви пита кое ви е любимото фентъзи или какво смятате за качествена литература - той е изброил конкретни елементи, които търси във фентъзито! И ясно е казал, че "Хрониките на Амбър" не са му харесали, защото не съдържат тези елементи! Защо му предлагате Мъглороден и Господаря Ли, като търси елфи, джуджета и тролове?! Аз не понасям Едингс, смятам Паолини за адски скучен и клиширан, от Вайс и Хикман не помня нищо, а на Салваторе прочетох една книга и зарязах втората, защото ми стана тъпо - но това са книги от типа, който Witch-King описва, и затова ги споменавам. Няма да му препоръчам Досиетата Дрезден или примерно Патрулите на Лукяненко, независимо колко са ми любими, защото той не търси това.

Edited by kalinka, 21 декември 2011 - 06:11 .

Враг украл твою мечту,
Что ты ковал в поту -
Ведь свет своей души
В те камни ты вложил...

Sparrow

Sparrow

• Потребители
  • 1102 posts
Едингс е пич, но го няма на българския пазар вече, защото Бард НЕ СА пичове. Но пък там няма елфи и джуджета, макар че пак има раси, но те са просто различни хора. Та така...

П.П. Много точно го е казала Калинка мисля - прочети малко от интернет, ако ти харесат, си ги купи. След няколко книги от такъв тип ще видиш, че и другите фентъзита са интересни.

П.П.2 Като сметнем, че си на 21, Ерагон и продълженията едва ли ще ти харесат, защото те не са толкова реалистични (доколкото това може да се каже за фентъзито) и имат някои розови елементи, които мисля отговарят точно на това, което е изпитвал автора по времето на написването (започнал е Ерагон на 15 така че...)

П.П.3 От всички фентъзита (оставяме на страна ВнП), които съм чел, най-сериозни за мен са Хрониките на Амбър и Песен за Огън и Лед. Под сериозни имам предвид такива, които нормално не се разбират от детска аудитория, както и такива, в които има върху какво да се разсъждава. Колелото на Времето ми харесва, но след 6та книга до към 9-10 е едно запълване като за пред американци, но аз, за да се навия изобщо да започна Колелото (понеже е 14+1 книги), трябваше да изчета Фийст, Амбър, Ерагон, Едингс (добре, че го намерих) и тогава вече да сметна, че 14 книги може и да не са толкова много.

Edited by Sparrow, 22 декември 2011 - 12:28 .

Posted Image

Witch-King

Witch-King
  • Потребители
  • 19 posts
kalinka @ мерси за разбирането,найстина искам предложенията ви да отговарят на критериите,който съм написал :) А,истина ли е,че Силмарилион е доста трудна и неразбираема за четене ?!

proudfoot.underhill

proudfoot.underhill

* * * R.ND.R * * *

• Потребители
  • 1767 posts
Такива приказки не бива да те плашат. Прочетох Силмарилион за първи път след като бях прочел Властелина... Няма книга, която да ми е въздействала толкова силно! На второ място е самият ВнП. За жалост при следващите четения не мога да усетя същото онова потапяне в Middle Earth...

Edited by proudfoot.underhill, 22 декември 2011 - 12:16 .

Hobbit-12_HB02-_A.gif "If in doubt, always follow your nose."

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts
Калинке, споко :) Предложили сме на човека и неща по негов (предполагаем) вкус, и неща по наш.

Witch-king, успех с четенето и дано си намериш добри неща. Пробвай "Вещера" на Сапковски и книгите на Кол & Бънч, ако искаш. Инак фентъзита има всякакви. И не се шашкай от "Силмарилион", книгата си е добра.

Finarfin

Finarfin
  • Потребители
  • 667 posts

kalinka @ мерси за разбирането,найстина искам предложенията ви да отговарят на критериите,който съм написал :)

Тогава и аз бих ти препоръчал, както Калинка, съавторските книги на Маргарет Вайс и Трейси Хикман. В частност - "Дракони на есенния здрач", "Дракони на зимната нощ" и "Дракони на пролетната зора" - трите части на "Хроники на драконовото копие". Действието се развива във вселената на Dragonlance, светът на Крин, който е населяван от храбри рицари, елфи и джуджета, варвари, кендери, добри и зли магьосници, както и от вездесъщите дракони.
Rogue's Gallery

elle

elle
  • Потребители
  • 57 posts

А,истина ли е,че Силмарилион е доста трудна и неразбираема за четене ?!

Аз я започнах преди 3 години и не знам защо, така и не я довърших, признавам. Може би трябва пак да пробвам да си я изчета сега по празниците^^
I'm not mad, I'm in a perfectly happy mood right now

Corwin

Corwin
  • Потребители
  • 1059 posts

А,истина ли е,че Силмарилион е доста трудна и неразбираема за четене ?!

Аз я започнах преди 3 години и не знам защо, така и не я довърших, признавам. Може би трябва пак да пробвам да си я изчета сега по празниците^^

Аз първият път я четох г/д на твоята възраст и общо взето като я дочетох, само дето си губих времето, щото нищо не разбрах и не ми влезе в главата :)
'Humans need fantasy to be human.To be the
place where the falling angel meets the rising ape.'

Кемендил

Кемендил

Contemplator

• Маяри
  • 2525 posts
Аз я прочетох на 14, това ми беше първата книга на Толкин и ми беше адски интересна. :) Всъщност това е една от книгите, които съм чел най-много пъти, не само на Толкин, ами изобщо. :) Не съм забелязал да има нещо чак толкова неразбираемо, че да убие удоволствието от четенето, освен многото имена, но с тях се свиква.
The things one feels absolutely certain about are never true.

ExhumatoR

ExhumatoR
  • Потребители
  • 35 posts
Не разбирам какво толкова имате против Джордан и Едингс ? Никой не казва, че са супер велики писатели, просто пишат интересно. Не мисля, че претендират за някаква особена оригиналност и дълбочина в книгите, то е ясно.
Witch-king, ако харесваш такъв тип фентъзи, пробвай и поредицата за Шанара, със сигурност ще ти хареса (аз не съм я дочел охще) - има си всичко, троли, елфи, гноми, злодеи и т.н, типичното епик фентъзи. Също в предговора на "Магия за Кинжал" от Катрин Кер (фентъзи, повлияно от уелската митология) пишеше, че има сходства с Толкин. А пък тази книга 'Далечното кралство" от двамата автори отдавна се каня да я почна. Наистина ли се отличава ?

Witch-King

Witch-King
  • Потребители
  • 19 posts
Приятелката ми (дядо Коледа :D ),ми подари Силмарилион за Коледа,довечера я почвам.Дано не е толкова сложна,колкото викат..... :)Posted Image

Sparrow

Sparrow

• Потребители
  • 1102 posts
На 21 си, аз я прочетох на 14 и не ми беше сложна... Даже много ме изкефи доколкото помня, само че трябва да я препрочета. Само началото не го схванах (с песните и прочие).
Posted Image

mirror99

mirror99
  • Потребители
  • 56 posts

На 21 си, аз я прочетох на 14 и не ми беше сложна... Даже много ме изкефи доколкото помня, само че трябва да я препрочета. Само началото не го схванах (с песните и прочие).

Аз наскоро я прочетох, и честно да си кажа ми беше малко трудна, защото има много обяснения и описания, а аз предпочитам случките :P Иначе аз не съм чел почти никоя от предложените тук книги, но мога да ти препоръчам това, което съм чел (и най-много приближавам до ВнП) – Хари Потър. Бях на 10 или 11, когато прочетох първата книга, и после всяка следваща ми отнемаше по 2-3 дена за прочитане. Не вярвам да не си я чел вече, но ако греша – прочети я, много ще ти хареса.

Edited by mirror99, 12 юли 2012 - 10:29 .

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users