Jump to content

Welcome to Български Толкин Форум
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!
Photo

Clash of the Gods: Tolkiens Monsters

• Please log in to reply
10 replies to this topic

Motorbreath

Motorbreath
  • Потребители
  • 159 posts
Днес по History Channel попаднах на този документален филм, като цяло едва ли ще чуете нещо ново, но е интересно направен и изследва сравнително подробно умелото вплитане на библейски мотиви и такива от северните митологии (:

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts
Я, чудесно!

proudfoot.underhill

proudfoot.underhill

* * * R.ND.R * * *

• Потребители
  • 1767 posts
Въпреки че съм анти-фен на History Channel (истински добрият канал за история е Viasat History), това ще се гледа веднага след като свърша работа, ученето ще почака...

P.S.: Уф, ужасно ме дразни точно този тип "документално" кино, с драматични музики и натрапчиви опити за сензационалност...... (Отделно, че тия типове очевидно не са чели ВнП внимателно (ако изобщо са). Може би само сценаристът го е чел, но не и режисьорът, съдейки по пресъздадените образи)

Edited by proudfoot.underhill, 04 юли 2012 - 07:51 .

Hobbit-12_HB02-_A.gif "If in doubt, always follow your nose."

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts
Истинският канал за история е Canal Grande :)

П. П. А филмчето е чудесно. Хората от години пишат книги по тия теми, а и аз от няколко години разправям все същото по Фестове. Властелинът е упражнение по стил върху средновековни теми. Не, не просто "мидъл-ейдж" с крале и рицари, а истинско упражнение по стил върху истински средновековни теми.

proudfoot.underhill

proudfoot.underhill

* * * R.ND.R * * *

• Потребители
  • 1767 posts
Дори и да има верни неща (то има, но има и големи глупости), мен ме дразни най-вече начинът, по който филмчето е реализирано.

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts
Я, че поне аз не засекох големи глупости поне докъм трийсетата минута. Вярно, че замезвах докато гледах, та може и да съм пропуснал нещо, но какво ли ще е?
А за реализацията може и да си прав, но и тя някак ми допадна. Свикнал съм да ме бибисират :)

proudfoot.underhill

proudfoot.underhill

* * * R.ND.R * * *

• Потребители
  • 1767 posts
Глупости като "the Orcs represent capitalists" или че Мордор преставлявал адът както е според християнския светоглед (между другото - абсолютно погрешно, но това е друга тема), или че Гандалф е събирателен образ на Один и Христос. Едно е да кажеш, че дадени литературни образи наподобяват обекти и явления от реалността, че съдържат подобни, общи черти, че могат да послужат като техни илюстрации и апликации; съвсем друго е да твърдиш, че тези литературни образи "представляват" и са изградени върху точно конкретни образи от реалността, че са тяхна алегория. Филмчето казва нещата именно по втория начин, поне аз така го разбрах. Самият Толкин се е дразнил на това.

Освен другото имаше и съвсем неверни твърдения, като това че орките обичали технологията - ако я обичаха, щяха да я парвят далеч по-качествена (: Изобщо каква технология имат орките, освен някакви груби тарани, катапулти, набързо сковани обсадни кули и ръждясали винкели вместо мечове? Орките са били като червената армия - малко метална машинария (в случая с орките - от дърво) и много жива плът, която командирите им не са ценяли особено.

Edited by proudfoot.underhill, 05 юли 2012 - 06:18 .

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts
То пък бива, бива ортодоксално четене, ама чак пък толкова :)

Ако трябва да изадвокатствам на филмчето - с удоволствие:
- става дума за художествена литература, а там почти всяко четене е възможно;
- орките биха могли да represent много неща, напоследък включително и Цеко Минев (тоест лошите капиталисти а ла лошковците на Ерин Брокович);
- Мордор е близо не само до Ада, а и до Англия от "1984";
- Гандалф Е събирателен образ на Один и Христос;
- наподобяването само по себе си е само аналогия, а при Толкин далеч не става дума за случайни наподобявания. Т. нар. application всъщност не е "апликация" (което нищо и не би значело на български), а по-скоро "приложимост". Разликата между тази Толкинова приложимост на фантазията към реалността и обикновената алегория си остава някъде в съзнанието на самия Толкин;
- Толкин може и да се е дразнел как го четат, но четенията си остават;
- у Толкин всичко идва от съзнателно позоваване на литературни източници (няма какво да се лъжем, цялата Арда е една объркана енциклопедия на средновековните литератури);
- и, да, изобщо с някакви технологии си служат все пак орките.

proudfoot.underhill

proudfoot.underhill

* * * R.ND.R * * *

• Потребители
  • 1767 posts
Какви четения, тия дето са правили филмчето са чели Толкин колкото баба ми чете Синдарин (: Най-множко да са прочели някой изкривен "тълкувател-критик", или Уикипедия.

Орките са кат' перничани - дай им винкел и голф (:

Но както и да е - не е зле да има и такива филмчета. Т.е. зле е, ама поне ми връщат някак позаспалата тръпка към ВнП.

Edited by proudfoot.underhill, 05 юли 2012 - 11:29 .

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts
И ся се връщаш у вас, а баба ти седнала в хола, пие чайче, плете чорап на една кука и си чете Hir-i Chyrf :)

Strider

Strider

Скиталец

• Потребители
  • 2954 posts
Off: По-внимателно с ерухулстването, че сам Илуватар Милостиви е от Перник. :teethqhq:

Маноле, тоз чорап на една кука ще да е чорапът на Лейди Гага.
защото моят гарван е зелен

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users