Jump to content

Welcome to Български Толкин Форум
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!
Photo

Конкурс за най-вкусен лембас

• Please log in to reply
16 replies to this topic

Elven

Elven

iPuh

• Валари
  • 861 posts
Posted Image

За да участвате в него, трябва да:
  • сте измислили рецепта за приготвяне на лембас
  • сте я пробвали (поне веднъж)
  • Ви е харесала!
  • донесете, каквото количество Ви се стори уместно за скромна дегустация
  • дойдете на Толкин Фест 2008
След последните промени в програмата стана ясно, че конкурсът ще се проведе на 23 август, събота, в 13:30 часа, а победителите ще бъдат обявени във втората почивка, която е в 16:40.

/Едит
Премахнахме всички "насоки"! При условие някой да донесе солен лембас, имайте го впредвид.
//Едит
Под носене на количество за "скромна" дегустация се има предвид това, че каквото донесете, това ще е. :Р Няма да готвим на момента. Таим надежди, че манджите ни наистина ще са трайни, за да може да стане работата.
The main thing in life is to know your own mind.

Tanparmaiel

Tanparmaiel

безценно

• Потребители
  • 153 posts

1. Лембасът съдържа мед
2. Лембасът има светлокафява кора и вътрешността му е със светъл цвят
3. Лембасът е тънък и има правилна форма

=> Лембасът е меденка :teethqhq:

Не, не знам наистина така ли е, но идеята е толкова готина! :boogie1qw: Браво за инициативата!

Elven

Elven

iPuh

• Валари
  • 861 posts
Да, според мен лембасът е меденка с фантастични способности да засища глад дългосрочно. Ако се разровим и за произхода на меденката, може да излезе, че идва от скандинавските страни. Да отворим тема за това, ако няма :) Но нашият конкурс има идея да провокира всеки да направи лембас, както на него му харесва, като се придържа единствено към тези три изисквания. И да става за ядене. ;) Т.е. точна рецепта няма да има.

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts
Ако знаехте какви ги готви един мой познат... Момчето се научи да прави дълготраен хляб по английска рецепта от ХІІІ в. Питчиците наистина са тънки, трайни са, вкусни са и засищат. Съдържат куп подправки, а май според немската версия на рецептата съдържат и... риба. Трябва да го помоля да ми направи малко пътен хляб пак. Много е хубав, наистина. Ако се науча аз да го правя, бих ви показал за какво става дума. Но си е трудничко, както разбирам. По-лесно ми е да поканя него и вас вкъщи, да го напоя, да му дам продукти и да го накарам да меси :)

Roheryn

Roheryn

ДДЗ!

• Потребители
  • 130 posts
Приятели, предлагам да се отнесем с необходимия респект към всички традиции, в които може да заподозрем валарски корен... че току виж ни едно тепе не останало над водата.

Ето за какво става дума: тук

Маноле, вземи рецептата! Бас, че Чесън ще направи с нея най-вкусното нещо, издържало осем века!
Обичай съдбата си

Елерина

Елерина

Вечна белота

• Потребители
  • 1311 posts
Моят въпрос е - кой ще представлява журито и имат ли привилегии в това хората, които са се набутали да изнасят лекции :rolleyes:
A star of light and a bearer of hope...
Posted Image

Elven

Elven

iPuh

• Валари
  • 861 posts
Еле, журито са Анар и Ар. Те казват, че ще изберат трети (компетентен) намясто, т.е. започвай да се подмазваш още отсега (шегувам се). Количеството зависи от участниците, аз мисля да направя повече от моето, така че повече хора да могат да опитат.

Елерина

Елерина

Вечна белота

• Потребители
  • 1311 posts
Тъй като все пак бях част от журито, а като гледам останалите 2/3 от него все още нямат думи да опишат събитието, реших да драсна две-три приказки от себе си, ако ми позволите... :)

Лебасчетата бяха много вкусни... (някои от тях уникално... в една друга тема някой спомеена за участничката, която му е майка... Петко да ми помогне за имената... Ади и Нели?)

Та въпросният споменат горе в скобите лембас беше просто невероятен, на нас просто ни се взе ума... който не го е опитал, нищо не знае. Даже не знам дали по-скоро не трябва да влезе в класация за елфически тържествени питчици... Ох, дайте рецептата!
Другото първо място взе нашата Фея, която поне за мен най-много се доближаваше до представите ми за лембас - хем, вкусно, хем засищащо, хем не сладко, хем не сухо... Абе много добро :thumb:
Лембасчетата на Elven бяха ужасно сладки (в смисъл на външен вид) и също много вкусни, както и тези на нейния "преподавател по дискретна математика", както стана известен сред нас, а с други думи - neeB. Той дори беше направил два вида, в единият от които имаше много интересна съставка, придаваща доста загадъчен вкус и държа да я разбера! Аз обаче малко ожаднях от тях, та може би трябваше да дадете и по една биричка нещо... :rolleyes:
И на последно, но не и по вкусност, място е и Чесън, чийто лембас с удоволствие бих хапвала всяка сутрин. Малко прекалено сладки ми бяха като за представата за лембас, но от друга страна много сочнички, ммм...

И като заключение искам да благодаря на всички участници за удоволствието и старанието. Наистина ни беше много трудно да определим победител, както се и видя, та накрая дори имахме две първи и две втори места... Учудващо (тъй като, както вече казах, съм много злояда), нямаше нито един, който да не ми хареса на вкусови качества, както мисля и на Ар и Анар. Продължавайте да готвите и дано скоро пак имам възможността да се порадвам на вкусотиите ви.

П.С. Ако има конкурс догодина, ще взема аз да участвам, че да е по-лесно на журито да определи кой да е на последно място поне :D
Posted Image

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts
Аз като лакомник си взех и от четирите питки, разделих ги с другарче и изобщо се държах като Мери и Пипин на безплатна вечеря в чест на кмета Уил Белоног :) Добри курабийки се бяха получили, та дано и догодина има...

... + конкурс за най-добър елфически мирувор, сиреч медовина, най-добра бира в Източната околия (или в Брее) и най-добро Старо лозарско (рек. 1420, IV). Както виждате, аз, стомахът и черният ми дроб гледаме далеч в бъдещето.

animil

animil
  • Потребители
  • 4 posts

Та въпросният споменат горе в скобите лембас беше просто невероятен, на нас просто ни се взе ума... който не го е опитал, нищо не знае. Даже не знам дали по-скоро не трябва да влезе в класация за елфически тържествени питчици... Ох, дайте рецептата!

Даваме:))
Така..ще имаш нужда от масло, около 75 гр; 175 гр овесени ядки, най-добре фини; 2-3 лъжици мед; 125 гр кафява захар /но и другата върши работа/; стафиди и ядки-орехи, бадеми и т.н., колкото повече, по-добре.
Маслото се разтопява в тенджерка на котлона, слага се меда, овесените ядки, захарта и се бърка за да попие маслото в ядките, после стафидите, другите ядки. Когато всичко се смеси добре, се пече в тавичка или някакви форми, с хартия за печене отдолу, като се притиска за да стане равно. Пече се в загрята фурна докато покафенее, т.е. не много, като се обръща още топло, за да се нареже. Enjoy!! :)
Лембас a.k.a Flapjack- тук може да се види приблизително какво се получава.

АнарНирнает

АнарНирнает

Elnahir

• Потребители
  • 1497 posts
Абсолютно безумие ще е от моя страна, ако се опитам да опиша всичко, което се случи с мен, докато опитвахме труда на участниците в конкурса.

Имам само три думи за цялата работа:
Няма(!) такава(!) вкусотия(!)

=)))

Всъщност, ще намеря още няколко. :Р

Откъм вкус (за мен) беше невъзможно да реша кое е най-добро. Но моят организъм (и дух :р) вкупом бяха пометени от труда на Нели (..и Ани). Такова съкровище за сетивата не бях опитвал от ужасно много време, а считам преценката си за що-годе обективна, при положение, че целият ден не бях хапвал нищо друго освен лембасите (лембас, лембаси? :Р). Тъй че - напълно заслужено първо място, поне що се отнася до мен.
Огромна балрогодарност към всички, които се потрудихте. Овкусихте ми деня и ми спасихте животеца от гладна смърт! :D
Вкратце: страхотен конкурс се получи, доволен съм. =)

Лебасчетата бяха много вкусни... (някои от тях уникално... в една друга тема някой спомеена за участничката, която му е майка... Петко да ми помогне за имената... Ади и Нели?

Ани и Нели. :yes:
Celebrate the hour of madness
Ride the wave that turns the tide

Elven

Elven

iPuh

• Валари
  • 861 posts
Не искам да звуча грубо, но за мен най-вкусното + достоверно представяне беше това на Елица, а другото първо място, с тези стафиди, дори малка асоциация с лембас не ми навя (не беше само заради стафидите). Беше вкусно, без съмнение, но за другия ефект помагаха само листата :) Бих се радвала иначе всяка година да се случва един такъв конкурс. Учудих се колко интересно стана всичко.

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts
Питките в листа си бяха и красиви. А стафидите, стафидите... това беше джуджешки хляб, бе! Е, не чак с метателно предназначение (и широк радиус на поразяване), слава на Ауле.

Елерина

Елерина

Вечна белота

• Потребители
  • 1311 posts
Такаааа, вече имаме рецептата... За следващата Софийска среща предлагам някой да произведе малко... Желаещи? B)
Posted Image

The Flame of the West

The Flame of the West

rex

• Потребители
  • 48 posts
Еми голямо ровене падна, ама май че намерих истинската рецепта, а като си ги направих имаха вкус на little pieces of Valinor.

Ingredients

• 2 1/2 cups of flour
• 1 tablespoon of baking powder
• 1/4 teaspoon of salt
• 8 tablespoons of cold butter (1 stick)
• 1/3 cup of brown sugar
• 1 teaspoon of cinnamon
• 1/2 teaspoon maple syrup/honey
• 2/3 cup of milk/heavy cream (or more, if necessary)
• 1/2 teaspoon of vanilla

Directions

1) Preheat oven to 220 degrees Celcius (425 degrees Fahrenheit).
2) Mix the flour, baking powder and salt into a large bowl.
3) Add the butter and mix with a fork or a pastry cutter until the mixture resembles fine granules.
4) Add the sugar and cinnamon, and mix them thoroughly into the mixture.
5) Add the milk/cream and vanilla and stir them in with a fork until a nice, thick dough forms.
6) Roll the dough out about 1/2 in thickness.
7) Cut out 3-inch squares and transfer the dough to a cookie sheet.
8) Criss-cross (DO NOT cut all the way) each square from corner-to-corner with a knife.
9) Bake for about 12 minutes or more (depending on the thickness of the bread) until it is set and lightly golden.
(the recipe makes about 10-12 pieces of lembas)
nutrition information is using honey, milk, and 10 pieces of lembas

Number of Servings: 10

Намерих също и следния готин сайт:http://lotrscrapbook.bookloaf.net/other/recipes.html.
Не всяко злато сияе, не всеки скиталец е враг...

Самознай

Самознай

Ziltoid The Omniscient

• Потребители
  • 580 posts
А така! Давайте рецепти! Почваме да готвим!
между другото...покрай многото ми пътувания по работа открих че по разни бензиностанции се продават едни страшни гофрети с мед и още нещо между тях. За съжаление не съм си правил труда да запомня името, макар че помня как изглеждат (може да си запазя опаковката следващия път). Та тези неща са адски вкусни и много утоляват глада и доста енергия ти идва като хапнеш 1-2 (макар че и само 1 е достатъчно).
Една трета от живота си прекарваме в леглото...а другите две трети в опит да вкараме още някой там!

АнарНирнает

АнарНирнает

Elnahir

• Потребители
  • 1497 posts

Остава само да посочиш къде Толкин е написал, че това е рецептата и цена няма да имаш. =)) Ама иначе изглежда вкусно. :P
Celebrate the hour of madness
Ride the wave that turns the tide

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users