Jump to content

Welcome to Български Толкин Форум
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!
Photo

GSA - Хулиганите от зелената улица

• Please log in to reply
6 replies to this topic

Вито

Вито
  • Потребители
  • 7 posts
Posted Image

Имах го на харддиска от няколко седмици, дойде време и го изгледах, да от 2005-та година е, но не го бях гледал до сега. Интересно ще ми бъде да обсъдим актьорското превъплъщение на главният герой във филма, а именно Илайджа Ууд. Понеже форумът е толкински, а актьорът е оставил силна следа в толкинските екранизации, който е гледал филма може да сподели дали има подобни впечатления като моите. Но първо да вметна, че филмът е съвсем друг жанр и тези прилика в трансформацията на героя са просто бегли, но ми дадоха повод да се замисля.
Като цяло във филма се разказва за футболни фенове, които са от по-несдържаните и са хулигански настроени, но не като тези в България :) Идеята е, че са формирани на определени сдружения и си имат власт, територия, чест, репутация и минало, за които да се бият и отстояват. Тематиката на филмчето много ми допадна, а и нещата над които е градена. Като цяло се е получил много добър филм, които бих ви препоръчал да гледате. Минути преди да почна да пиша темата, попаднах на втората част на филма, която за съжаление е правена в САЩ, и се надявам да не са я "сбозили" на фона на първата, където участва и Великобритания. Скоро ще му отдам чест и на него, а сега... да преминем на това, за което исках да пиша. А то е, че актьорът Илайджа Ууд и в този филм се трансформира от добро към зло и обратно, а именно от добър студент в Харвард с нормално държание и висока сдържаност и култура, към един от водещите бойци на Хулиганите от зелената улица, най-силното сдружение върлуващо из столицата и цялото Обединено Кралство. Това прехвърляне ми напомни за момент на преобразуванията на Фродо и показването на неговата тъмна и лоша страна, повлияна да избликне заради злите сили на единствения пръстен. Преди да се случат тези промени в GSA, аз ги усетих, но се съмнявах, че актьорът и дори героят му ще успеят да го постигнат. Останах много удовлетворен от играта на актьора и смея да твърдя, че не е бил грешка изборът на продуцентите. Е, във втората част няма да го видим, но надявам се поне отново да е обърнато внимание на качествените неща, за да не гледаме празен екшън и драма.
Друг е въпросът дали отстояването на репутацията и защитаването на честта, трябва да се постигат с бой, но все пак филмите са за хулигански сдружения и са криминални.

Corwin

Corwin
  • Потребители
  • 1060 posts

Posted Image

втората част на филма, която за съжаление е правена в САЩ, и се надявам да не са я "сбозили" на фона на първата, където участва и Великобритания.

Надявай си се, втората част се развива в затвор и половината герои липсват, ВКЛЮЧИТЕЛНО и Фродо.
А за филма, хубаво е да не се гледа от хора, които имат едноцифрен брой мозъчни клетки - ще си помислят ,че той РЕКЛАМИРА футболното хулиганство, което въобще не е така... Имаме дори хулиган, който работи като учител...
Иначе, аз имам само едно нещо да кажа по въпроса - I AM FOREVER BLOWING BUBBLES, PRETTY BUBBLES, IN THE AIR! THEY FLY SO HIGH, THEY REACH THE SKY, THEN LIKE MY DREAMS THEY FADE AND DIE!

Edited by Corwin, 09 декември 2009 - 11:46 .

'Humans need fantasy to be human.To be the
place where the falling angel meets the rising ape.'

Elven

Elven

iPuh

• Валари
  • 861 posts
Тъкмо щях да питам, дали ще се хареса на момичета този филм, и погледнах страничката в imdb, където пише, че дамите между 18 и 29 са му дали най-високата оценка от всички възрастови групи - 8.0, та може да се гледа :) Макар че аз от футбол не разбирам :teethqhq:
The main thing in life is to know your own mind.

Strider

Strider

Скиталец

• Потребители
  • 2958 posts
Да се изкажа и аз, бидейки, хм, дама (условно казано). Гледах филма преди малко повече от две години и много ми хареса. Пък и по принцип харесвам Марк Уорън (г-н Театиме в "Дядо Прас").
защото моят гарван е зелен

wutang

wutang
  • Потребители
  • 675 posts

Posted Image

А то е, че актьорът Илайджа Ууд и в този филм се трансформира от добро към зло и обратно, а именно от добър студент в Харвард с нормално държание и висока сдържаност и култура, към един от водещите бойци на Хулиганите от зелената улица, най-силното сдружение върлуващо из столицата и цялото Обединено Кралство. Това прехвърляне ми напомни за момент на преобразуванията на Фродо и показването на неговата тъмна и лоша страна, повлияна да избликне заради злите сили на единствения пръстен. Преди да се случат тези промени в GSA, аз ги усетих, но се съмнявах, че актьорът и дори героят му ще успеят да го постигнат. Останах много удовлетворен от играта на актьора и смея да твърдя, че не е бил грешка изборът на продуцентите. Е, във втората част няма да го видим, но надявам се поне отново да е обърнато внимание на качествените неща, за да не гледаме празен екшън и драма.
Друг е въпросът дали отстояването на репутацията и защитаването на честта, трябва да се постигат с бой, но все пак филмите са за хулигански сдружения и са криминални.

Според мен, няма нищо общо между Илайджа във филма(забравих името на героя) и Фродо.Също така не мисля, че героят на Илайджа Ууд преминава от добро към зло, даже напротив той преминава от добро към още по-добро.Качествата които той придобива като хм... "хулиган" поне за мен са положителни.Той става по-смел, уверен, възприема типичната за такива групи и общества привързаност към семейство и приятели, и нещо не толкова важно научава се да се бие :ninja:.В крайна сметка тези качества му помагат да се върне м Харвард.Не вярвам старият и неуверен Илайджа да се опита да се върне в Харвард.
Иначе филмчето много ми хареса, но за съжаление много хора го тълкуват грешно и се мислят, че е готино да си хулиганче, а не виждат до какво води това, а именно смърт.И въпреки смъртта си оставям на мнението, че героят не е преминал към зло.
Боже, първият ми абзац е като някое дебилно съчинение по литература в 7 клас. :umnik2:
Горко на меките чела!

Вито

Вито
  • Потребители
  • 7 posts

...Той става по-смел, уверен, възприема типичната за такива групи и общества привързаност към семейство и приятели, и нещо не толкова важно научава се да се бие :ninja:.В крайна сметка тези качества му помагат да се върне м Харвард.Не вярвам старият и неуверен Илайджа да се опита да се върне в Харвард...

Съгласен съм, че трансформацията води и до добри качества, но те са придобити по лош начин, а именно хулиганство, криминализъм, бой, пиене и т.н., което са си пороци и могат да се нарекат зло или лошо :)
Иначе наистина му помагат да се върне в Харвард и да продължи напред. И горе долу имаме един добре завършен филм с happy-end, като изключим смъртта на един от най-приближените му. ;)

Elven

Elven

iPuh

• Валари
  • 861 posts
Спрете да хвърляте спойлери! Поне използвайте тага :Р
The main thing in life is to know your own mind.

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users