Jump to content

Welcome to Български Толкин Форум
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!
Photo

Борба с нихилизма

България общество

• Please log in to reply
31 replies to this topic

proudfoot.underhill

proudfoot.underhill

* * * R.ND.R * * *

• Потребители
  • 1766 posts

В неделя се върнах от Пасау - Градът на Трите Реки. Бях на гости при един от най-добрите ми приятели - и един от свестните българи в чужбина.

Беше приказно. Влюбих се в този град. И си припомних разликите между тяхното общество и нашето "общество". 

Германия неслучайно е най-напредналата страна в Европа. И причината за немското благосъстояние не е, че е бивша империя,  доскоро владяла света, както е Великобритания, нито пък че е световна банка, както е Швейцария. Истинската причина за германското благосъстояние е главно в германското общество. Немците са си изградили вековни традиции на личностен дълг към това общество. Те напълно съзнателно работят за благосъстоянието не само на себе си и близките си, а именно на цялото тяхно общество. Тези традиции, уви, в България и повечето соц страни ги няма - най-вече заради почти вековното соц робство. Тук всеки гледа на него и на близките му да е добре. В това число включвам и себе си.

И тъй, върнах се аз в неделя в България и бързо ме заля депресията. Отвратен съм от нихилизма на родната реалност, от агресивната простащина и егоизъм на мнозинството българи. В Пасау и в автобуса на път за Пасау, в двете посоки и на спирките по разните австрийски и унгарски бензиностанции по пътя, буквално ме беше срам, че съм българин. Например на една от бензиностанциите някакъв с номер от Монтана викаше на касиерката австрийка защо му бил засекъл пистолета за газ и я псува на майка (на български), и ѝ крещи...

В чужбина, много от българите (естествено, не всички) са като скакалци - отиват в уредено общество като немското и точат системата, докато не я източат или докато не ги изгонят, после отиват в друг град и така.. И това далеч не са само цигани, макар че циганите преобладават.  Естествено, не само българите са такива. Трима руснаци спрели с тировете си на сръбска бензиностанция, надули руска чалгия и танцуват като пияни, крещят, с мазни потници. Има такива румънци, македонци, сърби... англичани, че и германци. Само че при последните такова поведение е изключение, маргиналност, а при нас това е нормата. Простащината в България е норма и точно затова народът си избира простаци да го оправляват.

Много се отплеснах... та, връщам се в неделя, на централна автогара, смрад и простащина, и си викам: какво правя тук? Защо не хвана следващия автобус за Пасау и не си остана там?

И така изпаднах в няколкодневна депресия... до днес, когато прочетох тази статия за Отворени данни на Божидар Божанов - блогър, програмист, лингвист... и между другото фен на Толкин :) 

Няма да преразказвам статията, прочетете я сами, кратка е. След като я прочетох, депресията и нихилизмът ми се изпариха, поне временно. Ето от такива хора има нужда българското общество. Въпросният Божидар има възможност да напусне България и да работи в чужбина... но не го прави. И слава Богу.

Edited by proudfoot.underhill, 20 октомври 2014 - 12:48 .

Hobbit-12_HB02-_A.gif "If in doubt, always follow your nose."

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts

За "борба с нихилизма", както си се изразил, трябват много хора накуп. И да работят целенасочено заедно (и не, далеч не само градейки домовете си, макар че и това помага).

Тук всичко това е особено затруднено от масовата простотия. След година и нещо, прекарана в разни занимания на ползу рода, смятам, че България е загубена кауза и следва да бъде зарязана. Дали физически напусната или просто изоставена като интерес - но опитите да се вдъхва живот на този труп се оказаха излишни, поне за мен. Остава човек да не е свиня и да гледа собствените си градивни занимания. Директно казано, не е възможно "прочистване на Графството" там, където живеят главно орки. Българският прах следва да бъде отърсен от краката на нормалните хора. 

Германия е може би добър избор, жалко че не знам езика. 

proudfoot.underhill

proudfoot.underhill

* * * R.ND.R * * *

• Потребители
  • 1766 posts

Езика ще го научиш за 2-3 месеца, че и по-малко, ти си полиглот :)

Мен лично, ако замина, най-много ще ме притеснява отношението, погледът, който придобиват немците като чуят, че съм българин (което е разбираемо по горепосочените причини...). За да си изгради име в Германия, един българин особено трябва да положи известни усилия и да мине време, за да не гледат на него като на българин...

proudfoot.underhill

proudfoot.underhill

* * * R.ND.R * * *

• Потребители
  • 1766 posts

Ето още един положителен пример:

Историята на един съвременен народен будител (02.11.2014)

“Когато някой ми каже: „Абе, няма вече добри хора“, това е толкова смешно, отвратително, нихилистично. Страната пука по шевовете от добри хора. Кофти е това, че ние се вглеждаме в утайката. Пишем за утайката, четем за утайката, правим филми за утайката. И ни се струва, че всичко е утайка, а то не е така“
Джоко Росич

Edited by proudfoot.underhill, 04 ноември 2014 - 02:21 .

Archibald

Archibald
  • Потребители
  • 425 posts

Праудфут, вземи попрочети нещо на бай Алеко (примерно) и току виж ти се разширил мирогледа относно това доколко е виновен соца за българския национален характер (ако такова нещо има). За добро или лошо, манталитет не се изгражда за петдесетина години, нито се руши за толкова. Пък и да ти кажа честно, като правя сравнение между качествата на хората, израстнали като индивиди по онова време и тия, които никнат в момента, нещо последните издишат - освен, че могат да си изразяват свободно мисълта, от което най-често личи липсата на такава, друго предимство май нямат. Генерализациите обаче не са хубаво нещо, тъй че нека речем само, че света не е черно-бял.

Знаеш ли, един от най-големите дефекти на българина, останал му от близо петте века под османска власт, е чувството за малоценност и склонност към преклонение. Справка - първия ти пост. Без значение дали става дума за германци, за англичани, за руснаци или за марсианци - всичките са по-умни, по-работливи, по-талантливи, по-възпитани и въобще по-по-по-... В същото време бедните сънародници са малко над животните (ама ти, разбира се, не се числиш към тая категория, само изпитваш... таковата... интелектуално отвращение) и като цяло си заслужават мизерната съдба. Навремето с подобни несподелени аргументи са се гърчеели, да станат по-бели хора. Разбира се, изключения има, ама те са си там само за да потвърждават правилото.

Та ето ти парадокс - българинът по принцип смята сънародниците си за жалка паплач, но себе си - за възвишена личност, на която свише се пада правото да раздава оценки и присъди. Демек, поотделно всичките сме върха на сладоледа, ама общо взето сме гола вода. Всеки чувства потребност да гледа отвисоко и да плюе върху тълпата и никой не иска да има нещо общо с тази тълпа, в това число и работа. После, разбира се, другите, тия необразованите, простаците, глупаците са виновни, че нищо не върви както трябва. Ти си отсякъл - не народ, а мърша - а света ако ще да пропада.

Работил съм с англичани, германци, французи и т.н. юберменшове. Не съм забелязал да имат мистични сили, нито вродени качества да правят нещо по-добре от мен или от много от хората, които познавам. Съвсем нормални хора са си, със силни и слаби страни, само дето обикновено взимат доста по-високи заплати за същата работа (халал да са им). Досега не съм намерил причина да ги третирам като по-висши същества, нито да им гледам в паниците непрекъснато. Ние си имаме нашите проблеми, те си имат техните (представи си), но в крайна сметка всичко опира до това какво сам избираш да мислиш за другите. Та да се повторя - света не е черно-бял.

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts

В моя случай преходът е от сериозен национализъм към сериозен нихилизъм. До относително скоро мнението ми беше, че България е ценност по определени причини (не на последно място - смятах, че е доста разпространено "чорбаджийството", тоест самоувереността и разумното собственическо чувство у повечето ми сънародници). Днес вече имам причини да не смятам така. Отказвам да се разпознавам в чието и да било мнение относно чуждопоклонничеството. Единственото чуждопоклонничество, което съществува в България, е полурелигиозната русофилия. 

proudfoot.underhill

proudfoot.underhill

* * * R.ND.R * * *

• Потребители
  • 1766 posts

Арчибалд, само моля те да не ми приписваш за мое мнение и светоглед това, което ти си мислиш, че аз мисля :) Т.е. да не ми слагаш чужди думи в устата и чужди мисли в главата.

Естествено, че не смятам всички българи за простаци и "скотове". Познавам мнозина свестни. А в първия си пост горе съм дал конкретни примери и контра-примери.

Социализъмът според мен е нанесъл дори повече и по-дълготрайни щети на обществото ни за 50 години, отколкото самото османско иго за 500. Защото след игото е имало напредък и България е започнала да става европейска държава, т.е. вървяла е в правилната посока. Сега аз не наблюдавам подобно нещо. Докато Бай Ганьо на Алековото време е простак, често комичен и почти безобиден образ, то Бай Ганьо на соца и пост-соца освен простак е и нещо друго: с повече агресия и злоба, често с повече власт. Простак-мутра, простак-доносник, простак-ченге... а е и по-често срещано явление.

П.П.: Може би си прав донякъде. Понякога се възгордявам и гледам високомерно на реалността в България. Но често трудно издържам в тази среда, където толкова много отвратителни неща минават за нормални за толкова много хора.

Edited by proudfoot.underhill, 09 декември 2014 - 01:33 .

Sparrow

Sparrow

Not Thor, but а lightning sparrow. :D

• Потребители
  • 1102 posts

С Corwin (така де, Асен) сме си говорили на подобни теми. Само дето генерализациите, които аз също намирам за лоши, се оказват много верни в случая. Аз българин не се чувствам. Дали смятам масата българи за доста зле? Ами да, сблъсквам се всеки ден с тях. "Не народ, а мърша" си е много коректно. Дали възвеличавам западняците? Не, защото познавам много от тях и те са почти толкова зле, колкото сме ние. Тоест повечето от тях са също толкова неуки и податливи на внушение. Само дето те имат някаква идея за колективно съзнание. Една държава не се прави от пет човека. Аз бях голям оптимист за България преди. Вярвах, че всичко ще се оправи, че нещата си вървят лека-полека в добра посока. Е, сега не знам, не го виждам някак си. Не съм решил да си стягам чукалата, защото тук засега ми е удобно. Много неща в тая държава не са развити, много се развиват тепърва, та има място за прогрес в някои сектори, в които аз също смятам да се набутам. Но оставайки тук, аз пак няма да се чувствам българин. И всичките ни национални черти все ми се струват отрицателни.

Не се чувствам като по-малко човек, не се чувствам и като повече човек. Чувствам се като различен човек. Различен, защото повечето силно ми еднаквеят, едни такива русофилски, соцлюбящи хорица, които им дай хляб да ядат и ще мълчат. Не съм съгласен, че днешните "индивиди" са по-зле от раслите тогава. Защото нашата база за сравнение с онези индивиди е папагалска. Предпочитам да виждам около себе си хора, които си изразяват безмислието, отколкото такива, които папагалски повтарят каквото им каже партията. Защото от личен опит знам, че на първите може да се помогне, ама на вторите - трудно. Ако не живея в държава, в която мога да кажа "Да го духа партията", без да ме накажат, тогава за какво сравнение на ценности може да става въпрос? Така де, за чии ценности ще си говорим, за личните или за наложените? Пълно безразличие от страна на българина. Хляб в устата да има, а пък ако му кажат да се дере в стил Immortal или Gorgoroth във възхвала на партията и това ще стори. Най-вероятно би принесъл в жертва де що види улична котка, ако това се искаше. Те, разбира се, нещата не са почнали така, ама така са станали за 50 години. И макар комунизмът да не е на 100% виновен, защото се искат някои предпоставки, за да сработи толкова качествено, все пак в голямата си част е бил машината, която е превърнала българина в това, което е днес. И тая машина продължава да работи, защото спомняте ли си колко хубаво ни беше по онова време Бай-Тошово? Напълно вярно си е, че българинът се е превърнал в нихилист. Да, имал е такава първоначална нагласа, ама тия годинки комунизъм напълно са си я донастроили. Аз, макар и така все повече губещ надежда, все още тая в себе си плахото очакване, че макар да се насажда соцлюбов, принципът "далече от очите - далече от сърцето" ще се потвърди.

Вече не изпитвам никаква национална гордост. И да ви кажа по-добре ми е. По-добре ми е да не се чувствам задължен да викам за спортист, само защото се зове българин, който после по изключително малоумен начин петни държавата, от която идва. Но не петни мен, защото не се чувствам българин. По-добре ми да не се чувствам задължен да мразя етносите само защото някой има криво разбиране за патриотизъм. По-добре ми е да не подкрепям българското, когато е по-некачествено от чуждото и да не се възгордявам, когато е по-качествено. И макар всичко това да мирише на нихилизъм, е точно обратното. Защото ми пукаше достатъчно, та да искам и сам да се променя.

Edited by Sparrow, 11 декември 2014 - 05:31 .

Christ paid a debt He did not owe, because we owed a debt we could not pay.
Posted Image

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts

Много добре казано! Не ми се иска да е така, но и аз вече не мога да си кривя душата. Разбира се, не е въпросът като какъв се чувствам, а какъв съм. Е, все пак съм българин. Но разбирам казаното по-горе.

proudfoot.underhill

proudfoot.underhill

* * * R.ND.R * * *

• Потребители
  • 1766 posts

Като се замисля, моят личен нихилизъм (срещу който съзнателно се боря) се подхранва до голяма степен и от факта, че живея в София. Бил съм в Пловдив и Велико Търново, например - макар и само за по няколко часа или дни. Намирам ги за по-европейски градове от София. Макар че самата София напоследък се разхубавява (бавно), все още в нея цари именно агресивна, мутренска селяндурщина тип "ако не мачкаш - ще те мачкат". Половината хора са бесни и агресивни мутроиди с неоправдано самочувствие, другите - смачкани, депресирани и уплашени. Но все още рядко се срещат усмихнати хора, каквито се срещат... в Загреб, в Пасау, дори в Пловдив. Дано това се оправи - аз в никакъв случай не съм от тия, дето мразят и хулят София на всяка цена, напротив - обичам си родния град, има прекрасни места и те стават като че ли повече. Но хората трябва да се променят. А руско-българската червена мафия, която управлява България и която притежава масовите медии, има интерес да продължава да мачка хората и да култивира тази мутренска агресия и взаимна нетърпимост. Тези не биха се спрели пред нищо. Биха разпалили и гражданска война (пази Боже), ако им изнася, както сториха в Украйна.

Edited by proudfoot.underhill, 11 декември 2014 - 10:27 .

Archibald

Archibald
  • Потребители
  • 425 posts

Един въпрос - вашите родители по кое време са расли? Те изключение ли са от сивата маса с промити мозъци от соца? Ако не - как аджеба са ви възпитали да мислите самостоятелно. Или пък не са? Оправданията със соца са демоде от доста време насам, да не говорим колко много се използват като параван за крадене докато умния народ се дърли кой обичал бай Тошо и кой го мразел.

Честно казано не задълбавате много в същността и предпочитате да си настоявате на интелектуалната възвисеност и спуснатото свише право да раздавате присъди. Сто процента всичките познавате много стойностни хора, даже може да се окаже, че повечето ви познати са такива, само че нейде отвъд тоя кръг са Другите, дето са в пъти по-страшни от тия на Мартин. Една там анонимна хомогенна маса, която притежава почти само или само отрицателни качества и обезателно е виновна задето живота в България е толкова скапан. Те даже не са индивиди, ами са комунисти, русофили, русофоби, бесепари, седесари, левскари, цесекари, въобще някакви животински разновидности, към които се отнасяш като към група, но никога индивидуално. Много удобно е да си мисли така - хем простичко, хем стигаш да приятни за себе си изводи (щото ти си индивид... не, момент - Индивид). Никоя съставна част на тая маса си няма собствен живот, собствени мисли и стремежи, камо ли пък характер - има там един шаблон на, примерно, "комунист", и всичко живо що симпатизира на нещо или не симпатизира на нещо друго се приравнява към него. Гот, а?

Впрочем още един въпрос - вие, нихилистите, какво аджеба сте направили за тая страна? За нещо построено и допринесено говоря, освен презрението към хомогенната маса. Питам без да се заяждам, някой от вас може и да е направил нещо.

Аз не защитавам нищо и никой между другото, освен може би жертвите на генерализацията и мързеливите изводи. Харесвам едни хора, не харесвам други, за който не познавам нямам мнение. За "българинът" като цяло ми е все тая, както и за "руснака", "американеца" и т.н. полу-митични персонажи. Като слушам или чета обаче как някой раздава оценки с голямата кошница винаги се чудя колко далеч от носа си може да вижда въпросния човек и що аджеба решава, че е прав като хвърля категоризации наляво-надясно спрямо някакви си собствени разбирания за това какво е криво и какво е право. Не за конкретни хора, а за цели групи, че и цял народ. Понякога е забавно, но в този случай не е.

Edited by Archibald, 11 декември 2014 - 09:40 .

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts

Ми, за моите родители има достатъчно информация. Делата им не са някаква тайна. Та - генерализацията е правилна. Спокойно мога да кажа, че повечето бугари струват колкото пръднята на кучето ми. 

Sparrow

Sparrow

• Потребители
  • 1102 posts

Да, познавам много стойностни хора. Да, българи са. Не, не всички приемат моите позиции. Но познавам поне 10 пъти повече хора, с които просто ми е трудно да говоря, без да се издразня на тесногръдието или слепотата им. И всеки ден се сблъсквам с нови такива хора. За жалост, все по-рядко срещам хора, с които да говоря нормално, пък било то и да заемаме различни позиции.

Проблемът е, че тая "хомогенна маса" никак не е анонимна. Не знам защо си мислиш, че нямаме досег с хората и си ги фантазираме тия неща. За себе си казвам, че имам предостатъчно представа и контакти, за да знам за какво става въпрос. Вярвам, че Манол също има солидна представа. Не говоря наизуст, говоря от опит. Напълно съм наясно, че и те си имат стремежи, мечти, живот и т.н. Само че на много от тях са да лепнат едно кюфте, да си напсуват шефа за лека нощ, да обвинят капитализма за състоянието си, ей такива работи. И това го виждам и чувам всеки ден. И докато преди бях готов да вляза в спор със случаен човек, който има очевидно малоумна представа за света, свободата и цената на живота, вече не се хабя да го правя. Не знам доколко е демоде оправданието със соца, ама и да е, какво от това? Не мога да опиша колко ми е писнало да слушам колко им е било хубаво по онова време, защото само се налагало да изповядват партията и всичко им било тип-топ. Те си имали всичко тогава. Е, западното изкуство ще ти докара някой и друг проблем, но за какво ти е изкуство, та нали си имаш хляб и... чат-пат кисело мляко, ама не и преди да се наредиш на опашка.

И не сме "ние, нихилистите". Също въпроси от типа на "какво сте направили вие" нямат особено отношение. Какво се очаква да направим по-точно? Всеки, който се е осъзнал, е задължен да се нагърби с нещо конкретно в директна полза на държавата ли? Просто ми е интересно какво се очаква да се направи в държава, която не позволява особено много действието и дори тогава, когато се прави нещо, то бива потъпкано.

Edited by Sparrow, 12 декември 2014 - 01:20 .

Posted Image

Archibald

Archibald
  • Потребители
  • 425 posts

Като цяло има два варианта. Единият е да си генерализираш на база някаква представа за света, изградена я от възпитанието вкъщи, я от прочетени книги, я от приятели, а понякога от комбинация между предходните като в същото време имаш ограничен досег със света, в който виждаш най-вече филтрираната версия на изградените ти разбирания за него. При болшинството хора се наблюдава именно това поради склонността към търсене на модели и опростяване, съвсем нормално е - най-малкото защото просто няма начин да възприемеш света около себе си във всичките му нюанси, все ще търсиш нещо изпъкващо. Другият вариант за генерализация е непредубедената отправна точка и иде от ежедневния опит и това доколко живота е склонен да те милва по главата или да ти хвърля бой. От тук заключения от сорта на "Живота е прекрасен, хората са прекрасни", "Живота е ужасен, хората са боклуци" или балансиращото "'Еми... живот, к'во да правиш?". Та при първия вариант света обикновено е виновен за това, че не е баш какъвто мама, тати, приятелите ти са ти казвали, че трябва да е или какъвто го пише у книгите и съответно при втория вариант вината му е, че не се отнася добре към теб (при добро отношение никой не се оплаква). И почваме лов на вещици кой го е направил тоя свят така крив или кой ни е развалил живота като "кой" е едно много абстрактно лице. Което и вие си създавате.

За соца честно казано не ми се спори, не трябваше и да почвам. Още много време трябва да мине докато някой тръгне да разглежда тоя период без да беснее с пяна на уста срещу него или да му пее химни във възхвала - то и сега има такива хора, но веднага ги проклинат и от двете страни на верска основа. На едно обаче си държа - соца е оправдание. На тези, които го харесват - че не могат да си напаснат закостенелия акъл и привички към новата среда, а на тези, които го мразят - че не могат да се справят с живота (или пък нещо в него много не им харесва) и си търсят виновника нейде назад в миналото. Явно е адски трудно да спреш да се оправдаваш и да си поемеш отговорност сам за себе си.

Питах какво сте направили, понеже по мое мнение има едно задължително условие за раздаването на оценки на други хора - ти сам да си достоен за оценката, която си даваш. По постовете ви си личи, че вие си давате доста високи оценки, та следователно и въпроса. Когато става дума за държава, нация, народ, висока оценка струва ми се може да се даде на хора, които са направили нещо за тия държава, нация и народ. Колко книги сте изчели не се брои ако в реалния свят не се проектира някаква файда (за народа) от тях. Ако с нищо повече не сте допринесли за тая калпава балканска страна от бай Пешо кофражиста, дето не е изчел и една цяла книга в живота си, псува при всяко отваряне на устата, пие като смок и мисли с носталгия за соц-кебапчетата, защо аджеба се имате за нещо повече от него като българи?

Sparrow

Sparrow

• Потребители
  • 1102 posts

Знам, че не говориш само на мен, но за себе си отговарям и себе си цитирам:

Аз българин не се чувствам.

Не се чувствам като по-малко човек, не се чувствам и като повече човек. Чувствам се като различен човек.

За мен комунизмът не е оправдание, аз просто представям една реалност такава, каквато е. Клише или не, не можеш да кажеш, че като си е отишъл той, всичко си е тръгнало както си му е реда. Сам по себе си комунизмът не може да е виновен, никоя идеология не може да е виновна за каквото и да било, понеже трябват хора, които да я приемат и прилагат. Но ние не говорим за комунизма на теория, а за цялостното явление. Идва ми да цитирам малко нихилиста Ницше: "Когато гледаш дълго в бездната и бездната поглежда в теб."

Аз не искам всеки да прави нещо конкретно за държавата - искам да не се пречи. А в момента се пречи активно от всички страни, дори тия, които твърдят, че не са комунисти.

Та така, който иска може ме обвинява, че не съм истински българин - дори не ме засяга. Не гледам на България като на майка, а като на държава, която има проблеми. И ако не сме наясно с проблемите и техните източници, няма как да се справим с тях. В този ред на мисли трябва да кажа, че и не се интересувам другите колко са българи. Интересувам се какви хора са. Ако нечия възвишена цел е соеното кюфте - добре, аз не мисля, че има какво да си кажа с него, дори и да се опитам. Вярвам ли, че голяма част от проблемите се дължат на именно такива хора? Може би. Но не просто в България, а в целия свят такива хора не ми се нравят. Да, те са до известна степен потърпевши, но са също и виновници. Нещата се простират далеч отвъд политическия аспект, който засегнахме. Защото същите тия хора ще отгледат деца като себе си, които ще се чудят защо синът или дъщеря ми четат книги, защо имат амбиции по-големи от "много пачка" и т.н.

Posted Image

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts

Далеч не е само оправдание, за жалост. Това просто е факт. 

Archibald

Archibald
  • Потребители
  • 425 posts

За да се пречи или да не се причи първо трябва да се постигне съгласие за това кое пречи и кое помага, а това като че ли е загубена кауза в условията на изпразнено от съдържание идеологическо противопоставяне (понеже нито пишман-комунистите са комунисти, нито пишман-демократите са каквито се изкарват, но всичките много ги бива да врещят едни срещу други). Много ми се иска хората в България най-сетне да спрат да гледат двуизмерно и да си втълпяват глупости, които са страшно изгодни за една малка прослойка безцветни кърлежи, които смучат кръв и прехвърлят болести с удоволствие, но... явно трябва още време, а може би и още една национална катастрофа, която вече почти сме постигнали.

Не е достатъчно и само да не пречиш. Аз като минавам покрай някой строеж въобще не преча на онези, които се бъхтят сред гредите, арматурата и т.н., обаче и въобще не им помагам. Когато строежа е завършен не мога да си припиша и един гвоздей заслуга за него, колкото и добре да съм се справял с не-преченето. После мога да си мрънкам, ако нещо не ми харесва, но мрънкането ми не важи, щото никак не съм допринесъл да се направят нещата по-добре. По отношение на държавата няма разлика - или участваш с нещо, или си оставаш с мрънкането, което никой не е длъжен да зачита, особено пък ако не си си изцапал ръцете с истинска работа.

Те така. "Истински" българи никой не търси, впрочем не знам и какво е "истински" българин (Левски може би?) - съвсем достатъчно ще е да има просто някакви хора, които не се давят в стереотипи и предубеждения и живеят с идеята, че около тях има и други хора, които си имат собствени разбирания за света - които не са задължително погрешни само защото на теб хич не ти харесват - и които зависят от теб както и ти зависиш от тях. И най-вече хора, които сами си поемат отговорността за живота си, вместо да се оплакват до откат колко ги е ощетила историята.

Edited by Archibald, 21 декември 2014 - 10:33 .

Sparrow

Sparrow

• Потребители
  • 1102 posts

Пак питам: какво трябва да се направи? Не може всеки да прави нещо супер велико. Може да си гласува и да гледа да не е малоумен. Само че това, че те не могат да се грижат за цялостното благосъстояние на държавата, това не ги лишава от правото да не са доволни - ако са гласували, естествено.

Posted Image

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts

Арчибалд, в последния си постинг сам си противоречиш. Хем не е достатъчно да не пречим, хем е достатъчно просто да не се давим в стереотипи

Между другото, като историк, журналист и политически силно ангажиран човек мога да кажа че фразите: "изпразнено от съдържание идеологическо противопоставяне" и: "има и други хора, които си имат собствени разбирания за света" в български контекст звучат изключително невинно, та чак неопитно :) 

Разбира се, да си поемеш сам отговорността е най-важното нещо, но това, между другото, никак не пречи да си роден на място, което обективно е ощетено от историята и продължава да бъде катадневно ощетявано от мафията.

Вил

Вил
  • Потребители
  • 394 posts
Защо трябва да приемаме пътуването в чужбина, живеенето там, работата или ученето също така или желанието за такива, като бягство.
Наскоро чух Камен Во пак да си пее "Няма да вървя с наведена глава, нали съм тук, не съм избягал". И като остана тук, какво стори? Не Камен, разбира се.
А и Спароу е прав. Какво по-точно се очаква да сме сторили?
Това да искаш да си стоиш в държавата не е родолюбие.
Срещала съм много чужденци, тъй като сме хоствали неведнъж такива от сайта за каучсърфинг, а и приятелка работеше в хостел, та това, което съм забелязала е, че на англичанина Марк не му пречи да е живял в Австралия, а сега да е избрал България и пак да си обича Добрата Стара Англия, нито на белгиеца Щтефан, нито на двамата велосипедисти - немецът Бен и италианеца Марко, тръгнали с колела от Европа за Индия.
Границите отдавна паднаха, нека бутнем и тези в главата си. Стига сме гледали назад. Нали сега е друго време. Нека спрем с това какви краставици ражда родината. Това е толкова "вчера."
Ние сме деца на целия свят. Проумеем ли това, ще спрем да дърпаме чергата към нас си и ще можем да помислим по други важни проблеми.
Та думата ми е, ходете, пътувайте, живейте. Пък България ще си ни е все във вените.

Also tagged with one or more of these keywords: България, общество

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users