Jump to content

Welcome to Български Толкин Форум
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!
Photo

Относно протестите

• Please log in to reply
34 replies to this topic

Narvi

Narvi

Хуздул-хумлук (приятел на джуджарите)

• Потребители
  • 399 posts

МЕНЕДЕЛ,

ГОРДЕЯ СЕ С ТЕБ!

Аз, Нарви, ги сътворих. Келебримбор от Зелеников край изписа тия знаци.

Finarfin

Finarfin
  • Потребители
  • 667 posts

Не само ти, Нарви.

Rogue's Gallery

Gortaur

Gortaur

УААААААААХРРХ!

• Потребители
  • 416 posts

+1

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts

Венсеремос, другарес :) 

Strider

Strider

Скиталец

• Потребители
  • 2954 posts

Манол и Петко  :bow:

защото моят гарван е зелен

Sparrow

Sparrow

Not Thor, but а lightning sparrow. :D

• Потребители
  • 1102 posts

Манол е агент на 3 държавни сигурности, на 142 президента от 31 държави, на тайната масонска организация зад ООН, на ККК и евентуално представител и на Луната, за да не се чувства сама и пренебрегната.

Christ paid a debt He did not owe, because we owed a debt we could not pay.
Posted Image

АнарНирнает

АнарНирнает

Elnahir

• Потребители
  • 1497 posts

Учудвам се, че никой тук не е коментирал статията на Калин Янакиев за протеста и.. Толкин. :|

Celebrate the hour of madness
Ride the wave that turns the tide

wutang

wutang
  • Потребители
  • 675 posts

Аз почвам да се отчайвам - на една голяма част от колегите ми просто им се учи и не ги ебе за нищо останало, а пък другата вече 2 седмици не може да изкара някакъв смислен аргумент, подхождащ на възрастен човек, а не на дете в трети клас, защо конкретно иска оставка от това правителство и заради тази си безпомощност и дупка в политическата култура - може да изграчи единствено вече изтърканите и безсъдържателни "Кой" и "Оставка". А когато им кажеш, че изглеждат инфантилни в очите на всеки разумен човек, те наричат комунист или човек на властта. А партията, за която гласувах на изборите и смятах, че е адекватна поне донякъде, се занима да драска по паметници и да плюе по опонентите си, вместо да прави реална политика. Това докато по същото време става очевидно, че един от най-високопоставените хора в държавата е корумпиран до мозъка на костите си и е избягал от държавата, бягайки най-вероятно не от закона, а от някаква политическа саморазправа.  И аз до един момент от лятото протестирах всеки ден и я исках тази оставка, но в момента освен да се отклонява вниманието от истински важните неща и индиректно да се прави услуга на ГЕРБ и РБ, нищо друго не се случва.

И въобще кур за Протестна мрежа, Асен Генов, Иво Божков, Найо Тицин и всички псевдодемократични лайна, които окупираха протестното пространство(pun intended).

Мислех да не коментирам, ама хайде да има, поне за цвят, един критичен към окупацията човек тука.

Горко на меките чела!

АнарНирнает

АнарНирнает

Elnahir

• Потребители
  • 1497 posts

Споделям личния опит с хора, които не могат да вържат 1-2 аргумента в подкрепа на окупацията и протеста, в които участват. Желанието им да са там обаче ми дава повод да посъбера на едно място хора с ясно формулирани мнения и хора с повече емоция от думи. Също така от близо две седмици в Ректората има работни групи с отворен характер, които започнахме да създаваме като обикаляме банките на 272 и приказвахме с хората.

Основната ми идея е, че когато нещо не се случва както го искаш, е редно да вложиш повече време и усилия; пък, ако не ти се занимава, явно не го искаш достатъчно силно, ба ли?

Също така в последната седмица много сериозно се организират вътрешностудентските мнения против всяка партийна изява в Ректората. Включително Генов, Чобанов, Божков, Комитата, т.н., т.н.

Мантрата ми е, че имаме един аршин, който заявяваме като морален. Изгубим ли го, започнем ли да се отнасяме различно към партийните структури, няма смисъл да стоим в Ректората, по-добре да се приберем, да си вземем изпитите, да си пуснем предизвестията за напускане и да ходим да работим във фирмите на ТИМ, Доган, Пеевски, Цветанов, you name it.

Но докато имаме тоя аршин, трябва да го използваме на макс - включително към себе си. wutang, ако си в София, драсни ми, ще се радвам да се засечем в Ректората или околностите.

Edited by АнарНирнает, 08 ноември 2013 - 05:51 .

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts

(Аз вече постнах линк към статията на Янакиев във "Влиянието на Толкин".) 

Тук сме приятели, свои хора, пък и не ни четат кой знае какви външни лица, така че ще се оплача на воля.

Картината е много мрачна. Младите колеги изобщо нямат самочувствие, нито пък чувство за приемственост със старите студентски стачки. В резултат дори водачите (сега се наричат "щаб", а не "стачен комитет") са пораженци. Последната седмица няколко вече завършили и докторанти се опитвахме да наливаме ум и разум в главите на стачкуващите, но просто не ни се получи. Тези почти деца ще изпортят работата. Нямат търпението на двете по-стари поколения, нямат упорство и нямат чувството, че могат да издържат и да се наложат. Почти не знаеха как да започнат окупацията и съвсем не знаят как да я завършат. Изобщо не схващат шанса си, нито пък значимостта на успеха или провала на тази окупация. Мислят за някаква символична акция в неделя и за измъкване "с чест" (сякаш има някаква чест в това да си идеш без резултат и то без да са те гонили). Въпреки огромната подкрепа от родители, приятели, стари стачкуващи и дори от оредяващия протест, вътре в Ректората царят разсеяност и униние. Ранобудните не приемат насърчения. Не схващат, че има подкрепа и загриженост за тях даже извън страната, при това включително на високо ниво. След понеделник ще мога да разкажа повече за това. Дори не смятам, че присъствието на "къртици" в 272 зала има този вреден ефект, който оказват ниското самочувствие и насадената нерешителност. 

Липсва дух. Липсва непримиримост, липсва последователност, липсва и веселост, а да не говоря за политическа или протестна култура. Всякакво действие им се струва конфликтно и прекалено радикално. Нямат представа какво е истинска студентска стачка. Най-вероятно ще изоставят сградата на 10 ноември. От време на време има и истерични сцени вътре. Както каза една преподавателка от Физическия факултет, сега най-свестните ученици от елитните гимназии бързо напускат страната, така че до Университета вече не стига кой знае колко качествен материал. При това говоря за наистина най-доброто в момента, тоест за самите Ранобудни. 

В момента в Ректората има и двама-трима чуждестранни студенти, солидарни с движението, които буквално не разбират как е възможно да тече толкова вял студентски протест. 

Ако външната поддръжка не успее да накара студентите да се стегнат и да втвърдят окупацията, тя ще прекъсне много скоро. Смятам, че това ще доведе до замиране на целия потенциал за протести поне до зимата. Но тогава, без студенти и без активните граждани, вече ще наизлязат само "мръсни, грозни, зли", което ще е трайно поражение за всичко, що е нормално в България. Със или без успех, зимните вълнения ще имат съвсем друг облик - на озлобление и лаещ популизъм ала Бареков, Сидеров и Каракачанов. Това, разбира се, отново обслужва БСП, защото т. нар. социалисти явно се канят да управляват дълго с помощта на все по-безобразни коалиционни партньори (сами не могат, но нищо не им струва да си създават нови и нови временни съюзници с все по-чудовищен облик). Ако тази окупация и този граждански протест се провалят, ще са последните от такъв вид за много дълго време. Това е много повече от поражение на едно поколение. следва видима реставрация на ченгетата от едно време и практическо евразийство. Ако това наистина тръгне да става, най-вероятно след няколко години ще си пишем от различни чужди страни. При целия ми патриотизъм не ми се живее в Белорусия.

За съжаление, нямаше как няколко души да надмогнем общата апатия сред самите окупатори. Бях вътре от самото начало, живях, говорих и се опитвах да помагам на тези хора две семици. На някои от тях съм преподавал в училище и знам какво говоря. Видях надежда и разочарование. Този мач на аптията вече е игран: чувал съм същите обезсърчени коментари като своя собствен от хора, които са напуснали СДС в 1992 г., когато са започнали да изпълзяват комсомолците Историята на страната ни вероятно пак ще се пише по неща, които е можело и е трябвало да се случат, но не са се случили. 

Това, което може и трябва да се направи, е да се демонстрира отвън за насърчение на стачкуващите вътре. Преподавателите да се намесят в окупацията, колкото и странно да звучи това. И, разбира се, да спрем с половинчатите шествия и да преминем към мятане на павета по Народното събрание в продължение на няколко дни с цената на арести, счупени глави и гаври от страна на антимедиите. България съвсе не на шега заминава към зоната на здрача, някъде между Европейския съюз и ОНД, под милиционерския режим на кадесари и техните наследници.

Трябва кръв, за да паднат комунистите. Нищо по-малко, не се заблуждавайте. това вече се е случвало. И трябва много разум после, за да не изплуват отново популисти и простаци.

Edited by Menedhel, 09 ноември 2013 - 01:28 .

wutang

wutang
  • Потребители
  • 675 posts

Не окупирам, защото не смятам, че оставката ще е този чак толкова съзидателен акт, който ще внесе морал и промяна в политическия живот в България, не защото нямам желание и воля за промяна. Не вярвам вече и на опозицията(Реформаторите), които се показват напълно неспособни да правят експертна политика, така и да привлекат по-сериозен вот от 6-9%, а отказът им да се разграничат от ГЕРБ е доста обезсърчаващ. Смятам, че на този етап трябва да се протестира и оказва натиск ежедневно за конкретни неща. Смятам и че тези малобройни постоянни протести, водени от личности, които отвратиха доста народ, не постигат нищо освен да консолидират електората на БСП и да отклоняват общественото внимание. Това в две-три изречения, защото напоследък се уморих да се повтарям на тая тема :D.

Менедел, за мекия стил на протестиране можеш да се сърдиш на Георги Господинов, с тъпата си статия за красивия протестиращ човек и отприщилата се вълна на инфантилизъм, тласната и поддържана от медиите на Прокопиев и други подобни. Още в началото си знаех, че тоя хипи протест с дечицата и усмивчиците няма да доведе до нищо, и за жалост се оказах прав. Иначе ако въобще има смисъл правителството да си подава оставка, да, ще е ако е предизвикана с насилие и бих се включил в такова начинание чисто от спортна злоба, защото, честно казано, почвам да се изнервям в повечко от политическата обстановка в България напоследък.. Само че доста се съмнявам, че политиците ще бъдат сплашени по тоя начин, по-скоро ще завърлува див популизъм и нищо градивно.

Честно казано не знам защо някои хора имате илюзии, че избирателят ще се покаже мъдър в еветуални предсрочни избори, то въобще няма мъдър избор в момента, има само по-малко зло. За пореден път.

Edited by wutang, 09 ноември 2013 - 08:20 .

Горко на меките чела!

АнарНирнает

АнарНирнает

Elnahir

• Потребители
  • 1497 posts
ОК, 2 неща:

Още в началото си знаех, че тоя хипи протест с дечицата и усмивчиците няма да доведе до нищо, и за жалост се оказах прав.

Поправи ме, ако греша, но говориш сякаш нещо от движенията от юни насам (протеста? окупацията? някои не толкова tangible процеси?) е свършило. Ако да, то какво - че правителството още стои?

Иначе ако въобще има смисъл правителството да си подава оставка, да, ще е ако е предизвикана с насилие и бих се включил в такова начинание чисто от спортна злоба, защото, честно казано, почвам да се изнервям в повечко от политическата обстановка в България напоследък..

Ще ми е любопитно да разбера кой вид на политическата обстановка от последните емнайсе години не те е изнервял. :) Защо би си активирал спортната злоба сега, когато, както сам пишеш по-надолу, ще завърлува див популизъм и нищо градивно, и не на последно място, в София (и други места с по-малко медийно отразяване?) бродят групички турбоактивни хора, които бият? Спортната злоба, както аз я виждам, има място най-вече в работните групи, които излизат с конкретни предложения за решение на важни проблеми, например. Или в разговори с околните хора, които смятат, че каузите на протестите/окупацията са наивни и безсмислени.

Честно казано не знам защо някои хора имате илюзии, че избирателят ще се покаже мъдър в еветуални предсрочни избори, то въобще няма мъдър избор в момента, има само по-малко зло. За пореден път.

Не е нужно избирателят да е мъдър, а да впрегне повече мисъл в избора, който зависи от него - не само политически, но обществен, ако щеш дори на най-битово ниво.

Мазалото, очаквано, е пълно и точно поради тая причина има нужда от осмисляне, не емоционално реагиране, действия сред хората, които имат един-единствен източник на информация и каквито други начини са полезни за, хаха, 'пробуждането'. :) Познай защо се смея : )))

wutang

wutang
  • Потребители
  • 675 posts

Няма да цитирам, че е занимавка, направо ще си карам подред.

Като политически резултат единственото следствие от протестите, от лятото насам, е махането на Делян Пеевски от ДАНС. Главната цел на движението(нека го наречем така, ОК) е оставка. Е, оставка от комунисти, с усмихнат протест, само в София, просто няма как да се случи. Фактът, че един протест е толкова продължителен - 130 дена някъде преди окупацията - говори достатъчно за неговата безпомощност. Просто в момента трябва или да се почне с някакви по-агресивни действия, които да приключат нещата в рамките на седмица, или да се спре с това ултимативно искане, което всъщност дава възможност на правителството да диша, знаейки че конкретните му действия няма просто няма да бъдат коментирани. Те ще се изгубят в мащабното искане за оставка и целия безсмислен шум, който се вдига около нея, просто едно хабене на обществена енергия, която можеше да бъде фокусирано в конкретни и ясни неща.

Всъщност всяка политическа обстановка ме е изнервяла, но просто събитията в последната година съвпадат и с периода, в който почнах да се интересувам по-сериозно от политика и какво точно се случва в татковината(не че преди не съм се интересувал). С втория си въпрос пък горе-долу ме хвана, може би от плаха надежда това наистина да ги сплаши, може би заради вековната злоба на роба, а може би и просто така си говоря :Д А иначе няма как да се включа в работните групи, докато се иска оставка, просто това противоречи на вижданията ми в момента. Все пак имам приятели и познати окупатори и се опитвам задочно да насърчавам конкретиката, за сметка на приказките на морал. За жалост обаче аз такива конкретни предложения още не съм видял, въпреки че следя как се развива окупацията, а вече мина и доста време. Определено мисля, че не разпределяте енергията си правилно.

Но, добре, така да го кажем - не виждам и как избирателят ще впрегне повече мисъл в избора, не е дал признаци за такова нещо, както и социологическите проучвания, разбира се тълкувани винаги със съмнение, сочат точно обратното.

Последното ти изречение не го разбрах особено, но ако имаш предвид, че окупацията действа като будител на народа и ще му помогне да формира правилния си политически избор, не съм много съгласен. Всъщност случва се донякъде, но трябва малко да се промени начинът на изразяване на посланията, сещаш се към какво.

Edited by wutang, 11 ноември 2013 - 03:50 .

Горко на меките чела!

АнарНирнает

АнарНирнает

Elnahir

• Потребители
  • 1497 posts

Трябва да бягам за работа и нямам много време, но сбитият ми отговор изглежда така: да, има много неща, които трябва да се подобрят в организацията на окупацията, в съобщенията, които стигат до хората извън нея, в методите, в логистиката, във фокуса на действия, etc. Но ако хората, които виждат смисъл дори в малка част от исканията, не направят нещо, с което да помогнат, язък им за добрите намерения и градивни критики.

Защо? Защото, ако дадеш добър пример с действия ("Не правете акциите пред Парламента така, ами ЕТО ТАКА" или "Тая формулировка е неясна и ще обърка хората, кажете го ТАКА") ще си бутнал цялата ситуация с една йота в по-добра посока. Иначе няма развитие. И всичките критики - смислени и глупави - познай в коя миша дупка ще се озоват.

Съгласен съм с теб, че трябват действия. Ама, айде да са по-продуктивни за каузата т.е. в перспектива, отколкото краткосрочни в името на една или друга по-малка "надъхваща" ескалация.

Over and out

wutang

wutang
  • Потребители
  • 675 posts

Съжалявам, че не съм дал примери точно в тази тема, просто от две седмици насам го правя постоянно, и просто се уморих да се повтарям.

Ами хем говориш за продуктивност, хем си част от най-непродуктивното протестно движение, евър :)

За каузата в перспектива най-полезно ще е изграждането на едно активно гражданско общество, което постоянно да бъде коректив на всяка власт. Това става с действия, разум и конкретика. Пак съжалявам, че в момента ме мързи да казвам тооочно как всичко трябва да стане, а и не твърдя и да знам изцяло.

И потретвам, бих се включил с радост в нещо, което не издига искането на оставка и разпускане на НС като самоцел, а всичко останало - на четърто, пето и шесто място. Просто нито политическата обстановка го предполага в момента, нито нищо.

Не съм сигурен, че разбираш изцяло какво искам да кажа, но най-вероятно и аз не се изразявам докрай добре :)

Горко на меките чела!

Pe6ka_S_Mnenie

Pe6ka_S_Mnenie

Кой сега е с най-якия аватар!

• Потребители
  • 1509 posts

Айде още един (среднощен) циник...

Откакто са почнали протестите ми горчи в устата. Защото си знам (т.е. никой не може да ме убеди в друго) какъв ще е крайния резултат - от прасе мас, и от комунист власт, се взимат с дране.

Едничкия шанс улицата да диктува какво се случва на бандюгите в Белия Дом срещу Радисън беше в самото начало, когато бяха неподготвени, и откровено казано напълниха гащите. 15 000 стигат за тая работа. За да ги изгонят - трябват 500 000, така че дори на жандармите да им се дръпнат г*****а, като ги видят на улицата. С критичната маса, до която достигна, протеста можеше да постави всякакво искане освен "ОСТАВКА". 

Тук се видя и докъде сме я докарали с "гражданското ни общество" - което, извинете, си е на ниво пеленаче - усеща, че пелените жвакат, кожата по цялото четирибуквие е пламнала от възпаление, но освен да се скъсва от рев не знае какво да направи. И, което е лошото - това е все пак по-будната част от нас.

Двайсет години се протестира срещу правителства и политически партии, които си отиват, само за да дойдат същите - пребоядисани. Как никой не изрева срещу:

- Безумната държавна администрация, сковала държавата като тумор, срещу която дори силните на деня се оказват безсилни (нали помните как минаха съкращенията там при ГЕРБ... Столобърсалките ревнаха, и никой не ги закачи)

- Срамният апарат за репресии над българската нация, наречен МВР. Честно, освен да пазят дупетатите, фантетата други функции не виждам да изпълняват. Има ли месец, в който да не четем за полицейско насилие? Този бит, онзи бит, че и ги съдят после (битите, не полицаите). ПОЗОР!

- Абсурдното ни правораздаване. Колко пъти държавата е осъдена в Страсбург за нарушаване на човешките права? Абсурдите с Гергана Червенкова, Максим Савов - най-обикновени български граждани?

- Клиентелистките закони, позволяващи на всички могъщи институции като банки, големи корпорации, застрахователи и прочие сволач да се гаврят с хората, както им е удобно, и най-вече - изгодно.

- Идиотщините по пътищата, които КАТ подминават с "Не ме занимавай с глупости.", и които очевидно се толерират на национално ниво?

...

Няма да паднат. Докато има видиотени от носталгия пенсионери (извинявам се) и разни безделници, които чакат на помощи, няма да паднат. А докато останалата част от сънародниците ни не гласуват, "защото няма за кого" - ще ги преизбират. Или - също толкова лошо - ще избират предишните!

Можете да ми теглите една.

Edited by Pe6ka_S_Mnenie, 13 ноември 2013 - 05:58 .

I have zero tolerance for Големи Добрутровци.
Posted Image

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts

Пешката е прав за дрането. Лично аз се надявам това дране най-сетне да се случи. 

Преди, когато пишех предишния си постинг, бях много притеснен, почти отчаян. Няколко дни по-късно съм доста по-спокоен. Не знам дали ще стане, каквото искаме, но вече поне имаме волята да работим за това. Ако трябва да говоря за себе си, имах я и от по-рано. Буквално за първи път в живота си не се чувствам страхливец. 

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts

Мдааа, пак идва време за мрънканията на Менедел, който се мята като махало от една крайност в друга. От наивност, предполагам. 

Студентската стачка или "окупация" практически пропадна. Преди два дни няколко души наложиха решението окупацията да се свие само до Аула магна на Ректората. Да не се било пречело на колегите. 

Освен грешно, вредно и позорно, това решение е и продиктувано отвън. Не стига че то отнема доста от надеждите на протестиращите, но и фактически доказва външни влияния върху студентите. Разочароващо.

Pe6ka_S_Mnenie

Pe6ka_S_Mnenie

Кой сега е с най-якия аватар!

• Потребители
  • 1509 posts

"Няколко души" - от протестната мрежа, или?

Бтв, дали не е добра идея да станат маааалко тематични протестите, че доста се е позагубил заряда. Наред с редовното "оставка" да има и някое междувременно искане, което да изпълнят преди да се изметат.

Например - забраняване на фашистките патрули (така и не разбрах има ли ги наистина, или само се спекулира, не съм имал работа по Пиротска).

I have zero tolerance for Големи Добрутровци.
Posted Image

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts

Не, няколко души от самия стачен комитет на Ректората. Вече писах за това в блога си. 

Единствените тематични искания биха могли да бъдат за две-три промени в избирателния закон, само дето аз не вярвам, че тия ще изпълнят такива искания (по две причини - няма да са в тяхна полза и няма смисъл да изпълняват каквото и да било, щом следващото искане ще е пак "оставка"). 

Неонацистки "патрули" има, както имаше и граждански патрул в защита на окупацията първите дни. Полицията не прави нищо освен да строи Великата китайска стена около Парламента. Ако тия се закучат на власт, София бавно може да изпадне в анархия.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users