Jump to content

Welcome to Български Толкин Форум
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!

Том Бомбадил

• Please log in to reply
74 replies to this topic

АнарНирнает

АнарНирнает

Elnahir

• Потребители
  • 1497 posts
Надявам се, че следващият цитат няма да обезглави дискусията, а напротив. :rolleyes:

'And even in a mythical Age there must be some enigmas, as there always are. Tom Bombadil is one (intentionally).'

[груб превод]

'Дори и в митичните епохи трябва да има енигми, тъй като те винаги са съществували. Том Бомбадил е такава (умишлено).'
"Писмата на Дж. Р. Р. Толкин", № 144, от 1954г.
Celebrate the hour of madness
Ride the wave that turns the tide

proudfoot.underhill

proudfoot.underhill

* * * R.ND.R * * *

• Потребители
  • 1766 posts
Тоест Том е нещо като мит в мита... Яко :)
Hobbit-12_HB02-_A.gif "If in doubt, always follow your nose."

Beren Erhamion

Beren Erhamion

Скиталец

• Потребители
  • 485 posts
Или казано с други думи Том и Златоронка са митологични създания в Средната земя.Нещо като самодивите и змейовете в нашия свят нали?
Но ето, че дойде Берен, пребродил планини безброй...
940b259b91f858aa.jpg

proudfoot.underhill

proudfoot.underhill

* * * R.ND.R * * *

• Потребители
  • 1766 posts
Или като Торбалан и Яга, само че с положителен заряд :)
Hobbit-12_HB02-_A.gif "If in doubt, always follow your nose."

АнарНирнает

АнарНирнает

Elnahir

• Потребители
  • 1497 posts
+1 за "мит в мита", много добре казано. :thumb:

Именно, защото е такъв, около него трябва да е пълно с необясними неща (Пръстенът не му влияе и т.н.), за него трябва да има само предположения (като на Елфите), но никога нищо 100% сигурно. Мистиката е това, което прави Том толкова неразбираем и недостъпен за останалия свят. Вероятно в нея се крие и немалка част от силата му. Но все едно. :)

В крайна сметка, аз продължавам да си мисля, че образът на Стопанина е олицетворение на "Пазителя на Доброто", изваден от детските приказки и старите легенди. А това, от своя страна, допълнително обогатява Средната земя. :) Какво повече да кажа?

sister of the elves

sister of the elves

Зелен елф

• Потребители
  • 754 posts
Идеята на Анар за "Пазителя на Доброто" много ми допада :thumb: Според мен Том олицетворява не само Доброто, той олицетворява Природата и всичко, свързано с нея. Може би Толкин съвсем умишлено не е разяснил много неща за него, защото това би развалило част от магията и очарованието на Бомбадил. Добротата му ми се струва някак си детински чиста, така го възприемам, едно такова безгрижно и все пак нещо много древно и мистично има в него :)

sister of the elves

sister of the elves

Зелен елф

• Потребители
  • 754 posts
Не можах да си обясня откъде идва Том Бомбадил :unsure:

- Кой сте вие, Стопанино? - запита той. (Фродо)
- А, какво? - поизправи се Том и очите му просветнаха в полумрака. - Още ли не знаеш името ми? Друг отговор няма. Ти ми кажи кой си, самотен и безименен? Но ти си млад, а аз съм стар. Първородният, това съм аз. Помнете ми думите, приятели: Том бе тук преди реката и дърветата; Том помни първата капка дъжд и първия жълъд. Той утъпка пътеките преди Големите хора и видя как пристига Дребният народ. Той бе тук преди кралете, преди гробниците и Могилните твари. Още преди да се извият дъгите на морските брегове, когато елфите заминаха на запад, Том вече бе тук. Той помни звездния мрак, когато нощта не носеше страх - преди Мрачния владетел да пристигне от Далечното.

Как така е Първородният, за него нищо не се споменава в Силмарилион. Откъде е дошъл, какъв е той? Много ми е интересно да разбера.

Atlantis_Warrior

Atlantis_Warrior

Aragorn

• Потребители
  • 533 posts
Аз мисля,че той е просто човек!
Обаче човек,който може да внуши на другите,че не е....
Човек,овладял и тези проценти от мозъка си,които още са непознати на науката ни

Не турнирите ни правят Толкинисти!

DragonSlayer

DragonSlayer
  • Маяри
  • 1632 posts

Как така е Първородният, за него нищо не се споменава в Силмарилион. Откъде е дошъл, какъв е той? Много ми е интересно да разбера.

Е така става, като Айнурите, вместо да си гледат нотните листи, свирят каквото им дойде на ума. После се пръкват най-различни създания, дето си нямат работа и стават загадка, да си блъскат феновете главите :tooth:

Не е задължително да има смисъл във въпросите.
Това е задължително само за отговорите."

Сюзън Смърт

Beren Erhamion

Beren Erhamion

Скиталец

• Потребители
  • 485 posts
Хм, хм, хм...
Драконоубиецо, тези сладури са били доста как да кажа ... некадърни да изсвирят нещо сами...Но добре, че са имали добри намерения...
Та ето какво явно се е получило - същество, въплатило под синьото си сетре Доброто на Света :yes: !
940b259b91f858aa.jpg

DragonSlayer

DragonSlayer
  • Маяри
  • 1632 posts

Хм, хм, хм...
Драконоубиецо, тези сладури са били доста как да кажа ... некадърни да изсвирят нещо сами...Но добре, че са имали добри намерения...
Та ето какво явно се е получило - същество, въплатило под синьото си сетре Доброто на Света :yes: !

Ще приема определението "некадърни" в контекста на моята шега. Ако не - погледни другата тема ;)

Не е задължително да има смисъл във въпросите.
Това е задължително само за отговорите."

Сюзън Смърт

Morgoth

Morgoth

The Dark Lord himself

• Потребители
  • 234 posts
Значи, Том със сигурност не е Еру Илуватар. Съкрушителният аргумент в случая е самото писмо на Толкин до не знам си кой, в което той категорично казва, че Том не е Еру или Бог, още повече че на друго място се споменава, че Еру няма телесно изображение (embodiment). Със сигурност не е и елф или човек, защото както знаем елфите са първи, а самият той казва " Когато дойдоха елфите, аз бях тук " или нещо подобно, цитирам по памет. Том не е и Валар - защо? Защото самият Том казва, че той е най-старият и че той е бил там преди " Черният Лорд да дойде " - а ясно е казано в недовършените предания, че Мелкор е първият Валар стъпил в Арда. Маяр - пак не, защото пръстенът няма ефект върху него - за сметка на това има върху всички други маяри както знаем - Саурон, Саруман, Гандалф и тн. Може би самият Толкин не е знаел какво точно е Том ;)
Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul, ash nazg thrakatulûk, agh burzum-ishi krimpatul.

АнарНирнает

АнарНирнает

Elnahir

• Потребители
  • 1497 posts
Може и да не е знаел, но по мое мнение Толкин въобще не е имал за цел да разбира какво или кой е Том. :) Както гласят думите му от цитираното вече писмо от 1954г., "дори в митичните епохи трябва да има енигми".
Това е и привлекателното у Стопанина - той помага, когато може, има власт и сила, има особена аура около себе си, но никой не може да каже от къде произтичат. Сякаш сме като неуки деца, които виждат звездите и усещат ефекта им върху себе си, но не могат да разберат какви са точно тези звезди и от къде идва това чувство у тях. :)

Някак, не ми се вижда реално (тълкувайте думата както си поискате) съществуването или изграждането на свят, в който да няма такива загадки. :)

Beren Erhamion

Beren Erhamion

Скиталец

• Потребители
  • 485 posts
Което несъмнено прави Средната земя още по - истинска за всички нас...
940b259b91f858aa.jpg

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts
Анар, прав си. Бомбадил първоначално не принадлежи към цикъла легенди за Арда, нито към по-детския свят на "Хобитът". И според мен Толкин не е знаел какво да прави с този толкова симпатичен персонаж... и просто го е втъкнал във "Властелина", за да не го остави извън публикуваните си творби. Което е добре за нас, феновете, иначе над какво щяхме да си блъскаме глвите, когато отмине моментът на първото възхищение?

Morgoth

Morgoth

The Dark Lord himself

• Потребители
  • 234 posts
Ами хем сте прави, хем има една друга страна. Реално не е много добре от естетическа гледна точка в един роман да има такива неща - защото самият Том е изтъкан от противоречия с други твърдения в книгите. Наясно съм, че толкова много материал естествено не може да бъде изпипан до перфектност, това далеч не е единственото противоречие. Имам предвид, че някои от нещата които се споменават за Том и от него са в коренна противоположност на познати до сега неща...
Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul, ash nazg thrakatulûk, agh burzum-ishi krimpatul.

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts
То може и да не е много добре, но Джон Роналд на много места не се е съобразил с литературните конвенции, за което са го осмивали разни автори, останали назад по известност :)

АнарНирнает

АнарНирнает

Elnahir

• Потребители
  • 1497 posts
Аз не разбирам защо е в противоречие. :) Чак толкова буквално ли трябва да приемаме всяка една дума, написана в книгите? Ще се повторя, но, напротив, Том е нужната мистерия и енигма - не може без него.

Като говорим за 'пълнокръвния' свят на Средната земя (Белерианд, Валинор и т.н.), трябва да имаме предвид и това - на пръв поглед "недоизгладените" и "противоречиви" неща. Все пак Толкин не е бутнал Том във "Властелинът.." просто, защото му е скимнало. =)) Има си причина и предполагам, че всеки може сам за себе си да я изведе. :)

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts
Лошото за литературоведите при Толкин е, че много малко от въпросите им могат да останат свободни за спекулация. Просто той май си е водил записки за всичко, което е включвал в един или друг замисъл. Та сигурно произходът и смисълът на Бомбадил могат да се проследят. Но според мен той е в известен смисъл чужденец, голямата неизвестна величина на Средната земя, защото просто принадлежи на някакво по-различно Толкиново вдъхновение. Все тая, продължавам да харесвам главата за дома му, стиховете за лилиите и момента, в който Фродо си забравя заглавието пред Златоронка.

Звънка дрънка дило дел!

Талион Валадан

Талион Валадан
  • Потребители
  • 84 posts
Наскоро препрочетох ВнП (за незнам си кой път) и попаднах на това в последната глава Сивите заливи:

"...в ръцете на Фродо стъкленицата на Галадриел просветна и се загуби из мрака.А корабът излезе в отркито море и пое като Запада, докато най-сетне в една дъждовна нощ Фродо усети из въздуха сладък аромат и чу песни, долетели над водите. А после му се стори, че както в дома на Бомбадил, сивата дъждовна завеса се превръща в сребрно стъкло..."

Това не значи ли че Бомбадил има нещо общо с Валарите, щом Валинор напомня на Фродо за къщата на Бомбадил? :unsure:

П.П.: И коя по балрозите е Златоронка?! Откъде се взе тая?! :huh: :blink:

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users