Jump to content

Welcome to Български Толкин Форум
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!
Photo

Книгата, която ви "събуди"

• Please log in to reply
54 replies to this topic

Gilthoniel

Gilthoniel
  • Потребители
  • 10 posts
Преглеждайки всички тези заглавия на статии ,ми дойде на ум да попитам: "Коя от прочетените от вас книги мислите, че е преобърнала по някакъв начин представите ви?".

Истина е, че всяко качествено четиво има креативно влияние върху морала и мисленето на човек, но все пак някои прочетени книги преобръщат по някакъв начин съзнанието. Кои са онези писания, които по някакъв начин са ви "пробудили" и променили повече ?
In love with the Darkness

DragonSlayer

DragonSlayer
  • Маяри
  • 1641 posts
Апологетиката на К. С Луис.

Не е задължително да има смисъл във въпросите.
Това е задължително само за отговорите."

Сюзън Смърт

Alphard

Alphard

Black Mage

• Валари
  • 639 posts
Мен ме "събуди" wikipedia, книгите ряпа да ядат :Р

Кемендил

Кемендил

Contemplator

• Маяри
  • 2525 posts
Не бих казал, че има такава книга (или филм или каквото и да е било друго). Нямам конкретен спомен за произведение, което да е насочило мисълта ми върху неща, които хем да ме интересуват, хем да не съм мислил върху тях преди. Или поне не дотолкова, че това да доведе до някаква по-особена промяна в представите ми.
The things one feels absolutely certain about are never true.

Spec0

Spec0

monster slayer

• Потребители
  • 795 posts
I'a I'a Cthulhu Fhtagn!!! :clown:
I'a I'a Cthulhu Fhtagn!!!

Мерилиън

Мерилиън

граф О'Манов

• Потребители
  • 695 posts
Мен ме събудиха постовете на шпеко.Вече съм друг човек просто.
Иначе не мога да посоча такава.. ;р
Posted Image

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts
Де да знам. Може и "Малки богове" на Пратчет да е била - заради начина, по който религиите се развиват. Все пак чел съм я на петнайсет годинки, може би.
Или "Махалото на Фуко" - заради майтапа и убеждението да не се връзвам на конспиративни теории.
Или "Одисея" на добрия стар Омир. Колкото повече си я чета, толкова по-любима ми става.
Или е "Властелинът", а? Нали от нея видях, че приказката може да се напише като истинска история.

Elven

Elven

iPuh

• Валари
  • 861 posts
За две книги мога да се сетя и двете са дебели. Падали са ми на главата и са ме будили :Р Банално, но едната е "Властелинът на пръстените", бях малка, променях се често, почти всичко ми влияеше. Втората книга е "Шогун". Сещам се и за книги, които са ме приспивали, но това е друга тема.
The main thing in life is to know your own mind.

АнарНирнает

АнарНирнает

Elnahir

• Потребители
  • 1497 posts
На мен ми се е случвало доста често да мисля по този въпрос, че сме подхващали темата с различни приятели.

Има книги, които ти показват нови светове, нови начини на мислене, които те "разбуждат" и те издърпват от ежедневието. Има такива, които боравят с актуални примери, за да ти "покажат" това или онова. Лично за мен има няколко книги, които са ми "отворили очите" без да са ми нужни речници за нови думи, без да ме карат да се чувствам безбожно глупав и т.н. "Синухе Египтянина" на Мика Валтари е едно от въпросните четива. Другото е "Юлиян" на Гор Видал.

А първото беше и си остава "Властелинът на Пръстените". Всякакви обяснения са излишни. :)
Celebrate the hour of madness
Ride the wave that turns the tide

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts
"Синухе" и "Юлиан" си ги бива, да. Но като казваме, че книгите са ни "събудили", тъпо е, че не сетих за любимата си българска (почти документална) проза:

"Задочни репортажи от България" на Георги Марков.

Не я споменавам заради новините по Нетинфо :) Наистина е разтърсваща книга, поне в първото си издание.

Mirror

Mirror

Dicing with the devil...

• Потребители
  • 40 posts
Първата книга, която ме промени беше "Властелинът на пръстените". Но най-съществена роля за мен изигра "Играта на Ендър" от Орсън Скот Кард.

Не ми се впуска в подробности.

. . .сутринта била като заек от апликация на пастелен
фон с едно спираловидно око и дълги заострени зъби. . .

exentaser

exentaser
  • Потребители
  • 100 posts
"Раждането на трагедията от духа на музиката" - Фридрих Вилхелм Ницше :teethqhq:

гил галад

гил галад
  • Потребители
  • 7 posts
Пътят на България от Димитър Съсълов!

Pavlina

Pavlina
  • Потребители
  • 265 posts
"Война и мир" - не мога да изброя какво ми хареса, четох я чак на 23г. примерно. Най-вече ми звучеше ужасно истинска. Там няма пълен "хепиенд" нито дразнещи и горди разсъждения на автора. Потресаваща ми беше любовта на Толстой към всичко живо в тая книга. А също и някои особено верни и редки наблюдения за това "как се случват нещата" в живота ни. Такава дълбока човешка психология другаде не съм срещала.

"Властелинът" - четох я в труден момент от живота си и някои неща на духовно ниво мога да гарантирам че просто са си истини.

"Строителите на съвременна България"- Симеон Радев, "Чардафон Велики" от З.Стоянов /втората е изключително забавна/ ... отвориха ми очите за това какви ХОРА са били мъжете, създали последната ни държава , без ореоли и т.н. Просто хора, които не са си седяли в къщи, ами са действали.

"Павилион за жени" от Пърл Бък. Особен поглед към китайската култура и семейството въобще. И тя много бързо се чете...

:blush:
"По-добре да бъдеш малка светлинка, отколкото голяма сянка"

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts

Пътят на България от Димитър Съсълов!

Това е по-добро фентъзи дори от "Властелина...", наистина е велика :)

Чесън

Чесън

дама

• Потребители
  • 687 posts
Десетки са. Всяка - с времето си.

Де да знам. Може и "Малки богове" на Пратчет да е била - заради начина, по който религиите се развиват. Все пак чел съм я на петнайсет годинки, може би.

Е, де, не така за най-важната ми от тях.
Не си ли я чел наскоро? Не религиите, а идеите. Или не идеите, а хората.

Арвен

Арвен

Слънчевка

• Потребители
  • 193 posts
"Майстора и Маргарита" и "Портретът на Дориан Грей" до голяма степен, след като прочетох и двете, ходих като тресната известно време... ;) В хубавия смисъл на думата, де.

Толкин цялостно ми е повлиял много, но без бой си признавам, че цикъла за Землемория на Ле Гуин повече, "Хрониките на Амбър" също са ми много любими....
"Малкият принц" също ми е повлиял доста, понеже съм го чела през няколко години от малка, Туве Янсон и приказните й герои, разните му там приказки на народите - руски, басни, притчи, митове... ;)

"Време разделно" - Антон Дончев - наскоро прочетена, невероятна!...

И не на последно място "Момо" - Михаел Енде - тази книга всеки път ме разплаква, замисля и усмихва едновременно и изчиства отвътре по прекрасен начин. Много я препоръчвам... :yes:

Иии още доста трябва да има, но за тези се сещам в момента.
"Животът е като тънко въже, по което трябва да се придвижваме, без да губим равновесие. Задачата е да се научим да сме гъвкави, защото, ако стоим непрекъснато изпънати, ще паднем. Трябва да имаме самочувствие, да се обичаме. Пея за уникалното във всеки един от нас и за умението да сглобим различните парчета от себе си." Сара Тавареш

Corwin

Corwin
  • Потребители
  • 1059 posts
Хронологично не знам дали мога да ги подредя, но може би ...
Властелинът - може би първата книга, която ме накара наистина да се замисля за нещо. Но пък сега си мисля че има прекалено много идеализъм в нея (не че е лошо де), за да е най-важната. Просто е основополагаща :)
Швейк - не помня нищо от нея, честно казано. Даже май не я дочетох. Но ми остана нещо в сърцето.
Пратчет - всичко от него, може би вещиците с по-малък ефект върху мен.
Дюн - само Дюн, без децата му.
Хрониките на Амбър , в последствие останалото на Зелазни - мисля че те до голяма степен оформиха характера, заедно с Пратчет.
Animal Farm - замислих се доколко хората могат да изпаднат в масова психоза за това, което може да дойде и те са безсилни да го спрат.
Параграф 22 - тоталното убеждение, че не бих отишъл на война, ако войната не чука на вратата ми...
На Западния Фронт нищо ново - затвърди горното ми мнение за войната и романтичната и страна.
'Humans need fantasy to be human.To be the
place where the falling angel meets the rising ape.'

_angie_

_angie_
  • Потребители
  • 7 posts
Quo vadis? - единствената книга, от която съм настръхвала. Четох я, когато бях на 20.

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts
Мен пък кой знае защо ме остави безразличен. А иначе хем съм вярващ, хем харесвам Сенкевич.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users