Jump to content

Welcome to Български Толкин Форум
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!
Photo

Книгата, която ви "събуди"

• Please log in to reply
54 replies to this topic

wutang

wutang
  • Потребители
  • 675 posts
Не сериозно, може ли да си толкова лесно податлив или книгата да е толкова добра, че да те промени с главата надолу?Една книга според мен не може да повлияе толкова много.А това за С. Кинг е смешно и невъзможно и според мен Еамане си измисля.
Горко на меките чела!

Corwin

Corwin
  • Потребители
  • 1061 posts

Не сериозно, може ли да си толкова лесно податлив или книгата да е толкова добра, че да те промени с главата надолу?Една книга според мен не може да повлияе толкова много.А това за С. Кинг е смешно и невъзможно и според мен Еамане си измисля.

Що пък да не може? Аз след като прочетох 1984 два дни не знаех къде се намирам, понеже не знаех какво да мисля за тази книга, бях напълно неадекваетн на случващото се около мен понеже обмислях идеите на книгата.
'Humans need fantasy to be human.To be the
place where the falling angel meets the rising ape.'

Coin

Coin

faolchu gray

• Потребители
  • 659 posts
Робинзон Крузо и Хобит ! Робинзон Крузо, когато четох за човека на самотния остров и всичките му преживявания, съм заспивал толкова пъти в размисли :| Много ми харесва книгата и до ден днешен, чел съм я 2,3 пъти :) А Хобит ми е любима и не, че ме е променила толкова много, колкото ме зариби по светът на Толкин, а от него вече се промених :) Демек това към което ме "поведе" Билбо е това което ме промени :)

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4809 posts
Може би малката бяла книжка "Крал Артур" на Роджър Грийн. Днес обичам да пописвам, а първият собствен текст, който изобщо съм написал, беше разказче по сюжет, взет от тази книжка. Трябва да съм бил в трети клас. Разказчето беше за злия крал Райън (само че при мен той беше добър) и беше написано на ужасно красива тетрадка с папагал на корицата, която, разбира се, загубих още тогава. Не помня подробности, но със сигурност тази книга е катализирала черта от характера ми, която днес е важна за мен. Е, можеше да бъде и друга книга. Но беше тази.

aParadox.

aParadox.
  • Потребители
  • 12 posts
Преглеждах тази тема и си зададох въпроса наистина коя книга е променила или повлияла повече на моите възгледи. В момента се сещам само за една, а именно "Зеленият път" от Стивън Кинг. С нея се запалих и по неговото творчество ( благодарение на Char от форума ^ ^ ). Мотивите за фантастичното бяха описани по съвсем обикновен начин, хареса ми и описанието на героите, влюбих се в стила на автора, но най-поразена бях от историята на Джон Кофи. Книгата ме накара да размишлявам върху много неща.
'Of course, it is very important to be sober when you take an exam. Many worthwhile careers in the street - cleansing, fruit-picking and subway-guitar-playing industries have been founded on a lack of understanding of this simple fact.'

Alphard

Alphard

Black Mage

• Валари
  • 639 posts
Абе като гледам тая тема се чудя, може ли някой себеуважаващ се християнин да не е напише Библията в темата?

П.П. Ся ще завалят "оправданията" :Р

Coin

Coin

faolchu gray

• Потребители
  • 659 posts
Много обичам провокацията :D Но, аз не се имам за себеуважаващ се християнин, следователно не трябва да излагам "оправдание" Posted Image

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4809 posts
Аз съм себеуважаващ се християнин, но Библията или не ми е повлияла (напълно възможно), или за тези неща не се говори наляво-надясно (надявам се, не очаквате мощна пропагандна кампания).

В момента чета "Idylls of the King" на Тенисън. Мисля, че и тя ще ми повлияе... поне за начина, по който се пише. Бавно и полека се влюбвам в тези колкото простички, толкова и величествени стихове. Да превърнеш легендата в роман, без да губиш красотата й, си е чудо. Както и да накараш поезията да звучи почти като ежедневна реч, без да я изпортваш. Тенисън е по-добър от Омир, да му се не види :)

Alphard

Alphard

Black Mage

• Валари
  • 639 posts

Аз съм себеуважаващ се християнин, но Библията или не ми е повлияла (напълно възможно), или за тези неща не се говори наляво-надясно (надявам се, не очаквате мощна пропагандна кампания).

Книгата, от която всеки християнин черпи моралните си ценности, на думите на която основава някаква част от живота си и въобще значителна част от целия си светоглед, не ти е повлияла? Не разбирам, честно. Толкова ли е нисък статутът на Библията (вече) в (православното?) християнство, или това си важи лично за теб само?

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4809 posts
Естествено, че не разбираш :)

Alphard

Alphard

Black Mage

• Валари
  • 639 posts

Естествено, че не разбираш :)

Пак се измъкваш :р

Чесън

Чесън

дама

• Потребители
  • 687 posts
Не се измъква, а спазва просто правило.
Че който говори - не знае, а който знае - не говори.

Както и да е, исках да кажа само, че Тенисън познавам единствено от романа на Удхаус "Джийвс се завръща", или както му беше заглавието там. Изненадана съм да разбера, че и имало бисери в копанята (Удхаус определено ми е повлиял, ето сега разбирам :)).
Не ща да гледам какви ли глупости съм писала преди година в тази тема, и след година пак и няма да ща да знам.
Но книгите, които определям като "събуждащи" са само приятно потвърждение на това, което вече съм осъзнала.
Ама верно е много приятно.

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4809 posts
Тенисън ми звучи като камбана на селска черква посред лято. От него не мога да ревна (смятам, че на поезия реват тия, които я четат зле), но не мога и да спра да го чета. На глас. За съжаление, "Кралските идилии" свършиха, но пък си купих събраните му стихотворения за скромната коледна цена от петнайсет кинта и смятам да наизустя "Дамата от Шалот", да й измисля или снадя мелодия и да я пея при сантиментални поводи. Ако не ме домързи и ми дойде музата, може и да я преведа.

Тия дни е излязъл "Персевал или Разказ за Граала" на Кретиен дьо Троа. Който обича макар и само едно късче от Библията, Тенисън или Омир, би си харесал и нещо в "Граала". Взех си и него на не чак коледна цена; не съжалявам.

Narvi

Narvi

Хуздул-хумлук (приятел на джуджарите)

• Потребители
  • 399 posts
Знаеш ли, Менедел, с Тенисън работата при мен е невероятна - едва ли не смешна. След като преди много-много години прочетох "Кракен" и усетих гръмотевичния удар на онова потресаващо Then once by man and angels to be seen,
In roaring he shall rise and on the surface die.

... Та ако щеш вярвай, повече не смея да посегна към този автор. Страх ме е, че всичко друго ще бъде крачка надолу.

Аз, Нарви, ги сътворих. Келебримбор от Зелеников край изписа тия знаци.

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4809 posts
Че да не би човек да отива на Витоша само заради Черни връх :)

... More things are wrought by prayer
Than this world dreams of...'

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users