Jump to content

Welcome to Български Толкин Форум
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!
Photo

Атанас Далчев

• Please log in to reply
12 replies to this topic

Teodvin

Teodvin
  • Потребители
  • 121 posts
я кажете,какво ви е мнението за този поет?аз лично го смятам за един депресар и нищо повече.знам,че някои сигурно го харесват,но лично аз не го понасям.твърде мрачен ми се вижда.

Estel

Estel

Edain

• Потребители
  • 352 posts
Нормално е да ти се струва мрачен като се има впредвид че е един от представителите на диаболизма в българската литература,макар че в поезията му се развива доста филофска проблематика.До колкото знам има няколко периода и знам 1 2 стихосбирки,като сам чел само тях.На мен лично не ми допада кои знае колко макар че има наистина добри попадения отностно философската проблематика!
Ónen i-Estel Edain,Ú-chebin Estel anim.

Tanparmaiel

Tanparmaiel

безценно

• Потребители
  • 153 posts
Аз го уважавам като поет, защото има собствен стил и отличителни черти. Сама му поезия обаче изобщо не ми допада, защото е ужасно мрачна, никаква динамика няма, много е потискаща. Чела съм я по принуда, защото влиза в материала за 12 клас, но не мисля, че би ми доставила някакво удоволствие да я чета за развлечение.

Кемендил

Кемендил

Contemplator

• Маяри
  • 2531 posts

я кажете,какво ви е мнението за този поет?аз лично го смятам за един депресар и нищо повече.знам,че някои сигурно го харесват,но лично аз не го понасям.твърде мрачен ми се вижда.

На мен пък Далчев ми харесва именно защото е депресар :rolleyes: Какво значи 'твърде мрачен'? Твърде мрачен за някого - да, но твърде мрачен по принцип? Някои хора (като мен) пък обичат да четат мрачни и подтискащи неща. Аз например не понасям Лилиев, защото на мен ми е твърде лигав (то още от псевдонима, който си е избрал почва да ми сладни), но не го смятам за 'един лигльо и нищо повече', уважавам го като поет и просто приемам, че този тип поезия не е за мен.
The things one feels absolutely certain about are never true.

Мерилиън

Мерилиън

граф О'Манов

• Потребители
  • 695 posts

например не понасям Лилиев, защото на мен ми е твърде лигав (то още от псевдонима, който си е избрал почва да ми сладни), но не го смятам за 'един лигльо и нищо повече', уважавам го като поет и просто приемам, че този тип поезия не е за мен.

Близко съм и аз до тази позиция....принципно чета всякаква поезия,но творци от типа на Лилиев и Багряна силно не ми допадат.
А за Далчев-той е един от любимите ми български поети и един от малкото,фигуриращи в учебната програма,които уча с удоволствие.
Posted Image

Eagle_Feather

Eagle_Feather

Dharma Bum

• Потребители
  • 15 posts
За випуск 2006г. (тези, които кандидатстваха с литература) той е един от най-необичаните поети. Все пак доста хора тогава си тръгнаха от изпита предсрочно. Аз мога да кажа, че го харесвам. Различен е. Създава поезия от неща, в които няма нищо поетично или красиво. Напротив! Повечето са стерилни празни, вещи и нищо повече. Изисква се изключително майсторство, за да се създаде поезия от това.
Хора, още хора, други хора!

Ireth Alcaril

Ireth Alcaril

Ентруга

• Потребители
  • 16 posts
Не мога да понасям Далчев. Това ми е най-омразният поет и въобще автор ЕВЪР. Аз съм от засегнатите кандидати тази година, пет години се готвя за есе и, естествено, ми се падна най-противният автор от целия списък. Не е като да не го знам. Един месец (!!!) се занимавахме само с отвратителните му творения, сред които най-омразно ми е "Дяволско" и цялата вълна подобни. Но не мога да разсъждавам над творенията му, освен колко са отвратителни и заради това се принудих да пиша тема. Знаете ли кое е най-странното от тази история? Че получих изненадваща оценка и влязох. о.О И то на първо класиране, и то каквото исках. о.О Какво ли не става в днешно време... Та, има точно три неща на Далчев, които харесвам, и то наистина харесвам - "Надпис", "Родина" и "Ангелът на Шартър". От другото ми става лошо ....

Щом пролет идва в нива, в двор и расне житен злак,
щом Цвят обсипе плоден клон като внезапен сняг,
щом слънце грее и дъждец в лъчите му играй,
не чакай да се върна аз — красив е моят край.

Кемендил

Кемендил

Contemplator

• Маяри
  • 2531 posts
Чакай малко да се разберем - не понасяш творчеството на Далчев и лично на теб то въобще не ти допада или го смяташ за отвратително по принцип? Защото това са различни неща и второто е смешно като изказване. ;)
The things one feels absolutely certain about are never true.

Ireth Alcaril

Ireth Alcaril

Ентруга

• Потребители
  • 16 posts
То е отвратително лично за мен. ;) С изключение на гореизброените три неща, разбира се. Готин аватар, бтв. :)

Щом пролет идва в нива, в двор и расне житен злак,
щом Цвят обсипе плоден клон като внезапен сняг,
щом слънце грее и дъждец в лъчите му играй,
не чакай да се върна аз — красив е моят край.

Milady

Milady
  • Потребители
  • 40 posts
Харесва ми. Брутален е, диаболичен, различен, мрачен-всичко, което изброихте. Затова ми харесва. И е един от малкото поети, които въобще ми допадат.
"Някои хора казват, че съм ужасен човек,
но не е истина.
Аз имам сърце на младо момче - в буркан на бюрото ми."
Стивън Кинг

bdk

bdk

Лосото-роханец

• Потребители
  • 1008 posts
Един от поетите и творците у нас (може би след Ботев, Вапцаров и Смирненски) и изобщо, които харесвам най-много. Толкова лесно и същевременно силно рисува страшните, мрачни и тайнствени образи; езикът и строежът на стиховете му ми допадат доста много.
А "Хижи" ми е най-любимото му стихотворение:

Прихлупените вехти хижи
из крайнините на града,
стени с опадала мазилка
като че с белези от струпеи,
врата раззината и черна
и чер прозорец изпочупен -
о, тези вехти ниски хижи
на бедността и на глада!

Там слънцето е огнен костер
на знойна мъка и печал,
там никога не разлюлява
камбани шеметният празник;
трудът е вечен и безплоден
и бляновете са напразни,
макар нощта да е без сън и
денят в година натежал.

Там не живеят нито хора
и нито божии чеда,
но вятърът развява сенки,
които сведени се движат,
и съсухрени лица се мяркат,
дълбани от неспирна грижа,
и сякаш не лица, а маски
със вечний образ на глада.

Там радостта е непозната
и там смехът е чужденец,
и щастието не изгрява
над тези покриви разбити:
под тях е безпределната радост
понякога да бъдат сити
и за щастлив се смята само
студеният и блед мъртвец.

Там небосводът е от пепел,
от жарки въглища, от плам
и често дъжд и зли вихрушки
стени и покриви разкъртват,
а мръсната земя излъхва
подобно чер и древен жъртвеник
зловоние към небесата
като молитвен тимиам.

1923 г.

(Почти) всяко нещо може да си има хубост и във всичко да се открие красивото. Както в печалните и жалки образи тук. И не само в тази творба на Далчев го има това!

32

bdk---rohan.jpg

Caspian

Caspian

Присъда: Пластмасова Глава

• Потребители
  • 133 posts
Твърде екстравагантен за вкуса ми. И не достатъчно искрен, поне според мен.
Why not?

europefan

europefan
  • Потребители
  • 115 posts
По принцип не обичам поезия и не чета много-мого този тип литература, Но Далчев е друга бира. Любимец ми е. Има уникален стил на писане. Вярно, че е мрачничък на моменти, но поне за мен в стиховете му има оптимистичен и зареждащ елемент, колкото и депресарски да звучат. Чувството да го четеш е толкова истинско и обземащо, че понякога ми иде да изкрещя. Умее да създава атмосфера. И като цяло е един от двамата поети (другият е Вапцаров) изобщо, които чета доброволно.
Winter is coming

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users