Jump to content

Welcome to Български Толкин Форум
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!
Photo

Когато идолът ни разочарова

• Please log in to reply
24 replies to this topic

Teodvin

Teodvin
  • Потребители
  • 121 posts
понеже е раздел за литература,реших тук да пусна темата.провокирана бях и от един филм,който изгледах наскоро-"мизъри4,по романа на стивън кинг.тези,които също са го гледали,знаят,че сюжетът се върти около известен писател,похитен от своя почитателка,която не може да приеме,че любимата й героиня умира и кара автора да промени сюжета.оттук и темата:трябва ли непременно авторът да пише историята так,както читателите искат?не би ли станал тогава поръчков автор?и не е ли очарованието на литературата именно в това авторът да пише нещата,както ги чувства?трябва ли да се сърдим на даден автор,че книгата му не е приключила,както на нас ни се иска?или още по-крайно,да го намразваме и да искаме да му навредим,както става във онзи филм?

Folko

Folko

Дърво в свят на дървари или просто елф в гората!

• Потребители
  • 187 posts

и не е ли очарованието на литературата именно в това авторът да пише нещата,както ги чувства?трябва ли да се сърдим на даден автор,че книгата му не е приключила,както на нас ни се иска?или още по-крайно,да го намразваме и да искаме да му навредим,както става във онзи филм?

Нищо такова! Ако човек харесва дадена книга или даден автор, на първо място той трябва да уважава писателя. Поне за мен така стоят нещата. Не можем да намразим човека, само защото е решил някой да умре или нещо лошо да се случи. Че то, ако нямаше смърт в книгите, те всички щеша да бъдат лигави и с hapy end.
Наскоро цял свят ревна шо умрял тоз, шо умрял оня в Хари Потер, а лошите са живи. Ами така е решила авторката, това си е нейно право. Познавам хора, които замалко не изпаднаха в депресия защото любимият им герой загинал - абе хора, да не сме някви сектанти! Да няма култ към Хари Потър? По добре се вглеждайте в начина по който е написана книгата - дали авторът е повърхностен или сери озен. За мен това е важно, а за героите това е развитието на книгата, без значение харесва ли ви или не!
(Това си е мое мнение и не искам да влизам в конфликт с никого :angry2: )
Всичко, което се случва, се случва!
Дъглас Адамс

Mocking-bird

Mocking-bird

заище

• Потребители
  • 789 posts
Аз доколкото знам Хари Потър не умира...но може и да греша. :huh:
Тук ми се ще да направя една връзка с темата "Песен за огън и лед". На мен не ми хареса, че Нед Старк умира в първата книга, ама не намразих автора заради това. Не мисля, че писателят трябва дотолкова да се съобразява с някои от читателите си, които са недоволни от развръзката, защото иначе ще разочарова други и така до безкрай. Ще се получи една голяма лигня ако всички накрая заживяват щастливо. Който иска такъв край да чете приказки или да гледа американски филми. Понякога авторите не правят това което искаме от тях, но все пак кои сме ние пък да им казваме какво да пишат. Това е точно "поръчкова" литература. Пък и някои от писателите споделят колко им е мъчно за да "убият" даден герой. Но го правят, защото така трябва. Нали литературата е отражение на действителността, а кога в живота имаме изцяло хепи енд?
"Перото движи се и нищо на света-
ни сълзи, нито знания извечни,-
не би могло да го накара да задраска
словата, що написани са вече."

Folko

Folko

• Потребители
  • 187 posts

Аз доколкото знам Хари Потър не умира...но може и да греша. :huh:

Не говорех за самия Потър, а за второстепенните герои.
Ремус Лупин, Колин, Фред, и други от добрите, но резултатът е ясен-тълпи гневни фенове :bounce8:
Дъглас Адамс

DragonSlayer

DragonSlayer
  • Маяри
  • 1641 posts
А.. мразим го, Любезни! О, как го празим Мартин, задето уби толкова хубави герои. Писатели като него просто трябва да бъдат отвлечени и да пишат с пистолет, опрян в челото :tooth: :passifier:

Не е задължително да има смисъл във въпросите.
Това е задължително само за отговорите."

Сюзън Смърт

Sunset

Sunset

Sleepyhead

• Потребители
  • 19 posts
Мисля,че випросът е до читателя.Писателят е този който пише своя роман.Ако го прави за пари,ще се съобразява с мнението на читателя.Но ако не го интересува...прави това или по точно пише това което е неговата история или сюжетна линия.За мен една от най-интересните книги е "Песен за огън и лед".Независимо,че действията не се развиват по мой вкус,я харесвам...дори това ме кара да я чета с още по-голям интерес. :yes:
Колкото до Потър...тази книга не я мисля за никакво фентъзи,а авторката ми падна в очите още преди да започне да пише само заради парите.(дано никой не се разсърди) ;)
...I've been lost in the valley of nightmares
I've been found in the garden of dreams
speak thy charm, I know you are out there
cast thy spell and silence the screams...

Folko

Folko

• Потребители
  • 187 posts

Мисля,че випросът е до читателя.Писателят е този който пише своя роман.Ако го прави за пари,ще се съобразява с мнението на читателя.Но ако не го интересува...прави това или по точно пише това което е неговата история или сюжетна линия.За мен една от най-интересните книги е "Песен за огън и лед".Независимо,че действията не се развиват по мой вкус,я харесвам...дори това ме кара да я чета с още по-голям интерес. :yes:
Колкото до Потър...тази книга не я мисля за никакво фентъзи,а авторката ми падна в очите още преди да започне да пише само заради парите.(дано никой не се разсърди) ;)

Никой няма да ти се сърди, само защото изразяваш личното си мнение :thumb:
Дъглас Адамс

Чесън

Чесън

дама

• Потребители
  • 687 posts
По темата :rolleyes:

Личният ми коментар: да не би да пропуснем някой фен; евентуалните недоволни - отдавна са зарибени, най-много трескаво да ровят за пропуснат момент в последната ми книга, ха-ха.

Хм, постът изглежда сякаш е писан от Дж. Роулинг :tooth:

kalinka

kalinka
  • Потребители
  • 734 posts
Мен лично това изявление на Роулинг не ме разочарова, а напротив. Бях се разочаровала ужасно от авторката след седмата книга, но тази новина ми върна доброто отношение към нея. Обичам автори, които не се поддават на предразсъдъците спрямо хомосексуалистите и вкарват такива в книгите си. Да не говорим, че бегло заподозрях нещо такова още като четох частите за Дъмбълдор и Гриндълуолд в седмата книга... а и от сюжетна гледна точка това обяснява част от действията(по-точно липсата на такива) на Дъмбълдор спрямо Гриндълуолд.

Враг украл твою мечту,
Что ты ковал в поту -
Ведь свет своей души
В те камни ты вложил...

Folko

Folko

• Потребители
  • 187 posts
Това според мен са пълни глупости, чиято цел е само да раздухват около Хари Потър. :tooth:
Но пък от друга страна...

Мен лично това изявление на Роулинг не ме разочарова, а напротив. Бях се разочаровала ужасно от авторката след седмата книга, но тази новина ми върна доброто отношение към нея. Обичам автори, които не се поддават на предразсъдъците спрямо хомосексуалистите и вкарват такива в книгите си.

Дъглас Адамс

Чесън

Чесън

дама

• Потребители
  • 687 posts
Представяш си го като.. политическа коректност? Към различните?
А ето на вашето внимание: милиардерката-бунтарка, воала!

Аре стига, бе.

Калинка, разчитам на ч. ти за х., естествено, да пиша "не е лично към теб", е досадно и за двете ни, вярвам.
Не съм чела Х. П. от втората книга насам; ясно е, че не съм фен.

kalinka

kalinka
  • Потребители
  • 734 posts
Това, че е милиардерка, не й пречи да има гражданска позиция. А и какво значение има дали го прави от убеждения или само за повече реклама? Резултатът е налице - в най-популятната поредица книги, четена от милиони деца, един от най-положителните герои, мъдрият учител и велик магьосник, се оказва гей. Това би накарало поне някои хомофобски настроени младежи, четящи Хари Потър, да преосмислят малко гледната си точка. И затова, браво на Роулинг, независимо защо го е направила. Може пък да е било за да подразни още повече The Religious Wrong*, което е още по-добро :tooth:

-----------
*бележка за незапознатите с американската политика - крайната религиозна десница в САЩ се нарича The Religious Right, и понеже right означава, освен десен, и правилен, някои хора ги наричат The Religious Wrong, което някак си по им отива :yes: А въпросната религиозна десница отдавна се дразни на Роулинг задето пише за магия.

Враг украл твою мечту,
Что ты ковал в поту -
Ведь свет своей души
В те камни ты вложил...

Гост_Thorin Oakenshield_*

• Гости
Голямо бунтарство, наистина, няма що. То педерастията отдавна си е мода. Пък и не виждам, нищо кой знае колко готино в това, да си отдаваш задника за ползване. Просто другарката Роулинг го позакъса напоследък с тоя Хари Потър и се чуди, как да предизвика прежната истерия към нея и "произведението" и. Разбира се търси подкрепа и в хомосексуалната общност по света. Очаквайте скоро да се обърне и към застрашените видове животни и растения, вписани в червената книга.

kalinka

kalinka
  • Потребители
  • 734 posts
Торин, първо, държа да те уведомя, че лично аз не толерирам хомофобски изказвания като твоето. Второ, предупреждавам те най-приятелски, че част от това ти изявление може да подразни и някой модератор или админ - не съм сигурна че думите "задник" и "педерастия" отговарят на правилата на форума. Трето, педерастия значи нещо малко по-различно от хомосексуализъм, бих очаквала да знаеш разликата(ако трябва да съм точна, то е вид хомосексуализъм, и в случая не става дума за нищо такова). И четвърто, няма данни Дъмбълдор изобщо някога да е правил секс. Казва се само, че имал, цитирам, "несподелена любов" към Гелерт Гриндълуолд(който всъщност се казва Гринделвалд, защото е немец, ама айде да не се заяждам с преводачите и англоговорящите...), така че не виждам от къде вадиш частта за задниците. А, и да не забравя - седмата книга май беше най-продаваната - по-запознатите да ме поправят, ако греша - та не виждам къде го е закъсала авторката.

П.П. И, мда, ще се въздържа да ти кажа някои неща за някои японски исторически личности и техните оръженосци... в "Тайко" само е леко намекнато, така че никой, който не е чел по въпроса преди да не забележи намеците, но аз бях чела и забелязах.

Враг украл твою мечту,
Что ты ковал в поту -
Ведь свет своей души
В те камни ты вложил...

• Гости
Калинке, права си, за това че педерастията е само една от формите на хомосексуализма, но важното е, че професора има нечисти помисли, а не дали е правил секс с някого или не. Още по-важно е, че в този случай се оказва влияние на значителна група малки читатели, които все още не са наясно, какво означава понятието гей и не мисля, че посредством една "детска" книжка трябва да разбират това. Що се отнася до това какво биха счели администраторите и модераторите, остави на тях да го правят. Ако ли пък наистина сметнат това за нарушение на правилата, нека да реагират. Няма да ми е за пръв път.

Бъди здрава и винаги толерантна! Оценявай малките неща, в тях се крие познанието!

П.П.
Това, че едно нещо се продава добре не означава, че е стойностно.
Ако искаш да ми кажеш нещо - има лични съобщения. Така би казал Анар.

kalinka

kalinka
  • Потребители
  • 734 posts
Пратих ти лично.

Впрочем, имай предвид, че в самите книги никъде не се споменава нищо за чувствата на Дъмбълдор към Гриндълуолд. Някой, евентуално, би могъл да заподозре нещо такова, както заподозрях аз, но ако е на десет годинки няма да го заподозре, гарантирам. :)

Враг украл твою мечту,
Что ты ковал в поту -
Ведь свет своей души
В те камни ты вложил...

Pavlina

Pavlina
  • Потребители
  • 265 posts

Резултатът е налице - в най-популятната поредица книги, четена от милиони деца, един от най-положителните герои, мъдрият учител и велик магьосник, се оказва гей.

О, това е на "мода" в абсолютно всички романтични американски филми от поне 3 години назад... Винаги второстепенни и симпатични добряци са гейове. Откак се заглеждам в това, почти винаги се потвърждава. Все едно има такава глава в учебника за писане на филми.
Никой не може да ме убеди че това е случайно, или безплатно...

А относно Дж. Роулинг, хич не съм била идеалистка, та да ме разочарова. След доста години четене как публично и истерично се правят промоциите на всяка следваща книга, даже се изненадах че ми харесаха първите шест филма.
Не ги сравнявам с "Властелинът" - нито авторката с Толкин... И то НЕ защото толерира или не хомосексуализма, а защото когато вкарваш едно нещо в книга, добре е това нещо да има идея, свързана с основното послание на книгата. В случая предполагам, че просто е имало ЦЕНА.
Защото иначе - защо не е вкарала идеите за екологията, расизма, наркотиците и т.н.?

Но й харесвам мотива за отчуждението между тия, които подозират духовен свят и останалите - "мъгълите", за които съществува само материалният. Там има невероятни попадения...
"По-добре да бъдеш малка светлинка, отколкото голяма сянка"

kalinka

kalinka
  • Потребители
  • 734 posts

Защото иначе - защо не е вкарала идеите за екологията, расизма, наркотиците и т.н.?

Ти сериозно ли твърдиш, че Роулинг не е "вкарала идеите за расизма" в Хари Потър?! :shock: Критиката към расизма и расовата дискриминация е основна - основна! - тема във всички книги на Роулинг, с изключение може би на първата.

И то НЕ защото толерира или не хомосексуализма, а защото когато вкарваш едно нещо в книга, добре е това нещо да има идея, свързана с основното послание на книгата.

Ами всъщност има идея, свързана с основното послание на книгата. Роулинг през цялото време, поне от втората книга, говори против дискриминацията, най-вече расова, но не само. Освен това цялата история на Дъмбълдор и Гриндълуолд се вплита много добре в сюжета и в крайна сметка се свързва с другите наистина основни теми на книгите - любовта, саможертвата, избора, изкуплението, приемането на смъртта.

В случая предполагам, че просто е имало ЦЕНА.

Бая голяма цена ще да е била, за да изкуши милиардерка... :passifier: Съвсем добронамерено те съветвам да спреш дотук с конспиративните теории, защото са просто безумни. Не разбирам наистина ли не ти е ясно защо има повече герои хомосексуалисти във филмите в последните години? Толкова е очевидно, че ми е неудобно да го обяснявам, но все пак ще го напиша - в днешно време се счита за грешно съществуването на хомосексуализма да бъде премълчавано и/или представяно негативно. Повечето режисьори и продуценти не искат да бъдат обвинени в хомофобия, а други пък винаги са искали свободата да не премълчават подобни въпроси, и сега, когато я имат, се възползват от нея. Трети просто се водят по модата. Това е всичко.

Враг украл твою мечту,
Что ты ковал в поту -
Ведь свет своей души
В те камни ты вложил...

Alphard

Alphard

Black Mage

• Валари
  • 639 posts

защото когато вкарваш едно нещо в книга, добре е това нещо да има идея, свързана с основното послание на книгата

Всъщност май в книгата нищо не се споменава, тя това го е казала в някакво интервю. Ако някой, който е чел книгите е забелязал намеци относно сексуалността на Дъмбълдор, да напише. Ето цитат от тая статия дето Чесън пусна по-горе:

"Но съм разочарован, че сексуалността на Дъмбълдор не се прояви на нито едно място в книгата", добави Тачел, цитиран от BBC.

Общо взето Роулинг яко е тролнала хомофобите и то без да вкарва нищо конкретно в книгата. :teethqhq:

Pavlina

Pavlina
  • Потребители
  • 265 posts

Общо взето Роулинг яко е тролнала хомофобите и то без да вкарва нищо конкретно в книгата. :teethqhq:

Ако е така, яко чувство за хумор : РРРРРРР
"По-добре да бъдеш малка светлинка, отколкото голяма сянка"

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users