Jump to content

Welcome to Български Толкин Форум
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!
Photo

Фентъзи книги

• Please log in to reply
16 replies to this topic

denidimitrova

denidimitrova
  • Потребители
  • 8 posts
Може ли да ми препоръчате добри фентъзи книги и също ако някой продава такива да пише. :) Благодаря!
Силата на словото е в умението да се изразят много неща с малко думи http://mycar.bg/

DragonSlayer

DragonSlayer
  • Маяри
  • 1641 posts
"Придворният убиец" на Робин Хоб, с препоръка за първите три и с леки резерви към останалите.

Не е задължително да има смисъл във въпросите.
Това е задължително само за отговорите."

Сюзън Смърт

konstantin cherganov

konstantin cherganov

Билбо Багинс

• Потребители
  • 589 posts
На Дж.Р.Р.Толкин са си най-добри. Не съм ги чел, но все пак пробвай на Дж.Р.Р.Мартин. Има добри отзиви.
Но това е БГ Толкин форум, тоест ТОЛКИН ФОРУМ. Виж в Store.bg.
13turniri.png

DragonSlayer

DragonSlayer
  • Маяри
  • 1641 posts
Не го разбрах горния пост. Нито в частта с Толкин, нито в частта с форума.

Иначе Мартин не е лош, но конкретно Песен за Огън и Лед е прекрасна трилогия и чиста проба латиносериал след това. Не знам, може да е някаква тенденция това. :)

Сюзън Смърт

konstantin cherganov

konstantin cherganov

Билбо Багинс

• Потребители
  • 589 posts
Тук трябва да говорим за Толкин не за Мартин, Хоб и други.
13turniri.png

DragonSlayer

DragonSlayer
  • Маяри
  • 1641 posts
6279882.jpg

Сюзън Смърт

Вил

Вил
  • Потребители
  • 395 posts
Как, Константине, реши, че на Мартин "са си най-добри", като не си ги чел? Във форума има теми за желаещите да четат фентъзи книги извън тези на Толкин. Пък и това, че сме Толкин форум, не означава, че говорим само за този автор.

DragonSlayer

DragonSlayer
  • Маяри
  • 1641 posts
Не на Мартин, на Толкин смята, че са най-добри. (вероятно е Лапсус Клавиатуре от твоя страна, но да си кажа)

Сюзън Смърт

konstantin cherganov

konstantin cherganov

Билбо Багинс

• Потребители
  • 589 posts
Не исках да критикувам другите автори, нито да обиждам фенове на други фентъзи+Толкин, и наистина не се изразих правилно, просто аз харесвам само Толкин.
13turniri.png

Вил

Вил
  • Потребители
  • 395 posts
Да, грешката е моя. Съжалявам.

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts
И на други съм го казвал, и сега ще го повторя. Толкин е великолепен писател, един от най-значимите през двадесети век. Той се отнася към ранното, героично Средновековие, както Умберто Еко към късното, монашеско. За отношението ни към войната той има същата тежест като Ремарк. Езикът му е поне толкова стойностен, задълбочен, искрен и жив, колкото този на Стайнбек. Мечтателната истина в погледа му към красотата на древността е ненадмината. Но все пак Толкин не е единственият писател, когото трябва да четем, нито пък е извън сравнение с други автори. И той, като Теоден, би определил сам себе си като дребен потомък на велики прадеди. Съвсем редно е да го харесваме, но не и да изпитваме религиозна почит към него. Нормално е да го сравняваме с други писатели.

denidimitrova

denidimitrova
  • Потребители
  • 8 posts

Не го разбрах горния пост. Нито в частта с Толкин, нито в частта с форума.

Иначе Мартин не е лош, но конкретно Песен за Огън и Лед е прекрасна трилогия и чиста проба латиносериал след това. Не знам, може да е някаква тенденция това. :)

Подариха ми Песен за огън и лед, но още не съм я започнала, защото съм изгледала сериала и сякаш няма да ми е толкова интересно. Но пък щом на теб GOT ти е като латиносериал значи книгата е доста различна. :)
Силата на словото е в умението да се изразят много неща с малко думи http://mycar.bg/

DragonSlayer

DragonSlayer
  • Маяри
  • 1641 posts
Не, не, имах предвид, че след трети том Мартин започва да разтяга едни локуми и да разводнява сторито до степен на блудкавост. Първите три части съм ги чел 2002 година буквално на един дъх, останалите две по-късно, но специално четвърти том го четох три пъти в продължение на година, защото нямах спомен дали съм го чел. Просто бяло петно! Последните две ми се сториха постни..........
Иначе сериалът ми идва горе-долу ОК, защото нямам такава емоционална връзка с Книгата, че да се дразня на безсмислените плот туистове и интерпретации в стил "Холивуд",както е при Властелина и Хобит.

Сюзън Смърт

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts
А Мартин се продаде на злите сили :)

konstantin cherganov

konstantin cherganov

Билбо Багинс

• Потребители
  • 589 posts
Ми че и К. Толкин направи същото с баща си.
13turniri.png

Кемендил

Кемендил

Contemplator

• Маяри
  • 2523 posts

Първите три части съм ги чел 2002 година буквално на един дъх

И аз така. Следващите така и не съм ги чел още, а като гледам може и само с първите три да си остана, за да не си развалям впечатленията. :)

По темата:
- "Землемория", любимото ми фентъзи след "Властелинът" и "Силмарилион";
- книгите на Сапковски за Вещера;
- "Saga" на Brian K. Vaughan, което е комикс поредица и не е точно фентъзи, но е може би най-добрата space opera след "Междузвездни войни", на която съм попадал. (С уточнението, че имам да наваксвам в този жанр.)
The things one feels absolutely certain about are never true.

Sparrow

Sparrow

Not Thor, but а lightning sparrow. :D

• Потребители
  • 1102 posts
За мен Пратчет и Зелазни трябва да са тук. С годините изчетох много фентъзи, което първо харесвах, после ми стана тъпо. Само Зелазни и Пратчет си останаха така отекващи и все още посягам към тях. Иначе от новите писатели също има добри. На мен Абъркромби ме кефи страшно много, Сандърсън ми поомръзна (май ще си изпадне в графомания човечецът), а Марк Лоурънс ми е почти на нивото на Зелазни. Мартин... остаря. Всъщност това се усеща много стабилно в книгите му. Аз 4-та книга я четох година и половина, защото беше изключително скучна. Всъщност взе да ми напомня на Колелото на Времето. След 7-ма я влачих месеци, след това мина година докато подхвана 8-ма и вече 2 години не съм се захванал с 9-та, а цялата поредица ми събира прах в библиотеката. Та май мисълта ми е - стой далеч от големи поредици (в това число и Малазана, която страда от същите симптоми като гореспоменатите) и обръщай внимание на малките. Помня, че Манол (Menedhel) преди време беше казал нещо, което още ми седи в съзнанието и взех да оценявам книгите спрямо него - Толкин е успял да каже всичко, което е искал в 3000 страници, а някои се моткат с 15 хиляди, без да кажат нищо. /перефраза/
Christ paid a debt He did not owe, because we owed a debt we could not pay.
Posted Image

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users