Jump to content

Welcome to Български Толкин Форум
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!
Photo

Борба с нихилизма

България общество

• Please log in to reply
31 replies to this topic

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts

Права си, това е добре казано :)

Archibald

Archibald
  • Потребители
  • 425 posts

Пак питам: какво трябва да се направи? Не може всеки да прави нещо супер велико. Може да си гласува и да гледа да не е малоумен. Само че това, че те не могат да се грижат за цялостното благосъстояние на държавата, това не ги лишава от правото да не са доволни - ако са гласували, естествено.

Работи, спри да ровиш из миналото за виновни (от това полза никаква нито за теб, нито за другите), гледай си живота и този на близките ти, не гледай в чуждата паница, когато разни хора се опитат да те вкарат на някакво (анти-) хоро, помисли поне два пъти дали го правят за твое благо или за тяхно собствено, не се заглеждай по чужбина само щото изглежда по-лесно да се изпързаляш нанякъде и да зарежеш всичко тук, пробвай да убедиш някой кандидат-емигрант да остане... Това би било начало. Ако се чувстваш омесен от по-специално тесто, после го раздавай по-глобално - направи някаква организация, нещо да помогнеш на града си примерно, по-нататък може и повече. Във всеки случай, не чакай мен или някой друг да те побутва - ако имаш желание сам ще измислиш нещо.

Арчибалд, в последния си постинг сам си противоречиш. Хем не е достатъчно да не пречим, хем е достатъчно просто да не се давим в стереотипи

Двете неща са казани в различен контекст, къде според теб е противоречието?

Между другото, като историк, журналист и политически силно ангажиран човек мога да кажа че фразите: "изпразнено от съдържание идеологическо противопоставяне" и: "има и други хора, които си имат собствени разбирания за света" в български контекст звучат изключително невинно, та чак неопитно :)

Разбира се, да си поемеш сам отговорността е най-важното нещо, но това, между другото, никак не пречи да си роден на място, което обективно е ощетено от историята и продължава да бъде катадневно ощетявано от мафията.

Мислиш ли? А какво според теб звучи опитно и... отракано? Да си повтаряш идеологическите мантри докато в главата ти не остане свободно място за собствени мисли? Това не е ли малко стадно едно такова?

Пък за ощетяването - човек може да си хленчи колкото си иска срещу историята, обаче какво от това? На историята не й пука. По света има много места, прецакани дълеч по-здраво от нас (от историята), но както вероятно си забелязал, живота си продължава.

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts

Това звучи самодоволно. Опитът сочи, че когато съдбата се измени и стане неприятна, тези с най-спокойното и самоуверено мислене са най-изненадани. Разбира се, надявам се да не съм прав. Може да съм Крабандил, но не бих искал да бъда Латспел. 

Sparrow

Sparrow

Not Thor, but а lightning sparrow. :D

• Потребители
  • 1102 posts

Работи, спри да ровиш из миналото за виновни (от това полза никаква нито за теб, нито за другите), гледай си живота и този на близките ти, не гледай в чуждата паница, когато разни хора се опитат да те вкарат на някакво (анти-) хоро, помисли поне два пъти дали го правят за твое благо или за тяхно собствено, не се заглеждай по чужбина само щото изглежда по-лесно да се изпързаляш нанякъде и да зарежеш всичко тук, пробвай да убедиш някой кандидат-емигрант да остане... Това би било начало. Ако се чувстваш омесен от по-специално тесто, после го раздавай по-глобално - направи някаква организация, нещо да помогнеш на града си примерно, по-нататък може и повече. Във всеки случай, не чакай мен или някой друг да те побутва - ако имаш желание сам ще измислиш нещо.

Не ровя миналото за виновни, няма нужда да ровя, фактите са си факти, клишета или не. Именно защото си гледам живота, ми е ясно, че само своя си живот човек трудно може да гледа. Естествено, когато никой не ме притеснява нещата са наред. Когато обаче разни псевдопатриотчета ми навлизат в живота - сори, не са наред нещата.

Иначе съм го казвал - дали тука, дали чужбина - все ми е тая. Който има желание да си ходи, да си ходи, няма да го спирам, просто защото ако човек не изпитва някакво конкретно желание да остане, няма какво да го спре. Причината да не си стегна куфарите е, че засега ми е достатъчно добре.

Много наивно мислиш, че се променят нещата. Аз се надявам световният частен сектор да завземе по-голяма част от България, така че икономиката ни да спре да зависи толкова от нашите глупаци. Ама то малко по малко и това ще стане, не можем да живеем в изолация.

Ама пак - противоречиво е да говориш как гледането само на своя си живот по някакъв начин помага на държавата.

Christ paid a debt He did not owe, because we owed a debt we could not pay.
Posted Image

proudfoot.underhill

proudfoot.underhill

* * * R.ND.R * * *

• Потребители
  • 1766 posts

Един демон още тегне над България: демонът на социализма. И това е огромен и съвсем реален демон, почти видимо се рее в небесното пространство над страната и оттам се пропива в самия асфалт и бетон на населените места. И да, него виня за много от проблемите на обществото ни, както и за много от моите лични и семейни проблеми.

Edited by proudfoot.underhill, 06 януари 2015 - 10:55 .

Hobbit-12_HB02-_A.gif "If in doubt, always follow your nose."

Archibald

Archibald
  • Потребители
  • 425 posts

Като ми пееш Пенке ле, кой ли те слуша. Айде със здраве и се пазете от соца и българите, че дебнат отвсякъде да ви съсипят живота.

proudfoot.underhill

proudfoot.underhill

* * * R.ND.R * * *

• Потребители
  • 1766 posts

:D еее, напротив, аз тая тема я наченах, защото имах (и още имам) някаква надежда, макар и бегла, че нещата в БГ ще се оправят, соца ще си отиде завинаги и хората като цяло ще станат по-европейци (в добрия смисъл). И даже дадох пример с такива хора. Всъщност това ми беше идеята на темата - че ето вижте - има надежда!

Edited by proudfoot.underhill, 12 януари 2015 - 01:53 .

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts

Да, в личните анажименти, както казва и Арчибалд; стига само повече хора да си дават сметка, че на само в личните, а и в обществените ангажименти, защото тукашната работна и битова среда наистина има исторически унаследен проблем и това не е мрънкане. По-скоро отричането му е проява на късогледство. 

Edited by Menedhel, 15 януари 2015 - 12:59 .

proudfoot.underhill

proudfoot.underhill

* * * R.ND.R * * *

• Потребители
  • 1766 posts

Положителните примери, които дадох в първите няколко поста, са точно обществени ангажименти :)

Edited by proudfoot.underhill, 14 януари 2015 - 12:39 .

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts

Стига да има и реален шанс за въвличането на достатъчно хора, хем умни хора, в тези ангажименти :)

Edited by Menedhel, 15 януари 2015 - 01:00 .

proudfoot.underhill

proudfoot.underhill

* * * R.ND.R * * *

• Потребители
  • 1766 posts

Ето още един положителен пример: проф. Каприев, човек, с когото лично имам честта да съм се запознавал и даже да сме пътували заедно :) Ако има съвременни български Честъртъновци, то това несъмнено са Георги Каприев, Цочо Бояджиев, Градев и Калин Янакиев. "Професорското каре".

http://bnt.bg/predav...selo-28-12-2014

Христо Фотев
ТОЯ ВЛАК ЗА БУРГАС...
На Недялко Йорданов
Тоя влак за Бургас е тъй бавен.
Аз сънувам дъждовния плаж.
Там е моя живот - моя странен
и единствен словесен пейзаж.
Там съм целият аз - там забравям,
че съм кратък и лош - че съм аз.
Глас на гларус и аз осезавам
тоя - целия свят... Там в Бургас,
аз умирам от нежност и ярост.
(А се мислех за подвиг роден.)
Глас на гларус, о, писък на гларус -
възмутителен спомен за мен.
"Морето е най-голямото събитие." - Хр. Фотев.

Edited by proudfoot.underhill, 18 януари 2015 - 11:22 .

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts

Да, те са готини. 

Also tagged with one or more of these keywords: България, общество

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users