Jump to content

Welcome to Български Толкин Форум
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!
Photo

Ainulindalë Quenyanna

Ainulindalë Айнулиндале куеня синдарин Quenya Sindarin

• Please log in to reply
8 replies to this topic

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts
Някакви безподобно величави пичове са превели "Айнулиндале" на куеня. После са го превели и на синдарин. После са набрали двата различни елфически текста с тенгвар. После са направили красиви страници ала старинен ръкопис върху текстура като пергамент и са добавили латинска транскрипция и полезен граматически коментар на куенийската версия. А синдаринската просто са я пуснали за четене като .pdf. Нямам думи. 

След Ardalambion (сайта на Хелги Фавскангер, дето е пълен с учебници по елфически и с милиони преводи на разни неща на куеня), пък и след Parma Eldalieva на Цветелина Крумова, това е поредното доказателство за неумираща нърдовщина, която ме покъртва, радва и впечатлява дълбоко.

Edited by Menedhel, 14 август 2014 - 02:38 .

proudfoot.underhill

proudfoot.underhill

* * * R.ND.R * * *

• Потребители
  • 1766 posts

Наистина покъртително (в добрия смисъл). Не се сещам за друг автор, чието творчество в такава степен да вдъхновява феновете му да творят...

Edited by proudfoot.underhill, 14 август 2014 - 11:52 .

Hobbit-12_HB02-_A.gif "If in doubt, always follow your nose."

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts

Ти мани да творят, Омир също е бая влиятелен в това отношение. Ами да го изучаваме и да се закопаваме в измислиците му... Невероятно е. И всъщност е адски готино. 

Edited by Menedhel, 14 август 2014 - 06:58 .

Strider

Strider

Скиталец

• Потребители
  • 2954 posts

Тоя подвиг го извършиха още преди десетина години неколцина полски ентусиасти, воглаве с моя приятел, изключителния Ришард Дерджински, aka Галадорн. Само че те го направиха с "Валакуента". След това захванаха "Айнулиндале", но по разни причини оставиха проекта незавършен. Делото на тези пичове е възхитително и достойно продължение на даденото начало. Поклон!

П.П. Още не съм се запознала подробно с текста, но дори след като го сторя, няма да се правя на Хостетър. :Р Аз съм в другия лагер, знаеш. :)

защото моят гарван е зелен

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts

Я дай да видим текста на Валакуента, моля :) На латиница ли е, има ли го и на тенгвар (аз държа повече на латиницата), има ли коментар и прочие...

Strider

Strider

Скиталец

• Потребители
  • 2954 posts

Заповядай.

защото моят гарван е зелен

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts

Тешекюр :) Ти, както винаги, си източник на най-невероятни неща.
Отначало се притесних от полския текст, но виждам, че има безценни и общоупотребляеми страници: самото красиво факсимиле на ръкописа, печатна част на текста на тенгвар и английски оригинал + латинска транскрипция на елфическия превод (което за мен е най-интересно, понеже на тенгвар не чета, а само сричам). Прекрасно! 
А мога ли да го разпространявам? Видях, че има някакъв стар, но все още активен сайт на авторите на тоя проект и за някои от нещата там направо си пише, че насърчават разпространението, ама да не сгафя, все пак. Щото чужбинците държат на този вид коректност повече от нас.

Edited by Menedhel, 16 август 2014 - 04:38 .

proudfoot.underhill

proudfoot.underhill

* * * R.ND.R * * *

• Потребители
  • 1766 posts

Брада и Корен! Страйдър е като библиотека на Елронд :)

Hobbit-12_HB02-_A.gif "If in doubt, always follow your nose."

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts

На Мъдрите отдавна е известно, че Страйдър е екип от програмист, филолог, маниакален гийк и следовател, които заседават в подземен, засекретен филиал на Народната библиотека  :)

Edited by Menedhel, 19 август 2014 - 02:16 .

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users