Jump to content

Welcome to Български Толкин Форум
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!
Photo

Силмарилион - филм

• Please log in to reply
126 replies to this topic

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts

За арията на Моргот предлагам Мати Салминен - огромен човек с огромен бас. :Р

Мдааа... Става.

Beren Erhamion

Beren Erhamion

Скиталец

• Потребители
  • 485 posts
Спекулирайте си Вие с Турин, но не той отне Силмарила от Морготовата корона ;) ...
Но ето, че дойде Берен, пребродил планини безброй...
940b259b91f858aa.jpg

Beren Erhamion

Beren Erhamion

Скиталец

• Потребители
  • 485 posts
По - горе прочетох мнение, че ще е добре Арнолд да изиграе Моргот.
Подкрепям го напълно, особено за сцена в края на филма, когато Валарите го отвеждат в плен:
Арнолд/Моргот/Терминатор се обръща и казва:
"I'll be back!" ;)

940b259b91f858aa.jpg

Ultimatum

Ultimatum

Asylum

• Потребители
  • 206 posts

Спекулирайте си Вие с Турин, но не той отне Силмарила от Морготовата корона ;) ...

Той Моргот май проспа цялата работа, ама айде :Р

По темата: Бъдете убедени, че евентуален филм по Силмарилион ще е направен така, че да го разбере и най-тъпия американец. Така че хилядите второстепенни герои и случки си ги избийте от главата. Да не говорим, че е по-вероятно да направят 5-6 филма по отделни епизоди, отколкото нещо по-завършено или някаква поредица.

bdk

bdk

Лосото-роханец

• Потребители
  • 992 posts

Трейлъри:

Clash of the Titans

Гледайки това нещо, любезно посочено от Бързоход в темата за предстоящите филми, доста се зачудих как все още не са почнали да правят филм/и по част/и от Силмарилиона!? Не са ли се досетили? Това е трудно да се повярва. Нямат смелост ли? И това не е лесно да се приеме, като се вижда и знае как преиначават историите. Пари ли, разрешение от тези, които държат правата, време ли? Способност ли? За последното - и да го нямат в действителност, надали ще го знаят и/или признаят.

А сега и малко хипотетични разсъждения:

Една подобна екранизация би привлякла дори и напълно незапознати зрители - заради красива визия, зрелище, мащабност, епичност и прочие. Примери за (сравнително) успешни (от гледна точка на печалбата) исторически епоси от последните години има десетки. М/у другото, съвсем не е нужно да се прави от холивудците. Британска продукция би имала доста преимущества пред американска, струва ми се. Стига да могат да си го позволят де. А като си помисля, че и китайци биха могли да се пробват, ми става съвсем интересно! Вижте какви неща направиха за нула време!

За нас най-важното ще е колко би ни харесало на самите нас. Не ми се вярва да трябва да се притесняваме, че ще ускори моралния и интелектуален упадък на човечеството, глобалното затопляне или други световни проблеми. Аз лично все още не съм сигурен, че искам нещо такова де са сбъдне. Но ако някой осъществи подобен проект, почти сигурно е, че ще го гледам.

Иначе, най-подходящият формат би бил пресъздаване на историята в няколко игрални филма. Сериали, анимации, nD-та, IMAX, мюзикъли - може, ама класическата цветна лента би била най-въздействаща. Нискобюджетните начинания на Толкинови почитатели също ми се струва, че няма да могат да се справят с изискванията, които филми по Силмарилиона биха поставили.

32

bdk---rohan.jpg

Костенурка

Костенурка

24981

• Потребители
  • 696 posts
Значи, основната причина, поради която филми като Clash of the Titans се правят по гръцката митология, а не по Силмарилион, е че трябва във филма да има име, което да говори нещо на зрителите. Затова сега преобладават до таква безумна степен филмите по книги, римейковете, филмите по сериали, по комикси, по реални нашумели случаи, приказки, фолклор, и т.н - защото това вече пуска филма с едни гърди напред предимство в бокс офиса. Не е необходимо тепърва да градиш нещо напълно непознато като име в главичката на зрителя. Мен нещо ме съмнява тия Титани да имат нещо общо с познатите ни случки, обаче е достатъно че Зевс, Персей и Хадес са до болка познати. Вече се сгърчвам при мисълта за това как Хадес пак ще е лош. :hmm:

А в нашия любим Силмарилион за жалост единственото познато на публиката име е Толкин, а то освен в "По романа на автора на Властелинът на пръстените" няма къде да го включат.
бакалавър, бакалавър! Ганева

Posted Image

bdk

bdk

Лосото-роханец

• Потребители
  • 992 posts
Ако става дума само за предполагаеми приходи, то ако погледнем някои китайски филми, то те имат към сто милиона (че и отгоре за някои) извън Азия. Сега, аз като се замисля, китайците може и да не желаят да правят епични филми, в които не става дума за собствената им история. Но това е само едно ненаучно предположение, пък и няма значение дали е вярно. Примерът следва да покаже, че и напълно непознати неща могат да увличат публиката. Както и някои западни филми, правени по стари легенди, печелят десетки милиони в Азия.
А пък Средната земя, Властелинът и други са вече добре известни в много страни по света. Те биха могли да се ползват за представяне на филм по Силмарилиона.

32

bdk---rohan.jpg

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts
Аз май съм си го казвал: "Силмарилион" е за цикъл опери във вагнериански стил :) Сега си представете гаврата с "Апокалипсис сега", когато ято нисколетящи дракони блъвне огън над невинно горско селце на Народа на Халет, примерно, под звуците на "Ездата на валкириите".

Впрочем, оф-топик: в "Аватар" има ебавка с "Апокалипсис сега": зъл полковник в хеликоптер пие кафе точно преди атаката над мирните диваци от горите.

Костенурка

Костенурка

24981

• Потребители
  • 696 posts
АМа пак си е рисковано, Богдане. А азиатското кино си е индустрия само по себе си. Те играят по други правила изглежда
бакалавър, бакалавър! Ганева

Posted Image

Кемендил

Кемендил

Contemplator

• Маяри
  • 2523 posts
Рисковано, рисковано, колко да е рисковано. :) Продуцените дават пари за какви ли не безумия, пък за това ли няма да дадат? :Р

По-скоро чакат да излязат филмите по "Хобит" първо.
The things one feels absolutely certain about are never true.

Niraeth

Niraeth
  • Потребители
  • 24 posts
Според мен не би станало нещо от филмираната версия на Силмарилион поради няколко причини:
1. Не мисля, че има място на земята, което да е достатъчно красиво за Валинор.
2. Въобще, книгата е толкова дълга, а нищо не трябва да се реже от нея. Трябва да е на няколко части поне.
3. Филм значи това как режисьора си е представял книгата докато я е чел и как натрапва своята версия на останалите. Не ме разбирайте погрешно, филмите на Властелина бяха яки, но имам много приятели, които ги е яд, че докато препрочитат книгата, не могат да си представят Леголас, Арвен и останалине инак, освен като Орландо Блуум и Лив Тайлър (а би трябвало героите да са поне сто пъти по-красиви от тях).
4. Със сигурност много хора ще бъдат разочаровани и то не само защото няма шанс да се улови епичноста и красотата на тази книга на лента.

А иначе бих се зарадвала ако решат да направят филм за Децата на Хурин. Фактът, че има и самостоятелна книга за тази история, значи, че не задължително трябва да има нещо общо с останалия Силмарилион.

Corwin

Corwin
  • Потребители
  • 1057 posts

Според мен не би станало нещо от филмираната версия на Силмарилион поради няколко причини:
2. Въобще, книгата е толкова дълга, а нищо не трябва да се реже от нея. Трябва да е на няколко части поне.
3. Филм значи това как режисьора си е представял книгата докато я е чел и как натрапва своята версия на останалите. Не ме разбирайте погрешно, филмите на Властелина бяха яки, но имам много приятели, които ги е яд, че докато препрочитат книгата, не могат да си представят Леголас, Арвен и останалине инак, освен като Орландо Блуум и Лив Тайлър (а би трябвало героите да са поне сто пъти по-красиви от тях).
4. Със сигурност много хора ще бъдат разочаровани и то не само защото няма шанс да се улови епичноста и красотата на тази книга на лента.

А иначе бих се зарадвала ако решат да направят филм за Децата на Хурин. Фактът, че има и самостоятелна книга за тази история, значи, че не задължително трябва да има нещо общо с останалия Силмарилион.

По принцип си права, само че:
1. Компютърни ефекти.
2. Сериал и/или рязане на скучните части(под формата на '300 години и 5 войни по-късно')
3. Тук съм напълно съгласен. Обаче има един момент - че актьорите остават вдълбани в съзнанието само ако са се превъплътили напълно в образа(Ако си гледала Going Postal примерно ще разбереш какво имам предвид). Именно по тази причина на мен жените във Властелина изобщо не са ми се запазили в съзнанието(нищо сексистко, просто не ми се връзват изобщо с образа). Така че общо взето няма лошо да заместят твоята представа за героите, защото това според мен значи именно, че се пре(и)покриват с него.
'Humans need fantasy to be human.To be the
place where the falling angel meets the rising ape.'

Pavlina

Pavlina
  • Потребители
  • 264 posts

A ако има, там вероятно не е стъпвал човешки /и режисьорски/ крак ;)

-----------------------------------------------------------------
Чудя се, наистина... Създанията описани в Силмарилион като се започне с чадата на Илуватар, после валари и маяри.. като външност и дълбочина на преживяванията си, са толкова по-различни от хората, че би било голямо орязване и принизяване да ги изиграят хора, макар и с компютърни ефекти?
Нямам притеснения само относно музиката, сякаш този дар ни е оставен и до днес на човечеството, за да вкусваме по малко от неизразимото.

Драмата в Силмарилион за мене е именно в движението надолу, когато висши създания поради определени свои избори слизат във все по-долна земя /малко като в българските народни приказки/. Като усещане след книгата ми кънти сгромолясването на светове - толкова различни един от друг, че Толкин е показал контраста предимно в неистовото желане на "изпадналите" за вдъхнат поне глътка от предишния въздух и да видят поне крайчец от предишното си обиталище.

В историите на елфите не намирам най-емоционалните любовни или героични истории, чела съм много по-ярко описани неща. Трагедията по-скоро е в това, че убийства и предателства се случват на елфи. Случват се на съвършените, Първородните - които не са били предвидени за подобна участ. И болката от този факт осезаемо върви през цялата книга... Дали някой режисьор и актьори ще могат да ни покажат достатъчно ясно какво е елф /не красивичък човек с дръпнати уши/ - та да усетим какво е "покварен елф"? ...

Edited by Pavlina, 07 октомври 2010 - 11:00 .

"По-добре да бъдеш малка светлинка, отколкото голяма сянка"

Corwin

Corwin
  • Потребители
  • 1057 posts
http://www.entertain...-Hobbit-Prequel

LOL KEK
'Humans need fantasy to be human.To be the
place where the falling angel meets the rising ape.'

Beren Erhamion

Beren Erhamion

Скиталец

• Потребители
  • 485 posts
В края на краищата, което и издание да е - все е хубаво!
А на мен ми е любопитно дали след някоя година мистър Джаксън няма да ни изненада и с филм по книгата?!

940b259b91f858aa.jpg

Еладора

Еладора
  • Потребители
  • 29 posts
Дано не го направи! Според мен каквито и ефекти да използва няма да може да пресъздаде усещането, което всеки от нас е изпитал, докато е четял. Кое човешко творение може да се сравнява с Музиката, създала Арда?! Виж, далеч по-добре би било, ако реши да пресъздаде някои от по-късните легенди, за Берен, например, или за децата на Хурин.

Coin

Coin

faolchu gray

• Потребители
  • 659 posts
За "Децата на Хурин" би било чудесно, за Берен и Лутиен не съм сигурен, защото тя ми е сред най-любимите легенди и каквато и да била екранизация трудно би оправдала очакванията. Но съм съгласен, че Валинор не може (пък и не бива) да се появява по кината.

Eriel

Eriel
  • Потребители
  • 73 posts
Какви филми, какви три бири.

Както знаем от всеизвестните интервюта, мнения и т.н., дъ Толкин Estate (aka Кристофър) вече са толкова ужасени и покрусени от прекрасните интерпретации на господин ви Джаксън, че оттеглиха правата да филмират освен/beyond Властелина или Хобит (доколкото помня, имаха някакви скандали по Хобит, защото Джаксън и компания искали да позлват допълнителни материали)(не е много коректно казано, визирам правата за Хобит и ЛОТР, които са ги продали през '69 и фактът, че the Estate отказват да дават достъп до други творби освен тези двете)

Това е старо и сигурно повтарям някого:

“They gutted the book, making an action movie for 15-25 year olds. And it seems that The Hobbit will be of the same ilk. Tolkien has become a monster, devoured by his own popularity and absorbed into the absurdity of our time. The chasm between the beauty and seriousness of the work, and what it has become, has overwhelmed me. The commercialization has reduced the aesthetic and philosophical impact of the creation to nothing. There is only one solution for me: to turn my head away."
Haeleth under heofenum

Beren Erhamion

Beren Erhamion

Скиталец

• Потребители
  • 485 posts

За "Децата на Хурин" би било чудесно, за Берен и Лутиен не съм сигурен, защото тя ми е сред най-любимите легенди и каквато и да била екранизация трудно би оправдала очакванията. Но съм съгласен, че Валинор не може (пък и не бива) да се появява по кината.

Поласкан съм ;) !
Това ми напомня за един стар, много стар спор за едно предложение или по - скоро за една идея - да се изучава Толкин в час по литература...

940b259b91f858aa.jpg

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts
Толкин всъщност се изучава. Има преподаватели в България, които не могат да не го споменават в часовете и лекциите си, има и откъси от "Властелина" в поне една българска гимназиална христоматия по английска литература. Да не говорим за британските лекционни курсове, в които Професорът просто присъства постоянно - и то не само като писател.

Силно се надявам, че Джаксън няма да пипне още някоя Толкинова книга. Стига да се намери по-кадърен режисьор, "Децата на Хурин", "Червенокосия Джайлс", "Ковачът от Голямо Омайно" и "Роувърандъм" са отлични за филмирани.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users