Jump to content

Welcome to Български Толкин Форум
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!
Photo

Най-трогателен момент във филмите ...

• Please log in to reply
138 replies to this topic

Folko

Folko

Дърво в свят на дървари или просто елф в гората!

• Потребители
  • 187 posts
Не знам за вас, но за мен най-трогателният момент е този, в който Пипин пее префасонираната песен и Фарамир язди към Осгилиат
Всичко, което се случва, се случва!
Дъглас Адамс

Atlantis_Warrior

Atlantis_Warrior

Aragorn

• Потребители
  • 533 posts
Ъх,това го забравих!А мислех да го напиша!
Наистина е велик моментът!
Особено както яздят Гондорците и сякаш са ограда на Минас Тирит!Велико е!
Също много разтърсващ момент е речта на Арагорн пред Черната Порта!
Сигурно по-нататък и още ще се сетя...

Не турнирите ни правят Толкинисти!

АнарНирнает

АнарНирнает

Elnahir

• Потребители
  • 1497 posts
Pippin's Song

Помня как тази и песента на Арагорн при коронясването му бяха първите две, които чух от музиката към филмите въобще. Няма път, когато да я чуя и нещо в мен да не откликне.
Не намирам думи, за да кажа нещо повече. Всъщност, не е и нужно.
Celebrate the hour of madness
Ride the wave that turns the tide

Eleril

Eleril

Полуелфчето

• Потребители
  • 17 posts
Не са малко моментите от филма,които ме трогват.Първи в личната ми класация е смъртта на Боромир и по-специално разговора му с Арагорн,много тежка сцена...Следват думите на Сам в Осгилиат("Двете кули"),които наистина ме трогнаха и в същото време бяха някак...инспириращи.Има още такива моменти,за които сега не мога да се сетя...
Baby I don't want to waste another day.Keeping it inside it's killing me.
How can I know a song I never heard
How will I know your voice when you haven't said a word
Въображението е по-силно от знанието,митът-от историята,мечтите са по-могъщи от фактите

Atlantis_Warrior

Atlantis_Warrior

Aragorn

• Потребители
  • 533 posts
Трогателен е всеки момент...Ама трогетелен не е пък най-точната дума!
Все едно много съжаляваме някои от героите в определен момент <_<
По-скоро 'хващащи сърДцето моменти'

Estel

Estel

Edain

• Потребители
  • 352 posts

Трогателен е всеки момент...Ама трогетелен не е пък най-точната дума!
Все едно много съжаляваме някои от героите в определен момент <_<
По-скоро 'хващащи сърДцето моменти'

Тук съм съгласен като ще добавя още нещо-поне за мен във филма има както по горе е казано "хващащи сърцето моменти",защотото е пречупен през погледа на създателите на филма.Поне за мен е по правилно да се говори за подобни моменти в книгата.
Ónen i-Estel Edain,Ú-chebin Estel anim.

Atlantis_Warrior

Atlantis_Warrior

Aragorn

• Потребители
  • 533 posts
Във филма всичко е направено по-тънко и по-изящно,за да бъде по-достъпно за аудиториите...
Но това определно не го прави по-малко 'трогателен'!
Мен най ме хваща за сърцето когато Арагорн сънува Арвен...В третата част е тоя момент

Estel

Estel

Edain

• Потребители
  • 352 posts
По-изтънчено от каква гледна точка на екипа работещ по филма ?Мисля че представата на един читател може да е доста по различна и дори по вълнуващата от това как е направен филма от холивудковците.Не мислиш ли ?Имаше една тема за средната земя там става въпрос за фантазията ако не се бъркам(поне имаше нещо такова) мисля че трябва да я зачетеш.Най-малкото защотото едно нещо прочетено и препрочете може да бъде доста по вълнуващо от това да го гледаш.Разбира се има и другата страна че човешкия мозък запомня по-добре образи(макар че според мене това е до индивидуалност).Освен това не ми казваи че си си представял героите и сцените така както са били във филма освен ако преди книгата си гледал филма !?

АнарНирнает

АнарНирнает

Elnahir

• Потребители
  • 1497 posts
Настрана offtopic-a, Estel, обаче коментираме дадени моменти от филмите, защото сме в подраздел Филми. Ако нещо ти е направило впечатление в книгите и искаш да го споделиш, действай в съответния раздел. :thumb:

Иначе +1 от мен за споменаването на смъртта на Боромир. За разлика от книгата, където така или иначе човек трудно може да си използва слуха и зрението, тук точно на това е наблегнато и то много успешно, по мое скромно мнение. :yes:
Горе-долу на същия тертип е и смъртта на Халдир, всъщност; макар там аз специално да усещам друго внушение и чувството да е малко по-друго. Но все пак - това за мен са две невероятни сцени, без които тази тема не може.
Celebrate the hour of madness
Ride the wave that turns the tide

Atlantis_Warrior

Atlantis_Warrior

Aragorn

• Потребители
  • 533 posts

По-изтънчено от каква гледна точка на екипа работещ по филма ?Мисля че представата на един читател може да е доста по различна и дори по вълнуващата от това как е направен филма от холивудковците.Не мислиш ли ?Имаше една тема за средната земя там става въпрос за фантазията ако не се бъркам(поне имаше нещо такова) мисля че трябва да я зачетеш.Най-малкото защотото едно нещо прочетено и препрочете може да бъде доста по вълнуващо от това да го гледаш.Разбира се има и другата страна че човешкия мозък запомня по-добре образи(макар че според мене това е до индивидуалност).Освен това не ми казваи че си си представял героите и сцените така както са били във филма освен ако преди книгата си гледал филма !?

:)
Говорех за тези,които нямат достатъчно фантазия,за да си представят историята така мащабно както във филма!Казвам 'аудотории' именно защото става дума за различни типове хора!
Представи си едно 7 годишно лапи.Чете книгата и си представя някакви лелички и чичковци.
Ако гледа филма за него ще е по-добре,защото ще получи някаква поне бегла представа за историята.Иначе едва ли нещо ще разбере :) Филмът е направен така,че да 'трогва' и заинтригува големите и малките.Това имах предвид!
Освен това първо гледах Задругата и Кулите и после четох книгата и почти нищо не виждах така,както е направено във филма :)
Съжалявам,че те разочаровам.

За мен много силен момент беше когато лодките минаваха покрай статуите на Аргонат.Беше наистина велико!За миг(глупости,за години!)ми се искаше да съм там и аз :lol:

Estel

Estel

Edain

• Потребители
  • 352 posts
Има един лаф-Фентазито е приказки за пораснали деца.Както може би знаеш във всеки лаф и маитап има по капка истина.И по този повод мисля че точно 7 годишните с фентази книга в ръка ... малко трудно да не говорим че 7 годишните имат да четат доста по интересни книги.Освен това ако нямаш фантазия ,защо изобщо четеш фентази?Поне от наблюдението ми тук във този форум-хората имат доста добра фантазия и не мисля че им трябва филм за да могат да си го представят.Ако не те мързи можеш да погледнеш една тема от преди време за -ставаше въпрос за Средната земя и дали тя съществува и там се получи горе долу добра дискусия така че погледни.В този ред на мисли ще вметна и още нещо,ако нямаш фантазия или без филм ти е трудно да си представиш нещо по добре чети друг жанр.Защото не мисля че някога ще направят филм по "Силмарилион" или пък по някое от добрите фентазита от други автори.
След всичко това мисля че във филма неможе да става въпрос за трогателност,а както някои каза за "хващащи сърцето" моменти(извинете ме ако цитирам грешно).

DragonSlayer

DragonSlayer
  • Маяри
  • 1641 posts

След всичко това мисля че във филма неможе да става въпрос за трогателност,а както някои каза за "хващащи сърцето" моменти(извинете ме ако цитирам грешно).

Е, не знам как да разделя понятията "трогателно" от "хващане на сърцето", на мен ми се струват като два термина за едно и същи нещо, но може, може да има трогателни, хващащи сърцето моменти. Аз недоволствах към филма по въщото време, в което плачех, когато Фродо се разделяше със Сам, преди да се качи на кораба. Киното си има собствени подходи, често чисто технически и психологически (ъгъл на камерата, план, музиката, да не говорим за подсъзнателното въздействие), които понякога стигат по-дълбоко, отколкото дори си склонен да ги допуснеш. И без това всичко е една голяма... химия:) Може да има трогателни сцени, със сигурност, и това вече е добра режисьорска работа. Друг е въпросът, ако въздействието се търси на всяка цена, често без оглед на достоверност. Ама... това е друга тема, дълбоко блато :)

За мен трогателен беше всеки момент, в който имаше искрена и добре представена проява на приятелство и жертвоготовност. Сам носи Фродо на гръб по склона на Ородруин; Сам се прави, че не е гладен, за да има за Фродо; след битката, Пипин до Мери, уверяващ го, ще няма да го остави; раздялата на Фродо с приятелите си; Само че не случайно споменах и "добре представена". Пример за точно обратното за мен е Сам, давещ се, а Фродо го вади. Е, не знам защо, но тази сцена ме дразни.

Не е задължително да има смисъл във въпросите.
Това е задължително само за отговорите."

Сюзън Смърт

Atlantis_Warrior

Atlantis_Warrior

Aragorn

• Потребители
  • 533 posts

ако нямаш фантазия или без филм ти е трудно да си представиш нещо по добре чети друг жанр.Защото не мисля че някога ще направят филм по "Силмарилион" или пък по някое от добрите фентазита от други автори.

Много благодаря за съвета,но аз си имам фантазия^^
По 'Силмарилион' е мека казано невъзможно да се направи филм,или ако се направи,то ще си е направо латиносериал със толкова серии,с колко е 'Блясък'^^
И пак повтарям,че не говоря нито за хората от форума,че нямат фантазия,нито за себе си,А ЗА ТЕЗИ,КОИТО ПРЕДПОЧИТАТ ТВЪРДО ФИЛМА ПРЕД КНИГАТА И ВЕРОЯТНО ИЗОБЩО НЕ СА Я ЧЕЛИ,ИЛИ АКО СА Я ЧЕЛИ,ТО НИЩО НЕ СА РАЗБРАЛИ!!!
Така че престанете да ми изопачавете думите,защото почвам да се ядосвам! :?

ДрагонСлеър,има разлика м/у трогателен и хващащ сърцето.
Може да не е голяма,но има!

Бту,и аз рева всеки път на края на филма.
Обаче има едно нещо-когато Фродо накрая се обръща и се усмихва,целия салон(или поне тези,които бяха около мен и ги видях) се усмиханаха също!
И аз се усмихнах.Не знам защо,но този момент наистина въздейства много на публиката.
Или пък когато коронясваха Арагорн и той минаваше покрай хората и те му кимваха с глава...Да знаете колко много хора от салона кимнаха заедно с Еомер!!!
А пък когато Леголас обезвреди оня мумак(сори за израза,така го бяха писали в едно списание и оттогава не мога да съумея да кажа друго^^),ВСИЧКИ в салона ръкопляскаха!
Всички,без изключение!Дори се обърнах да видя тия зад мене-и те го аплодираха!

DragonSlayer

DragonSlayer
  • Маяри
  • 1641 posts

ДрагонСлеър,има разлика м/у трогателен и хващащ сърцето.
Може да не е голяма,но има!

Може, може, не отричам. Просто аз не знам каква е и ще се радвам някой да я обясни.

А сега се сетих за друг такъв момент - когато на коронацията всички коленичиха пред четиримата хобити. Всъщност, може би най, най, най силният момент в цялата трилогия за мен. Не знам трогателен ли е или "хващащ сърцето", но за мен е кулминацията на филмираният Властелин.

Не е задължително да има смисъл във въпросите.
Това е задължително само за отговорите."

Сюзън Смърт

God Emperor

God Emperor

Commander

• Маяри
  • 883 posts
Бла, аз пък се сетих за един по-различен момент, който обаче също ме трогна. И това е, когато Саруман показва армията си от уруци на Грима, който пък от своя страна пуска една сълза, възхитен от величието на войните.
I have a very low tolerance level for stupid bullshit.

Atlantis_Warrior

Atlantis_Warrior

Aragorn

• Потребители
  • 533 posts
Помня,че адски много ми хареса като мина камерата над копията на тая армия на Саруман

Estel

Estel

Edain

• Потребители
  • 352 posts
@DragonSlayer
"Хващащи сърцето"-поне аз имам впредвид които са ти направили някакво впечатление от другите моменти,но не моменти които са те "разтърсили" както биха го направили трогателните моменти.

Atlantis_Warrior

Atlantis_Warrior

Aragorn

• Потребители
  • 533 posts
Трогателните моменти биха събудили по-скоро съжаление и съпричастие,а да те хванат за сърцето определено е разтърсващо! ;)

Estel

Estel

Edain

• Потребители
  • 352 posts
Добре виждам ,че явно не разбра уточнението което дадох.Тогава от тук нататък,ако продължи дискусията ще използвам хващащи окото или нещо от сорта за да сме по-ясни за какво говорим.

sister of the elves

sister of the elves

Зелен елф

• Потребители
  • 754 posts
Сега се сещам за един момент, който ми направи силно впечатление. В ROTK когато Арагорн се готви да замине по Пътя на Мъртвите и Еовин идва при него. И когато той я пита "Why have you come?", тя му казва "Do you not know?" Тогава си проличава тя колко много го обича. А когато Арагорн и казва "It is but a shadow and a thought that you love. I cannot give you what you seek." , ми става някакси мъчно за нея. :(

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users