Jump to content

Welcome to Български Толкин Форум
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!
Photo

Тед Насмит и филмите на Питър Джаксън

• Please log in to reply
9 replies to this topic

Талиесин

Талиесин

Imperial

• Потребители
  • 489 posts
Днес попаднах на ето този линк и да си призная, хем се изненадах, хем се зарадвах. Много харесвам илюстрациите на Тед Насмит и наистина ми липсваше името му в списъка на създателите на филмите. Е, това може да мине за компенсация.

Вие какво мислите по въпроса? Дали не е трябвало Джаксън и с-ие поне да упоменат влиянието на Насмит?
No one remembers the singer. The song remains.
Posted Image

_Fallen_anGel

_Fallen_anGel

Ангел...ама съм си жив Дявол

• Потребители
  • 132 posts
еми има няколко който може и да мине че е чиста случаиност но повечето определено си личи че си приличат подозрително много, е какво да се прави явно на човека не му е достигнало въображение да го измисли сам... :passifier:
А! Елберет Гилтониел!
Силиврен пенна мириел
о менел аглар еленат,
Гилтониел! А, Елберет!

http://w[/font]ww.my...fallenangel1111

the_paleolithic

the_paleolithic

възпламенима

• Потребители
  • 308 posts
Лошо няма, че на Джаксън не му е достигнало въображението - не всеки разполага с него е неограничени количества, - ама поне да си го беше казал нейде, че е повлиян/вдъхновен/черпил идеи и прочие... Всъщност, той може и да го е направил, но аз нямам подобни спомени. Или?
- Пух - започна Заю нежно, - ти нямаш никакъв ум.
- Знам! - каза Пух смирено.

Кемендил

Кемендил

Contemplator

• Маяри
  • 2518 posts
То влиянията са си очевидни. Алън Лий и Джон Хоу са взели активно участие в арт дизайна. Джон Хоу е упоменат като концептуален дизайнер, за Алън Лий не съм сигурен. Двамата имат и роли във филмите - като двама от деветимата човешки крале в пролога (Лий е вторият отдясно наляво, а Хоу вторият отляво надясно, ако не се лъжа) :)

Името на Тед Насмит не се споменава в кредитите, защото по лични причини не е могъл да участва в продукцията, т.е. неговото влияние е неофициално. Предвид това, че е толкова очевидно обаче, можеше да измислят нещо - Питър да се обади на Тед и да му каже "Ами, така и така, тука малко поизкопирах тая и тая картина, надявам се нямаш нищо против, ще ти сложим името в кредитите разбира се..." :P
The things one feels absolutely certain about are never true.

Greenleaf

Greenleaf

An Elf

• Потребители
  • 390 posts
Влиянията, всъщност, може би са в обратна посока - от филма към Тед (чиято фамилия винаги съм си мислил, че е Нейсмит). Не прегледах съвсем всички илюстрации, обаче общо взето от показаните сцени от "Задругата" само една или две илюстрации бяха отпреди излизането на филма.
First appeared in the 2002 Tolkien Calendar, published by HarperCollins.
Така пише в официлания сайт на художника и ако това "first appear" може да се счете за официално раждане на картината не виждам повод някой да обвинява Джаксън, Джон Хоу и Алън Лий, че са плагиатствали. "Задругата" илиза официално 2001.

П.С. А може да се каже, че влиянието е двупосочно ;) за да смекчим израза "Крали са се яко"

sister of the elves

sister of the elves

Зелен елф

• Потребители
  • 754 posts

Влиянията, всъщност, може би са в обратна посока - от филма към Тед (чиято фамилия винаги съм си мислил, че е Нейсмит). Не прегледах съвсем всички илюстрации, обаче общо взето от показаните сцени от "Задругата" само една или две илюстрации бяха отпреди излизането на филма.
First appeared in the 2002 Tolkien Calendar, published by HarperCollins.
Така пише в официлания сайт на художника и ако това "first appear" може да се счете за официално раждане на картината не виждам повод някой да обвинява Джаксън, Джон Хоу и Алън Лий, че са плагиатствали. "Задругата" илиза официално 2001.

П.С. А може да се каже, че влиянието е двупосочно ;) за да смекчим израза "Крали са се яко"

Съгласна съм, че е Нейсмит, а не Насмит, поне така пише в Ендорион :unsure: Но не мисля, че един худижник ще плагиатства от филм, за да нарисува илюстрации към дадена книга. Художниците имат собствено въображение, е, поне повечето. Пък и Толкин е описал толкова ясно и живо някои сцени, че приликата между филма и илюстрациите не е много учудваща.

Greenleaf

Greenleaf

An Elf

• Потребители
  • 390 posts
Ами посочените кадри и илюстрациите на Нейсмит си приличат, няма спор. Едните са от 2001, другите от 2003. Ако има нещо взаимстване, то би трябвало художника да е повлиян от филма. ;)

Кемендил

Кемендил

Contemplator

• Маяри
  • 2518 posts
За конкретните примери, посочени в сайта не знам (потърсих първите шест в сайта на Тед Насмит и четири бяха преди 2001, две бяха от календара от 2002), но Тед Насмит рисува картини по творчеството на Толкин от около 40 години, така че предполагам, че по времето когато е излязъл филмът той вече е имал доста добре изградена представа за Средната земя и едва ли филмът му е оказал кой знае какво влияние.

Колкото до произношението на името му - в английския гласните в затворени срички (каквато е 'nas' в Nasmith) са кратки и в такива случай звукът 'а' се проинзася като си отворим устата за 'а', а произнесем 'е', което предполагам, че може да се транскрибира и като 'а' и като 'е'. Но английският е смахнат език и има много изключение от това правило, така че може и да е Нейсмит, кой знае :)
The things one feels absolutely certain about are never true.

Borko7

Borko7
  • Потребители
  • 1 posts
Както някой пише по-горе, Джон Хоу е консултант за филма. Ако се сравнят тези кадри от филма с негови илюстрации ще се види че са еднакви. Тен Насмит също е направил много добри илюстрации. Явно двамата имат доста сходно виждане за средната земя, като изключим балрозите и затова сцените от филма също наподобяват тези на Тед. Всъщност балрогът е пример, че не Тед Насмит е в основата на визуализирането на средната земя във филмите, а Джон Хоу (за съжаление). Сега повечето хора са останали с впечатлението, че балрозите имат крила.

bdk

bdk

Лосото-роханец

• Потребители
  • 979 posts
Въпросът с заимстването на идеи и упоменаването на източниците си е сложничък - един поглед тук: http://paullasaine.blogspot.com/ може да внесе още повече обърквания. Прилика има между отделни елементи на всяко от трите множества :)
Името Paul Lasaine не успях да видя в надписите (нито пък Ted Nasmith), но може и да съм пропуснал. Лазейн (ако така се произнася правилно) е споменат в imdb.com; на своята страница той не пише да се е вдъхновявал от Насмит (поне аз не открих нищо)... Всъщност, за Лазейн знам от 2-3 "тапета-рисунки" в официалната страница на филма, където той се е подписал на картините.

Иначе за крилата на балрозите - малко не ми се ще тук да го обсъждам - но за мен няма ясно доказателство, че те нямат крила, а напротив - наличните сведения на мен ми говорят, че имат. Друг е въпросът до колко могат да ги ползват в дадени случай... Може да се обсъди в друга тема май :)

32

bdk---rohan.jpg

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users