Jump to content

Welcome to Български Толкин Форум
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!
Photo

Силмарилион

• Please log in to reply
49 replies to this topic

konstantin cherganov

konstantin cherganov

Билбо Багинс

• Потребители
  • 589 posts
Ще има ли Силмарилион филм.

Edited by konstantin cherganov, 19 септември 2015 - 10:16 .

13turniri.png

DragonSlayer

DragonSlayer
  • Маяри
  • 1641 posts
Ако не бях сигурен, че си сериозен, щях да кажа, че това е доста посредствено тролене. :)

Не е задължително да има смисъл във въпросите.
Това е задължително само за отговорите."

Сюзън Смърт

Beren Erhamion

Beren Erhamion

Скиталец

• Потребители
  • 485 posts
В името на Еру! Това ако го направят няма да бъде нищо повече от скапана ларпаджийщина, каквато съм виждал вече у нас...
Но ето, че дойде Берен, пребродил планини безброй...
940b259b91f858aa.jpg

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts
Еру опази!

konstantin cherganov

konstantin cherganov

Билбо Багинс

• Потребители
  • 589 posts
А може да е хубав.
13turniri.png

DragonSlayer

DragonSlayer
  • Маяри
  • 1641 posts

А може да е хубав.

Може, разбира се. няма как да се отрече, че чисто статистически, такъв шанс съществува. Може да е минимален, може да клони към безкрайност, но чисто технически такъв шанс съществува. Просто здравата мисъл ме кара да не залагам на толкова малко число.

Сюзън Смърт

konstantin cherganov

konstantin cherganov

Билбо Багинс

• Потребители
  • 589 posts
Да, и също, ако не бъркам, ти, Beren Erhamion и Menedhel твърдите, че ще е зле, защото го сравнявате с ВнП и Хобит на Питър Джаксън, но забравяте, че има и други режисьори.
13turniri.png

DragonSlayer

DragonSlayer
  • Маяри
  • 1641 posts
Това е, с което разполагаме на този етап - няколко филма и един режисьор. Нормално е да градим очаквания на тази база, докато не се появят други стойности в уравнението.

Сюзън Смърт

konstantin cherganov

konstantin cherganov

Билбо Багинс

• Потребители
  • 589 posts
Да но има възможност.
Но вече има планове: https://www.google.b...103073922,d.bGg А има и вероятност да няма: https://www.google.bg/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=3&cad=rja&uact=8&ved=0CDQQFjACahUKEwjC4Oip0ofIAhUKAxoKHbX7CWQ&url=http%3A%2F%2Fwww.idigitaltimes.com%2Fsilmarillion-movie-wont-happen-after-hobbit-3-peter-jackson-will-never-return-middle-404513&usg=AFQjCNEfRj-YuhP7mZ_PQ704tOMo5IUZYw&sig2=ZNZgYpQgyLtkG2EXtQP8dQ&bvm=bv.103073922,d.bGg
13turniri.png

DragonSlayer

DragonSlayer
  • Маяри
  • 1641 posts
Така наречените "планове" са чисто и просто чесане на езика и най-правилно бих ги оприличил като "да си правиш сметката без крачмаря". На този етап планове представляват сами по себе си фикция, повече, отколкото дори самата тематика, към която се целят. Моята лична позиция е, че пораженията, които бяха нанесени досега, са напълно достатъчни. Не бих искал да видя любима тематика, отново и отново разпъвана, заради съмнителното удовлетворение да придобие популярността, която заслужава.

Сюзън Смърт

Кемендил

Кемендил

Contemplator

• Маяри
  • 2523 posts
От филмова гледна точка по-реалстично е адаптирането на отделни истории от "Силмарилион", например един филм за Берен и Лутиен, един за децата на Хурин и така нататък. Другият вариант е сериал. Аз няма да имам против, ако опитат да направят нещо такова, тъй като не мисля, че екранизациите се отразяват по някакъв начин на оригиналните произведения. Ако има някаква вреда в една лоша адаптация, това е пропиленият потенциал.
The things one feels absolutely certain about are never true.

DragonSlayer

DragonSlayer
  • Маяри
  • 1641 posts
Не е пропилян потенциал, а пропуснати ползи! :tooth:

Сюзън Смърт

Вил

Вил
  • Потребители
  • 395 posts
Съгласна съм с Кем. Сериал или заснемане на филм само по части от Силмарион звучи най-възможно за осъществяване. И въпреки че това е любимата ми книга на Толкин, не се страхувам да я видя на екран.

DragonSlayer

DragonSlayer
  • Маяри
  • 1641 posts
Сериал ще е вариантът, в който сапунката ще приеме чудовищни размери. Технически ще е по-удобно да се предаде всичката фактология в смилаем вид, но и в най-смелите си мечти не мога да си представя това да сработи във вид, който да не профанира тематиката до ниво сапунка. При Песен за огън и лед бих могъл да го преглътна, вероятно защото не съм обвързан чак толкова емоционално с поредицата, но не съм сигурен, че съм готов да се изправя пред някоя свободна интерпретация на тема Силмарилион.......................
Формат филм пък не ми се струва удачен чисто технически. Ще се акцентира на определени неща (неоправдано и съвсем по холивудски) за сметка на други, просто заради несъответствието между обем на темата спрямо ограниченията при заснемането, чисто времево имам предвид. Това ще доведе до непоследователност и неяснота, а Силмарилион не е нещо, което се осмисля с едно четене, какво да кажем пък за едно гледане................
В личен план пък не съм сигурен, че бих искал да видя нещо от рода на Берен и Лутиен, мачкащи чаршафите (о, да, ще го има, опровергайте ме!)..........
Съжалявам, ако звуча дребнаво и нефенски, но това са моите нагласи за едно евентуално филмиране на Силмарилион.

Сюзън Смърт

Finarfin

Finarfin
  • Потребители
  • 667 posts
Анимационен сериал. :)
Rogue's Gallery

DragonSlayer

DragonSlayer
  • Маяри
  • 1641 posts
Анимация може. Някак по-смилаемо е. :)

Сюзън Смърт

Вил

Вил
  • Потребители
  • 395 posts
То, в днешно време с тези специални ефекти всичко е анимация. Иначе каквото и да се направи по Силмарилион, все няма да ни се понрави, защото няма да е нашият прочит, а чужд.

bdk

bdk

Лосото-роханец

• Потребители
  • 992 posts
Драконоубиецо, то всичко може, ама за мен анимацията ще е още по-зле и от игрална екранизация. Силмарилионът въобще не ми е анимационен по какъвто и да е начин (каквато и да е по стил анимация). Само като знам, че е рисувана/компютърно генерирана, ще ми се бърка гледането. Странно е, може би, че картините на Джон Хоу, Алън Лий и други приемам/е, при това в много случаи радушно. Все пак движещата се картина e друго изкуство. В Средната земя го няма (не броим Палантирите и Огледалото на Галадриел :Р), за разлика от рисуването, скулптурата... ––––––– А след Хобит просто нямам доверие на когото и да е да снима Силмарилион, по причини, почти съвпадащи с написаните от теб. Комай не бих търпял пропуски, промени, добавки, които не са съответни и от книгите (примерно от Недовършените предания), самоволни разкрасявания и прочие. Берен и Лутиен може би няма да мачкат чаршафите - Арагорн и Арвен все пак не го правеха. Във Властелина най-свободното показване на плът и физическа близост беше в сцената със съня в Двете кули, а дори и в Хобита Джаксън не си позволи много с Кили и измислената елфка. Но в Силмарилион и това ще е доста. ––––––– Форматът на сериала подхожда най-много на този на книгата - редуване на кратък разказ с огромен размах и навлизане в дълбочина в дадена история - но в сериал отпускането на волности е най-вероятно, както каза. ––––––– Музикално също не съм убеден, че и Хауърд Щор вече - или някой друг музикант днешен - може да се справи с Айнулиндале, или дори със "саундтрака" към останалата част от книгата. Не че е задължително да има "саундтрак" един филм де... ––––––– Разбира се, някой би могъл да попита: "ами ако не можеш да разбереш, че не е играно от живи хора (т.е. нещо като теста на Тюринг) и е като картините на Хоу, Лии и др. като усещане за подходящо пресъздаване?" Та то и Ам-гъл, че и Смог, са с компютърно генерирани очи, кожа/люспи, ... Аз си мисля, че вероятно ще усетя, че цялостно не е "истинско", най-малкото. А и да не успея, тази моя най-любима книга ще е по-добре ("безопасно" :Д) само да си я чета и да я оставя на въображението си (е, то е повлияно от вече вижданото, но все пак това е ограничена повлияност).

32

bdk---rohan.jpg

DragonSlayer

DragonSlayer
  • Маяри
  • 1641 posts
Не, не, под анимация имах предвид точно анимация в старомодния смисъл, не CGI.

Сюзън Смърт

bdk

bdk

Лосото-роханец

• Потребители
  • 992 posts
Аз не го виждам и като анимационните версии на Хобита и Властелина. Нито като на Дисни или Хана-Барбара. Ще е много смешно или слъзливо-миличко. Представи си Битката на неизброимите сълзи...

32

bdk---rohan.jpg

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users