Jump to content

Welcome to Български Толкин Форум
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!
Photo

Силмарилион

• Please log in to reply
49 replies to this topic

DragonSlayer

DragonSlayer
  • Маяри
  • 1641 posts
Пак ще е по-добре от "сериозния" Хобит. ;)

Не е задължително да има смисъл във въпросите.
Това е задължително само за отговорите."

Сюзън Смърт

konstantin cherganov

konstantin cherganov

Билбо Багинс

• Потребители
  • 589 posts
Вие май всички не харесвате филмите. ЗАЩО?!

Edited by konstantin cherganov, 27 септември 2015 - 05:13 .

13turniri.png

DragonSlayer

DragonSlayer
  • Маяри
  • 1641 posts
Не всички, някои ги харесват. Аз лично предпочитам анимациите от края на седемдесетте, колкото и да са недодялани в технологично отношение. Но това си е мое предубеждение.

Сюзън Смърт

konstantin cherganov

konstantin cherganov

Билбо Багинс

• Потребители
  • 589 posts
Вчера вечерта гледах Хобит 2 и тогава за пръв път ми направи впечатление разликите между филма и книгата. Не че не ги знаех, но сега им обърнах внимание като нещо сериозно. Но не "намразих" филма.

Edited by konstantin cherganov, 27 септември 2015 - 05:15 .

13turniri.png

DragonSlayer

DragonSlayer
  • Маяри
  • 1641 posts
Харесването на едното не е причина да не харесваш и другото. По същия начин можеш да харесваш и шкембе чорба, и суши, както и само едно от тях. Нормално е, опира до лични предпочитания и там субективизмът е водещ.

Сюзън Смърт

konstantin cherganov

konstantin cherganov

Билбо Багинс

• Потребители
  • 589 posts
Аз лично искам да има такъв филм.
13turniri.png

bdk

bdk

Лосото-роханец

• Потребители
  • 992 posts
Аз харесвам Властелинът, това ми е любимият филм, въпреки някои недостатъци - премахване на съществени епизоди/герои, пресилване на места на зрелището, промени в сюжета. В Хобит също има немалко неща, които ми харесват, но при него са ми в повече пресилването и съчинителството - в някои сцени и промени и допълнения в сюжета Джаксън просто прекали, изгуби добрия вкус (вероятно понеже знаеше, че може да си го позволи парично и от желание да се разгърне/размаха, ако ще и да е по "фенски"). Гледайки Хобит си ми оставаше все по нещо, дето да ми пречи да напълно да му се радвам.

32

bdk---rohan.jpg

konstantin cherganov

konstantin cherganov

Билбо Багинс

• Потребители
  • 589 posts
Ето това е, което чакам да чуя от самото начало на света... пардон, темата.

Edited by konstantin cherganov, 27 септември 2015 - 05:16 .

13turniri.png

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts
Защо не харесвам филмите?... Дълга тема. Както и да е, всъщност по-скоро харесвам филмите по "Властелина". Обективно са добри, макар че нарушават доста сериозно атмосферата на книгата. Ако имам критики, те са точно заради това нарушаване. Разбира се, романът надминава книгите с много. Филмите по "Хобита" са много по-лоши. Вярно е, те имат за цел да изравнят идеите на двата романа, но това е изкуствен стремеж и тук режисурата направо изневерява на замисъла на Толкин. Ефектът е лош. Все пак, не е лъжа, че третият филм е по-добър от първите два. Разделих се с втората трилогия на Питър Джаксън без лоши чувства, дори приятелски. Но е факт, че понякога си пускам филмите по "Властелина" за удоволствие, а тези по "Хобита" - никога. Просто екранизацията на "Властелина" е по-приемлива. Ако (Еру и Манве да бранят!) Джаксън някога се опита да филмира "Силмарилион", това ще е грозен кич и неуспех от чисто сюжетна, литературна, пък и кинаджийска гледна точка. Има добри и зли духове, които трябва да бъдат оставени на мира, което, струва ми се, всеки истински почитател на Толкиновата естетика би трябвало да разбира.

konstantin cherganov

konstantin cherganov

Билбо Багинс

• Потребители
  • 589 posts
Защо трета част да е по-добра от втора и първа?
13turniri.png

DragonSlayer

DragonSlayer
  • Маяри
  • 1641 posts
Затрогнал се е на сцената с Тауриел над тялото на мъртвия Кили и на сцената с прощаването на Билбо и Торин. Никой с поне частица човечност не може да бъде равнодушен пред трагедията на несбъднатата любов или при проявата на прощение и приятелска раздяла между двама мъже. Признавам, и аз изтървам по някоя сълза всеки път, когато чета последните слова на Торин към Билбо. Или може да е придрямвал на стола третата серия, в София са много удобни киносалоните.

Сюзън Смърт

konstantin cherganov

konstantin cherganov

Билбо Багинс

• Потребители
  • 589 posts
Да, наистина е много трагично, но това ме кара не да харесвам филма, а напротив - да не ми е приятен. Това все пак е мое мнение.
13turniri.png

Гандалф Сивия

Гандалф Сивия

Истар/Маяр

• Потребители
  • 273 posts
"Силмарилион" има бъдеще на екрана по-скоро като аматьорски филми като "Hunt for Gollum" и "Born of Hope" тоест да се филлмират отделни части на книгата- за Турин, за Хурин, за Гондолин- общо взето да се направи като сериал, но не от Питър Джаксън, трябва да се даде шанс на различен тип човек. И неслучайно казвам "тип"- в едно интервю Виго Мортенсен споделя защо според него "Хобит" не успя дори да достигне "Властелина". Той смята, че Джаксън се увлича прекалено от новите технологии и специалните ефекти, от които според Виго се губи финеса. Ето го интервюто: http://www.cinefish....-news12656.html
All,you have to decide,is what to do with the time that is given to you!

konstantin cherganov

konstantin cherganov

Билбо Багинс

• Потребители
  • 589 posts
Ако си прав то трябва да се готвим за буря. "Born of Hope" и "Hunt of Gollum" са много зле. Ако някой не ги е гледал - спечелил е!
13turniri.png

Гандалф Сивия

Гандалф Сивия

Истар/Маяр

• Потребители
  • 273 posts
Аз мисля, че са сравнително добре (като за аматьорски, нискобюджетни продукции). Но ако по Силмарилион се правят такива "серии", то те би трябвало да са по-високобюджетни от горепосочените две, тоест не би следвало да са бозици. Но да не слагаме тигана, докато рибата е още в морето.
All,you have to decide,is what to do with the time that is given to you!

DragonSlayer

DragonSlayer
  • Маяри
  • 1641 posts
И ВоН, и НоG са обида към феновете, с пренебрежително ниския си бюджет и липса на претенции.

Сюзън Смърт

Вил

Вил
  • Потребители
  • 395 posts
Не съм съгласна с теб, Dragonslayer. Действително филмчетата са по-постни от тези на Джаксън, но пък се срещат и недоволни от епиката на Пи Джей, особено с Хобит. Въпрос на вкус, въпрос на фенове. Пак ще кажа обаче, че ще ми е интересно да видя нечий Силмарилион, не Толкиновия, определено не и моя, но все пак Силмарилион.

DragonSlayer

DragonSlayer
  • Маяри
  • 1641 posts
Съжалявам, Вил, бях саркастичен.

Сюзън Смърт

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts
"Born of Hope" и "The Hunt for Gollum" са си просто честна фенска продукция, нищо повече. Не ме дразнят, дори са симпатични. Третата част на "Хобит" ми допадна точно заради финалните моменти. Тауриел ми беше безразлична и дори неприятна, но Мартин Фриймън е прекрасен артист и изигра своя скромен и симпатичен Билбо по чудесен начин. Сбогуването с Торин, после сбогуването с останалите джуджета и споменаването на мъртвия Торин при разпродажбата като: "Торин беше... приятел" наистина могат да ме разреват като малко дете - и дори не ме е срам да си го призная. Отделно, сцените с "драконовата болест" на Торин и преодоляването й бяха възхитителни. Тия неща са му се получили на Питър Джаксън и трябва да съм свиня, за да не го призная. Беше като в истинска легенда, искаше ми се да скоча и да коля орки за Краля под Планината :) Като казах "свиня", Даин и бойното му прасе бяха умилителни. Мисля, че харесвам глигани и прасета, защото в тях има нещо просташко, весело, жизнено и войнствено. Еленът на Трандуил ми беше може би малко кичозен (макар че какво се правя - и той ми хареса, на един горски крал му отива такова нещо), а зайчетата и останалата нелепа гад около Радагаст Дебила бяха откровен и непростим идиотизъм, но Великото Бойно Прасе на Даин ме докарва до искрен възторг :) Самият Даин, естествено, също е безподобен симпатяга. И най-сетне - последната песен на Били Бойд (Пипин) при надписите ("The Last Good-bye"), която е нещо като сбогуване на целия филмов екип със Средната земя, е наистина много, много хубава и вълнуваща, и също е от разреваващите неща в киното. Така че от мен: 7/10 за третата част на "Хобит" заради тия хубави неща.

konstantin cherganov

konstantin cherganov

Билбо Багинс

• Потребители
  • 589 posts
"The Last Good-bye" на Били Бойд е невероятна песен. Дори си я пускам само нея от време на време.
13turniri.png

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users