Jump to content

Welcome to Български Толкин Форум
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!
Photo

Том Бомбадил във филмът

• Please log in to reply
37 replies to this topic

konstantin cherganov

konstantin cherganov

Билбо Багинс

• Потребители
  • 589 posts
Не виждам какво има да ми става ясно. За Толкин съм добре, а аз друго не обсъждам тук.

...не ни оставяй,...

Че защо да ви оставям, ако имаш предвид вече да не пиша във Форума.

Edited by konstantin cherganov, 04 ноември 2015 - 01:54 .

13turniri.png

konstantin cherganov

konstantin cherganov

Билбо Багинс

• Потребители
  • 589 posts
Иначе, аз не исках да ми се вижда профила, заради възрастта. Предчувствах подобни реакции. Но най-вече съжалявам за името. Първо исках да съм с измислено, но не го прие. Затова реших, че трябва истинското или поне реално име. После (но много късно) осъзнах, че това име просто е било заето.:(
13turniri.png

DragonSlayer

DragonSlayer
  • Маяри
  • 1641 posts
Коце, профилът ти е ОК, и с възрастта всичко е наред, и никът си е екстра. Не му мисли, всичко е ток и жица.

Не е задължително да има смисъл във въпросите.
Това е задължително само за отговорите."

Сюзън Смърт

konstantin cherganov

konstantin cherganov

Билбо Багинс

• Потребители
  • 589 posts
Щом казваш.
13turniri.png

Strider

Strider

Скиталец

• Потребители
  • 2954 posts
И е прав, Коце. Изисква се смелост да се изправиш със собственото си име където и да било. Тук всички се познаваме по един или друг начин, имената ни не са тайна. Strider е Евдокия Жекова, Menedhel е Манол Глишев, bdk е Богдан Куртев, Finarfin е Милен, Кемендил е Любо, Вил си е Вил, Ар не почерпи за Димитровден... Нищо ѝ няма на възрастта ти, човек, напротив. А аз съм изключително щастлива, че има хора на тази възраст, които не само четат, но четат Толкин. :)
защото моят гарван е зелен

konstantin cherganov

konstantin cherganov

Билбо Багинс

• Потребители
  • 589 posts
Да, има деца, които четат Толкин. Това е любимият ми автор. Даже малко забравям или по-скоро не искам да чета други книги. Това лято трябваше да прочета "Старогръцките митове и легенди", но вместо това прочетох "Недовършени предания".

А от Манол Глишев не взима ли интервю Ангел Игов за "Легенда за Сигурд и Гудрун" http://feedproxy.goo...~3/lvS-kZx0Iqs/

Или Манол Глишев взима интервю от Ангел Игов.

Edited by konstantin cherganov, 06 ноември 2015 - 01:06 .

13turniri.png

Вил

Вил
  • Потребители
  • 395 posts
Второто, Коце. Глишев интервюира.
Иначе е изтъркано да ти казвам да си четеш задължителната литература. Приеми го така, Недовършените предания са митологията на един човек, а старогръцките на цял един народ, на цяла епоха.

Strider

Strider

Скиталец

• Потребители
  • 2954 posts
Добре. Но би било още по-добре, ако Толкин те вдъхнови да прочетеш онези неща, от които е черпил и заимствал самият той.

Да, Манол публикува едно интервю с Ангел Игов (макар че това е последното, с което Глишев е известен). Нашият форумен Narvi пък е самият Любомир Николов - преводачът на "Властелинът на пръстените", "Силмарилион" и пр. Аз пък съм човекът, който кръсти Ендорион така, уроците по елфически са съвместна работа между мен и Калоян Иванов, a.k.a Adanedhel, който се грижи сайтът да същестува и да му се радваме; голяма част от материалите там са на хора, чиито имена срещаш в този форум.

Не написах всички тия глупости, за да си придаваме важност и авторитет. Просто исках да кажа, че обсъждаме творчеството на Професора повече години, отколкото са твоите. Затова и форумът беше малко позадрямал. Ти го събуди. Не ни се сърди и не се отказвай.

П.П. Старогръцките митове и легенди са едно от нещата, вдъхновили Толкин. :)

Edited by Strider, 06 ноември 2015 - 09:28 .

защото моят гарван е зелен

konstantin cherganov

konstantin cherganov

Билбо Багинс

• Потребители
  • 589 posts
Е, чак да съм го събудил не вярвам.

Не е ли използвал повече скандинавските митове?

Ако Narvi е Любомир Николов, значи във Форума има наистина важни хора (за Толкин). А пък аз много харесвам Ендорион.
13turniri.png

DragonSlayer

DragonSlayer
  • Маяри
  • 1641 posts
Аз пък харесвам съфорумците, но изобщо не си падам по старогръцките митове и легенди. Нито когато ги четях задължително, нито след време, когато отново се върнах към тях. Не намирам нищо там, което да ме "закачи". Затова съм и толкова гол и бос по тая тематика.

Сюзън Смърт

konstantin cherganov

konstantin cherganov

Билбо Багинс

• Потребители
  • 589 posts
И на мен на ми допадат. Но смятам, че трябва да се прочетат, ама все не се захващам.
13turniri.png

DragonSlayer

DragonSlayer
  • Маяри
  • 1641 posts
Миналата година учих заедно със сина ми точно тези уроци и не съм сигурен, че успях да го ентусиазирам достатъчно, за да го мотивирам да се задълбочи в материята.

Сюзън Смърт

konstantin cherganov

konstantin cherganov

Билбо Багинс

• Потребители
  • 589 posts
Ако синът ти е бил пети клас, значи да. Аз сега уча митове и легенди. И не ми допадат. Затова пък не виждам нищо от тях в Толкин.
13turniri.png

DragonSlayer

DragonSlayer
  • Маяри
  • 1641 posts
Не знам, наистина, това може да каже някой, който има малко по-задълбочен поглед от мен по въпроса. Освен това аз съм много невеж и по всички други въпроси, касаещи влиянито на различните митологии, автори и произведения върху творчеството на Толкин. Ето защо, когато чета нещо на Глишев, Скитал или на някой друг по тази тема, само си мълча и си придавам, разбиращо изражение. Много добре работи тоя подход. :)

Сюзън Смърт

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts
Как беше: "Гандалф е моето име и Гандалф - това съм аз" :) Аз съм Манол, Коце :) И, да, Нарви е Любомир Николов. И други във форума са свършили доста нещо, но все пак Нарви (Любо) досега е с най-голям и най-смислен обем работа - да преведеш "Властелина", "Силмарилион" и "Недовършени предания" на български е почти чудо.

"Важни за Толкин хора" не е съвсем точен израз. За самия Толкин важни са били семейството и приятелите му. Ние тук сме "важни" може би само за популяризирането на Толкин в България - но и в това отношение разпространителите на филма по "Властелина" са далеч по-важни от нас.

"Ендорион" наистина е чудесен сайт.

Колкото до гръцката митология - всъщност да, тя не само си струва да се чете и е интересна и хубава, ами наистина има и известно влияние върху Толкин. Може би с времето ще го усетиш. Всъщност, колкото повече неща четеш, толкова повече ще виждаш връзките между стари и нови книги.

Edited by Menedhel, 07 ноември 2015 - 10:39 .

konstantin cherganov

konstantin cherganov

Билбо Багинс

• Потребители
  • 589 posts
Аз като казвам важни за Толкин имам предвид това, което и ти каза. Аз съм опитвал да популяризирам Толкин в моя клас, но просто не се получава. С мен беше по-лесно. Баща ми ме "запали" по Толкин. Но той само беше гледал филмите и все още само с тях кара. Аз първо се страхувах от орките, балрога, Саурон, а даже и от Дървобрат, за назгулите пък да не говорим. Но после спрях да се плаша започнах да гледам филмите. Прочетох и книгите. Зависи обаче какъв човек си. На някои им харесва, на други - не.
13turniri.png

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts
Така си е :) Инак фенове има много, с времето ще се запознаеш. между другото, пише се "ДървобраД", с "д". Той не е брат на дърветата, а има дървена брада :)

konstantin cherganov

konstantin cherganov

Билбо Багинс

• Потребители
  • 589 posts
Да, знам, че има дървена брада. Понякога просто не внимавам за грешки. ДървобраДи.
13turniri.png

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users