Jump to content

Welcome to Български Толкин Форум
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!
Photo

Музиката от филмите.

• Please log in to reply
87 replies to this topic

Финголфин

Финголфин

Върховен крал на Нолдорите

• Потребители
  • 134 posts
Какво мислите за музиката(саундтраците) от филмите ВнП? Аз мисля, че музиката е страхотна. По принцип не си падам по такъв тип музика, но просто е идеално направена и подбрана и мисля, че заслужава коментар.

Хауърд Шор се е справил перфектно! Глдеал съм и други филми с негово участие в направата на саундтарците, но ВнП си беше удар. :firstprize[1]:

Ето и малко инфо:

Официален сайт на саундтрака

Текстовете към саундтраците

Музика към трейлърите

инфо - www.endorion.org

An i ú nathant
An i naun ului
A chuil, anann cuiannen
A meleth, perónen

Steven

Steven

Джудж

• Потребители
  • 86 posts
Няма спор, че саундтрака е много добър. Лично на мен ми създава атмосфера, където и да съм.

Най ми харесва ( естествено ? ) саундтрака на Задругата - някак е спокоен, мечтателен, хобитски, зелен, напомня за Графството .. Има по-остри песни де . За особенно добро попадение считам Breaking of the Fellowship ( ако не бъркам името ).

На Завръщатането не съм го слушал толкова много ( затова може да не ми се е харесал все още ), а Двете кули също си има своя чар ( частта с рохиримите, Gollum's Song ) ..

Но определям саундрака на Задругата като носител на атмосферата на филма.

Кемендил

Кемендил

Contemplator

• Маяри
  • 2518 posts
Аз съм голям почитател на филмовата музика и саундтрака на "Властелинът на Пръстените" ми е много любим. На мен също фаворит ми е саундтракът към "Задругата", предполагам защото ми навява най-много асоциации и атмосферата, която създава най ми харесва. Особено любими са ми Concerning Hobbits и The Bridge of Khazad Dum.
The things one feels absolutely certain about are never true.

Adanedhel

Adanedhel
  • Потребители
  • 120 posts
Откакто излязоха пълните саундтраци на Задругата и Двете кули, обикновените вече не си ги пускам изобщо.

Изтеглете си текстове и анотации към първите две части:

FOTR
TTT
Posted Image

Самознай

Самознай

Ziltoid The Omniscient

• Потребители
  • 580 posts
Във всеки епичен филм, не само във ВнП музиката играе много съществена роля защото ни помага по-добре да почувстваме атмосферата, настроението на героите, техните терзания, напрежението което се натрупва преди да се случи нещо особено...и т.н... В това отношение и аз съм съгласен че Шор е свършил перфектна работа. Направо докато слушам музиката имам чувството че гледам филма, а...случвало ми се е няколко пъти да се разхождам сред природата с дискмена си и слушайки саундтрака, съвсем истински започвам да чувствам че съм попаднал някъде в Средната земя, някъде зад мен се прокрадва Амгъл, някъде напред сред храстите се крият елфи, очаквам конен отряд да пресече пътя ми подгонил банда урукхаи...някой ент ме наблюдава скришом мъчейки се да си спомни какво съм според старите свитъци...а току до пътечката-ей там встрани седят хобити и пушат лули... B)
Една трета от живота си прекарваме в леглото...а другите две трети в опит да вкараме още някой там!

Layrelin

Layrelin
  • Потребители
  • 83 posts
Саундтракът е прекрасен, Шор е пресъздал картината от филма в музика.Също така е и уловил културата на различните народи.На хобитите примерно им съответсва весела музика, позитивна, когато виждаме Лотлориен или Ломидол, слушаме величествена и нежна музика, според мен песента на самите елфи би звучала по подобен начин.Точно по тази причина ми стана любима песен The Passing of The Elves от пълния саундтрак на Задругата, в тази песен пеят женкси вокали на синдарин, (немога да разбера кой точно стих, но определен споменават Елберет Гилтониел)когато я слушам наситина имам чувстовто, че съм в гората и около мен минава колона пеещи елфи. :rolleyes:
Ná Elbereth veria le, ná elenath dín síla erin rád o chuil lín.

God Emperor

God Emperor

Commander

• Маяри
  • 883 posts
Бих добавил като лично предпочитание - когато слушам саундтракът на някой филм, особено на "Властелинът..." винаги, ама винаги трябва да го слушам от начало до край. Музиката е едно цяло и би било по-хубаво да си остане така, въпреки че някои пасажи ми харесват повече от други, по-важно е цялостното усещане от всичко, така както си е навързано.
Преди (3-4 год.) имах достатъчно време и спокойствие, за да го слушам така и, логично, го правех често. Следствието? Както каза Elven преди време (цитирам по памет): "Накрая имаш чувството, че сякаш си изгледал целия филм."
По някакъв начин музиката и звуците ти въздействат и връщат в съзнанието ти картините и чувствата от филма.

И като интересен факт - преди две-три седмици, изгледах отново "Задругата..." и се усетих по едно време, че всъщност аз не гледам, а го слушам. И пред очите ми някакви картини се менят, играейки ролята на фон към музиката.
I have a very low tolerance level for stupid bullshit.

АнарНирнает

АнарНирнает

Elnahir

• Потребители
  • 1497 posts
[offtopic]

^Трябва да чуеш пълните саундтраци (вж. поста на Калоян), аз мога да ти ги пратя.

При мен, а и при много хора, предполагам, положението е близко до твоето - слушаш музика, а все едно гледаш филма. Обаче тъй като нямам възможността само да слушам музика, ами правя и други неща на компютъра, докато върви саундтрака, то това, което слушаш в един момент става фон.. много е неприятно, мх. :)

Обаче откак чух пълните саундтраци (има само към "Задругата.." и "Двете кули")...
Тъй като в тях са мелодиите от всички останали моменти във филма - от началото (когато Галадриел говори), през пътната песен на Гандалф, въобще всякакви малки и уж незабележими звуци - та, точно виждайки тях, малките, много лесно в съзнанието ти изпъкват и големите картини и преживяването е дори по-пълно, ако мога така да кажа.

Но, разбира се, усещането е невъзможно да се опише..
Celebrate the hour of madness
Ride the wave that turns the tide

Steven

Steven

Джудж

• Потребители
  • 86 posts
Вмомента слушам пълния саундтрак на Задругата, до половината съм и се чудя как съм може да съм слушал нещо друго ..

Разликата просто неможе да се опише с думи ..

Aresius

Aresius
  • Потребители
  • 145 posts
Само искам да кажа, че без тази прекрасна музика, която Шор написа за филма, Властелинът просто нямаше да е същия филм.
Шор се е справил просто перфектно. Има няколко момента във филма, които винаги ме насълзяват и това до голяма степен се дължи и на музиката

Morwinyon

Morwinyon
  • Потребители
  • 69 posts
Музиката, която Х. Шор написа за Властелина наистина беше велика. Филмът определено нямаше да е съшият без нея. Много ме вдъхнови и Lord Of The Rings - Two Towers Trailer Song - "Requiem For A Dream", на която и бяха направили нещо като ремикс, но беше наистина подходяща.
Тази година полуелф, догодина - цял елф!

Финголфин

Финголфин

Върховен крал на Нолдорите

• Потребители
  • 134 posts
Някой добър човек ще ми каже ли, от къде да си дръпна пълните саунтраци...в замунда има някакви part I, part II, изтеглих ги, но не са музикални файлове, и трябва да се записват с някакви програми,които...бла-бла..
Ако някой знае линк, плс да го постне тук. :)
An i ú nathant
An i naun ului
A chuil, anann cuiannen
A meleth, perónen

Tanparmaiel

Tanparmaiel

безценно

• Потребители
  • 153 posts

Някой добър човек ще ми каже ли, от къде да си дръпна пълните саунтраци...в замунда има някакви part I, part II, изтеглих ги, но не са музикални файлове, и трябва да се записват с някакви програми,които...бла-бла..
Ако някой знае линк, плс да го постне тук. :)

Това ще свърши ли работа? :р

Кемендил

Кемендил

Contemplator

• Маяри
  • 2518 posts
Човека иска пълните саундтраци :)

Аз намерих само на Задругата и Двете кули и доколкото разбирам този на Завръщането на Краля никой го няма.
Дръпнах ги от чуждестранен торент сайт, вече не помня кой, но имаше достатъчно сийдъри за да не се дърпат няколко седмици.

Пиши в google Fellowship of the Ring/The Two Towers The Annotated Score (примерно) и трябва да ги намериш :)
The things one feels absolutely certain about are never true.

Самознай

Самознай

Ziltoid The Omniscient

• Потребители
  • 580 posts

Завръщането на Краля никой го няма.

Доколкото знам пълния саундтрак на Краля още не е излязъл...
Една трета от живота си прекарваме в леглото...а другите две трети в опит да вкараме още някой там!

Aresius

Aresius
  • Потребители
  • 145 posts

Доколкото знам пълния саундтрак на Краля още не е излязъл...

E как да не е излязъл?! Аз преди няколко месеца си го бях свалил и изслушал няколко пъти, но след това го изтрих, защото качеството му бе доста лошо. Доколкото знам саундтракът излезе горе-долу с появата на филма :unsure:

Самознай

Самознай

Ziltoid The Omniscient

• Потребители
  • 580 posts
С появата на филма излезе нормалния саундтрак-тук говорим за разширения-който е дълъг колкото самия филм

Kalandor

Kalandor

Stormlord

• Потребители
  • 197 posts
Хм..
Хайде и едно контра-мнение от мен. Няма спор, че музиката на филма е хубава. Но тя е хубава и толкова. Нищо особено. Стандартна филмова музика, стандартни епични моменти. Детo се вика музиката е като по учебник.. нищо особено оригинално. По мопе мнение музиката трябваше да бъде възложена на някой който вече е правил такова нещо. Примерно на групи като Summoning или Blind Guardian, които мисля че са достатъчно добри музиканти за да се справят и с оркестрална музика, която не е метъл при това. Просто това са хора, за които книгата е част от самите тях и я разбират кое как трябва да е доста по-добре от щатен холивудски композитор.
I fly with teardrops in my eyes.
Will I ever return, to places I have been?
For years and years I tried.
I'll finally arrive.
Thunderous the winds will blare my name.

Aresius

Aresius
  • Потребители
  • 145 posts

С появата на филма излезе нормалния саундтрак-тук говорим за разширения-който е дълъг колкото самия филм

Oле майко! :blink:
Незнаех, че и таквоз животно се кани да излиза. Това като/ако излезе задължително трябва да си го купя. :)

Хайде и едно контра-мнение от мен. Няма спор, че музиката на филма е хубава. Но тя е хубава и толкова. Нищо особено. Стандартна филмова музика, стандартни епични моменти. Детo се вика музиката е като по учебник.. нищо особено оригинално

А защо пък музиката трябва да е някоя супер оригинална?! Какво очакваш - саундтрак с джаз и блус елементи? :blink: Според мен музиката, макар да съм съгласен, че не е нещо, което не сме чували и преди, пасва перфектно на филма. Такава музика се очаква за такъв филм. Саундтракът е просто перфектен.

Примерно на групи като Summoning или Blind Guardian, които мисля че са достатъчно добри музиканти за да се справят и с оркестрална музика, която не е метъл при това

Колкото и да харесвам и двете групи (Блайнд са една от най-любимите ми групи), не мога да се съглася с теб. Да, добри музиканти са, чели са многократно шадьоврите на Толкин, но все пак не биха могли да се справят по-добре, отколкото един опитен композитор като Шор. Аз мисля, че един Лука Турили би се справил доста по-добре от гореспоменатите две групи. За тези, които не знаят кой е Лука Турили - това е композиторът, текстописец и китарист на Rhapsody (италианска Film Score Metal група). Дори самият Кристофър Лий е голям техен фен и участва като наратор и певец в някои от албумите им, както и във видеоклиповете им (ето тук ---> UNHOLY WARCRY и тук ---> THE MAGIC OF THE WIZARD"S DREAM може да видите два видеоклипа с участието на Лий). Поне музиката на Раопсоди звучи доста по-близо до звученето на саундтраците - тоест до типът музика, който се очаква за подобен вид филми. И все пак...

OC_gIrL

OC_gIrL
  • Потребители
  • 11 posts
Ах за саундтрака нямам думи...просто така добре е направен,че направо ме омайва!Просто невероятен

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users