Jump to content

Welcome to Български Толкин Форум
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!
Photo

Музиката от филмите.

• Please log in to reply
87 replies to this topic

Kalandor

Kalandor

Stormlord

• Потребители
  • 197 posts
Aresius - хм.. не съм съвсем съгласен. Не говоря, само за това че дадеите хора от дадени групи (дори да не са конкретно тези двете) не биха могли да направят по-хубава музика от опитен холивудски композитор. В музиката се влага чувство и усещане за нещата, което за дадено произведение може да са необходими години да бъде изградено. Вярно в саундтрака на филма има няколко много силни попадения (падането на Гандалф от моста на Хазад-Дум примерно), но да речем Мордорския музикален мотив не беше на мястото си винаги.
Незнам доколко си слушал или харесваш Summoning примерно, но това е една от най-добрите музики за книгите на Толкин, които някога съм слушал. Е няма да паснат точно на филма, защото не са писани за него, но хората смятам са достатъчно талантливи да се справят с такава тежка задача. Епична и в същото време меланхолична, създава иделаното усещане че се намираш сред руините на нещо, някога което е било увенчано с велика слава.
Колкото до Guardian, надявам се доказателството, че не си прав да се появи в началото на 2008-ма когато ще излезе изцяло оркестралният им проект за музика по ВнП, по който работят от 6 години насам.

Например, колкото и голям фен да съм на филмовата музика на Hans Zimmer, например напоследък започва сериозно да се изчерпва откъм идеи. За справка основния мотив в Карибски Пирати, е 1:1 кулминационния момент от парчето The Battle, от саундтрака на Гладиатор.
Как да го обясня по-добре. Филмовите композитори никога не могат да направят такъв саундтрак който да ти е удоволствие да си го пуснеш без филма. В по-голямата част от случайте озвучаването е един и същи мотив в забързани или забавени вариации.
I fly with teardrops in my eyes.
Will I ever return, to places I have been?
For years and years I tried.
I'll finally arrive.
Thunderous the winds will blare my name.

Самознай

Самознай

Ziltoid The Omniscient

• Потребители
  • 580 posts
Kalandor, донякъде си прав, но има и един друг много съществен момент. Саундтрака към даден филм се прави именно с идеята да бъде саундтрак, а не самостоятелно произведение-има много хора, които с удоволствие ще гледат някой филм 1000 пъти и в същото време изобщо няма да имат интерес към музиката му. Дори аз познавам запалени фенове на ВнП, които нямат интерес към музиката му. Защо е така? Ами филмовата музика не се пише с цел да бъде оригинална и да привлича внимание-вниманието на зрителя трябва да бъде насочено към самия филм, действоето, героите, чувсттвата им, думите им, атмосферата и т.н. Основната цел на музиката е да бъде фон-ненатрапващ се фон, който обаче да засилва въздействието у зрителя. Фон, който да следва настроението на филма и да го подсилва у зрителя. Трябва да ти кажа че когато излизаше Задругата аз бях много нетърпелив и от нетърпение взех че си намерих някакво пиратско копие, което обаче беше с толкова гадно качество на звука (снимано в киносалон), че се разбираха само репликите и по силните звукови ефекти. КОгато за пръв път видях филма както трябва останах като гръмнат-с всички допълнителни звукови ефекти и музиката, въздействието беше много по-добро. Та искам да ти кажа че аз не се съмнявам в Гардиън или друга група, но аз мисля че те биха направили един оригинален и отвличащ вниманието саундтрак-а това едва ли е най желателното, пък и не знам доколко биха могли да вържат всяка музикална част с всяка част от филма. Иначе аз имам техния албум "Nightfall in Middle Earth" и за мен това си е като някаква самостоятелна история, като филм, като слушам си представам историите които описват (чел съм доста Силмарилиона и ги познавам добре), но ми се смятам че тази музика не става за филм...
Една трета от живота си прекарваме в леглото...а другите две трети в опит да вкараме още някой там!

Kalandor

Kalandor

Stormlord

• Потребители
  • 197 posts
samwise.. аз не говоря, че музиакта за филма трябва задължително да е метъл и си прав, че типичната за гардиън музиика не става за саундтрак.. Говоря, че такива хора трябва да КОМПОЗИРАТ музиката специално за филма, а не да използват готовите си парчета, и че в това начинание биха се справили по-добре от конвеирен холивудски композитор.
I'll finally arrive.

Самознай

Самознай

Ziltoid The Omniscient

• Потребители
  • 580 posts
Да, аз разбрах че не говориш за метъл и разбрах какво имаш предвид-музиката трябва да бъде написана от фенове, които познават книгата-съгласен съм с това...но за писането на музика все пак е хубаво човека да има опит в това-повярвай ми, и аз се занимавам с музика и знам че писането по поръчка е трудна дейност, ако наистина гониш качествен продукт-по лесно е да създадеш музика която ти идва от сърцето и душата, но не се знае дали ще става за филм или не...затова големите филмови продукции наемат известни и опитни композитори на филмова музика...каквито и кусури да имат те...Пък и далеч не е само това проблема-целия екип и актьорския състав също трябва да са много внимателни избрани и е желателно да познават книгата и да са фенове...поне във ВнП имаме изявени художници по Толкин като Алън Лий и Джон Хоу-двамата доста добре са се справили като консултатнти и художници и атмосферата на филма достоверно потапя зрителя в атмосферата на Средната Земя...поне според мен де...
Една трета от живота си прекарваме в леглото...а другите две трети в опит да вкараме още някой там!

Kalandor

Kalandor

Stormlord

• Потребители
  • 197 posts
ами, няма и да разберем стават ли или не. Когато Гардиън кандидатстваха за саундтрака на властелина (явно имат куража за това начинание) с техни композиции сроковете за изготвяне на концептуално демо им бяха малко навъпреки възможностите им като време и финанси, тъй че едва ли ще разберем някога дали биха се справили или не. :)
I'll finally arrive.

Aresius

Aresius
  • Потребители
  • 145 posts
Значи аз не казвам, че музикантите от разни гупи не биха се справили добре, а че не биха се справили толкова добре, колкото един композитор на филмова музика. Да, наприемер Гардиън ще имат две-три добри попадения в целия саундтрак, но дали ще могат да напълнят три диска с качествена музика? Не че сега в саундтракът всичко е на 100%, има си своите слаби моменти, което е нормално, но като цяло саундтракът и на трите части е на едно много високо ниво. Не вярвам, че музиканти, които и колкото и талантливи да са, но без опит в правенето на подобна музика, ще могат да напишат близо четири часова качествена филмова музика, която ще пастне идеално на сцените и на филма като цяло.

Нека си поговорим за самите песни от Властелина. Коя най-много ви харесва?
Според мен песента на Ани Ленъкс е най-добра :)

Kalandor

Kalandor

Stormlord

• Потребители
  • 197 posts

Не вярвам, че музиканти, които и колкото и талантливи да са, но без опит в правенето на подобна музика, ще могат да напишат близо четири часова качествена филмова музика, която ще пастне идеално на сцените и на филма като цяло.

Според мен песента на Ани Ленъкс е най-добра.

Аз пък мисля, че биха се справили доста по-добре, но няма как да разберем дали това е така, тъй че нека всеки си остане с мнението. Все пак едва ли има филмов композитор, който да се е хвърлил направо на писането на филмова музика. Колкото до самите "песни" (песни, в смисъл с текст към тях са само две парчета от целия саундтрак) от властелина, тази на Ани Ленъкс (където ме съмнява, тя да я е композирала, ама карай) е единствената която става да си я пуснеш без филма.

P.S. Малко офтопик. Ти горе беше споменал нещо за Лука Турили. Не е мястото тук на този спор, но държа да отбележа, че Guardian само с клавир и 2-3 бекинг вокала се справят доста по-добре от Турили и цял оркестър. Не че не съм му фен и на него, но за сравнение и дума не може да става, да не говорим за разнообразието в албумите.
I'll finally arrive.

Ektelion

Ektelion

Gondolindhrim

• Потребители
  • 15 posts

тази на Ани Ленъкс (където ме съмнява, тя да я е композирала, ама карай)

Доколкото ми е известно "Into The West" е композирана от Хауърд Шор, а Ани Ленъкс само я изпълнява.

Много ми е трудно да избера между "Into The West", "May It Be" и "Gollum's Song" - всяка от тях има своя специфичен колорит. Ако трябва да посоча своя фаворит обаче, май ще се спра на изпълнението на Емилиана Торини - може би защото в песента има много тъга, дори звучи малко подтискащо. :cry[1]:
I live a hundred lifetimes in a day
But I die a little in every breath that I take

Aresius

Aresius
  • Потребители
  • 145 posts

P.S. Малко офтопик. Ти горе беше споменал нещо за Лука Турили. Не е мястото тук на този спор, но държа да отбележа, че Guardian само с клавир и 2-3 бекинг вокала се справят доста по-добре от Турили и цял оркестър. Не че не съм му фен и на него, но за сравнение и дума не може да става, да не говорим за разнообразието в албумите

Абсолютно не съм съгласен с теб, но не е тук мястото да спорим за това.
Ето един метъл форум, на който съм администратор ---> METAL OBSESSION. Aко искаш се регни там и може в него форум да обсъдим темата :)

Чудно ми е защо zaснеха клипове към песните на Ения и Емилиана, пък не заснеха видео към Into The West (e, поне аз не знам за съществуването на такъв) :unsure:

АнарНирнает

АнарНирнает

Elnahir

• Потребители
  • 1497 posts

Колкото до самите "песни" (песни, в смисъл с текст към тях са само две парчета от целия саундтрак) от властелина, тази на Ани Ленъкс (където ме съмнява, тя да я е композирала, ама карай) е единствената която става да си я пуснеш без филма.

На мен песен с текст, която ми е любима, е The Steward of Gondor в изпълнение на Billy Boid. Няма път, в който да я чуя и да не потръпна - уникално съчетание от звуци и глас. х.х

А иначе аз съм от хората, които често си пускат саундтрак на някой филм просто за удоволствие и съм на мнение, че.. абе, струва си да се слушат всичките, хайде не песни, ами музикални композиции, всеки път, когато човек е в настроение. Foundations of Stone е нещо незабравимо, а пък като чуя Requiem of a Dream просто забравям къде се намирам.
Та.. идеята беше, че за мен има бая песни, които стават да си ги пуснеш без филма. :р
Celebrate the hour of madness
Ride the wave that turns the tide

l_e_a

l_e_a
  • Потребители
  • 4 posts
Саундтрака е нещо неразделно от всеки филм.Специално за "Властелина.." мога да кажа, че музиката запленява.Тя доразказва чувствата, представя характерите.Както и повечето казаха - без нея филма не си е същия ;)
А тъй като за песни започнахте да коментирате - много ми е трудно да избера...но The Steward of Gondor и Into The West са...неописуеми!
ДОКОСНИ СВЕТЛИНАТА И ЗНАЙ ТОВА, ЧЕ МЕЧТИТЕ ПРАВЯТ ЧОВЕКА ЩАСТЛИВ!

Kalandor

Kalandor

Stormlord

• Потребители
  • 197 posts

Абсолютно не съм съгласен с теб, но не е тук мястото да спорим за това.
Ето един метъл форум, на който съм администратор ---> METAL OBSESSION. Aко искаш се регни там и може в него форум да обсъдим темата :)
Чудно ми е защо zaснеха клипове към песните на Ения и Емилиана, пък не заснеха видео към Into The West (e, поне аз не знам за съществуването на такъв) :unsure:

Ако искаш може да отвориш тема в общите тук и да ми изложиш аргументите си защо смяташ така, но не ми се спори във форум пълен с фанатизирани Рапсъди фенове (измежду всички останали разбира се), и особено в който присъства като модератор моя любимец Здравко Пеев.

а пък като чуя Requiem of a Dream просто забравям къде се намирам.
Та.. идеята беше, че за мен има бая песни, които стават да си ги пуснеш без филма. :р

Requiem For A Dream, и аз я слушам доста често, но тя не е писана за Властелина и не от Хауърд Шор, а от Клиф Мансел и е саундтрак към едноименния филм. Освен това не беше включена към OST на самия филм, а беше на един от трейлърите, страхотно пасваща, признавам но факт е че това не е песен от саундтрака към Властелина.
I'll finally arrive.

Anarwen

Anarwen

Назгул

• Потребители
  • 21 posts

На мен песен с текст, която ми е любима, е The Steward of Gondor в изпълнение на Billy Boid. Няма път, в който да я чуя и да не потръпна - уникално съчетание от звуци и глас. х.х

Съгласна съм с теб. Солото, на фона на барабаните,
хора :

You must understand.

He does the duty of two sons now.

For himself; and for the one

who will not return

и вокала на Били Бойд...
А и като се сетиш и момента за който е писана...

П.П. Наемам се като ги сваля да ги кача в http://zamunda.net/ (Или Торент. линкос. бг)

АнарНирнает

АнарНирнает

Elnahir

• Потребители
  • 1497 posts
@Kalandor,
Вярно си е. Важното за мен е, че я има към официален трейлър и че присъства тук (от където попаднах на нея за първи път и неизбежно я свързвам с "Властелинът..", което си е моя работа, де :Р). :D

@Anarwen,
От къде си докопала тоя текст? :ninja:

Morwinyon

Morwinyon
  • Потребители
  • 69 posts
Ако ми позволите да се намеся...ako не се лъжа текстът, който Anarwen е дала не може да се чуе на английски във филма, тъй като е превод на:

Boe le henio
E sí car athad yn
Ane ah a phen
I ú athelítha.

Песента се казва:"Twilight and Shadow" и е в изпълнение на Renee Fleming.
Това е песен номер 8, ако имаш диска с музиката от "ROTK". ;)
Тази година полуелф, догодина - цял елф!

Anarwen

Anarwen

Назгул

• Потребители
  • 21 posts
Да, така е. Това не е оригинала на песента, но все пак, ако я бях постнала в оригинал колко хора щяха да разберат за какво се пее?

Анар, да ти кажа честно дълга история е ^_^
Като уча за висша математика обикновенно си пускам саундтраците на ВнП. И по едно време дотолкова ми беше писнало да мисля за тройни интеграли и диференциални уравнения, че бях изключила напълно и бях се заслушала в мелодията. И така открих че преди Били Бойд да пее има и друг текст. После самото търсене е лесна работа :)

Sasanid

Sasanid
  • Потребители
  • 223 posts

ами, няма и да разберем стават ли или не. Когато Гардиън кандидатстваха за саундтрака на властелина (явно имат куража за това начинание) с техни композиции сроковете за изготвяне на концептуално демо им бяха малко навъпреки възможностите им като време и финанси, тъй че едва ли ще разберем някога дали биха се справили или не. :)

бту Ханзи обеща в не едно интервю, че ще издаде онзи проект някой ден...

АнарНирнает

АнарНирнает

Elnahir

• Потребители
  • 1497 posts
Относно Blind Guardian:

Hansi has been working on and off for 8 years on an orchestral project writing music about The Lord of the Rings (negotiations failed to be included on the famous The Lord of the Rings film trilogy as the soundtrack). The album will be released in 2008, and although it will not be a power metal album (meaning that there won't be any drums or electric guitars and bass), it will be published under the name of Blind Guardian because it matches the theme of the band's lyrics, according to Hansi.

Тъй чее.. :rolleyes:

OC_gIrL

OC_gIrL
  • Потребители
  • 11 posts
На мен изцяло саундтрака много ми харесва!!!Като любимите ми са
Requeme of a dream,Concerning Hobbits,The Return Of The King,Foundations Of Stone,The Steward Of Gondor...

Aelin

Aelin

Snow White

• Потребители
  • 66 posts
Нека и аз да се разпиша със своите фаворити: Many Meetings, Lothlorien, Breath of Life, Evenstar, Haldir's Lament от Isengard Unleashed и Requiem for a Dream. А, да не пропусна изпълнението на Били Бойд. :wub: Саундтракът е прекрасен!!! Носи магията, присъща и за книгите, и за филма.
A present from down below
Spreading joy with a "Howdy-Ho!"
He's seen the love inside of you
`Cause he's a piece of poo

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users