Jump to content

Welcome to Български Толкин Форум
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!
Photo

Защо според вас Джаксън 'изрита' Том Бомбадил от филма?

• Please log in to reply
49 replies to this topic

Arwen

Arwen
  • Потребители
  • 5 posts
"Изритал" го е, поради ред причини, една от които е, че филма с него може би ще стане още 30 мин което общо, си прави доста време.
Както обаче Питър ни разясни някъде(не помня къде, може би в екстентед едишъните), той е придал някои от качествата и репликите на Дървобрад

vl_kodlak

vl_kodlak
  • Потребители
  • 6 posts
Аз лично доооста се ядосах като видях липсата на Бомбадил.На две, три места се спомена за проблема при пресъздаването му като валар.Но аз и Саурон мислех че ше е проблемен герой, макар и маяр, а забелязах, че си е представен доста внушително(особено в началото, със оня шлем).Осъзнавам, че Том би бил проблем за времето, бюджета и сюжета на филма, но като толкинист бих заточил Джаксън в Диарбекир(Тва нещо е в Турция).Това е скромното ми повърхностно мнение.
Том-евродепутат!

Кемендил

Кемендил

Contemplator

• Маяри
  • 2523 posts
Мм, Том Бомбадил не е валар, защо трябва да го пресъздават като такъв?
The things one feels absolutely certain about are never true.

vl_kodlak

vl_kodlak
  • Потребители
  • 6 posts
Да де, говорех за пресъздаването му като цяло.Иначе то не се знае дали е валар, маяр или Толкин знае какво още.

Estel

Estel

Edain

• Потребители
  • 352 posts
Само и още 1 добавка мислиш ли че бюджета на филма е щял да им бъде проблем ?!
Ónen i-Estel Edain,Ú-chebin Estel anim.

Kronos

Kronos

'убавец

• Маяри
  • 1078 posts
Само стой та гледай...
Допълнителни декори, допълнителни костьоми...Допълнителни специални ефекти, допълнителни незнам-кво си...Допълнители 30-минути, които 60% (примерно ;) ) от зрителите няма да вденат...
Най-готиния подпис

Estel

Estel

Edain

• Потребители
  • 352 posts

Само стой та гледай...
Допълнителни декори, допълнителни костьоми...Допълнителни специални ефекти, допълнителни незнам-кво си...Допълнители 30-минути, които 60% (примерно ;) ) от зрителите няма да вденат...

Американският зрител си е тъп по default.Иначе разбира се че щяха някои долар в повече да им излезне,но мисля че нямаше да е нещо толкова пре-скъпо за да е непостижимо.

Tanparmaiel

Tanparmaiel

безценно

• Потребители
  • 153 posts
Според мен основният проблем наистина е времето, филмът и така е доста дълъг. Доста други неща от книгите е поорязал, поспестил и съкратил Джаксън. Аз затова и си мечтаех да ги беше направил 6 фимните, вместо само 3 :rolleyes: пък нека пак да са си дълги :tooth[1]:

Бюджетът със сигурност също е бил пречка, но фремето на филма, както и времето за работа върху нега са били по-ограничени по мое мнение. Нови персонажи, кастинги, костюми, лента... Множко иде.

AnnoMundi

AnnoMundi
  • Потребители
  • 240 posts

Само стой та гледай...

Sad but true.

Аз да си кажа честно никога не съм харесвал особено Бомбадил. Винаги съм го смятал за едно от нещата без които книга спокойно можеше да мине. Така или иначе съм съгласен с PJ, че за Том няма място във филма. Просто образа му е адски некомерсиален.. Това като се прибави към всичките неща, посочени от Кронос, става ясна работата..

Не смятам, че филмът (като филм) губи нещо от отсъствието на Том. Петко също добре каза. Филмът и без това е с бавно начало (за непосветения в книгата зрител). Един Том допълнително би убил инерцията.
May as well go fishing.

Самознай

Самознай

Ziltoid The Omniscient

• Потребители
  • 580 posts

Аз да си кажа честно никога не съм харесвал особено Бомбадил. Винаги съм го смятал за едно от нещата без които книга спокойно можеше да мине.

Честно, накара ме да се замисля за тази гледна точка. Реално погледнато с какво може най-общо да се характеризира Бомбадил? Ама не, не скачайте сега, не го отричам и гоня от книгата, просто ми стана интересно да поразсъждавам. Значи Бомбадил се явява спасителен пристан насред премеждията на хобитите и също така Единствения няма власт над него, толкоз! Сега ако почнем да ровим ще изкараме какви ли не подробности, но реално погледнато този герой някакси няма пряка връзка със събитията-той живее едва ли не извън света-в някакъв собствен свят който няма нищо общо със заобикалящото го освен че на моменти има епизодични срещи с хобити от Графството. Какво излиза-ако хобитите бяха внимавали малко въобще нямаше да я има случката с Върбалан и Том да им дойде на помощ и щяха да излязат както трябва точно на големия източен път...и Том няма никаква реална роля в събтията от книгата че и от епохата. Е...но пък гостуването си е един хубав плюс за хобитите и аз като интересуващ се от тях харесвам уюта който цари у дома на Том-всичко при него е някак хобитско-хубаво похапване, почивка, домашен уют, камина...домошарска история която никак не ти се иска да напуснеш за да се върнеш пак сред опасните премеждия които лежат на пътя на Фродо и ко...та чак до Пукнатините на съдбата в Ородруин. Та така...а все пак филмовия Дървобрад е донякъде и Бомбадил с репликите си :thumb:
Една трета от живота си прекарваме в леглото...а другите две трети в опит да вкараме още някой там!

Kronos

Kronos

'убавец

• Маяри
  • 1078 posts
Винаги можем да приемам Том като една прищявка на Толкин - и без него може, но човекът си го е сложил там, защото така е счел за необходимо. Ако го нямаше, сюжетът нямаше да изгуби...Историята щеше да си продължи нормално,както Сам посочи и толкоз.
Най-готиния подпис

Estel

Estel

Edain

• Потребители
  • 352 posts

Винаги можем да приемам Том като една прищявка на Толкин - и без него може, но човекът си го е сложил там, защото така е счел за необходимо. Ако го нямаше, сюжетът нямаше да изгуби...Историята щеше да си продължи нормално,както Сам посочи и толкоз.

Мисля че без Том исторята нямаше да продължи точно така.

Kronos

Kronos

'убавец

• Маяри
  • 1078 posts

Мисля че без Том исторята нямаше да продължи точно така.

E защо не...
Мисълта ми беше, че ако хобитите не се бяха заиграли със Върбалан нямаше да дойде Том да ги спасява и всички си продължават поживо-поздраво...
Най-готиния подпис

Самознай

Самознай

Ziltoid The Omniscient

• Потребители
  • 580 posts

E защо не...
Мисълта ми беше, че ако хобитите не се бяха заиграли със Върбалан нямаше да дойде Том да ги спасява и всички си продължават поживо-поздраво...

Хм...сега се сетих нещо. Ако всичко беше ОК, хобитите нямаше да попаднат в могилата и да получат мечовете създадени от древни изкусни майстори...Мери нямаше да прониже отзад Назгул номер 1 и оня можеше да претрепе Еовин и...абе това да не е математика че да смятаме ако магарето е кон, значи 2+2=4, но 2+2=4, следователно магарето е кон...дръндрън
Една трета от живота си прекарваме в леглото...а другите две трети в опит да вкараме още някой там!

Folko

Folko

Дърво в свят на дървари или просто елф в гората!

• Потребители
  • 187 posts
off abe 6te me sajelqvate no 6te pi6a taka s latinitsa
prosto sam v safe mode i nemoga po drug na4in
ta za bombadil
ta koi 6te se seti za tozi sladur kogato trqbva da se pravi visoko budjeten film pulen s ek61n spets efekti i zreli6ta
dokolkoto razbrah za zasneli nqkolko kad1ra s nego no ne sa gi vklu4ili poradi lipsa na vreme :tooth:
e pone nameriha takova za legolas, koito si sarfira s1s stitove i se spuska po zemeslonsi hoboti, izstrelvaiki po 1 strela za 2.5 sec i za nadpivaneto mu s gimli
e vse pak tezi deinosti sa izklu4itelno interesni za amerikanskite, 4e i drugite fenove, ne4eli knigite
e vse pak filma trqbva da vzeme po 5 dolara ot horitsata s1s zakarneli moz1tsi, pokazvaiki i meleta na koi 6te mu e interesen bombadil podska4a6t si izgorata
pp dobre 4e v1rbalan pone go bqha vklu4ili donqk1de :angry2:
Всичко, което се случва, се случва!
Дъглас Адамс

Kalandor

Kalandor

Stormlord

• Потребители
  • 197 posts

off abe 6te me sajelqvate no 6te pi6a taka s latinitsa
prosto sam v safe mode i nemoga po drug na4in
ta za bombadil
ta koi 6te se seti za tozi sladur kogato trqbva da se pravi visoko budjeten film pulen s ek61n spets efekti i zreli6ta
dokolkoto razbrah za zasneli nqkolko kad1ra s nego no ne sa gi vklu4ili poradi lipsa na vreme :tooth:
e pone nameriha takova za legolas, koito si sarfira s1s stitove i se spuska po zemeslonsi hoboti, izstrelvaiki po 1 strela za 2.5 sec i za nadpivaneto mu s gimli
e vse pak tezi deinosti sa izklu4itelno interesni za amerikanskite, 4e i drugite fenove, ne4eli knigite
e vse pak filma trqbva da vzeme po 5 dolara ot horitsata s1s zakarneli moz1tsi, pokazvaiki i meleta na koi 6te mu e interesen bombadil podska4a6t si izgorata
pp dobre 4e v1rbalan pone go bqha vklu4ili donqk1de :angry2:

Folko, личи ти, че нямаш никаква представа как се прави един филм, от който се очаква хем да се хареса на тъпото американец, дето иска много гилзи да летят, хем на такива като теб, дето гледат дали не е изпусната някоя запетая.

П.С. Това, че си в Safe Mode, изобщо не пречи да пишеш на кирилица. Даже Флекс-Тъпето върви в сейф-моуд.
I fly with teardrops in my eyes.
Will I ever return, to places I have been?
For years and years I tried.
I'll finally arrive.
Thunderous the winds will blare my name.

Night_Angel~

Night_Angel~
  • Потребители
  • 115 posts
Аз се поразочаровах , като видях, че Том не е включен даже в удължените версии, помня обаче, че преди време бях намерила един wallpaper на него и жена му, значи все пак са предвидени за по-нататък, за Хобит (надявам се)... ^_^
Ти не махай с ръка отмаляла,
не казвай с болка "прости" ,
аз не вярвам, че има раздяла,
аз не вярвам - не вярвай и ти!

Sasanid

Sasanid
  • Потребители
  • 223 posts
Не съм чел мненията по темата и отговарям директно на заглавният въпрос!
Първо - прекалено се удължава дължината на лентата за кино версията, а за версията за домашно гледане... явно не му се е занимавало на човека xD
Второ - нормално е да се изрежат някои части от книгата, филмът е правен за широка публика все пак :)

Gilraen

Gilraen

The Last Winged Unicorn

• Потребители
  • 3 posts
Когато гледах за първи път филма,доста се озадачих от липсата на Том Бомбадил.Мисля,че доста добре щеше да се получи,ако моментът с Том присъстваше.Но не се сърдя на Питър Джаксън,така е преценил,така е направил.Предполагам,че е най-вече заради времетраенето.
Quo Vadis Domine

tranduil

tranduil
  • Потребители
  • 35 posts
Е не е много лесно да се направи Том Бомбадил:D. Но направи Дървобрад и Балрог така че не знам.Но го има в играта.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users