Jump to content

Welcome to Български Толкин Форум
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!
Photo

Темите за Феста

• Please log in to reply
33 replies to this topic

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts
Слава Богу, че тази статия е написана след моята :)

Corwin

Corwin
  • Потребители
  • 1058 posts
Твоето беше по-яко и разбираемо :)
Но... '...Arwen, who is the last born and most beautiful of the elves of Middle Earth.' - това така ли е наистина?
'Humans need fantasy to be human.To be the
place where the falling angel meets the rising ape.'

Finarfin

Finarfin
  • Потребители
  • 667 posts
Не мисля, щото тя е родена 241-ва година. Ако е последният роден в Средната земя елф, значи почти 3000 години елфите са били без потомство :lol:
Освен това Арвен е по - скоро полуелф заради баща си.
Rogue's Gallery

Sparrow

Sparrow

Not Thor, but а lightning sparrow. :D

• Потребители
  • 1102 posts

Не мисля, щото тя е родена 241-ва година. Ако е последният роден в Средната земя елф, значи почти 3000 години елфите са били без потомство :lol:
Освен това Арвен е по - скоро полуелф заради баща си.

Четвърт елф по-скоро. Може да са се подложили на масова вазектомия...

Споменава ли се някъде за по-млад елф от нея?
Christ paid a debt He did not owe, because we owed a debt we could not pay.
Posted Image

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts
Не, не мисля, че Арвен е последният елф, роден в Средната земя, още повече, че елфи в Средната земя има и през Четвъртата епоха - горски елфи, както и тези, които от време на време посещават Ветроклин и Минас Тирит, както си пише във "Властелина...". Но така или иначе, Арвен в някакъв смисъл е последна - последна от героините на старите времена, така да се каже. Както и Арагорн е последният крал на старите дни и първият на новите.

Лично за мен статията за куртоазната любов на този автор е много интересна - обогатява собствената ми представа с два-три детайла. Вероятно и моята би го заинтересувала, но ме мързи да я преведа.

bdk

bdk

Лосото-роханец

• Потребители
  • 993 posts

Четвърт елф по-скоро.

Съвсем точно, 9/16 елф, 6/16 (сиреч, 3/8) човек, 1/16 майар. Последната част по-скоро би отишла към елфическото и така ще го направи 5/8, че даже и повече, щото е "по-силно безсмъртно" дори.

Така, ако запресмятаме, в Арагорн също има част елфическо, ако и да е много по-малка. Все пак, по-голяма трябва да е от 1/(2^n) - където n е броят поколения, изминали от Елрос до Арагорн, който е към 55+-5 - третобратовчедоженството явно не е нещо лошо при елфи и люде в Средната земя и Нуменор и се е случвало. Но да не се отплесваме в изчисляване на неизчислимото. Работата е, че ако Арагорн се окаже, че има "достатъчно" елфическо в себе си, Елдарион и сестрите му биха могли да се надяват да получат полуефическото право на избор.

За последността на Арвен Манол май добре го е рекъл.

32

bdk---rohan.jpg

proudfoot.underhill

proudfoot.underhill

* * * R.ND.R * * *

• Потребители
  • 1767 posts
Това е, което съм написал по презентацията, която изнесох на 7-ми Български Толкин фест в София, 22. Септ. 2011г. : "Близост в идеите на Честъртън и Толкин: Здрав разум в Опасното Кралство"

Edited by proudfoot.underhill, 23 септември 2011 - 10:46 .

Hobbit-12_HB02-_A.gif "If in doubt, always follow your nose."

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts

Това е, което съм написал по презентацията, която изнесох на 7-ми Български Толкин фест в София, 22. Септ. 2011г. : "Близост в идеите на Честъртън и Толкин: Здрав разум в Опасното Кралство"

Благодаря. Да ги изредим, значи:

- Калинка, "Групи и музика, повлияни от творчеството на Толкин";
- Галадриел (Гери): "Келеборн и Глорфиндел - значението на второстепенните и епизодичните герои";
- Умбетари (Фобия, Тони): "Костюми и цветови код във филмите по "Властелина..." и изобщо във фентъзи-филмите";
- Праудфут Ъндърхил (бат'Баян): "Близост в идеите на Честъртън и Толкин: здрав разум в Опасното кралство",;
- Гадина проклета (Радо): "Ролеви игри, LARP и фентъзи: човек е човек, когато играе";
- Мелиндор (Мира) и Менедел (Манол): куклени сцени по "Гатанки в мрака" и "Среща с дракона" (из "Хобитът");
- Менедел (Манол): "Принцът и Наместникът: феодални институции и произход на Наместничеството в Гондор" и "Войската на Мъртвите в латински текстове от XII в.: средновековни източници на вдъхновение за Толкин".

Ако съм пропуснал нещо, допълнете ме и отдайте пропуска на склерозата ми.

Калинка ни е обещала тема за авторите на фентъзи, повлияни от Толкин за следващия Фест.
Елето разполагаше с подготвена лекция и презентация за предстоящия филм по "Хобитът", отчасти с материали, пердоставени от Аданедел (Шеф, Калоян), но по неочаквана липса на проектор не можа да си поднесе материала. Съжалявам за това, понеже миналата година нейната презентация за най-неуспешните илюстрации по Толкиновите книги заслужено обра лаврите. Искам да видя тазгодишната й презентация.
За съжаление голяма част от замислената програма не се случи, но с блестящи импровизации замазахме следите на провала ;)
Курунир (граф фон Дункел, Явор) също каза няколко неща за ЛАРП-а.
Ар продаде успешно тениски и медальони, Гани беше подготвила медальончета за Феста.
GoA (Дилян) ни уреди залата.
Богдан и Гадината много самоотвержено се заеха да забавляват гостите днес, утре и вдругиден.

Радвам се, че дойдохте и че в крайна сметка си направихме малък празник. Радвам се, че нещата потръгнаха и нямаше неловки паузи.

Особено драго ми е, че вечерта останахме на по бира в парка и можах да се фехтувам с двама отлични ларпъри, реенактори и фехтовачи, дошли за първи път на Толкин-фест чак от Варна. Много бой изядох, но и нови неща научих от Виктор (Gil) и Васил (Бертомир). Надявам се пак да ги срещам по ларпърските бойни полета :) За мен ЛАРП-ът и фенството към Толкин не си пречат по никакъв начин.

---------

Ще бъда ужасно щастлив, ако догодина пак има Фест и традицията не прекъсне. Това наистина не бива да става. Ще ми се да е на традиционното място - през лятото, в Пловдив. Ако това не стане - то поне в София. Няма нужда от екзотични решения за други места, в това, мисля, всички се убедихме. И би било хубаво да има повече хора, разбира се. Тазгодишната зала беше добра, но не я напълнихме. Това е въпрос на несвършена работа, за което вината си е наистина изцяло моя. Догодина обаче няма да организирам Феста: нека друг се наеме с тази важна, но и досадна работа. Предпочитам евтината слава и лесното удоволствие от участието. Добрата новина за евентуалните организатори е, че предстоят филмите по "Хобитът" и ще могат да направят истински "Хобит-Фест", ако пожелаят. Тази година с Мел направихме каквото можехме по въпроса, а и Елето, както казах, се беше подготвила.

kalinka

kalinka
  • Потребители
  • 734 posts
Такаааа... ето списък на групите и песните, които пуснах на Феста, с малко линкове:

1. Blind Guardian - Nightfall
Официален сайт на групата
Уикипедия
Текстове
Песента (концертен запис)

2. Battlelore - Buccaneers' Inn
Официален сайт
Уикипедия
Текстове
Песента

3. The Tolkien Ensemble - Gandalf's Song Of Lorien
Официален сайт
Уикипедия
Песента

4. Nightwish - Elvenpath
Официален сайт
Уикипедия
Текстове
Песента

5. Led Zeppelin - Ramble On
Официален сайт
Уикипедия
Текстове
Песента

6. Тэленис – Ondolindё
Не мога да намеря абсолютно никаква информация или клипове за нея, качени в интернет. Явно трябва да погледна къде мога да кача песните, които имам, и файла с текстове. Някъде в архива на стария форум трябва да има линкове, защото аз съм ги сваляла от там; ако ги намеря, ще ги пусна тук.

7. Van Canto - Frodo's Dream
Официален сайт
Уикипедия
Текстове
Песента

8. The Gathering - Sand and Mercury
Официален сайт
Уикипедия
Текстове
Песента

9. Rush - Rivendell
Официален сайт
Уикипедия
Текстове
Песента

10. Noriko Mitose - Namarie
Уикипедия
Фейсбук
Линк за сваляне на албума

11. Wuthering Heights - Lament for Lorien
Официален сайт
Уикипедия
Текстове
Песента

12. Эпидемия - Феанор
Официален сайт
Уикипедия
Песента
И концертен запис
Текстове има на официалния сайт.

Имаше две песни, които бях подготвила, но не пуснах - Sweet Art Thou на Theater of Tragedy и инструментала Simbelmynë на Tristania.

На сайта The Tolkien Music List има пълен списък по азбучен ред на всички групи и изпълнители, които имат песни свързани с Толкин.

В статиите Толкин-метъл и Най-добрите толкинисти сред музикантите от списание Старлайтър също има релевантна информация.

П.П. Намерих темата за Теленис в стария форум, но тя не обяснява откъде дъ фак съм свалила Тирион, Фингон, Нолдор и останалите песни, които не фигурират в нея... дали не беше от някакъв сайт за руска музика? Ако някой има линкове, моля да ги пусне.

Edited by kalinka, 26 септември 2011 - 05:22 .

Враг украл твою мечту,
Что ты ковал в поту -
Ведь свет своей души
В те камни ты вложил...

Pavlina

Pavlina
  • Потребители
  • 265 posts

... Менедел (Манол): "Принцът и Наместникът: феодални институции и произход на Наместничеството в Гондор" и "Войската на Мъртвите в латински текстове от XII в.: средновековни източници на вдъхновение за Толкин".

Ако съм пропуснал нещо, допълнете ме и отдайте пропуска на склерозата ми.

Имаш ли някъде публикувана темата за Войската на Мъртвите?
"По-добре да бъдеш малка светлинка, отколкото голяма сянка"

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts
Нямам я публикувана; но можеш да намериш част от материала, който ме нави да говоря за това, в "Нощта през Средновековието" на Цочо Бояджиев. А ако не ме домързи, около Коледа ще я напиша най-сетне. Поганите дни са подходящи човек да пише за нощни страхове, мъртви и за дивия лов на крал Херла :)

Впрочем, с гаджето се чудим дали да не си вземем куче. И то ще се казва тъкмо Херла :D

Pavlina

Pavlina
  • Потребители
  • 265 posts

А ако не ме домързи, около Коледа ще я напиша най-сетне.

Успех! / Може за подсигуряване да премахнете късмета с "мързела" от баницата/
"По-добре да бъдеш малка светлинка, отколкото голяма сянка"

Dobrina

Dobrina
  • Потребители
  • 64 posts
Много ме заинтригува и мен тая тема за Войската на мъртвите! Ще може ли да се види някъде най- сетне ? Ще я качи ли някой за ползу роду? Народното любопитство расте :)

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts
Когато мога - тогава. Аз вчера не можах да ида и на наздравицата за рождения ден на Толкин, па какво остава за писане на теми. Абе ако някой иска да разбере за какво става дума, най-добре да си вземе "Нощта през Средновековието" на Цочо Бояджиев и там да прочете раздела за "Дивия лов" и/или "Войската на мъртвите". За "Дивия лов" има и нелоша статия в англоезичната Уикипедия.

Съвсем накратко, става дума за следното.
В ХІІ в., когато още не се е оформила концепцията за Чистилището, няколко латински текста споменават за войска или голяма ловна дружина от страдащи мъртъвци, която броди по небето или пък по земята, главно нощем. Всички от Войската на мъртвите са бледи и имат неуредени дела от земния си живот - престъпления, грехове, предателства. Не са осъдени на вечни страдания като тези, които са директно за Ада, но не са и оправдани, така че не могат да влязат в Рая преди да си свършат работата. Един вид - витаещи духове. Живите се плашат от тях и ги избягват, но духовете от Войската на мъртвите нямат за цел толкова да извършат някакво зло, колкото да поправят старите си грехове. Обикновено съобщават нещо, искат някой да се помоли за тях или нещо такова. Не могат да спрат да бродят с Войската и да намерят покой докато не си оправят бакиите. Съществуването им е страдание - доспехите им тежат и горят, около тях понякога се усеща смрад, самите им коне често са някаква нечиста сила. Начело на Войската е кралят-призрак Херла или Херлекин (от това име произхожда и името на черно-бялата кукла Арлекин в италианската комедия). Вероятно преданията за Войската на мъртвите идват от германо-скандинавските дохристиянски вярвания, но са оцелели и вече в християнската епоха като са преминали от народните разкази към манастирската култура.
Войската на Мъртвите от западноевропейските средновековни текстове много напомня тази във "Властелина...". И там Мъртвите нямат покой, и там са войска, и там живите се плашат от тях, и там имат простъпка, която трябва да оправят, и там ги предвожда собствен крал. Освен това и цветовете, в които Толкин представя Мъртвите, не са отровнозеленото от филма, а са традиционното бяло, черно и червено, с които Мъртвите са представени от средновековните автори.
Тоест Войската на мъртвите е още един чисто средновековен и то германски мотив, зает от Толкин за нуждите на "Властелина...". Защото "Властелинът..." е нещо като "Името на Розата": енциклопедия на Средните векове, компилация от добре забравени стари неща. Аз от няколко години си говоря все за това.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users