Jump to content

Welcome to Български Толкин Форум
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!
Photo

Ако нямаше Толкин

• Please log in to reply
38 replies to this topic

Lady-Dragon

Lady-Dragon

Lady

• Потребители
  • 44 posts
Време е и аз да пусна една тема.От скоро ми се върти в главата - ами ,ако Толкин никога не беше роден?Ако никога не бе написал книгите си? Замисляли ли сте се какво ще правите тогава?Аз се замислих скоро.Честно казано и аз не знам...може би дори нямаше да ни направи впечатление - кой би си помислил за човек ,който всъщност не съществува ?А дали тогава нямаше да има друг човек ,който да напише нещо подобно?Интересно ми е да разбера и вашата гледна точка.

(Ако темата вече я има ,съжалявам предварително.Може би не съм я видяла.)
R.I.P.,Heath Ledger!

sister of the elves

sister of the elves

Зелен елф

• Потребители
  • 754 posts
Интересна тема. Всъщност този въпрос бихме могли да си го зададем не само относно Толкин...

Естествено ако нямаше Толкин, нямаше и как да чувстваме липсата му. Нямаше да го има и този форум, нямаше разпалено да дискутираме разни въпроси относно произношенията в Синдарин и т.н....Но Толкин за мен е едно от най-важните неща, които промениха начина ми на мислене, за което съм изключително щастлива. Ако го нямаше, не знам, може би щях да продължавам да живея така, както преди да се срещна с неговия свят. А от сегашната си позиция мога да кажа, че откакто Средната земя е в главата и сърцето ми, в мен се промениха много неща към по-добро. :)

Костенурка

Костенурка

24981

• Потребители
  • 696 posts
Според руските формалисти, "ако го нямаше Пушкин, някой друг щеше да напише Евгени Онегин". С други думи, епохата, мястото, развитието на литературата обосновават съществуването на едно произведение, а не случайното появяване на един гений. Има доста истина в това, според мен. :) Т.е., ако го нямаше Толкин, някой друг щеше да напише прекрасно фентъзи, макар и не точно същото, и щяхме да обсъждаме него сега.
бакалавър, бакалавър! Ганева

Posted Image

Елерина

Елерина

Вечна белота

• Потребители
  • 1311 posts

Според руските формалисти, "ако го нямаше Пушкин, някой друг щеше да напише Евгени Онегин". С други думи, епохата, мястото, развитието на литературата обосновават съществуването на едно произведение, а не случайното появяване на един гений. Има доста истина в това, според мен. :) Т.е., ако го нямаше Толкин, някой друг щеше да напише прекрасно фентъзи, макар и не точно същото, и щяхме да обсъждаме него сега.

Взе ми думите от клавиатурата :)
A star of light and a bearer of hope...
Posted Image

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts
Това с Пушкин и Онегин може и да е вярно, да. Толкин можеше да загине в Първата световна и тогава може би някой от приятелите му щеше да се хване да пише "митология на Англия", от която да излезе нещо като "Властелина" накрая. Щеше да е по-различно, разбира се, но пак щеше да е интересно. Във всеки случай в средата на T.C.B.S. и на оксфордските донове такъв проект не е изглеждал странен, а съвсем на място и някой друг можеше да узрее за идеята. Роджър Ланслин Грийн всъщност донякъде се е заел с митология на Англия. Но понеже е бил по-дисциплиниран и по-малко поддаващ се на моментни хрумвания и настроения автор, може би все пак щеше да се ограничи точно с това, вместо да стигне до височините и дълбочините на Средната земя.

Елерина

Елерина

Вечна белота

• Потребители
  • 1311 posts
То това важи не само за литературата. Сетете се примерно как много научни открития са били направени буквално дни преди някой друг, на километри от първия учен, да достигне до същото нещо.

Ужасно... явно отделната личност не е нищо, а всичките ни творения са само плод на голямото колело на еволюцията :/
Posted Image

DragonSlayer

DragonSlayer
  • Маяри
  • 1641 posts
Признавам си, така и не успях да схвана измеренията на този въпрос "Ами, ако...?" Не тук, в конкретната тема, а по принцип, изобщо. Философски. Просто този въпрос винаги се е плъзгал по периферията на познанието ми, без да съумее да направи ни една драскотинка. Без да успее да привнесе елементът на разсъждение, които трябва да съдържа в себе си. Все едно стоя пред врата, за която не е предвиден нито ключ; по-лошо - не е предвидено да се отваря, а е врата все пак, по ягодите, не е стена! Така се чувствам всеки път, като се запитам "Ами, ако...?" За мен този въпрос само изглежда въпрос, всъщност, той не е предвиден да бъде от(го)варян. :)

Би трябвало да кажа, че съжалявам за спама в иначе любопитната тема, но колкото и да го въртях, накрая все редуцирах отговора само до встъплението :-D

Не е задължително да има смисъл във въпросите.
Това е задължително само за отговорите."

Сюзън Смърт

sister of the elves

sister of the elves

Зелен елф

• Потребители
  • 754 posts

Признавам си, така и не успях да схвана измеренията на този въпрос "Ами, ако...?" Не тук, в конкретната тема, а по принцип, изобщо. Философски. Просто този въпрос винаги се е плъзгал по периферията на познанието ми, без да съумее да направи ни една драскотинка. Без да успее да привнесе елементът на разсъждение, които трябва да съдържа в себе си. Все едно стоя пред врата, за която не е предвиден нито ключ; по-лошо - не е предвидено да се отваря, а е врата все пак, по ягодите, не е стена! Така се чувствам всеки път, като се запитам "Ами, ако...?" За мен този въпрос само изглежда въпрос, всъщност, той не е предвиден да бъде от(го)варян. :)

Това за вратата е много хубава метафора ;) Наистина никой не би могъл да каже какво щеше да бъде "ами ако...еди какво си" Всички твърдения щяха да бъдат някакви хипотези :)

То това важи не само за литературата. Сетете се примерно как много научни открития са били направени буквално дни преди някой друг, на километри от първия учен, да достигне до същото нещо.

Ужасно... явно отделната личност не е нищо, а всичките ни творения са само плод на голямото колело на еволюцията :/

Да, но литературата е нещо различно от науката. В науките си има закономерности, които само са открити от учените, но те са си съществували и преди тези учени да ги открият. А в литературата писателят е Творец, той създава, той определя кое как да се случва. Няма как един творец да сътвори същото нещо като друг творец (освен ако не го е откраднал :spiteful: ). Всеки за себе си е уникален и само той би създал дадено произведение по своя си начин, влагайки свои окраски, детайли, влагайки част от себе си.

Елерина

Елерина

Вечна белота

• Потребители
  • 1311 posts
На много "Ами, ако...?" може да се отговори. Не можем да отговорим само когато става дума за събития от времеви интервал, който е преминал...

А то и ученият може да е ползвал различни способи, ама резултатът е същия - я осветително тяло, я морзова азбука, я фентъзи свят :)
Posted Image

Костенурка

Костенурка

24981

• Потребители
  • 696 posts

Да, но литературата е нещо различно от науката. В науките си има закономерности, които само са открити от учените, но те са си съществували и преди тези учени да ги открият.

А нима мислиш че и в Литературата няма закономерности? :) При това, това са закономерности, които са си били там още отпреди да сме се замислили за тях. Литературните течения се определят до голяма степен от историческата обстановка и предходните такива течения. А пък авторите пишат това, за което епохата е узряла да бъде написано.

Ти вярваш в твореца, но не трябва да забравяш че ако той, който и да е, не се беше родил в съответното време, щеше да мисли по съвсем различен начин. Така че геният определено не е единствения фактор в сътворяването на една книга. Ако Толкин се беше родил само педесет години по-рано щяхме да видим ВнП в този му вид през крив макарон. От друга страна на Еле мрачното заключение за щастие също не мисля че е съвсем вярно. По-скоро истината, както винаги е комбинация от двете. :)
бакалавър, бакалавър! Ганева

Posted Image

Mellindor

Mellindor

невидима

• Потребители
  • 591 posts

В науките си има закономерности, които само са открити от учените, но те са си съществували и преди тези учени да ги открият. А в литературата писателят е Творец, той създава, той определя кое как да се случва.

Толкин не беше ли казал, че му се струвало, че той не пишел, а сякаш просто записвал нещо вече съществуващо? Ами ако (;)) това гласче, което му е шептяло на уше, всъщност си е било намерило някой друг; нямаше ли тогава да четем него? ;)

Отплеснах се, извиняв :)

Posted Image
"Очите й бяха небесни - отразяваха и синевата на деня, и жарта на изгрева, и тъмата на нощта"

Lady-Dragon

Lady-Dragon

Lady

• Потребители
  • 44 posts
Всъщност това "Ами ,ако...?" не си е на мястото.Може би ,не трябваше да задавам точно така въпроса,но...чак сега се замислям за това.Така като чета мненията,ми се струва,че малко сте се отплеснали от темата.Просто ми беше интересно да разбера какво мислите по този въпрос.А колкото до "Ако"-то съжалявам за некоректния въпрос . =)
R.I.P.,Heath Ledger!

Елерина

Елерина

Вечна белота

• Потребители
  • 1311 posts

От друга страна на Еле мрачното заключение за щастие също не мисля че е съвсем вярно. По-скоро истината, както винаги е комбинация от двете. :)

Е, аз бях малко саркастична. Като един виден творец и егоцентрик, никога не бих се усъмнила в личността и уникалността си :tooth:
Posted Image

TheOrcrist

TheOrcrist

Dragon Rider

• Потребители
  • 33 posts

Защо пък на еволюцията, тези "съвпадения" не те ли навяват на мисълта, че нищо не е случайно и има Един който води човешката история на някъде. Ако не беше Толкин някое друго име щеше да е, но разказа щеше да бъде записан - да с други думи, картини и сюжети вероятно, но крайния резултат щеше да е подобен според мен.
The End is at hand!

Елерина

Елерина

Вечна белота

• Потребители
  • 1311 posts
Всъщност навява ме точно на обратната мисъл - че няма Никой, а всички сме машинки. Но това е друга тема ;)
Posted Image

Beren Erhamion

Beren Erhamion

Скиталец

• Потребители
  • 485 posts
Ще бъда малко краен в изказването си, но ще имам право от определена гледна точка:
Ако нямаше толкин, нямаше да ни има и нас :thumb: !

Но ето, че дойде Берен, пребродил планини безброй...
940b259b91f858aa.jpg

Елерина

Елерина

Вечна белота

• Потребители
  • 1311 posts

Ще бъда малко краен в изказването си, но ще имам право от определена гледна точка:

Да не ти е роднина нещо? :D
Posted Image

sister of the elves

sister of the elves

Зелен елф

• Потребители
  • 754 posts

Да не ти е роднина нещо? :D

Може би Берен има предвид, че нямаше да съществуваме като такива, каквито сме сега. Нямаше да ни има като общност от разпалени фенове, нямаше да ни сплотява тази обща идея. С което съм напълно съгласна :yes:
Всеки един от нас се е променил в някаква степен, опознавайки Толкиновия свят. И не знам дали е така и с другите съфорумци, но аз чувствам, че нося и винаги ще нося в сърцето си частица от самия Толкин и неговото необятно творчество [което едва ли ще опозная докрай (може би и самият Кристофър Толкин не е успял да го опознае докрай)]. :)

Beren Erhamion

Beren Erhamion

Скиталец

• Потребители
  • 485 posts
Sister of the elves ме е разбрала много добре!
Животът ми се промени значително след като прочетох книгите на Професора и както съм казвал вече, промени се към по - добро!
Никога не съм се задоволявал с едно нещо, с което да се занимавам и винаги съм търсил нови и нови хоризонти за мисълта си.Покрай Историята за Средната земя се отприщих да чета за викингите, англите, саксите и съм много доволен от това, което научавам!
Да оставим това с четенето, но и страшно много зе увлякох по ЛАРП, което доведе до създаването на ЛАРП-клан в Пловдив - вчера отбелязахме три месеца от основаването му :thumb: !

Всичко това аз дължа на добрият стар Гандалф - Толкин, който ме тласна към всичко това!
Но ето, че дойде Берен, пребродил планини безброй...
940b259b91f858aa.jpg

Елерина

Елерина

Вечна белота

• Потребители
  • 1311 posts
По-яко щеше да кажеш, че ти е роднина <_<
Posted Image

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users