Jump to content

Welcome to Български Толкин Форум
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!
Photo

Ако нямаше Толкин

• Please log in to reply
38 replies to this topic

_Fallen_anGel

_Fallen_anGel

Ангел...ама съм си жив Дявол

• Потребители
  • 132 posts
м да съгласана съм, че ако го нямаше Професора няма ше да ни има и нас такива каквито сме в момента защото и най-малкото ни деиствие може да промени корено живота ни, а не мога да кажа , че толкин не е оставил доста голяма диря в моя живот в какви ли не аспекти от него, от изграждането ми като личност,ценостната ми система, възприемането на света около мен, че дори и любовта. Защото ако го нямаше Професеро и ВнП не беше написан аз нямаше да изживея една невероятна любов, като тази която изпитвам в момента...
А! Елберет Гилтониел!
Силиврен пенна мириел
о менел аглар еленат,
Гилтониел! А, Елберет!

http://w[/font]ww.my...fallenangel1111

Менелвен

Менелвен

Мързеллама

• Потребители
  • 483 posts
Ако Толкин го нямаше нещата щяха да стоят по-различно за мен. Когато за първи път четях "Властелина" бях в период, в който човек се оформя като характер и като личност. В момент, в който нито си дете, нито си възрастен. В който си малък за големите неща и голям за малките. Период, в който търсиш себе си. Аз се открих благодарение на Професора. Станах истински човек. Не че нямаше да стана, може би, но нямаше да е същото. Винаги най-милото ми нещо ще остане "Властелина", винаги ще го свързвам с детството, винаги в него ще мога да намеря утеха. А това е безценно :). Благодаря ви, Професоре!

Sasanid

Sasanid
  • Потребители
  • 223 posts
Ако нямаше Толкин всички щяхме да си губим времето по друг, вероятно и по-рационален начин :)

sister of the elves

sister of the elves

Зелен елф

• Потребители
  • 754 posts

Ако нямаше Толкин всички щяхме да си губим времето по друг, вероятно и по-рационален начин :)

Това означава ли според теб, че четенето на Толкин е нерационално губене на време?! :huh:

Много ми хареса поста на Менелвен. Може би именно поради факта, че повечето от казаното там се отнася и за мен :yes: Толкин ми помогна изключително много да осъзная себе си, да си намеря мястото. Професора винаги ще е жив, благодарение на своето творчество и на своите читатели. И аз се радвам, че съм част от всичко това, както и то е част от мен :)

nifo

nifo

Жив Труп

• Потребители
  • 164 posts

Това означава ли според теб, че четенето на Толкин е нерационално губене на време?! :huh:

Поне според мен - четенето - на едно и също нещо повече от веднъж - ДА. Четенето на нещо което не ти трябва веднъж - е само губене на време, макар и не нерационално.
Diakaos s' epithimo

Spec0

Spec0

monster slayer

• Потребители
  • 795 posts
О, нееее, ако Толкин го нямаше щях да скучая на бачкане :o (представям си го :lol: )
I'a I'a Cthulhu Fhtagn!!!

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts
Аз пък съм страшен любител на препрочитането. Дори да не носи пряка полза, може да донесе удоволствие, доколкото от първи прочит човек хваща само сюжета, а от втори и петнайсетип - всякакви малки детайли в замисъла. Това е очарователно и никога не ми е пречело нито на работата, нито на четенето на нови книги за удоволствие. Напротив, заради "Властелина" открих много нови книги (понеже Толкин е бил и запален читател, а не само трудолюбив литературен чукча), а същевременно има неща в книгата, към които и досега обичам да се връщам.

Инак по темата още одеве си казах приказката - ако го нямаше Толкин, някой от приятелите му щеше да захване свой вариант на митологията на Англия, а днес форумът ни може би щеше да се казва bgХYZforum.org.

LoThLoRiEn

LoThLoRiEn

Горски елф

• Потребители
  • 53 posts
Няма как да разберем какво е щало да бъде ако не се е бил раждал.НО ттой е оставил важна следа в човешката история.Щом се е родил значи е трябвало да се роди.А пък ако не се е бил раждал нямаше да усещаме липсата му и сигурно щеше да има друг такъв писател. :)

Сенкогрива

Сенкогрива

Стрелец

• Потребители
  • 11 posts
Както беше написано няколко пъти и аз мисля, че няма как да знаем какво би се случило. Този тип въпроси са много и могат да бъдат зададени по различен начин, но в крайна сметка не довеждат до някаква истина, защото нямат отговор. Ами ако Земята беше с 1км по-близо до Слънцето? -Нямаше да има вода, бактерии, растения, хора, Толкин... отплеснах се.
Иначе въпросът за Толкин странно ме подсети за един филм - "Ефектът на пеперудата". Не е точно същото, защото там героят можеше да променя миналото и това се отразяваше на бъдещото му, обикновено - пагубно. Та, ако Толкин го нямаше, предполагам, много неща щяха да са различни, както и ако го нямаше някой друг човек от планетата. Защото съдбата на хората е такава - те постоянно си взаимодействат - нещо като непрестанно движещите се обекти в безкрайната Вселена. Аз поне мисля, че Идит Брат едва ли щеше да има същите наследници, Луис едва ли щеше да направи "Хрониките на Нарния" такива, каквито са, ние едва ли щяхме да четем същите фентъзи книги, светът едва ли щеше да види най-добрата филмова трилогия на всички времена (току що го чух по нова тв), Орландо Блум едва ли щеше да си спечели хиляди почитателки, заради чаровния образ, който нямаше да изиграе и т.н. и т.н., поне знам, че аз едва ли щях да съм напълно същата, все в някаква част щях да съм по-различна.
"Земята се върти, това е всичко.
Можеш да се въртиш заедно с нея
или пък да спреш, за да протестираш,
в резултат на което да бъдеш
изхвърлен от движението й."
Ст. Кинг

tranduil

tranduil
  • Потребители
  • 35 posts
Ако нямаше Толкин каде щеше да бъде света. Ако нямаше Толкин нямаше да има велики книги като Властелина или Билбо Бегинс или Силмарилион нли Недовършени преданиа или Децада на Хурин . Ако нямаше . Добре че го има :tooth:

Самознай

Самознай

Ziltoid The Omniscient

• Потребители
  • 580 posts
И аз да се включа леко късно в темичката.
Ако го нямаше Толкин...всички ние щяхме да сме мнооого различни. И не само това но и света на литературата щеше да е много по различен, защото Толкин е уникално явление - не го казвам като запален фен, а като факт, защото той е един от основоположниците на фентъзито и при това в една уникална форма-имам предвид многопластовия начин по който изгражда сюжета, героите, заобикалящата атмосфера...

А къде щяхме да сме ние? Със сигурност в някой подобен форум. Факта че сме тук означава че имаме някакъв сериозен интерес към литературата (макар че вероятно тук има и доста хора които са се запознали с Толкин благодарение на филми, музика, игри...), така че щяхме да намерим интересите си при друг автор...но ми е някак трудно да си го представя-няма как. Но важното е че ние самите щяхме да сме мнооого по-различни. Мисля че на повечето от нас Толкин е повлиял много. О, да-и нямаше да имаме някои от проятелите които имаме сега ;)
Факт е че форума обединява иначе доста различни хора ;)
Една трета от живота си прекарваме в леглото...а другите две трети в опит да вкараме още някой там!

tranduil

tranduil
  • Потребители
  • 35 posts
Ми честно казано ако нямаше Толкин света щеше да пропадне. Нямаше да има ВнП и други литературни шедьоври. Нямаше да отвори очите на армията толкиновци във фоурма. Е ако го нямаше все щеше да се намери друг не толкова добър но все да е нещо които да се опита да направи невазможното да стане по великот Толкин.

Atlantis_Warrior

Atlantis_Warrior

Aragorn

• Потребители
  • 533 posts
Ще го кажа възможно най-просто, защото такъв прост въпрос има само прости отговори.
Нямаше да ме има мен.
Нямаше да съм това, което съм сега - с тези интереси, с този характер, с тези идеали.
Милиони пъти ми се е случвало да харесвам нещо само защото ми е напомняло на Толкин.
Нямаше да съм същата.

Не турнирите ни правят Толкинисти!

wutang

wutang
  • Потребители
  • 675 posts
Щеше да има нещо друго също толкова добро.
Горко на меките чела!

EamaneAlcarin

EamaneAlcarin

Нейна Милост

• Потребители
  • 198 posts
м не мисля че щеше ,ще има или е имало нещо по добро .Толкин сякаш изпълва ежедневието ми .Да аз нямам никакво време 7 дни в седмицата съм на даскало (и събота и неделя на немско училище) ,но когато съм изморена, легна си и почна да чета сякаш се пренасям в друг свят и се разтоварвам .,
"А Ниена се изкачила по Езелохар и със сълзи измила скверните следи на Унголиант;и скръбна песен запяла за болките на света и Помръкването на Арда."

wutang

wutang
  • Потребители
  • 675 posts
Ти не ме разбра.Представи си, че в някоя друга паралена вселена съществува фентъзи писател, който е адски добър, има богато творчество, и освен че е комерсиален е и признат, той се казва Джаксън(тъпо звучи, но е първото, което ми дойде на ум).За съжаление там няма Толкин, но и те си имат писател, който "отсрамва" фентъзи жанра и хора като теб си го четат и разтоварват.А и този писател не пише за Средна земя, а за съвсем различни работи, защото това щеше да е Толкин, но с друго иве.

Днес съм изтрещял.

П.С. Добре де, не "отсрамва" фентъзито, защото има и други много добри фентъзи писатели , но да кажем превъзхожда всички.

Edited by wutang, 11 декември 2009 - 11:03 .

Горко на меките чела!

EamaneAlcarin

EamaneAlcarin

Нейна Милост

• Потребители
  • 198 posts
това вече е друго съжалявам че така се запалих но толкин ми е ежедневието ,но и ти си прав. даже си го представих .

"А Ниена се изкачила по Езелохар и със сълзи измила скверните следи на Унголиант;и скръбна песен запяла за болките на света и Помръкването на Арда."

Pavlina

Pavlina
  • Потребители
  • 264 posts
Скоро четох "Едно" от Р.Бах и там към края след разглеждането на десетките възможни избори на човека, ставаше дума че все пак, ако еди-каква си ситуация не била се случила, или друга не била се случила, един търсещ истините и причините човек, би се заровил по друг начин в това търсене, но би открил!

Така че дали лично за нас светът щеше да е по-постен ако го нямаше Толкин с тоя вълшебен и по своему истински свят? Мисля, че за всеки днешен искрен /а не случаен/ фен щеше да се намери някакво друго златно ключе, което да отвори врата зад стената на изцяло материалното живуркане. А някой талантлив фен като не намери такава книга - щеше да я напише... /Така правят писателите, като няма подходящото стихотворение тъкмо за еди-кое си, създават го. :umnik2: /

Което не пречи още един път да се поклоня на тоя автор. И не за друго, а за това, че предполагайки как съразмерно със знанията му е растяло и усещането му за собствено несъвършенство - все пак се е решил, и е написал докрай всичко това. За да го имаме днес.
"По-добре да бъдеш малка светлинка, отколкото голяма сянка"

europefan

europefan
  • Потребители
  • 115 posts
Този въпрос ми звучи като "Ако ги нямаше "Бийтълс" каква щеше да е рок музиката и щеше ли да я има въобще?". Та горе - долу отговорът и на двата е един и същ: щеше да има друг писател със същото значение с подобна, ако не и по- добра книга и фентъзито днес да е още по- популярно и обичано. Възможно е, разбира се, и да не се беше появила такава личност и сега фентъзито щеше да седи някъде в маргиналните полета на литературата.
А можеше и да се изчака малко и любимецът на много хора по света да има добре познатите инициали Дж. Р. Р., последвани обаче от Мартин, а не Толкин.Posted Image

Edited by europefan, 26 февруари 2010 - 03:32 .

Winter is coming

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users