Jump to content

Welcome to Български Толкин Форум
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!
Photo

Толкин - създателят на митологии

• Please log in to reply
14 replies to this topic

exentaser

exentaser
  • Потребители
  • 100 posts
Здравейте, аз съм нова във форума, надявам се тази тема да не се повтаря, но мисля, че не видях никъде този аспект върху Толкин. Митологията е важна част от развитието на различни народи, тя по скоро трябва да се разглежда като светоглед. Както митологията при древните гърци, при египтяните, при древните българи или дори митологията, която присъства в Стария и Новия Завет при християните. Толкин дори прави нещо много по- обемно от самата Библия или който и да е друг източник на дадената митология. Той обхваща два измислени свята, в които има всичко до най-малките детайли. Измислянето на нови езици, на приказни раси един вид е нещо толкова мащабно и уникално, че никога не би се забравило. Сътворяването на свят в света, в толкова огромни размери не е правено никога от никого. Точно и за това Толкин е толкова оригинален, защото няма нищо друго като него - детайлите и съвкупността го правят уникален. Когато човек чете даден текст, например Илиада на Омир (като разбира се не подценявам неговия гений) той си представя всичко, но някак си повърхностно, докато, когато човек чете Толкин изживява написаното, не само си го представя. Митологията на Толкин е толкова въздействаща, че не се съмнявам, че всеки в този форум е искал написаното да бъде истинско или поне да е било някъде назад във времето. В това и се състои изключителното въздействие на психиката, за разлика от Библията, Илиада, Одисея и други, които се приемат не само за литературни произведения, но и за исторически сведения, написаното от Толкин не може да се счита за историческо сведение, но въздейства толкова силно, че човек би искал да е такова. :)

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts
Аз Омир си го обичам, но да - Толкин създава свят. Създава му и бекграунд, та дори си измисля и термин за това, което прави. Всъщност създава митология и исторически легенди за едно възможно, макар и невероятно минало на нашия собствен свят.

Добре дошла във форумите.

Pe6ka_S_Mnenie

Pe6ka_S_Mnenie

Кой сега е с най-якия аватар!

• Потребители
  • 1509 posts
Добре дошла и от мен! :)
Наистина, Толкин създава един от най - достоверните въобъжаеми светове в литературната фикция. Неговите герои са достоверни в емоциите и действията си, нищо в разказите му не е "изсмукано от пръстите" - дори вълшебните свояства и явления имат обяснение.

ПП.
Една забележка - долното:

дори митологията, която присъства в Стария и Новия Завет при християните.

се нарича религия. Тия темички са малко табу тук и God Emperor обича да ги "оключва". Stick to Tolkien ;) .
I have zero tolerance for Големи Добрутровци.
Posted Image

Мерилиън

Мерилиън

граф О'Манов

• Потребители
  • 695 posts
Аз имам такава идея за есе...
В много митологии, примерно в скандинавската, която сега чета, данните, достигнали до нас са много оскъдни.От една страна, понеже много от народите от древността не са имали писменост, и от друга, понеже не всички са изградили цялостен фактологически бекграунд, тъй да се каже...
И в този смисъл голямото очарование на Толкиновия свят е именно в синтеза на исторично и митологично.Особено за мен;аз по "Властелина"(където литература измества останалото) много не си падам, за разлика от "Силмарилион"...
Posted Image

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts
Нали и Тукидид коментира Троянската война като вероятно историческо събитие. При Толкин е малко като в гръцката митология - History became legend, legend became myth, дето има една приказка. В смисъл, че във "Властелина" Галадриел участва в действието, а тя е стара дружка на самия Феанор, който е, нали, митология. И Елронд си спомня неща отпреди три хиляди години за голяма изненада на Фродо.

И при скандинавците има такива неща. В сагата за Олаф Трюгвасон от "Земния кръг" Снори Стурлусон разказва, че при краля една вечер влязъл самият Один и двамата дълго си приказвали. Накрая кралят се усетил кой е това и на следващата сутрин заповядал да изхвърлят храната, донесена от Один и взел причастие за всеки случай. А в предишна сага Снори твърди, че Один е древен крал на Азия, който се прочул с магиите си и бил обожествен след смъртта си. За Снори явно няма проблем да смести в една книга мъртвия и живия Один - "историческия" и митичния. Толкин също не вижда нищо нередно в това, така че няма никакъв проблем по едно и също време да ги има нормални типове като Сам и митологични същества като Галадриел, Назгулите или Гандалф. То това е фентъзи - да хванеш боговете и героите за ушите и да ги накараш да си имат вземане-даване със смъртни.

manimal

manimal
  • Потребители
  • 283 posts
Всъщност "митологията" при Толкин е по-скоро утайката (остатъка) от основната му цел в началото - развитието на езиците му и създаването на среда за тях. Той сам си го казва. Някъде по-късно в процеса на сътворение, съзнателно и решително се е наел с нелеката задача да сътвори "митология", доколкото времето и силите му позволяват, защото англичаните горките, откъм митологии хич ги няма, а е някак дразнещо комшиите ти и от изток и от запад да бъкат от митологични образи и истории от най-древни времена, а твоята най-мотивираща притча да е само на 14 века и доста експлоатирана през това "кратко" време за всякакви цели - the once and future king!
Естествено и времето, в което живее Толкин е достатъчен мотиватор за това. И по моя хъмбъл опинион - само тогава в Англия е можело да се роди такова произведение като Силмарилион - имам впредвид военни и поствоенни години. През цялото останало време нещата са по-скоро от типа Мери Попинз или (прости, че споменавам името Му) Хари Потър. Но тука е и огромнейшия късмет, че го прави именно човек като Толкин - достатъчно ерудиран, достатъчно инат, достатъчно консервативен темерут, достатъчно перфекционист - и именно като хоби, а не като наложена отвън "задача". При цялата ми любов и уважение към Люис, при цялата му ерудираност и талант - именно широкия му светоглед, разбиране и любопитство му пречат да направи нещо като Силмарилион (и му стигат таман до Нарния и Аут ъф Дъ Сайлънт Планет) - но не му пречат да го оцени и разбере. :))

Що се отнася до митологиите (скандинавска, гръцка, египетска, келтска и т.н.... за разлика от теб ще пропусна българите, освен ако нямаш впредвид алабалистиките на зиези, което не е митология - ние митове и легенди имаме, но нямаме митология, особено в смисъла единен корпус като Мабиногион или Махабхарата или Едите например) - всяка митология освен плодотворен кладенец за всички културолози, носи в себе си и исторически факти.
Има една основна разлика с Толкин, и тя е очевадна - и затова е напълно несправедливо да го сравняваш с Омир, който наричаш "повърхностен" - и тя е, че всички древни митологии са се развивали на база устна традиция - поети, певци, овати, бардове - както искаш го наречи. Омир не е писал. Не е редактирал. Устната традиция го ограничава и при цялата си гениалност, не е можел да отдели 30 минутно описание в поемите си на пейзажа, културата, диалога между героите, песните, езиците и бита и така да "оживи" повествованието. При все това - се е справил невероятно блестящо.
Оватите и бардовете са изкарвали по 10-15 години в уединено изучаване на митовете, песните и легендите, за да ги запазят за съвремието и бъдещето. За друидите да не говорим.
Толкин е изкарал даже повече време и от тях, но най-важното е, че е писал, а и е стъпвал на раменете на гиганти (като Омир) и другите митологии. Далеч по-улеснен е бил в това отношение, но перфекционизма и отговорността към задачата му го правят не по-малко гениален и уникален.

"...написаното от Толкин не може да се счита за историческо сведение, но въздейства толкова силно, че човек би искал да е такова. "

В края на краищата няма значение дали е "историческо сведение" или не. И не съм сигурен за себе си, дали искам да е такова. Историята се пише от победителите. Ти си това, което си позволиш да бъдеш.
Същото са и митовете и легендите. Те настройват ума и мисленето ти по определен начин. И това става "твоя история" и се проявява в живота ти, независимо искаш, или не. Примери много.

В много митологии, примерно в скандинавската, която сега чета, данните, достигнали до нас са много оскъдни.

Тцък. Не съм съгласен, Мери. Мога да ти метна Еди, Калевали и Саги, в сравнение, с които Силмарилион ще ти се стори Кратка история за лека нощ.
Устната традиция ограничава, но слава богу, благодарение на мъдростта на онези хора, доста неща - макар и несъмнено изменени - са достигнали до нас с навлизането на писмеността.

Що се отнася до Библията - подкрепям Пеш. Изглежда трябва да се отвори отделна тема за сравнителен анализ на Толкин и Библията. Митология в Стария завет има предостатъчно - съгласен съм. В Новия, обаче - не смятам, като изключвам няколкостотинте косвени или директни препратки и цитати от Стария. С оглед възникването и целите на двата - това е съвсем обяснимо и логично. Но спирам дотука.

Strider

Strider

Скиталец

• Потребители
  • 2954 posts
К'ви митологии, бе? Нищо не са схванали заблудените ви и неориентирани мозъци. На, четете и се просветлете:

http://bogoizbrania....e-them-all.html

Да си признае кой е този, който обижда Професора, представяйки го като евтин религиозен пропагандатор!

А пък умопомрачителните шедьоври от рода на "носещия митра" и "Божи главатар" ще оставя без коментар, щото вече нямам сили от смях.

"Една част от любителите на Властелина са хора с някакви неясни и неориентирани идеи за митология и приказки"

Це-пи мра-ка! :tooth:

П.П. Въпросният "богоизбран" е отворил тема в клуба на дир.бг, където, цитирам:

"На линковете съм подбрал три от най интересните и според мен въздействали обекта на Толкин и отразени в книгите му. Ако има фенове големи колкото мен да познаят къде са снимките и какво е взел Толкин от тях.

Снимка 1
Снимка 2
Снимка 3

Първо трябва да се отговори къде са тези места, свързани са със Толкин и отбелязват важни исторически събития. Едва тогава ще разберем как са се отразили на творчеството."

Така и не разбрах какво общо има Толкин с Траяновата колона в Рим (снимки 2 и 3). Първата снимка е от колежа Крайст Чърч в Оксфорд, а надписът е цитат от The Pilgrim's Progress на Джон Бъниан. И пак не вдявам къде е тоз влиятелен обект и каква връзка има с Толкин. Пропускам ли нещо?
Спеки, разгъни една теория, душо. :lol:
защото моят гарван е зелен

Pe6ka_S_Mnenie

Pe6ka_S_Mnenie

• Потребители
  • 1509 posts
Eeeee, Страйд... Премиг. Премиг - премиг... :o

Де го намери този, хм, "незнаен" другар... :lol:

Да си признае кой е този, който обижда Професора, представяйки го като евтин религиозен пропагандатор!

И как ще си признае, като е баннат официално, м? :rolleyes: Този път поне си е избрал доста древни източници за вдъхновение на Толкин, трябва да с епризнае... :D

Спеки, разгъни една теория, душо. :lol:

Не се надай, докато другаря Дъбощит не спретне един сценарий за "Влиянието на Толкин за/против световната конспирация" не го чакай ти Шпеко в сериозните раздели! :rofl: :rofl: :rofl:
Posted Image

Strider

Strider

Скиталец

• Потребители
  • 2954 posts
Манве ми свидетел, той ме намира, не аз него!

Да бе, предния път беше Муха, сега най-ранният е от 17 в. :rolleyes:

Съжалявам за оффкането, но тъй като Торин за пореден път ми образува смях в безбожни зори (за което съм му благодарна), не можех да не споделя "прозренията" му с вас, та и вие да се порадвате.

/Аз се чудех колко бързо ще бъде разконспириран, ама Пеш моментално го издаде. :D /

proudfoot.underhill

proudfoot.underhill

* * * R.ND.R * * *

• Потребители
  • 1766 posts
Ама защо решихте, че е Торин, не е ли Caviezel това по-скоро? Или те са една и съща личност? :rolleyes:

Във всеки случай намирам писанията му за интересни.
Hobbit-12_HB02-_A.gif "If in doubt, always follow your nose."

Strider

Strider

Скиталец

• Потребители
  • 2954 posts

Или те са една и съща личност? :rolleyes:

Във всеки случай намирам писанията му за интересни.

Да. :)

А аз - за смехотворни.

Митрилът сигурно също носи митра. :rolleyes:

proudfoot.underhill

proudfoot.underhill

* * * R.ND.R * * *

• Потребители
  • 1766 posts
:) Ми да, примерно аз винаги съм смятал, че "Утумно" иде от "На тъмно"! :P
Hobbit-12_HB02-_A.gif "If in doubt, always follow your nose."

Pe6ka_S_Mnenie

Pe6ka_S_Mnenie

• Потребители
  • 1509 posts

Е тук аз се задавих с бонбона тип - "лукче", и колегите трябваше да ми оказват първа помощ. :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:
Posted Image

Strider

Strider

Скиталец

• Потребители
  • 2954 posts

А, таз идея получи разпространение още преди 6 години, когато бяхме на палатки на Балрогово (Грах ще потвърди, а и клубът в дир.бг още пази архивите). Бях решила, че чисто черната фланелка всъщност е изображение на хидратиран балрог у тъмно.

Лигавщините са си лигавщини, ама съвсем сериозно да се заявява, че "Теоден е дума с гръцки произход и всъщност значи "Божи-главатар" и че "Митрандир е дериват на гръцкото "носещ митра", част от облеклото на свещеника в СЗ"... И още, и още.
Пък за келтските кръстове и "пръстена на злото" да не споменавам.
Толкова много глупости в такъв кратък текст не бях виждала.

На теб може и да ти се вижда интересно, аз обаче го намирам за смешно.

Spec0

Spec0

monster slayer

• Потребители
  • 795 posts
Моята теория е, че автора няма никаква идея за какво говори... (аз доста често незнам за какво говоря?)
Или поне му липсва фантазия B) (аз мога да раздавам фантазия на който иска)
"Митрандир- носещ Митра, но не знае на къде я е помъкнал" OMG ^_^
P.S.
Pe6ka, не знаех, че това са "сериозните" раздели... извини ме :lol:
Вече знам къде да конектвам спам бота ми... :)
I'a I'a Cthulhu Fhtagn!!!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users