Jump to content

Welcome to Български Толкин Форум
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!
Photo

Знаете ли че Толкин ...

• Please log in to reply
43 replies to this topic

DragonSlayer

DragonSlayer
  • Маяри
  • 1632 posts
Не случайно в началото на темата някой спомена, че ще е добре да се посочват и източниците.

Не е задължително да има смисъл във въпросите.
Това е задължително само за отговорите."

Сюзън Смърт

Strider

Strider

Скиталец

• Потребители
  • 2954 posts
Моят източник: "Lord of Misrule: The Autobiography of Christopher Lee" :P
защото моят гарван е зелен

Eriel

Eriel
  • Потребители
  • 73 posts

Знаете ли че Толкин е написал ВнП като приказка за децата си,както и останалите книги? (сиг го знаете или го има написано не сам гледала много :) :D )

Ще бъда много offtopic, please feel free to wipe me out.
С риск да прозвуча язвително и критикуващо: с две думи - вярно, че читателите на 'Хобит' и други (да речем, 'Блис') първоначално са били предвидени да бъдат семейството и някои близки приятели на Толкин (братята Lewis например), но между това да приемем, че трудовете на Професора са писани просто да забаква децата си и това, че той създава езици, митология, работи с исторически факти, забравени нрави, философия, теология и още куп такива с подобни окончания, сякаш има някаква разлика..

Аз обичам да цитирам: It ('The Ring') is no bed-time story
Haeleth under heofenum

LoThLoRiEn

LoThLoRiEn

Горски елф

• Потребители
  • 53 posts
Сигурно си права :) На мен източника ми е майка ми.Аз не сам се ровила много :)

Morgoth

Morgoth

The Dark Lord himself

• Потребители
  • 234 posts
Хм.. поразрових се и наистина не намерих такова нещо. Май аз съм си го измислил, че Толкин е казал, че иска той да играе Гандалф. :) Иначе останалото е истина ;)
Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul, ash nazg thrakatulûk, agh burzum-ishi krimpatul.

Paladin

Paladin
  • Потребители
  • 1 posts
"Привет на теб, Еарендил, най-светъл ангел – изпратен на хората в Средната Земя".
Англосаксонският речник превежда Еарендил като “сияйна светлина, лъч”, но било очевидно, че тази дума има и друго, особено значение. За себе си Толкин приема, че това е един вид обръщение към Йоан Кръстител, но предполага, че изначално Еарендил е названието на утринната звезда, т.е. Венера. Много по-късно той пише: "Почувствах странен трепет, като че ли нещо помръдна в мен, пробуждайки се от дълъг сън. Беше нещо различно, странно и прекрасно, беше далеч над тези слова, които се опитвах да достигна, далеч над древноанглийския”.
"...The mere stories were the thing. They arose in my mind as 'given' things

Тези неща не са случайни. Когато четях Силмарилион си мислех за това колко маярите приличат на ангелите. И че този елфически език не е случаен.Тези неща изглежат наистина като "дадени" на Толкин от други измерения.

Кемендил

Кемендил

Contemplator

• Маяри
  • 2518 posts
Това за Толкин, Кристофър Лий и Гандалф аз съм го чел в trivia-та на "Властелина" в imdb, сигурно и ти там си попаднал на него.

А за "дадените" истории - интересен цитат. Макар че аз лично никога не съм харесвал идеята, че на някого нещата може да му идват свише - омаловажа се ролята на автора така.
The things one feels absolutely certain about are never true.

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts
Толкин твърди, че "Властелинът" е негов превод, а не негово авторско произведение. Друг е въпросът доколко си е вярвал... за нас остава удоволствието да го възприемаме като хроника, а не като роман.

Инак Солженицин е казал нещо в тоя смисъл: "Не аз писах - така ми беше заповядано".

sister of the elves

sister of the elves

Зелен елф

• Потребители
  • 754 posts
Аз много харесвам идеята, че творчеството на Толкин му е "продиктувано" от други измерения. Мисля и вярвам, че Средната Земя съществува, макар и не в нашия свят. :) И защо да се омаловажава ролята на Толкин по този начин!? Това, че именно той е избран, за да запише тези огромни "хроники" никак не е случайно. Не може да се говори за омаловажаване, дори напротив - на него е отредена тази специална и отговорна мисия, а дори само заради това ролята на Толкин е много важна. :)

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts
И все пак (слава Богу) живеем в Европа, небето е синьо, водата - мокра, жените имат своите малки тайни... :) А Средната земя си е добрият Стар свят или Middangeard.

Кемендил

Кемендил

Contemplator

• Маяри
  • 2518 posts
Ако творчеството можеше да се продиктува, то щеше да може да се продиктува на (почти) всеки и дали провидението е избрало Толкин, Бербатов или бай Вълчо от съседния вход е все едно. Ролята на автора се омаловажава, защото така излиза, че той не е могъл сам да създаде творението си, ами някаква висша сила е свършила по-голямата част от работата вместо него, т.е. той е бил инструмент. Но това е за съвсем друга тема :)

Елерина

Елерина

Вечна белота

• Потребители
  • 1311 posts

Ако творчеството можеше да се продиктува, то щеше да може да се продиктува на (почти) всеки и дали провидението е избрало Толкин, Бербатов или бай Вълчо от съседния вход е все едно. Ролята на автора се омаловажава, защото така излиза, че той не е могъл сам да създаде творението си, ами някаква висша сила е свършила по-голямата част от работата вместо него, т.е. той е бил инструмент. Но това е за съвсем друга тема :)

Първо, не си прав - бай Вълчо може да е неграмотен... ;)

И всъщност, на Толкин все пак не са му го говорели звездите, ами попаднал на древните писания и ги превел... Това пак изисква доста работа - колко хора могат да превеждат от умрял език, който никой не знае, ааа?
A star of light and a bearer of hope...
Posted Image

DragonSlayer

DragonSlayer
  • Маяри
  • 1632 posts
Трябва да уважим желанието на Професора, щом самия той настоява за съавторство :)

Сюзън Смърт

Кемендил

Кемендил

Contemplator

• Маяри
  • 2518 posts

Първо, не си прав - бай Вълчо може да е неграмотен... ;)

Ами че те хората проговарят и прописват на умрели от хиляди езици, като ги тресне свишето, пък бай Вълчо, бил той и неграмотен, с една книга на английски с примеси на елфически ли няма да се справи? :D

А аз не говорех за твърдението на Толкин, че всъщност е бил преводач, а не автор на произведенията, а точно за идеята, че на който и да е творец нещата може да му ги говорят звездите :)

Btw, отивам да намеря някакъв интересен факт за Толкин и ще едитна след малко, че много офф стана :Р

Така, попрегледах писмата на Толкин в търсене на нещо любопитно и видях, че Луис е наричал Толкин "Tollers". Това сигурно е известно, ама аз не го знаех досега... :)

DragonSlayer

DragonSlayer
  • Маяри
  • 1632 posts

А аз не говорех за твърдението на Толкин, че всъщност е бил преводач, а не автор на произведенията, а точно за идеята, че на който и да е творец нещата може да му ги говорят звездите :)

С това съм съгласен. Едно кълбо, съставено предимно от газ, отдалечено на намнайсет светлинни години едва ли има способност да комуникира ;)

Сюзън Смърт

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts

Вчера, 21 ноември, Кристофър Толкин е навършил кръгли 90 години! Честито на патерица, за много години напред и още много и плодотворно ровичкане из бащините му архиви :) 

bdk

bdk

Лосото-роханец

• Потребители
  • 979 posts

Да е жив и здрав телесно и умствено още дълги години!

32

bdk---rohan.jpg

veli11

veli11
  • Потребители
  • 11 posts
Знаете ли, че Толкин е бил отвратителен шофьор. Хъркал е много силно и жена му го е гонила редовно да спи в банята. :D :D :D

DragonSlayer

DragonSlayer
  • Маяри
  • 1632 posts
http://m.offnews.bg/...kst_624293.html

От тези текстове биха излезли чудесни Power metal парчета. Иначе, само по себе си - интересна новина. Малко упорство и малко шанс са може би единствените причини да не се загубят завинаги тези текстове.

Сюзън Смърт

Strider

Strider

Скиталец

• Потребители
  • 2954 posts
Окриват забравени "новини". Уейн Хамънд и Кристина Скъл откриха стихотворенията през 2013 година. :) https://wayneandchri...olkien-notes-8/ Самото училище пък ги публикува в цялост на сайта си след това. :)
защото моят гарван е зелен

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users