Jump to content

Welcome to Български Толкин Форум
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!
Photo

2 септември 1973 година

• Please log in to reply
No replies to this topic

proudfoot.underhill

proudfoot.underhill

* * * R.ND.R * * *

• Потребители
  • 1766 posts
Знам, че има тема "Реквием за Толкин", която (по обясними или не причини) е заключена. Все пак смятам, че е редно да си спомняме за тази дата, когато един прекрасен, дълбок и загадъчен човек, в чиято чест е целият форум, напуска нашия свят.

Самият аз през няколкото години (след премиерата на филма "Задругата" 2001 година) след като се запознах отчасти с неговото творчество (т.е. прочетох Хобит, ВнП и Силмарилион), имах доста противоречиви чувства и мнения - първоначално бях влюбен, после "отрезнях", глождеха ме съмнения, но едва тези дни прозрях, че всъщност нищо не разбирам. Нещо повече: никога няма да разбера напълно този свят, който Толкин ни разкрива, дори и да изчета всичко изписано от и за него, от децата му и от други специалисти. Но не е и целта да го разбирам. Толкиновият свят, както и "реалният", не са напълно познаваеми. Те са създадени, за да ги разбираме постепенно, отчасти, но най-вече за да им се радваме, свободно, с благодарност и смирена умереност. Те не съществуват, за да ни пренасищат, защото започнем ли да се пренасищаме ние губим всякакъв апетит, осезание, радост, попадаме в плен... Няма повече да задълбавам за връзката между света, разкрит ни от Толкин, и "истинският" свят, която връзка може би също не е напълно познаваема. Но точно затова тя е реална и Толкин (според мен) го е знаел и й се е радвал чистосърдечно.

И тъй, въпреки че публикувам тази тема с един ден закъснение, понеже аз едва днес разбрах или се подсетих, че вчера преди 37 години е починал Джон Роналд Руел Толкин, искам да му се извиня за всичко, да се извиня и на вас в този форум, но най-вече да изразя благодарност.

Нека почетем неговата памет като помним тази дата. А довечера да пийнем една халба мътно хобитско пиво ;)

Posted Image

Edited by proudfoot.underhill, 03 септември 2010 - 11:20 .

Hobbit-12_HB02-_A.gif "If in doubt, always follow your nose."

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users