Jump to content

Welcome to Български Толкин Форум
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!
Photo

Ден за четене на Толкин - 25 март 2011

• Please log in to reply
3 replies to this topic

Mocking-bird

Mocking-bird

заище

• Потребители
  • 789 posts
Ден за четене на Толкин - 25 март 2011 от 09:00 до 23:00 :umnik2: - във вкъщи или в библиотеките
Ето го линкът към събитето във фейсбук (защото нищо не е официално ако го няма във фейсбук)
Тази година темата - „Дърветата на Толкин“ е съчетана с Интернационалната година на горите
и насърчава отделните читатели, както и групите за четене, да изследват многото гори на Толкин като Мраколес в „Хобит“, Старата гора на границите на Графството, Златната гора на Лотлориен или да се срещнат с Ентите във Фангорн. А защо не и да обсъдят Двете дървета и тяхното значение за елфите?
Тук можете да намерите още идеи.
"Перото движи се и нищо на света-
ни сълзи, нито знания извечни,-
не би могло да го накара да задраска
словата, що написани са вече."

proudfoot.underhill

proudfoot.underhill

* * * R.ND.R * * *

• Потребители
  • 1766 posts
Тамън ше си довърша Силмарилиона, ха дано.
Hobbit-12_HB02-_A.gif "If in doubt, always follow your nose."

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts
В началото на деветдесетте Толкин беше сп. "Дъга", старите издания на "Билбо Бегинс", "Червенокосия Джайлс", първия некадърен превод на "За приказките" и кафеникавият двутомник на "Властелина..." от изд. "Народна култура". Никой не го беше чувал освен двама-трима съученици, мен и брат ми. После научих, че е имало и други такива малки ядки от фенове.
"Силмарилион" нямаше, Интернет нямаше, Моргот беше само мрачна сянка в ъгълчетата на съзнанието, а за Феанор не бяхме и чували. Нямаше Приложения на "Властелина..." на български, така че си ги преписах акуратно от английския екземпляр на мой приятел и после един-двама души, които бяха чели книгата, си ксерокопираха тефтера ми. Паисиевщина. Нямаше и карти на Средната земя освен онази на Сотир Гелев от "Дъга". Нямаше филми, разбира се. Нямаше "Хари Потър" и "Здрач", но все още имаше Айзък Азимов, Клифърд Саймък и Жул Верн.

Чудехме се как да разчетем надписа на гроба на Балин и бяхме убедени, че Пръстенът е надписан на арабски. После мина време и откраднах от читалище в Люлин адски редкия двутомник, струващ инак фунт човешка плът на "Славейков", за да подаря книгите на първата си либофф. През деветдесет и пета се появи първото издание на "Силмарилион", последвано от "Недовършени предания" в два тома. Няколко хлапетии ги четяхме с фанатична привързаност. На пазара изобщо излизаха за първи път адски интересни фентъзита (Зелазни и Хюгарт, а не Фийст и Джордан) и книги-игри. И някъде през славната деветдесет и девета чух за "Рин Еннор" в СУ. Някакви адски впечатляващи дърти студенти си четяха на глас от "Властелина..." и си разменяха ксерокопирани книги от и за Толкин на руски и на английски. И касетки с презаписи на радиодраматизацията по "Властелина..." на BBC. После на първата фенска среща, на която съм ходил, Нарви ми надписа учебника по биология, понеже не си носех екземпляра от "Властелина...". Не знаех, че същият е и Колин Уолъмбъри, човекът с книгите-игри. Откривах, че е превеждал Стивън Кинг и Лъвкрафт, които тогава ми падаха за първи път. Бях в десети клас и четях на мацето как Фарамир ухажва Еовин.
Беше секта, беше малко, беше ново, не беше ширпотреба и беше трю.
Липсва ми.

После, разбира се, дойде БГТФ с великолепните хора тук и страхотните фестове в Пловдив. В Арменелос не помня колко и какво съм писал, а и още не познавах никого. После пък дойдоха други неща, както става винаги.

25 март е позакъснял за мен. Май почнах да чета съвсем различни книги и по доста различен начин, а Толкин си го гледам на лавичката, почти го предвкусвам, ама нещо не ми идва муза да го чета. Имам чувството, че по-малко ще го чета отколкото благочестиво ще го преговарям. Не знам кое ме поотдалечава - дали бавното ми превръщане от блестящ и необикновен младеж в нормален чичка с навици на ергенаш, попрегарянето на емоцията или това, че "Властелинът..." с всичко около него е станал попкултура. Или едното е заради другото. Това са естествени неща.

Но какво пък, време ми е да фенствам на нови (или стари) работи, а и на "Властелина..." му е време за нова порция читатели. Но това е друга тема, в която поне засега не ми се задълбава.

dimo91

dimo91
  • Потребители
  • 1 posts
Някой знае ли нещо за нов автор - Майкъл Ридпад? Срещнах в списание Книжарницата цяла статия за него и Толкин. Романът му се казва - Където тегне мрак. Някаква идея?

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users