Jump to content

Welcome to Български Толкин Форум
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!
Photo

Кога започна всичко

• Please log in to reply
121 replies to this topic

Adanedhel

Adanedhel
  • Потребители
  • 120 posts
Първият ми досег със Средната земя беше от списанието "Дъга" - поредиците "Билбо Бегинс или дотам и обратно" и "Господарят на пръстените". От 1991-92 много добре си спомням младият рус хобит, тичащ към срещата си с джуджетата, троловете, които се вкаменяват, и драконът Смог. Не дълго след това случайно видях първият том от "Властелинът на пръстените" в библиотеката на наши роднини. Сигурно съм я прочел на един дъх, защото помня как после тичах до читалището до нас за да успея да заема втория том.

Към 1996 вече бях пленен от "Силмарилион" и "Недовършени предания". По това време дори имахме и дълги разговори с една учителка от същото това 18-то СОУ, в които обсъждахме "Айнулиндале" и "Валакуента".

След няколко години вече се чу за възможността ВнП да бъде филмиран, макар че така и не можех да си представя как такава книга може изобщо да бъде екранизирана. Накупих си книгите в оригинал (процесът продължава де), започнах да влизам във форума на дир.бг и не след дълго се оформи идеята да направя и сайт. После дойдоха филмите, Ендорион, Арменелос, та досега...
Posted Image

Layrelin

Layrelin
  • Потребители
  • 83 posts
И при мен започна всичко от филмите, ако не бяха те може би нямаше и да се запозная с книгите.Бяха пуснали "Задругата" по една телевизия (няма да споменавам коя) ;) и баща ми го гледаше, макар и по средата някъде да го хванах много ми хареса, направо се влюбих във филма.После го гледах още няколко пъти и за мое щастие точно по това време излезе и "Завръщането", гледах го и него в киното и тотално бях побъркана. И така след един, два месеца , две седмица преди РД-то си получих за подарък книгата. Колко много и се радвах и веднага започнах да я изчитам, неможех да се отделя от нея, караха ме да си лягам, но не аз продължавах да си чета. Тогава бях седми клас и неможах да я прочета мн бързо, за сметка на това като минаха изпитите взех отново любимата книга и я прочетох за отрицателно време. След време си купих "Хобитът", после си поръчах "Силмарилон",и си спомням много добре как точно преди да тръгна на училище майка ми я доносе, нямах търпение да си тръгна от даскалото после и да започна да чета книгата (както и стана в последствие :) ).След време си купих и "Недовършени Предания".И така бях и още съм си завладяна от този магичен свят. :)
Ná Elbereth veria le, ná elenath dín síla erin rád o chuil lín.

Eledwen

Eledwen
  • Потребители
  • 62 posts
Историята ми "Кога започна всичко" също е вече разказвана не веднъж. :)

Моят първи досег с Толкин бяха старите списания "Дъга" през 1990 г., които баба ми пазеше в килерчето за подпалки заедно с въглищата и цепениците. Спасих няколко купа от тях и безкрайно много пъти четох комиксите за "Билбо Бегинс". И до днес са ми се запечатали няколко от картинките: орките, странни и гротескни с каски и въоръжение и едно хитро човеченце, покатерено на ела, което хвърля пламтящи шишарки (: Също и орел, спасяващ човеченцето на огромните си криле.
Тези списания така и така отидоха в печката, а и каквото и впечатление да са ми направили комиксите (на фона на "Спартак", "Чоко и Боко" и другите серийки), след време се появи анимацията "Завръщането на Краля" и нейният топъл магичен свят ме приковаваше пред телевизора.
Това, разбира се, са бегли детски спомени.

Веднъж гостувах на една колежка студентка, която четеше "Властелинът на Пръстените". Мен ме привличаше старовремският език на наратива, писмеността, особеният митичен дъх на тази книга; спомням си, че я взех, разлиствах я, имайки я за някаква светиня. Дълго седях пред витрините на книжарниците, мечтаейки някога и аз да я имам, за да си я чета.
Скоро след това гледах "Задругата" и бях невероятно пленена, все едно бях влязла във вълшебна градина, огромна, богата, от която не ми се излизаше. Запомних мъдростта, докоснах се до болката, усетих уюта. И все още ми се четеше.
Едно ранно лято на 2004 г. разбрах, че ако чакам да ми подарят нещо на Толкин, ще си остана само с желанието. Отидох в библиотеката, изрових всичко и го отнесох у дома.
Започнах "Червенокосият фермер от Джайлз" - чудна приказка за опитоменото зло; след него - "Силмарилион" - доста по-сериозна творба, докато четях, чертаех родословни дървета, учех ги наизуст, избягвах да търся каквито и да е аналогии, за да се насладя на четивото. След това - "Недовършени Предания", които не можах да довърша, защото трябваше да върна книгата на собственика й. А "Хобит" вече тръпнеше от купчината да бъде прочетен, да позная и неговия свят. И така всяка книга разкриваше цвета си, своето вълшебство, магични картини и отношения на характери.
Често ми задаваха въпрос коя е любимата ми книга въобще, а из толкова много изчетено не можех да отделя една, една, в която да открия всичко - и естетическата наслада, и премерената сантименталност, и героичността, и авантюризма, и развитието на героите, и многоплановостта, и епиката. Все нещо липсваше, все нещо не достигаше, за да ми стане най-любимата. "Властелинът на Пръстените" прочетох почти на един дъх. Абсолютно обсебена (носех я навсякъде със себе си и четях непрекъснато), напълно потопена в света на елфи, хора и хобити, виждах как тази книга със словата си силно и трайно се настанява на трона в сърцето ми не само защото ми даваше така търсената чисто читателска наслада, а и защото борбите между характерите, брожението на добрите герои и израстването на слабите, преплетени с всички нравствени послания и уроци създаваха едно непознато и вълнуващо усещане за това, което Книгата може да даде на човека. Не просто отрязък от някаква (фикционална) действителност, а цяла вселена, необятна, с обоснована вътрешна логика, с неизброими достойнства, със свойство да изковава ново виждане за нашия си свят, за нашите характери и отношения.
Трябваше да прочета всички книги по още поне два пъти, за да мога да кажа, че разбирам промисълта на Толкин. Чак след дългото вглъбяване и премисляне си позволих да правя аналогии на неговите сюжети с други, познати ми от митологиите, не само от професионален интерес, а защото щом съществува някакво влияние в такива значими книги, то не е случайно.
И сега, когато ожаднея за книгите, прочитам си по някой обикнат епизод и всичко си идва на мястото.

balroga

balroga

Лава демон

• Потребители
  • 336 posts
Всичко започна през пролетта на 2003 година,когато за пръв път гледах "Двете кули".Филма ми хареса и така реших да гледам и "Задругата на Пръстена".Той пък ми хареса още повече и като разбрах,че има и книги вече бях сигурен,че трябва да ги прочета.Една вечер майка ми донесе книгите и още на следващият ден аз започнах ВнП.Мина се време и прочетох и "Хобитът","Недовършени Предания" и "Силмарилион". ;)

Финголфин

Финголфин

Върховен крал на Нолдорите

• Потребители
  • 134 posts
Аз първо прочетох Задругата, която взех от един приятел и беше едно от първите издания и си мислех, че това вече не се издава щом се е издавало толкова отдавна. Прочетох я и книгата просто ме грабна. Бях направо излудял, четох я няколко пъти и на края му я въранх(след близо една година :rolleyes: ). Не много след това видях някъв трейлър по телевизията и изглежда идеше реч за познати ми неща и когато трейлъра свърши щях да се пръсна от вълнение, едва дочаках филма да се появи в киното и го гледах. Супер много ми хареса, въпреки, че имаше и измишльотини.
След това се хванах да търся от приятели книгите, и се оказа, че никой ги няма, освем този същия, от който бях взел книгата, но майка му забутала някъде другите две преди време и т.н. Бях страшно разочарован.
След това гледах другите два филма и ми харесаха. И един летен ден, в който бях обзет от блажен мързел, след като не ме бяха приели никъде(7-ми клас). Е и в този летен ден реших да обиколя книжарниците с лимит 30 лв. Награбих някакви книги, палтих ги, човека ми даде касова бележка, и какво да видя! Пълно издание на ВнП седи точно срещу мен и ме "гледа". Направо не можах да повярвам. Молих оня аз да му върна книгите, и той да ми върне парите ама не стана. Връщам се вкъщи и давам какви ли не обещания на майка ми само и само за да ми даде 15 лева. Даде ми, отидох купих я...прочетох я...страхотно...Само че и до ден днешен съжалявам адски много, че първо не прочетох всичките книги и няма да си го простя :( ...
Имам и другите книги, от Толкин(поне тези, които са издадени в бг). За ега няма да ги чета, защото се стремя да си избия от главата образите на актьорите от филмите.
В същност чел съм хобит освем ВнП..
An i ú nathant
An i naun ului
A chuil, anann cuiannen
A meleth, perónen

Beren Erhamion

Beren Erhamion

Скиталец

• Потребители
  • 485 posts
Вече съм го писал и споделял многократно, но заради положеният труд ще повторя :) .Още през 80-те години на миналият век :D в добронамерените ми ръце попадна едно списание с каркинки - "Дъга" (думата "комикс" тогава беше забранена).На страниците му имаше сума ти разкази в картинки и докато :book[1]: моя милост откри една поредица със странното заглавие:"Билбо Бегинс или До там и обратно" с автор, чието име взех за руско...Все пак в онези дни западните автори не бяха добре дошли по нашите земи.
Четивото ми се стори някак си странно, но ме заинтригува и започнах да го следя във всеки следващ брой, докато не завърши и не премина в следващ етап с още по-интересно заглавие:"Властелинът на Пръстените"...поради перестройката и 10.11.1989г. "Дъга" се поизгуби както и моят източник на информация :( .Години по-късно по кината излезе и ФИЛМЪТ, при което всичко се отприщи и се започна едно хищническо изкупуване на масово появилите се книги :thumb: .
Сега съм щастлив собственик на всичко Безценно , до което съм се домогнал- "Властелина" , "Хобит" , "Силмарилион" , "Недовършени" и не на последно място до ВСИЧКИ ВАС - БЕЗЦЕННИ МОИ :) :a055:
Но ето, че дойде Берен, пребродил планини безброй...
940b259b91f858aa.jpg

Gil-Galad

Gil-Galad
  • Потребители
  • 205 posts
Беше преди повече от 3 години. ВнП: Двете кули беше излязъл на DVD. Отивах да върна един филм и реших да взема и нещо за мен. Харесах си "Властелинът на пръстените". Първо взех "Задругата на пръстена", а на следващия ден и "Двете кули". Филмите много ми харесаха... Помня, че си пуснах "Двете кули" 1 часа сутринта. Гледах филма с удоволствие. И тъй като вече знаех, че тези филми за направени по книгата на Толкин, отидох до градската библиотека и си взех първия том (т.е. "Задругата на пръстена", изданието от 1990 година). Попитах дали имат и втория том, но ми казаха, че някой е взел последната книга и не я е върнал и затова си поръчах втория том по интернет. Помня че прочетох книгата много бързо и ми хареса много. Помня и кога я завърших. Беше един есенен ден, около 21 часа. Прочетох последната глава, затворих книгата и просто останах без думи... Това е първият и последден път, когато завърших книгата... Никога отново не съм я чел цялата наведнъж... След това си поръчах "Хобит", а след това и "Силмарилион". "Недовършени предания" си купих от гр. Варна. Имам и изданието на HarperCollins от 1995 или 1996 година, което е много ценно за мен. Така и не стигнах до края... Преди 1 седмица реших пак да започна отначало. Надявам се този път да прочета цялата книга. Имам и "Писмата на Толкин", както и един или два тома на "История на Средната земя", никога не съм ги чел, може би защото става дума за Word файлове :D Успях да прочета писмата. Не съм чел "История на Средната земя" защото имам достатъчно много работа и просто не ми остава време да се занимавам и с това. Но ще дойде и ден, когато ще ги прочета!
Be not afraid of growing slowly, be afraid only of standing still.

Lobelia

Lobelia

Крадла на лъжички

• Потребители
  • 23 posts
Ам...един ден си вървях из главаната в Пловдив и видях плакат за кино- Властелинът на пръстените, естествено всички почнаха да мрънкат нещо, че тва е филм с Илайджа Ууд и как бил супер готин и тн. Мен тва ме издразни понеже не си падам да съм като овцете- демек всички да хукнат на някъде и аз с тях. А и освен това постоянно се въртяха реклами на филма, та ми беше луднала главата, тогава реших че никога няма да отида да гледам такъв филм. След година, две с приятелят ми бяхме на кино и се въртеше трейлърът на Двете кули. Той ми каза, че филма е страшен! Естествено аз го гледах и от тогава съм така. Книгата я изчетох за отрицателно време, после и останалите, та направо не се спрях. :o
En Taro Adun

Liery

Liery
  • Потребители
  • 124 posts
При мен беше малко по различно.И аз като Лобелия виждах навсякъде плакати и се чудих дали да не гледам филма,ама ми сведеше-не ми се даваха пари за кино(все пак бях на 12).Един път отидох на гости у Elwing и тя ми препоръча да прочета и аз си казах "Какво пък,ще си я взема.И без тва ми се чете нещо".Спестявайки от закуски си събрах кинти и едно голямо междучасие отидох до книжарницата(все пак даскалото ми беше на центъра-Лиляната) и си взех 1-вата част на властелина.Спомням си, че същия ден ми писаха забележка по литература :blink: , че съм чел във час "книга несъобразена с учебния материал".Все тая.Размина ми се.И тогава си купих другите и се запали много.После и още,и още докато не почнах да си тананикам стихчета и да не си мисля какво би станало ако даден герой е постъпил по друг начин.
Благодаря ти Elwing, че ми показа книжката :D !

I can't remember anything
Can't tell if this is true or dream
Deep down inside I feel the scream
This terrible silence stops me

elf4eto

elf4eto

кардинал Ришельо

• Потребители
  • 93 posts
Аз първо гледха филма.Много го бяха хвалили тозо филм и реших да го гледм за да разбера дали наистина е толкова хубав.Като го гледах разбрах че определено си е заслужавал похвалите.Първо гледахпървите два филма и после не устоях на изкушението и си купих книгата.
Единствен пръстен ги владее
Единствен той ще ги открие
Единствен вси ще ги сбере
и в тъмнина ще ги обвие[b][i]

forsaken

forsaken
  • Потребители
  • 3 posts
Моята история е от около 2-3 години преди да излезе филма.Видях книгата у сравнително по-големия ми братовчед, стана ми интересно и я взех да я прочета.След като я прочетох много се запалих и си купих "Хобит" и "Силмарилион".Когато излязоха и филмите вече бях запозната и ми беше много интересно да видя екранизацията.Оттогава съм чела Властелина няколко пъти и всеки път намирам по нещо ново:)

sister of the elves

sister of the elves

Зелен елф

• Потребители
  • 754 posts
Всичко започна от една приятелка...Тя беше голям фен на Властелина и по цял ден в у-ще ми повтаряше за него.Аз малко се дразнех щото ми омръзна да я слушам :blush: Преди 1 година си купхиме DVD плейър и както бяхме с него влязохме във видеотеката за да си вземем филм.Баща ми се чудеше какво да вземе и аз реших да гледаме ВнП та да видя какъв ще да е този филм дето всички го хвалят :yes: Оттогава започна всичко-това ми е най-любимият филм на свта а Толкин ми е най-любимият писател :lol: :D

Elenthari

Elenthari

Elf

• Потребители
  • 55 posts
Приказката започна преди около 5-6 години.Тогава бях на около 10 години когато за пръв път гледах "властелина на пръстените:задругата на пръстена".В началото не беше нищо особено за мен.Гледах си след това останалите 2 филма и пак нищо.Но истинската истирия започна миналото лято.Реших един ден че ми се гледат 3-те части "властелина на пръстените" и си ги взех.Може би защото вече бях по-голяма,филмът придоби съвсем друг смисъл за мен.Реших се и за месец и половина изчетох книгата.Започнах да се интересувам живо от историята на Средната-замя и така сега лека-полека изчитам всички книги на Толкин и сега се опитвам дори да уча елфически :P.Колкото и да е странно за съучениците ми аз винаги идвам с някоя негова книга в ръка... :bounce8[1]:
And all will turn
To silver glass
A light on thre water
Grey ships pass
Into the West...

Бял Дракон

Бял Дракон
  • Потребители
  • 9 posts
До Толкин се докоснах може би 3-4 клас,когато бащата ми даде да прочета "Билбо Бегинс или дотам и обратно" по известно като "Хобит'.От там нататък не ми трябваше много време за да намеря класиката "Властелинът на пръстените" и така до днес вече съм я чел 3 пъти.

Folko

Folko

Дърво в свят на дървари или просто елф в гората!

• Потребители
  • 187 posts

До Толкин се докоснах може би 3-4 клас,когато бащата ми даде да прочета "Билбо Бегинс или дотам и обратно" по известно като "Хобит'.От там нататък не ми трябваше много време за да намеря класиката "Властелинът на пръстените" и така до днес вече съм я чел 3 пъти.

Браво, и моята история е подобна, но се случи в 6 клас.
Приятел ми каза за 'Хобит', а после ми даде ВНП на Бард и от там се почна
Всичко, което се случва, се случва!
Дъглас Адамс

Ниенор

Ниенор

щурец

• Потребители
  • 13 posts
Преди доста години, когато бях на село се разхождах из някакво поле (?!) и на земята намерих 'Червенокосият Джайлс' , със илюстрации оцветени с фулмастери... някой май си я беше изпуснал/захвърлил, ха... бях чувала за Толкин от баща ми, прочетох я и много ми хареса... но бях доста по - малка, нищо не съм ровила след това. После излезе филма и... може да ви стане ясно... :)
.we could build our own version of society.

DragonSlayer

DragonSlayer
  • Маяри
  • 1641 posts

Преди доста години, когато бях на село се разхождах из някакво поле (?!) и на земята намерих 'Червенокосият Джайлс' , със илюстрации оцветени с фулмастери... някой май си я беше изпуснал/захвърлил, ха... бях чувала за Толкин от баща ми, прочетох я и много ми хареса... но бях доста по - малка, нищо не съм ровила след това. После излезе филма и... може да ви стане ясно... :)

Бях чувал за една история, която започнала с намирането на пръстен, но с намирането на книжка... това също е интересно :rolleyes: :thumb:

Не е задължително да има смисъл във въпросите.
Това е задължително само за отговорите."

Сюзън Смърт

Ниенор

Ниенор

щурец

• Потребители
  • 13 posts
^ Хех.. странно беше, но наистина беше така. Още ми седи на нощното шкафче въпросната книжка. (:
.we could build our own version of society.

Гост_Thorin Oakenshield_*

Гост_Thorin Oakenshield_*
  • Гости
Моята започна някъде около 1988г. Тогава за първи път попаднах на "Дотам и обратно" в сп. "Дъга". После баща ми ми обясни, че има една по-голяма и по-интересна книга - "Властелинът на пръстените". Та с него сме ходили да я търсим по библиотеките, но или я нямаше или не искаха да я дадат, защото "това било упадъчна западна литература" и едно дете не трябвало да я чете. "Ама как така нали излиза в сп."Дъга" казвам аз и им бутам книжката, а те просто замълчават и отказват да я дадат. "Това може, но тази книга не може". Баща ми се смееше през цялото време. На мен обаче ми беше мъчно и го питах защо не искат да ми дадат книжката и защо се смее. А той, през смях ми отвръщаше "Защото са такива, като пораснеш ще разбереш, защо". Накрая я намерихме в ... библиотеката на село. Вярвате ли? На стария правопис, издадена преди 1944г. Иди сега чети него. Но бащата ми обясни за Я-товата гласна, носовката и Ъ-то / а бе бая зор си беше отначало / и не след дълго я почнах...

Май се отплеснах и ви поотегчих, съжалявам за което. Та общо взето това е моята история.

sister of the elves

sister of the elves

Зелен елф

• Потребители
  • 754 posts
Не, напротив, даже ми беше много интересно да я прочета. :yes:
Аз съжалявам, че първо гледах филмите, щеше да е по-добре ако първо бях прочела книгите, но какво да се прави, така са се стекли обстоятелствата :unsure: Явно съм била доста..... как да кажа...... неосведомена, след като научих за Толкин от филмите, преди това не бях чувала за него :blush:

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users