Jump to content

Welcome to Български Толкин Форум
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!
Photo

Успешен писател ли е Толкин

• Please log in to reply
134 replies to this topic

History

History
  • Потребители
  • 135 posts
След като вече всички (или поне по-голямата част от нас) за изчели книгите му, какво мислите - успешен писател ли е Толкин или е просто един от многото. Можем да ли го отличим с нещо? Успява ли да грабне и най-важното - да задържи вниманието на читателя? Като цяло какво е вашето мнение по този въпрос?

Самознай

Самознай

Ziltoid The Omniscient

• Потребители
  • 580 posts
Мисля, че отговора на този въпрос е много относителен и зависи от гледната точка на всеки читател (независимо колко е запален). Питаш за отличаване, но това означава да се прави сравнение, а с какво? От една страна Толкин се води (или поне книгите за Средната Земя) за фентъзи. Ок, но аз самия не харесвам особено фентъзи и все пак съм маниак на тема Толкин...искам да кажа че книгите му ме пленяват всеки път като ги чета, независимо че съм ги чел много пъти и знам какво след какво следва. От друга страна аз самият имам някаква бегла представа от фентъзи..дано не обидя някого, но ми се струва че повечето фентъзи литература е по-повърхностна и общо взето става дума за разни епични битки, приключения, раси, спасяване на разни хора или артефакти, унищожаване на други магически артефакти и т.н...разбира се, говоря малко повърхностно. Това което имам предвид при Толкин е че що се отнася до Средната земя той е развил не някаква дълга история, а направо цяла митология (и пак не е имал време да я довърши) отнасяща се (къде с повече, къде с по-малко подробности) до цели епохи и за целия свят и включваща множество подробности и за неща които на пръв поглед не са важни, а и да не забравяме че Толкин създава и развива някои езици, както и загатва за други несъществуващи езици (примерно на ентите), а това е прекалено грандиозно за да бъде Толкин един от многото...а и да не забравяме че той е много добър познавач на древни езици и множество митологии (което разбира се му е помогнало), а едва ли може да се каже подобно нещо за повечето фентъзи писатели...Когато говоря за дълбочината на Толкиновите произведения имам предвид и дълбочината с която описва герои, характери, душевни терзания на героите, околна обстановка, пейзажа и атмосфеата около героите и т.н. и т.н...нещата са много по сериозни и дълбоки. Та...накратко (и малко объркано) казано-ето защо отличавам Толкин, а що се отнася до това грабва ли и задържа ли вниманието...ами то си зависи от човека-познавам хора, на които им доскучава, познавам други които не могат да се отлепят от книгите...и аз съм такъв - неведнъж ми се е случвало да си легна вечер с някоя книга на Толкин с идеята да прочета 2 глави преди да заспя и по някое време съм се усещал че съм прочел много повече глави и вече е станало сутринта...
Една трета от живота си прекарваме в леглото...а другите две трети в опит да вкараме още някой там!

Елерина

Елерина

Вечна белота

• Потребители
  • 1311 posts
Може да се поспори дали е успешен писател, понеже много хора и критици не възприемат стила му и го намират за тежък, претрупан и т.н., но със сигурност е успешен създател ;)
A star of light and a bearer of hope...
Posted Image

Кемендил

Кемендил

Contemplator

• Маяри
  • 2523 posts
На фентъзи авторите като цяло не се гледа много насериозно. Така че самият факт, че Толкин е обявен за писателя на 20 век и на него се гледа като на сериозен автор, въпреки предрасъдаците спрямо фентъзито доказва, че той е успешен автор. Друг показателен факт е, че не знам да има друг писател с толкова много и големи фен общности и то по цял свят. Той определено грабва вниманието и го задържа вече повече от половин век. И накрая - не за всеки писател се казва "The English-speaking world is divided into those who have read The Lord of The Rings and The Hobbit and those who are going to read them." ;)
The things one feels absolutely certain about are never true.

Талиесин

Талиесин

Imperial

• Потребители
  • 489 posts
Мисля, че е по-добре да започнем от по-другаде - какво всъщност се влага в термина "писател" в случая? Защото ако се има предвид професионален писател като днешните такива - не, определено не, най-вече заради малкото издадени книги приживе. Ако се влага в смисъл на творец, създател - то тогава е неизмеримо успешен такъв, и все пак зависи какво се влага в успех...

(мда, пак нищо не казах...)
No one remembers the singer. The song remains.
Posted Image

Елерина

Елерина

Вечна белота

• Потребители
  • 1311 posts
Ами според мен всички фенове и награди са именно заради Създателя Толкин. Иначе не можем да кажем, че в изразяването си е Пушкин или Шекспир :)
A star of light and a bearer of hope...
Posted Image

Финголфин

Финголфин

Върховен крал на Нолдорите

• Потребители
  • 134 posts
Има писатели, които бавно и систематично изграждат стъпалата на своето творчество, достигат завидни висоти, постепенно се превръщат в живи класици и си завоюват респект, литературни награди и място в христоматиите. За тези писатели често се говори, НО обикновено рядко ги четат. Да, Толкин е от тези писатели, с една голяма разлика. той се чете от половин век, че и повече и ще се чете винаги, защото книгите му освем стойностни са и завалдяващи. Така че Толкин е нещо повече от велик и успешен писател.
An i ú nathant
An i naun ului
A chuil, anann cuiannen
A meleth, perónen

Beren Erhamion

Beren Erhamion

Скиталец

• Потребители
  • 485 posts
Бих казал, че въпросът не е коректен, защото го отправяш към почитатели на писателят, а те няма да бъдат безпристрастни напълно.
И как по-точно да отговоря?От гледна точка на:
1.Печалби
2.Популярност
3.Истински почитатели
Ако е за това , признавам си ще се затрудня значително :unsure:

Мога да добавя, че за мен Толкин е един Универсум по отношение на типа литература, т.е. във Фентъзито.
Не съм добър критик и вероятно няма да се изразя толкова добре, колкото Сам или Тал, но все пак те са на светлинни години преди мен :) .
Но ето, че дойде Берен, пребродил планини безброй...
940b259b91f858aa.jpg

Kalandor

Kalandor

Stormlord

• Потребители
  • 197 posts
"Властелина на пръстените" е втората по разпространеност книга след Библията независимо от причините. Ако на това му викате неуспешен писател, ми е много интересно да разбера какво е "успешен" спред вас.
I fly with teardrops in my eyes.
Will I ever return, to places I have been?
For years and years I tried.
I'll finally arrive.
Thunderous the winds will blare my name.

Kera

Kera

PsychopomP

• Потребители
  • 11 posts
Според мен уникалността на Толкин се съдържа в това, че преди да напише ВнП, той си е създал пълна представа за този свят и просто е седнал и го е описал. Много автори имат само начална идея, сядат, пишат и накъдето ги отвее вятърът. Изкуство си е да измислиш нещо толкова мащабно. Респект!

Gil-Galad

Gil-Galad
  • Потребители
  • 205 posts
Според мен Толкин е успешен автор. Може би съм пристрастен, тъй като "Силмарилион" е любимата ми книга, а той самият - любим автор. Но не можем да отречем, това, което каза Кера - Толкин подробно описва един свят и го прави толкова добре, че може да повярваш, че наистина е съществувал. Този свят си има своите раси, езици, географски обекти и история. Има радост и тъга. Определено успява да грабне читателя и в повечето случаи го задържа, макар че не винаги оставаме активни Толкинисти (все пак има и реален живот), но епичната история на Средната земя остава в сърцето ни. Задържаме се толкова много именно заради този свят. Не е лесно да го изучиш и да го познаваш детайлно, има много подробности, а ние искаме да ги узнаем. Именно това задържа мен :)
Факт е, че след излизането на филмите в началото на 21-ви век Толкин стана още по-популярен автор. Той няма да остане само писател на 20-ти век, но ще бъде и един от най-популярните автори на 21-ви век.
Be not afraid of growing slowly, be afraid only of standing still.

sister of the elves

sister of the elves

Зелен елф

• Потребители
  • 754 posts
За мен Толкин е най-успешният писател който познавам.Не знам друг такъв, който е създал толкова мащабен свят. Освен това Толкин е създал езици за всяка една от расите в своите произведения, което според мен е изключително постижение.Аз мисля че той е гений :yes:

Mocking-bird

Mocking-bird

заище

• Потребители
  • 789 posts
Ъъъ....що за въпрос? Ако не беше за какво изобщо е този форум? Неговият свят е толкова сложен и старателно израден, че почти докосва реалността. За мен това е най-важното мерило. А ако не е успешен, защо има толкова фенове, защо толкова други автори са се вдъхновили от него, а? <_<
"Перото движи се и нищо на света-
ни сълзи, нито знания извечни,-
не би могло да го накара да задраска
словата, що написани са вече."

sister of the elves

sister of the elves

Зелен елф

• Потребители
  • 754 posts

Ъъъ....що за въпрос? Ако не беше за какво изобщо е този форум? Неговият свят е толкова сложен и старателно израден, че почти докосва реалността. За мен това е най-важното мерило. А ако не е успешен, защо има толкова фенове, защо толкова други автори са се вдъхновили от него, а? <_<

Мисля че си абсолютно прав!!! :thumb:

Teodvin

Teodvin
  • Потребители
  • 121 posts
ами не знам,аз най вече се интересувам от самата история която е написал,от идеите,дори и да звучи повърхностно.

Mocking-bird

Mocking-bird

заище

• Потребители
  • 789 posts

ами не знам,аз най вече се интересувам от самата история която е написал,от идеите,дори и да звучи повърхностно.

Въобще не звучи така, повечето се интересуваме от това или сме започнали от самата история, никой не зе захваща да се задълбава направо в анализите. Убедена съм, че като изтъкваме комлексността на произвесенията го правим по-скоро за да запушим нечии усти, отколкото защото ни интересуват чак толкова много от научна гледна точка. :)
"Перото движи се и нищо на света-
ни сълзи, нито знания извечни,-
не би могло да го накара да задраска
словата, що написани са вече."

Estel

Estel

Edain

• Потребители
  • 352 posts

Да наистина ако не е успешен какво правим във тоя форум ?!?!?!Освен това по темата да кажем че доста от сйвремените афтори(които имат шоден стил на писане де) ги сравняват с Толкин като мерило а не сравняват Толкин с тях(например Робърт Джордан).
Ónen i-Estel Edain,Ú-chebin Estel anim.

Strider

Strider

Скиталец

• Потребители
  • 2954 posts
За успешното е успешен. Далеч не е най-добрият писател, разбира се. Но е един от най-магичните разказвачи, които литературата познава.
И най-добрият лингвист сред писателите. :yes:
защото моят гарван е зелен

Estel

Estel

Edain

• Потребители
  • 352 posts
@Strider
Не мисля че можеш да го сравниш със всички писатели за да кажеш че е най-добрия лингвист,но виш един от най-добрите може!
Ónen i-Estel Edain,Ú-chebin Estel anim.

Strider

Strider

Скиталец

• Потребители
  • 2954 posts
Всъщност мога. :)

Би ли ми посочил по-добър лингвист сред създателите на художествена литература, моля?
защото моят гарван е зелен

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users