Jump to content

Welcome to Български Толкин Форум
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!
Photo

Успешен писател ли е Толкин

• Please log in to reply
134 replies to this topic

Estel

Estel

Edain

• Потребители
  • 352 posts
в момента немога да се сетя,но съм сигурен че ще се сетя за някои(само Робърт Джордан ми идва на акъл-а,макар че тои не е създал толкова езици).Като се сетя ще ти кажа.Но ти гарантирам че има поне толкова добри колкото него дори самият Джордан го сравняват с него.
Ónen i-Estel Edain,Ú-chebin Estel anim.

DragonSlayer

DragonSlayer
  • Маяри
  • 1641 posts
Estel, ключовата фраза беше "най-добър лингвист сред писателите на художествена литература", не най-добър писател по принцип. А това вече са водите на Strider :thumb:, затова подготви добре отговора си, да не кажеш, че не съм те предупредил:)

Но то е достатъчно като начало нищо неразбиращият от лингвистика като мен читател да види размахът, който е придобила идеята на Толкин за един "жив" свят. Само можем да съжаляваме, че не е имал време, за да доразвие езиците, по които е работил по-малко и за които има по-недостатъчна информация. Или пък не е харесвал много-много да работи, като Черният. Но фактът, че днес езиците, създадени от Толкин се развиват, на базата на създадената от него структура и правила, трябва да значи нещо.

И след като си видял размахът, достатъчно е да видиш маниакалният подход към детайла. То не са ударения, то не са произношения, то не са изменения защото едните се омешали с другите, то не са чудесии - аз там съм като пате в калчища, но ми е кеф да чета такива обяснения за езиците, защото просто е маниакално. Не само, че е бил страхотен лингвист, ами просто прозира какво удоволствие е влагал в тази част от работата си по Средната Земя. За толкова мащабна лингвистична работа в художествена литература не съм чувал.

И все се чудя и още не съм разбрал как е правилното пострение и произношение на dragonslayer на Синдарин и Куеня, но ми е неудбно да питам :passifier[1]:

Не е задължително да има смисъл във въпросите.
Това е задължително само за отговорите."

Сюзън Смърт

Strider

Strider

Скиталец

• Потребители
  • 2954 posts

И все се чудя и още не съм разбрал как е правилното пострение и произношение на dragonslayer на Синдарин и Куеня, но ми е неудбно да питам :passifier[1]:

Леко се отклоняваме от темата, дано Олорин и Майки си затворят очите. :P

Хмм... Бихме могли най-напред да се обърнем към Турин и прозвището му "Dagnir Glaurunga".
"Dagnir Glaurunga" e на дориатрин, затова срещаме генитивния суфикс -а; в синдарин той отпада - aran Gondor, a не Gondora.
Ако втората дума в словосъчетанието не е съществително собствено (като Глаурунг, да речем), тогава използваме генитивния член -еn - "на".
За множествено число той е -in.
(По принцип няма строго определена разлика между определителен и неопределителен генитивен член ("син на крал" или "син на краля"), но в последно време предпочитанията клонят еn да се използва като определителен такъв. Не е толкова важно де.)

Така... След цялата дъвка, която разтегнах, изводът е следният: Ако стъпим на тази основа, то тогава "Dragonslayer" на синдарин би звучало като Dagnir en-amlug. Или по-скоро Dagnir in-emlyg - "Убиец на дракони", щото иначе изглежда все едно убиецът сал един змей гони да трепе.

Ако пък вземем под внимание наименования като Lhugvegil (от lhûg и megil) - Dragonsword и Dindagnir (от dîn и dagnir) - Silent Killer, тогава бихме могли да си спретнем Lhugdagnir (съответно от lhûg и dagnir) - Dragonslayer.

Турамарт може пък да има друго предложение. :)
защото моят гарван е зелен

Estel

Estel

Edain

• Потребители
  • 352 posts
@DragonSlayer
Благодаря за предупреждението относно отговора вече работя по въпроса.Виждам че Strider доста разбира и ме е амбицирал да си извадя сичко което имам и да си припомня някои неща :D

DragonSlayer

DragonSlayer
  • Маяри
  • 1641 posts
Strider, сърдечно благодаря. Знам, че цветя и бонбони не пиеш:), затова се заемам на следващата среща да измисля нещо по-подходящо за почерпка.

Не е задължително да има смисъл във въпросите.
Това е задължително само за отговорите."

Сюзън Смърт

Kelefarn

Kelefarn
  • Потребители
  • 39 posts
Толкин още е загадка за мен и всеки ден откривам по нещо ново. Ако трябва да дам кратък отговор, то мисля, че Толкин е успял, но той самия едва ли е смятал така. Виждам го като скромен човек и това което ме поразява, е как търпеливо е изградил Арда и разбира се наградата е успеха. Неговия успех е траен, защото той не е влагал комерсиални подбуди. Вчера открих, но дали е вярно не мога да кажа 100%, че е мислил за продължения на епохите и ето неговите думи:" Легенди за дните на човешкия (кралския) свят свят няма да има," - каза баща ми и захвърли своя разказ. - " Аз бих могъл да напиша "екшън" за този заговор, неговото разкриване и осуетяване, но само това. Не си струва труда."
Книгата се е казвала "Нов силует" - http://olmer.ru/arhi...xt/jrrt/1.shtml
Има неща
Които не виждаме
Има светове
Които са скрити
Но това не значи
Че те не съществуват

Strider

Strider

Скиталец

• Потребители
  • 2954 posts
Всъщност се казва "Нова сянка".
"Новая тень" (иначе щеше да е "Новый силуэт") е точен превод на оригиналното "The New Shadow". :)

Думите, които цитираш, са от едно писмо на Професора до Колин Бейли.

I did begin a story placed about 100 years after the Downfall [of Mordor], but it proved both sinister and depressing. Since we are dealing with Men it is inevitable that we should be concerned with the most regrettable feature of their nature: their quick satiety with good. So that the people of Gondor in times of peace, justice and prosperity, would become discontented and restless – while the dynasts descended from Aragorn would become just kings and governors – like Denethor or worse. I found that even so early there was an outcrop of revolutionary plots, about a centre of secret Satanistic religion; while Gondorian boys were playing at being Orcs and going round doing damage. I could have written a 'thriller' about the plot and its discovery and overthrow – but it would be just that. Not worth doing.

В друго свое писмо, този път до приятеля му Дъглас Картър, Толкин пише:

I have written nothing beyond the first few years of the Fourth Age. (Except the beginning of a tale supposed to refer to the end of the reign of Eldaron about 100 years after the death of Aragorn. Then I of course discovered that the King's Peace would contain no tales worth recounting; and his wars would have little interest after the overthrow of Sauron; but that almost certainly a restlessness would appear about then, owing to the (it seems) inevitable boredom of Men with the good: there would be secret societies practising dark cults, and 'orc-cults' among adolescents.)

Започнатото и никога недовършено продължение е приблизително 13 страници, а Кристофър Толкин го направи достояние на читателите след смъртта на баща си. Текстът се намира в "Народите на Средната земя", том 12 на "История на Средната Земя". :)
защото моят гарван е зелен

Cradlebulgaria

Cradlebulgaria
  • Потребители
  • 3 posts
Успешен е, разбира се. Дори много успешен! :thumb:
Cradle of Filth Bulgaria:
http://www.cradlebulgaria.com

Sarah Jezebel Deva and ANGTORIA:
http://www.jezebeldeva.net

History

History
  • Потребители
  • 135 posts

Ъъъ....що за въпрос? Ако не беше за какво изобщо е този форум? Неговият свят е толкова сложен и старателно израден, че почти докосва реалността. За мен това е най-важното мерило. А ако не е успешен, защо има толкова фенове, защо толкова други автори са се вдъхновили от него, а? <_<

Смяташ, че този форум е критерий за това, дали Толкин е успешен писател или не? Въобще, смяташ ли че един форум може да е критерий за подобно нещо? Интересна гледна точка, ще се радвам да ми я обясниш, защото на мен ми е малко трудно да я приема, да не кажа, че изобщо не я разбирам. Всъщност, чела ли си критика за Толкин? Питам, защото да ти кажа съм забелязал, че има и доста хора, които не приемат Толкин за успешен писател. Техните архументи за това са доста по-качествени, от твоите, според които "всеки трябва да е харесва Толкин".

Estel

Estel

Edain

• Потребители
  • 352 posts
Макар и да прозвучи антитезисно с някои от по горните ми постове в темата.Реших да послушам и да се разровя да видя какво мислят критиците за Толкин.И наистина тук ще се съглася с мнението на History!

Mocking-bird

Mocking-bird

заище

• Потребители
  • 789 posts

Смяташ, че този форум е критерий за това, дали Толкин е успешен писател или не? Въобще, смяташ ли че един форум може да е критерий за подобно нещо? Интересна гледна точка, ще се радвам да ми я обясниш, защото на мен ми е малко трудно да я приема, да не кажа, че изобщо не я разбирам. Всъщност, чела ли си критика за Толкин? Питам, защото да ти кажа съм забелязал, че има и доста хора, които не приемат Толкин за успешен писател. Техните архументи за това са доста по-качествени, от твоите, според които "всеки трябва да е харесва Толкин".

Така... това мнение съм го написала и аз не помня кога, но все още стоя зад думите си. Първо не казвам, че "всеки трябва да харесва Толкин" , а (може би не съм доизяснила), че много умни хора, чиито мнения зачитам са го чели. От общи наблюденя мисля, че в този форум се въдят интелигентни хора, които действително четат много и това, че такива хора са фенове на Професора за мен си е достатъчно доказателство за качество и успех. Колкото до литературната критика... е не мога да се изкажа без да използвам нецензурни думи, затова само ще отбележа, че тя не е мерило. Ама, изобщо не е мерило! Заради литературна критика повечето ми съученици изобщо не мислят, а говорят и пишат с клишета. Така че въобще не ми я споменавай! Това, че някакъв професор по не знам си какво си е написал стотина страници за символи и метафори, алюзии и тн не значи, че мнението му/й е по-значимо от това на редовия читател. И изобщо какво се захвана? За мен Толкин е много успешен писател. Толкоз. -_-
"Перото движи се и нищо на света-
ни сълзи, нито знания извечни,-
не би могло да го накара да задраска
словата, що написани са вече."

Estel

Estel

Edain

• Потребители
  • 352 posts
@Mocking-bird
По принцип в малко хора разбират и знаят как да напишат добра тема по литература така че неможеш да обвиниш съучениците си че пишат с "клишета" и че не мислят.Иначе литературната критика като всяко нещо има и положителни и отрицателни страни,но това е друга тема на разговор.Но въпреки това и да мразиш критиците можеш да видиш да прочетеш най-малкото че тия хора(критиците) са професионалисти така че малко или много за да са критици сигурно има нещо.Ажеба не пишат само глупости като "метафори,символи,алюзии" и пр.

Mocking-bird

Mocking-bird

заище

• Потребители
  • 789 posts

@Mocking-bird
По принцип в малко хора разбират и знаят как да напишат добра тема по литература така че неможеш да обвиниш съучениците си че пишат с "клишета" и че не мислят.Иначе литературната критика като всяко нещо има и положителни и отрицателни страни,но това е друга тема на разговор.Но въпреки това и да мразиш критиците можеш да видиш да прочетеш най-малкото че тия хора(критиците) са професионалисти така че малко или много за да са критици сигурно има нещо.Ажеба не пишат само глупости като "метафори,символи,алюзии" и пр.

Добре, попрекалих с критиците, но пуснах тема по този въпрос, където мисля обосновавам, хъм, чувствата си.
"Перото движи се и нищо на света-
ни сълзи, нито знания извечни,-
не би могло да го накара да задраска
словата, що написани са вече."

Elesar_f

Elesar_f
  • Потребители
  • 1 posts
Толкин е не само успешен писател, той е гений. Всичките му книги са невероятни и неповторими по своему. Много малко са писателите, които могат да се похвалят на успеха, който е пожънал той, те могат само да завиждат за гения му. Да създадеш цял един свят с всичките му народи и езици - е това си е наистина голямо постижение в литературата, колко писатели могат да се похвалят с това?

Estel

Estel

Edain

• Потребители
  • 352 posts

Толкин е не само успешен писател, той е гений. Всичките му книги са невероятни и неповторими по своему. Много малко са писателите, които могат да се похвалят на успеха, който е пожънал той, те могат само да завиждат за гения му. Да създадеш цял един свят с всичките му народи и езици - е това си е наистина голямо постижение в литературата, колко писатели могат да се похвалят с това?

На Толкин това никои не му го отрича!Но прочети малко и критика мисля че би било добре да погледнеш какво мислят и хората,които с това си изкарват хляба."Понякога спи и добрият Омир".Замисли се и върху това.
Колкото до писателите има писатели с доста добри попадения и от гледна точка на езици и от гледна точка на легендите и изобщо.

Кемендил

Кемендил

Contemplator

• Маяри
  • 2523 posts
Elesar, да, създаването на език не е нещо, с което всеки може да се похвали. Но то отива при заслугите му като професор, не като писател ;)
The things one feels absolutely certain about are never true.

Layrelin

Layrelin
  • Потребители
  • 83 posts
Не знам дали сте чували за "Награда Гандалф" (Gandalf Award), която е била раздавана от Световното научно-фантастично общество от 1978 до 1980. Ако наименованието на това отличие не изразява успешност, то поне признателност към творчеството на Толкин и към самия него. ;)
Ето повечко информация за Gandalf Award.
Ná Elbereth veria le, ná elenath dín síla erin rád o chuil lín.

Гост_Thorin Oakenshield_*

Гост_Thorin Oakenshield_*
  • Гости
Самият факт, че съществува този форум и други подобни на него + цял един университет е достатъчно доказателство, че той е успешен. Писател ли? Не, той е много повече. Той е съзадетел на светове.

sister of the elves

sister of the elves

Зелен елф

• Потребители
  • 754 posts
И двамата сте много прави според мен, той не само е успешен писател, той ще живее вечно чрез такива като нас и признателността на милионите почитатели към неговия гений :) Толкин е отделен свят, той е идол на толкова много поколения, така че въпросът дали е успешен писател няма нужда от отговор.

Elberet

Elberet
  • Потребители
  • 7 posts
За мен Толкин е гений :D , а ВнП класика. Определено е успешен писател, все пак е преведен на толкова много езици, продава се из целия свят, а феновете са безброй. Аз и до днес съм изумена от това, което е създал... Цяла една история на света! Да, той е гений :yes:
Изненада.
И аз се стреснах.
Изненада.
Досада?
Странно…

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users