Jump to content

Welcome to Български Толкин Форум
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!
Photo

Промени ли ви Толкин с нещо

• Please log in to reply
62 replies to this topic

Mocking-bird

Mocking-bird

заище

• Потребители
  • 789 posts
Определено! Бях сравнително малка и именно Толкин ме запали по жанра фентъзи.(с радост заявявам, че още не съм намерила по-добър автор от него) От тогава май прописах, с мисълта, че да се твори е нещо вълшебно, пристрастих се по някаква причина към зеления чай, може би за да се върна в онези първи зимни вечери под одеалото, но вътрешно нейде из Мория, започнах да се заглеждам повече в природата, още Властелинът ми помогна през някой трудни времена, по същото време "открих" метъла, а и попаднах на този форум, който ме убеди, че четящите не сме измиращ вид. :thumb: Може да се каже че творчеството на Толкин е вплетено в сегашната ми личност. Кой знай каква щях да съм иначе?!
"Перото движи се и нищо на света-
ни сълзи, нито знания извечни,-
не би могло да го накара да задраска
словата, що написани са вече."

Elenthari

Elenthari

Elf

• Потребители
  • 55 posts
О,да Толкин ме промени мнооого!Както и в представянето си,така и тук казвам:"Това е бил,е и ще бъде един от най-великите писатели в наше време!!!!"
Започнах да мечтая и да пиша отново,нещо което изцяло промени погледа ми към света.От "Властелна на пръстените","Хобит" и "Силмарилион" научих,че може би нищо не е случайно...Обожавам тези книги.Чета ги и гледам филмите отново и отново и никога няма да ми омръзнат!Казах,че обичам да пиша.Вярно моята писателска дейност е насочена засега отново към Средната земя,но аз никога няма да постигна онова,което Толкин е направил.
Много от приярелите ми ме мислят за странна поради тази моя "мания"(да препрочитам книгите.да гледам над 100 пъти книгите,да се опитам да науча елфически :P).Вярвам че всеки човек се нуждае от свой собствен свят,в които да може дори за час-два да се откъсне от сивото ежедневие.И моя свят е свързан именно със Средната-земя...
Дж.Р.Р.Толкин ми върна нещо,за което до преди половин година бях забравила-той ми върна мечтите и насладата от потапянето на ума в света на приключенията-книгата
And all will turn
To silver glass
A light on thre water
Grey ships pass
Into the West...

Teodvin

Teodvin
  • Потребители
  • 121 posts
промени ли ме толкин?о,боже,направо ми влезе под кожата!и макар че в момента съм на друга вълна,властелинът и другите произведения на професора имат специално място в класацията ми.творбите на толкин ме вдъхновяват и аз да пиша фентъзи.

Kelefarn

Kelefarn
  • Потребители
  • 39 posts
Трудно ми е да кажа, че ме промени. Той обърна живота ми, донесе надежда в сивото ежедневие. И сега, когато ми стане тежко мислено се пренасям в Средната Земя и всичко отминава. Понякога сядам и записвам определени мисли, съчинявам нови легенди свързани с Арда, даже се захванах да пиша приказка. Това влезе просто в живота ми и съм щастлив.
Има неща
Които не виждаме
Има светове
Които са скрити
Но това не значи
Че те не съществуват

Apocalypse

Apocalypse

Just Apocalyptic

• Потребители
  • 9 posts
Промени ме, ами, как иначе! Най-вече с това, че се запалих по фентъзи [ "Не можеш ли да четеш нещо по-...ъъъ....нормално?" (мама)], прослушах и пауър метъл ["Тцтцтц!"(роднините)].....накратко, книгите на Толкин, плюс филмите по ВнП бяха основен фактор да се превърна в онова, което съм сега. :yes:
What will I find
When the Dark Tower appears
Will it be the end
Or just a new quest after all

nowduv

nowduv
  • Потребители
  • 17 posts
Толкин не само ме промени, той ме поднови :) И аз започнах да пиша стихчета, замислям се за живота по друг коренно различен начин. Обръщам внимание на факти и неща, които не бих забелязал и оценил преди. Горд съм с това :) Общо взето е това иначе все ще се намери и друго!

Edited by History, 18 август 2007 - 07:35 .

Forza Bianconeri !

Мерилиън

Мерилиън

граф О'Манов

• Потребители
  • 695 posts
Баш да кажа че ме е променил-не,но определено ми "вдигна летвата",що се отнася до фентъзи литературата.
Самата тема ме връща към миналогодишната дискусия на Толкин феста (хъх :blush: ),която към средата си все пак тръгна по темата;бидейки умерен "хейтър" спрямо огромното мнозинство фентъзи творби,аз харесвам "ВнП" и "Хобит",а "Силмарилион" и "Недовършените" и изобщо целият Толкинов свят са нещо,надхвърлящо общоприетите граници "фентъзи".Вярно,взети поотделно "ВнП" и "Хобит" са просто фентъзи приказки,но за "Силмарилиона"...Не знам,сигурно защото обичам да чета учебници по история,ми харесва толкова.
Както и да е,преди да срещна Толкин,бях фентъзи-хейтър.Сега се въздържам от нападки,даже и към "Колелото на времето". :rolleyes:
Posted Image

Гост_Thorin Oakenshield_*

Гост_Thorin Oakenshield_*
  • Гости
Разбира се. Това е напълно нормално, независимо на каква възраст си. В моя случай - ранна детска възраст на около 8 години. Пък и как да не ти промени възприятията човек, който е създал цял един нов жанр в литературата.

Даеделвен

Даеделвен
  • Потребители
  • 21 posts
"Властелинът на пръстените" е първото фентзи, което прочетох. Винаги съм обичала да чета, но книгите на Толкин ми разкриха един необятен жанр, далеч надминаващ всички останали. Ако това не се беше случило, сега щях да съм съвсем друг човек. ^_^

Wayfast Took

Wayfast Took
  • Потребители
  • 4 posts
Оф, натиснах нещо и ми се изгуби поста... *weeping* Мразя да пиша нещо втори път!!!
Както и да е... Ще се постарая...
Властелинът и Средната земя изобщо... не толкова са ме променили, колкото са изострили някои от моите идеи, усещания, таланти ако искате... Всички неща, за които вие споменавате аз си ги чувствах и преди да навляза в света на Толкин - и любовта към Природата, и мечтателността, и писането... Може би просто във идеята за Средната земя съм намерила най-благотворната почва за развитие на тези мои усещания така да се каже...
Не помня след навлизането ми в този свят да съм започнала да правя нещо по-различно от преди (хм... може би освен ходенето по планини... което ако е вярно значи е от изключителна важност, защото за мене това вече се превърна в една очаквана с нетърпение традиция), но може би нещата, в които съм вярвала са получили още едно доказателство да се утвърдят в една истинска идеология, която колкото и да е странна за някои си е лично моя и фактът, че понякога сама се разколебавам не означава, че нещо в нея действително куца отвсякъде - просто аз съм си разколебаваща (се) личност... :D
Вдъхновена от Средната земя съм писала май само един разказ (другите са почерпени от други източници)... ама май по-скоро виновникът беше едно дърво...
Може би единствената промяна е, че си промених коренно мнението за историята. Какво коренно - направо на 180 градуса! Преди да гледам филма (както обикновено правят тъпите хора (правя си самокомплимент)) го мислех за най-тъпото нещо на света. Аз просто отказвах да го гледам! Добре, че беше сестра ми. Винаги тя ме зарибява по нещата... Тя започна да чете книгата и попадна под магията... после изгледахме филмите (в обратен ред съвсем ненарочно) и... оттам нататък всеки може да си го представи...
The only brew for the brave and true comes from "The Green Dragon"!

AnnoMundi

AnnoMundi
  • Потребители
  • 240 posts
Без съмнение до ден днешен Толкин остава писателят, който е оказал най-голямо въздействие върху личностното ми развитие. За това, на което книгите му (в частност "Властелина на Пръстените") успяха да ме научат, ще съм му благодарен цял живот.

Толкин се чете на първо място със сърцето.
May as well go fishing.

Folko

Folko

Дърво в свят на дървари или просто елф в гората!

• Потребители
  • 187 posts
Откривайки света на Толкин, открих тримата си най добри приятели:
1 Книгите
2 Венелина
3 Себе си
Какво повече да искам

Толкин се чете на първо място със сърцето.

мисля, че това важи за всички ни
Всичко, което се случва, се случва!
Дъглас Адамс

Sunset

Sunset

Sleepyhead

• Потребители
  • 19 posts
Не знам дали е настъпила някаква промяна в мен след като прочетох за първи път "Властелина...",но Толкин ми даде нещо много ценно-страста и любовта към фентъзито.(може би и за други е така :unsure: )Запозна ме с нов свят,давайки ми възможност да развия много своето мислене и фантазии.Мисля,че по-голяма промяна не е настъпила в мен.Просто развих вкус към книгите. ^_^
...I've been lost in the valley of nightmares
I've been found in the garden of dreams
speak thy charm, I know you are out there
cast thy spell and silence the screams...

proudfoot.underhill

proudfoot.underhill

* * * R.ND.R * * *

• Потребители
  • 1766 posts
Мен Толкин определено ме промени, но което е по-важно: съхрани голяма част от детското и търсещото в мен... Освен това започнах да ходя босоног из гори и планини :))))))
Hobbit-12_HB02-_A.gif "If in doubt, always follow your nose."

Elberet

Elberet
  • Потребители
  • 7 posts
Промени ме, определено. В същност промяната започна с Хари Потър. Властелинът се яви като по-тежко и по-сериозно четиво. Накара ме да се замисля за живота, за хората и техните взаимоотношения, за смисъла на дребните неща, за смисъла да се бориш, за доброто и тн. Не знам как точно да определя, но сякаш тази книга ми показа моята същност. Показа ми пътя към ценностите и чувствата, които таях някъде в сърцето си или които се опитвах да намеря. Намерих мястото си на земята, така да се каже, и разбрах себе си. Станах по-замислена, престанах да гледам на нещата повърхностно и отворих очите си за красивото в живота. Абе с една дума - бум!
Изненада.
И аз се стреснах.
Изненада.
Досада?
Странно…

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts
.

Eledwen

Eledwen
  • Потребители
  • 62 posts
Пък не четох Толкин в крехката юношеска възраст, когато от тестото си ваем "баници", "щрудели" или "палачинки" и се "опичаме". Много други четива вече бяха ме "променили" и изградили и като човек, и като читател. Когато взех творбите на Професора, вече имах и оформения вкус към литературата и изкуството, и светогледа, и насладата от много красиви книги.
Тоест вече можех да ги мисля, да разпознавам цитатите и смиганията им към читателя, да ги тълкувам, да ги разбирам, да ги съпоставям с други (или не), можех да оценя достойнството им. Толкин не ме "направи" нещо си. Легендите му не са "крайпътното камъче", което ме е преобърнало и ми е показало друг начин на живеене.

Посегнах към тях, защото бяха любими на някого и исках да опозная тази толкова магична вселена, в която се случваше елфическият свят.
Зачетох уж от любопитство, а не можех да се откъсна :) Бавно, сърдечно и отдадено потъвах в този свят, попивах неговите картини и метафори, водех си записки, пишех родословия и се увличах, сякаш беше тайна и забранена книга, достъпна само за моя взор. Героите му ме навестяваха в сънищата ми, както никои други до преди това. Като всеки опиянен толкинов читател, и аз вървях и се опитвах да прочета по лицата на хората наоколо техния душевен портрет и историята в очите им – кого са познавали, кого са обичали, кой ги е предал, какво са видели и от какво се страхуват... (Нали у Толкин всеки герой изглежда така, както трябва да изглежда, тоест винаги има основание за визията му, тя никога не е случайна). Ако това може да се вземе за промяна (по-скоро - обогатяване), ето първа: тренирах да разпознавам характера и вътрешния мир на хората по цялостния им вид. Е, грешах с 1 на 3, но всичко се учи :tooth:
Между тази „промяна” и следващата обаче се запознах с т.нар. „толкинисти”. И ако до преди това съм имала стаени някакви фикции за красота в общуването и споделеността на мига, фантазиите и мислите, за „разтварянето” сред други с подобни на твоите усещания, то всичко това ми се случи заедно с „толкинистите”. Светът на Толкин се случваше, бога ми! Промяна ли е било то, не зная, но тези разговори ми показваха как светът на едно четиво или идея може да събира различни или сродни (и да ги прави щастливи).

Творчеството на Толкин по-скоро ме научи на някой дребни неща и ми показа, че човек трябва да търси голямото в малкото.

Не мога да не се съглася. Или по-скоро „да търси у малкото голямо”. Започнах да се вглеждам в дребните неща, да вниквам в малкия жест, в същността, в ядрото, да диря атомите в прашинките и тогава дойде другата осезаема „промяна”: вдъхновението.
Едва ли има друг писател, чието творчество с такава сила да ме е вдъхновявало. С миризмите си така, както с възлите в сюжета; с цветовете си така, както с драматизма; със звука така, както с възторга и пр. И не говоря само за творческо вдъхновение. Имам пред вид онова особено, властно вдъхновение, което се настанява в гърдите ти, завладява съществото ти и чрез което дърветата са по-зелени, но земята - по-наранена, морето е все по-древно и красиво в песните си, но бреговете – безмълвни свидетели на геройства и предателства. Навлязох в нова вселена, която изучавах от любов към самата нея и от благоговение към създателя й.
До тук ще спра засега :)

А истините на Толкин все още се отцеждат в ума ми и все още имам жажда да пия на малки глътки есенцията.

sister of the elves

sister of the elves

Зелен елф

• Потребители
  • 754 posts

Зачетох уж от любопитство, а не можех да се откъсна :) Бавно, сърдечно и отдадено потъвах в този свят, попивах неговите картини и метафори, водех си записки, пишех родословия и се увличах, сякаш беше тайна и забранена книга, достъпна само за моя взор. Героите му ме навестяваха в сънищата ми, както никои други до преди това. Като всеки опиянен толкинов читател, и аз вървях и се опитвах да прочета по лицата на хората наоколо техния душевен портрет и историята в очите им – кого са познавали, кого са обичали, кой ги е предал, какво са видели и от какво се страхуват... (Нали у Толкин всеки герой изглежда така, както трябва да изглежда, тоест винаги има основание за визията му, тя никога не е случайна). Ако това може да се вземе за промяна (по-скоро - обогатяване), ето първа: тренирах да разпознавам характера и вътрешния мир на хората по цялостния им вид. Е, грешах с 1 на 3, но всичко се учи :tooth:
Между тази „промяна” и следващата обаче се запознах с т.нар. „толкинисти”. И ако до преди това съм имала стаени някакви фикции за красота в общуването и споделеността на мига, фантазиите и мислите, за „разтварянето” сред други с подобни на твоите усещания, то всичко това ми се случи заедно с „толкинистите”. Светът на Толкин се случваше, бога ми! Промяна ли е било то, не зная, но тези разговори ми показваха как светът на едно четиво или идея може да събира различни или сродни (и да ги прави щастливи).

Адмирации заслужава този пост :bow:

Менелвен

Менелвен

Мързеллама

• Потребители
  • 483 posts
аз бях на едва на 13,когато прочетох ВнП, после и другите книги, първо гледах филмите де хихи.. за едно 13 годишно хлапе това беше вдъхновение, живот, любов и с гордост мога да кажа, че все още е така! въпросът не е дали ме е променил, Толкин ме оформи като характер, винаги съм обичала природата, а сега още повече, вярвам в доброто, в приятелството, в любовта! като Сам и аз мисля, че на този свят има добро и си струва да се бориш за него! :thumb: навсякъде се оглеждам за знаци от Средната земя и горещо вярвам, че някога ще я видя :blush: наистина съм фанатичка :tooth:

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts
.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users