Jump to content

Welcome to Български Толкин Форум
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!
Photo

Защо Толкин?

• Please log in to reply
32 replies to this topic

Wayfast Took

Wayfast Took
  • Потребители
  • 4 posts
Хей, това ми е първото мнение изобщо... аз търсих някаква тема за представяне на новодошлите, но не намерих. Ако има такава извинявам се, но така или иначе нямах намерение да пиша за себе си...
Да, аз по принцип се замислям за почти всичко, така че и Толкин не прави изключение. Аз мисля, че най-много харесвам в него начина, по който представя абсолютно всичко по толкова достоверен начин, че изобщо не се замисляш дали е истина, а си убеден в това. Освен това той е толкова посветен на детайла... някъде пишеше за 5 неща (не съм сигурна за цифрата), които са останали неразбрани или недообяснени от него, но мисля, че ако беше попитан за тях, той щеше да има готов отговор и той щеше да му дойде толкова бързо, сякаш изобщо не се отнася за нещо, което съществува само във въображението му.
Освен това наистина уважавам някои от идеите му за света (реалния), не всички разбира се, но специално тези, засягащи природата... О, може много да се говори за Толкин, аз още не съм прочела мненията и предполагам, че нещата, които съм писала вече са били дискутирани, ама това е което мисля... :)
The only brew for the brave and true comes from "The Green Dragon"!

sister of the elves

sister of the elves

Зелен елф

• Потребители
  • 754 posts
Защо Толкин?
Защото той по невероятен начин успява да направи онази специална връзка между читателя и произведението, кара те да се чувстваш част от всичкото това мащабно и вълнуващо преживяване. При някои автори просто не се получава тази магия - четеш, интересно ти е, но някак си не е в състояние да те грабне истински, да те заплени. :yes:

Ellilar

Ellilar
  • Потребители
  • 12 posts
Магията е нещо, което хората не разбират как се получава и как действа и затова смея да кажа, че влиянието на Толкин върху мен (и всички останали) е магия. Може би остана в моят живот заради уникалността на неговото творчество, за един свят, който е различен и същевременно толкова близък до нашия => чувството за нещо познато и обичано (като родния дом например).
Като цяло хората обичат приказките, там съществуват мечтите им. Кой не иска от тук да види например Ломидол, Лотлориен, Минас Тирит и защо не Мордор. Когато чета книгите и аз ги "виждам". Просто атмосферата на самата книга е невероятна. Това е според мен...

EamaneAlcarin

EamaneAlcarin

Нейна Милост

• Потребители
  • 198 posts
А защо не ? Според мен той е писателят който е изградил един свят до съвършенство .Като с епочне от градовете и месностите до самите герои . Може би затова ме привлича ,бягам от реалността , ставам елф или някакво друго създание.
"А Ниена се изкачила по Езелохар и със сълзи измила скверните следи на Унголиант;и скръбна песен запяла за болките на света и Помръкването на Арда."

Pavlina

Pavlina
  • Потребители
  • 264 posts

Дали някъде под измамните одежди на телата ни всеки от нас не е джудже или елф или пък орк или ент?
Ще задам въпрос към всеки,който ще вземе отношение- случайно ли е това, че сме станали фенове на тази книга?

Не случайно.. Само тия, които "под измамните одежди на телата" са орки, или поне за момента са орки, едва ли се интересуват от Толкин. B)

Всичко е част от световен заговор :P , който цели разпространението на светлината, която е именно магията на света, създаден от Толкин ;) - това го казвам напълно сериозно!

:thumb:
"По-добре да бъдеш малка светлинка, отколкото голяма сянка"

DragonSlayer

DragonSlayer
  • Маяри
  • 1632 posts

Не случайно.. Само тия, които "под измамните одежди на телата" са орки, или поне за момента са орки, едва ли се интересуват от Толкин. B)

Ааа, не така! Тук Подземието на Арменелос с право могат да ти се обидят. :) Всъщност, това е част от очарованието на този свят - можеш да харесаш всяка раса и персонаж не защото злите са зли по природа и подлостта и лъжата те вдъхновява, а заради уникалността, достоверността и пълнокръвието, което Толкин е успял да придаде на образите си.

Не е задължително да има смисъл във въпросите.
Това е задължително само за отговорите."

Сюзън Смърт

Pavlina

Pavlina
  • Потребители
  • 264 posts

Всъщност, това е част от очарованието на този свят - можеш да харесаш всяка раса и персонаж не защото злите са зли по природа и подлостта и лъжата те вдъхновява, а заради уникалността, достоверността и пълнокръвието, което Толкин е успял да придаде на образите си.

Така е : )
"По-добре да бъдеш малка светлинка, отколкото голяма сянка"

Вил

Вил
  • Потребители
  • 392 posts
Защото той е описал всичко, което се е въртяло в главичката ми от дете. Когато прочетох Силмарилион, още първите няколко реда, ме убедиха, че това е авторът и произведението за мен. Сякаш ме върна в детството ми и моите фантазии оживяха. Всеки път, дори и сега, когато се сетя за този миг, отново се вълнувам.

Wolf

Wolf
  • Потребители
  • 16 posts

Какво харесвам в Толкин ли? Харесвам го и като личност и като писател. Но мисля, че въпросът трябваше да се създаде така: Какво харесвате в книгите му.

E, Какво харесвам в книгите ли..? Всичко, и нищо. Както в реалният свят, чувствам, че истинският аз принадлежа на този свят, с всичко добро и лошо, с всичко което мразя и обичам, аз принадлежа на този свят. Ето така се чувствам и за Средна Земя. Книгите на професора, са транспортите където ни отвеждат там, в света където принадлежим всички ние, които сме привържениците на Толкин и книгите му.

Edited by Wolf, 18 юни 2014 - 10:02 .

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts

За мен това е късен романтизъм: дълбок интерес към средновековната и изобщо древната литература, довел до нови вдъхновения. Страшната легенда за Турин Турамбар нямаше да съществува без историите на Едип, Зигфрид и Кулерво. Билбо може би нямаше да го има без Зигфрид и Беоулф. Така че който прочете за Турин и Билбо, може да се поинтересува от по-старите неща. За мен това е половината чар на толкин и дълго време беше водещо. 
Скоро дочетох "Tolkien and the Great War" на Джон Гарт и книгата ме накара да помисля за по-личните моменти в Толкиновото писане; влиянието на събитията в собствения му живот, пък и на по-модерна литература върху автора. Дори Толкин не е само Средновековие :) Бавно и късно започвам да осъзнавам, че е един от авторите, стоящи между викторианската и наистина съвременната епоха (а обожавам първата и колебливо се опитвам да разбирам втората). Толкин като продължител на любимия ми Тенисън? Романтично-модерен поглед лъм древния Север, изпъстрен с католически пиетизъм, тук-там спомени за стари идилии, двойствено отношение към войната и неосъзнати протестантски влияния? Защо не - Толкин е всичко това. 

Най-сетне, Толкин е един от онези, които ми помагат да примирявам християнството си с някои други представи. Теяр дьо Шарден, Честъртън и Дан Симънс са другите :)

Да не обяснявам, че като чета "The Fall of Arthur", ми идва да нападна Германия с гол в ръката нож. А и съвсем скоро водих една pen & paper ролева игра, правена по "Finn and Hengest" и "Беоулф" едновременно. Толкин е невероятно вдъхновяващ за какво ли не - от игри през поезия и музика до куклен театър. 

cvetelina

cvetelina
  • Потребители
  • 16 posts
За мен той не е просто автор, той е като магьосник, който кара всеки, който чете книгите му да бъде пленен от думите и историите. Трудно е да се обясни какво е това, което той притежава.

Beren Erhamion

Beren Erhamion

Скиталец

• Потребители
  • 485 posts
Преди да попадна на описаното от този вълшебник аз се увличах по приказките въобще - български народни, руски, всякакви.Когато жанра Фентъзи навлезе в България, открих Тарзан и Конан, ала нищо не можа да се сравни със света на Средна земя, която спокойно мога да нарека своя втора (и истинска) родина... Благодаря ти Професоре!
Но ето, че дойде Берен, пребродил планини безброй...
940b259b91f858aa.jpg

veli11

veli11
  • Потребители
  • 11 posts
Защото е различен, интересен и непредсказуем.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users