Jump to content

Welcome to Български Толкин Форум
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!
Photo

Продължението на Нарви

• Please log in to reply
45 replies to this topic

darkymir

darkymir
  • Потребители
  • 162 posts
Одеве, докато търсих един отговор, попаднах на писание на Любомир Николов в Цитаделата. В него много увлекателно беше разказана история за времената предхождащи намирането на Пръстена. След още малко ровене прочетох, че всъщност иска да напише продължение на Властелина, в което да се разказва не за събитията след унищожаването на Единствения, а за времената преди намирането му.
Та искам да обсъдим идеята му, и някой да сподели дали и къде може да се намерят още писания подобни на http://www.citadelat...x.php?show=1595

Finarfin

Finarfin
  • Потребители
  • 667 posts
Попаднал си на едно начинание на Любомир Николов, за което стискам палци с две ръце да бъде завършено. Любо ми е говорил за фабулата и повярвайте, тя е много увлекателна, а също така би се вписала без противоречия в света и историята на Средната Земя. Наистина би било от огромно значение за всички ,които обичат Толкин, ако някога видим цялата тази история, събрана в една книга.
От този линк всеки може да си изтегли word - файлче(в края на страницата) с пролога на "Вестоносецът на Истарите".

http://www.sf-sofia....nu=5&id=78&t=kp
Rogue's Gallery

АнарНирнает

АнарНирнает

Elnahir

• Потребители
  • 1497 posts
Преди година и нещо и аз чух от Любомир Николов въпросната история - как я е мислил, как са му се променили идеите, как искал да я впише в света на Толкин без да бъде като кръпка и прочее.

Моето лично мнение е, че няма как да не бъде като кръпка. Също стискам палци да бъде довършено, защо не и издадено, но ако може единственото "Толкин", което да присъства там, да бъде срещу "преводач", а не като подзаглавие. :)

Каквото и да се напише, няма да бъде "продължение" за мен, а по-скоро "дописка".. ъм, "прикачен файл", ако щете. :D
Знам, че звуча крайно, но лично за мен "Властелинът..", Средната земя и Белерианд са на твърде различно ниво, от това, за което говори Любомир Николов. Успехи иначе. :yes:
Celebrate the hour of madness
Ride the wave that turns the tide

Adanedhel

Adanedhel
  • Потребители
  • 120 posts
Хехе, ти ако звучиш крайно, не ми се мисли как бих звучал аз...

Затова и няма да се изкажа.
Posted Image

Pe6ka_S_Mnenie

Pe6ka_S_Mnenie

Кой сега е с най-якия аватар!

• Потребители
  • 1509 posts
Ако го приемем за фен-фикшън във вече изградената от Толкин измислена вселена - ок.
Стига да не се меша в основната сюжетна линия - не мисля, че някой ще понесе "Довършването на Преданията"... :negative:
I have zero tolerance for Големи Добрутровци.
Posted Image

Елерина

Елерина

Вечна белота

• Потребители
  • 1311 posts
Аз не се притеснявам да звуча крайно...

Кощунство с главна буква, болд и ъндърлайн.

Никой ли вече не зачита творците, защо всеки се гаври с произведенията им?!?!? То не беше Толкин, Отнесени от вихъра, Питър Пан, Клетниците и какво ли още не... Каква е тая мания да се нападат постоянно известните книги и да им се пишат "продължения" или "предистории"... Като толкова искат да пишат, да си измислят свои герои, свят и сюжет. Ама нали на чужд гръб по-лесно се печели слава. То и аз мога да прекопирам Мона Лиза, ама това не ме прави художник, а копирач.

Точка.

:angry:
A star of light and a bearer of hope...
Posted Image

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts
И аз съм противник на такива работи. Вярвам, че ще си намери читатели, де. Просто аз няма да съм от тях. Толкин ми се струва неподражаем, нищо, че вече петдесет години плагиатстват от него.
Но Любомир Николов е готин като самосточтелен автор, все пак. Не врвам да натвори простотии като Перумов, когото честно смятам за дебил.
Единственият фенфикшън по хубава книга, който признавам, е "Историята на Дългия Джон Силвър" от Денис Джъд по "Островът на съкровищата".

darkymir

darkymir
  • Потребители
  • 162 posts
Прочетох Пролога и ми хареса. Мисля, че наистина ще излезе нещо добро.
@Елерина
Според мен, това определено не е кощунство. Любомир Николов има достатъчно произведения, а да напишеш предистория на вече написано и то на такова писание е изключително трудно, защото трябва да се стремиш да запазиш величието и то без особена свобода. От това, което съм прочел, мога да кажа, че за сега тази предистория е достатъчно успешна. Реално погледнато и във филмите има някои променени неща, но всички им се възхищават.
А за Мона Лиза сигурна ли си, че ако можеш да повториш цялото изящество, с което е нарисувана няма да бъдеш творец?

VeNc7

VeNc7
  • Потребители
  • 38 posts
И аз не съм много съгласен за това "продължение" , но не бих го нарекъл КОЩУНСТВО.
Според мен,той (Любомир Николов) не може да напише нещо "подобно" , защото си няма никаква идея какво БИ донаписал Толкин,ако можеше. Друг е въпроса дали щеше.
Бих отделил време,за да прочета какво е написал и какво му се върти в главата на Любо , но няма да го причислявам към Толкиновите творби.

Елерина

Елерина

Вечна белота

• Потребители
  • 1311 posts
1. Ако всеки седне да пише продължения и предистории по Толкин, къде ще му излезе края? Каква мешаница ще стане, не ми се мисли. Всеки си пише каквото му е кеф и после - я Ам-гъл оживял, я Лутиен се завърнала, я в третата световна изникват 10 Силмарила... Мерси съм аз на таквиз продължения. Ако Толкин беше упълномощил един, ЕДИН човек да продължи делото му след смъртта - да. Но такива безразборни писаници - твърдо не.

2. As far as I know, никой не си е говорил с духа на Толкин скоро, че да знае какво му е било в главата по отношение на нещата, които не е описал за Средната земя. И сега някакви си тука писатели ще вземат, че ще ги напишат. А някой помислил ли е как би се почувствал Толкин - този човек, който по сто пъти променя и пренаписва всяка страница, само и само да стане перфектна? Аз на негово място бих била силно вбесена.

3. Кой се възхищава на филмите? Не и аз, във всеки случай. <_<

4. Не, няма да съм творец, ако прекопирам Мона Лиза. Защото творението, било то картина, книга или песен, не се състои в това колко добре държиш четката или колко хубав изказ имаш, а в идеята, в представата, която се ражда в главата на твореца, за това какво ще представлява това произведение - потайния поглед, загадъчната усмивка; един нов, непознат свят. Без тази идея, всичко е само фен-фикшън.

5. А въобще пък не ми е ясно как някой може да си позволи дори да си мисли, че може да се сравни с Толкин, че да му донаписва творбите. Извинявам се, ама той и Микеланджело има едни незавършени творби, дали да не взема да отида да ги довърша, че да не седят така, нали... <_<

6. И в крайна сметка, ето едно писмо от Толкин, където мисля, че става ясна позицията му относно подобни творби:

292 To Joy Hill, Allen & Unwin
[Tolkien had been sent details of a proposed 'sequel' to The Lord of the Rings that a 'fan' was going to write himself.]
12 December 1966 76 Sandfield Road, Headington, Oxford
Dear Miss Hill,
I send you the enclosed impertinent contribution to my troubles. I do not know what the legal position is, I suppose that since one cannot claim property in inventing proper names, that there is no legal obstacle to this young ass publishing his sequel, if he could find any publisher, either respectable or disreputable, who would accept such tripe.
I have merely informed him that I have forwarded his letter and samples to you. I think that a suitable letter from Allen & Unwin might be more effective than one from me. I once had a similar proposal, couched in the most obsequious terms, from a young woman, and when I replied in the negative, I received a most vituperative letter.
With best wishes,
Yours sincerely,
J. R. R. Tolkien.

Posted Image

kalinka

kalinka
  • Потребители
  • 734 posts
Нямам нищо против фенфикшъните, разпространявани свободно в интернет. Ако продължението на Любомир Николов е от този тип - чудесно. Но да се издава и продава подобно продължение без изричното съгласие на автора на оригинала би било недопустимо.

Филмите... о, да, сърцата на всички се изпълват с възхищение само при мисълта за о толкова великите филми... :closedeyes:

Враг украл твою мечту,
Что ты ковал в поту -
Ведь свет своей души
В те камни ты вложил...

darkymir

darkymir
  • Потребители
  • 162 posts
Съжелявам, не съм на ти с английския (не ме кефи, иначе го знам). Да се сравняват този фен/ка и Любомир Николов не мисля, че е уместно. Иначе нещата, които изтъкна не ги оспорвам. Но ние можем само да разглеждаме недовършените работи, които за сега не ми правят лошо впечатление и за това не се съгласявам с крайните изказвания, нито пък давам такива.

ПП: За Микеланджело не сме на едно мнение, но това не е за тук. :)

Елерина

Елерина

Вечна белота

• Потребители
  • 1311 posts
Не виждам голяма разлика между дорисуването на Микеланджело и дописването на Толкин, тъй че bring it on...

В крайна сметка единственият въпрос, който трябва да си зададем, е "Как би приел създателят на творбата нещо подобно?". Смяташ ли, че Толкин би бил съгласен тоя и оня да му бърникат в нещата? А?
Posted Image

Кемендил

Кемендил

Contemplator

• Маяри
  • 2523 posts
Не виждам някъде да пише, че това е официално продължение. То нито би могло и да бъде, нито някой го твърди. Така че не виждам никакъв проблем, никакво вмешателство, бърникане и т.н. Ако фен-фикшъна трябва да бъде заклеймен, по същата логика трябва да се заклеймят и всякакви рисунки, вдъхновени от света на Толкин, щото няма как да знаем Професора това така ли си го е представял или не.

А едно време в един сборник с българско фентъзи имаше публикувани разни неща на Любомир Николов, вдъхновени от Властелина и бяха интересни.
The things one feels absolutely certain about are never true.

Елерина

Елерина

Вечна белота

• Потребители
  • 1311 posts
Фен-фикшън е нещо, което хората си пускат по форумчета и блогове.

Да издадеш книга и да се биеш в гърдите, че си написал "продължението на Властелина" (примерно), е гадно. Защото това е точно печелене на слава и пари на чужд гръб. Даже не съм сигурна дали е законно въобще или минава по допирателната <_<

А да пише, че е официално продължение, не може, дори и да иска, защото ще го осъдят 100%.
Posted Image

Finarfin

Finarfin
  • Потребители
  • 667 posts
"Искам да напиша не продължение (самият Толкин казва, че това е невъзможно), а предистория на събитията от “Властелинът на пръстените”. Без съмнение ще има и такива, които биха пожелали да ме прогонят с буци кал, както става към края на филма. Но моята цел е една - да напиша историята така, както би я написал самият Толкин, без да се усеща и следа от собствената ми личност. Защото той ни е оставил огромното си наследство като едно прекрасно недовършено здание и ние можем да се отнесем към това наследство само по два начина: или да гледаме на него като на недосегаема реликва, или да се опитаме да го довършим - ако ни стигнат силите, разбира се."

Мисля, че тези думи на Любомир Николов могат да обобщят всички всички гледни точки и мнения в тази тема. А освен това, ясно показват неговите цели и намерения. Ако успее да ги постигне - очакват ни нови, вълнуващи приключения в любимия свят на Толкин. Ако ли не - може би наследството, което ни е оставил професора наистина е недосегаема реликва. Лично аз подкрепям Любо, и се надявам да завърши започнатото преди години.
Rogue's Gallery

God Emperor

God Emperor

Commander

• Маяри
  • 883 posts
А стигат ли му силите, наистина? На кого биха стигнали силите да напише продължение/предговор/допълнение, така "както би я написал самият Толкин"?
Доколкото такива произведения са ми интересни от чисто фенска гледна точка, принципно не ги одобрявам поради причините посочени от Елерина.
I have a very low tolerance level for stupid bullshit.

Elesar

Elesar
  • Потребители
  • 66 posts
И на мен ми се струва интересно да прочета какво е измислил Любо Николов.

Елерина не приемаш ли нещата твърде навътре - какво биене в гърдите и печелене на слава на чужд гръб ? И аз поне никъде не виждам да споменава за бъдещата си творба - официално ?

Както каза Кемендил - ...по същата логика трябва да се заклеймят и всякакви рисунки, вдъхновени от света на Толкин, щото няма как да знаем Професора това така ли си го е представял или не...

Доколкото такива произведения са ми интересни от чисто фенска гледна точка...

Ами да - просто още един поглед върху вселената на Толкин, една нова идея..

Отделно, да се опитва да я напише така, както би го направил Толкин - виж, това вече не го одобрявам особено. Първо - едва ли ще успее и второ - по-добре да се опита да го напише както му идва отвътре, а не както би го направил Толкин, обезличавайки себе си като автор..
In the end, everybody bleeds the same ...

Елерина

Елерина

Вечна белота

• Потребители
  • 1311 posts
Както вече казах, има разлика между фен фикшън и издаването на книга.

И не, не го приемам твърде навътре. Поставете се на мястото на твореца и ще разберете. И прочетете отново писмото на Толкин. Всъщност прочетете всичките му писма и се опитайте да го опознаете поне малко. Тогава може би ще разберете онази смешка, дето на Толкин в отвъдното му викали "Турбината". <_<
Posted Image

darkymir

darkymir
  • Потребители
  • 162 posts
Все още нищо не е излязло довършено и за това не мисля, че могат да се изказват всякакви крайни изказвания.

Някои тукашни коментари са в противоречие със самото ни присъствие тук.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users