Jump to content

Welcome to Български Толкин Форум
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!
Photo

Quenya - преводи

• Please log in to reply
96 replies to this topic

Narvi

Narvi

Хуздул-хумлук (приятел на джуджарите)

• Потребители
  • 399 posts
Въпрос към знаещите:
Ако Мандос реши да прати послание, кой тип писмена ще използва според вас?
И... разполага ли някой с подходящите шрифтове?
Аз, Нарви, ги сътворих. Келебримбор от Зелеников край изписа тия знаци.

Strider

Strider

Скиталец

• Потребители
  • 2954 posts
Зависи за кого е предназначено посланието. =)

А шрифтове има всякакви.
защото моят гарван е зелен

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts
Предполагам, че посланията точно на Мандос са всеобщо разпознаваеми: временен спад на телесната температура, неподвижност, сгъстяване на кръвта, постепенно разложение...

Иначе Валарите май имаха собствена писменост, макар че може и да се лъжа (пък и за какво ще им е).

Strider

Strider

Скиталец

• Потребители
  • 2954 posts
Писменост нямат, имат собствен език - валарин или ламбе валаринва. Имената на валарите са заимствани и пригодени към куеня от валарин: Манве <= Mânawenûz, Тулкас <= Tulukastâz.

Ако посланието на Мандос е отправено към сите твари средноземски, тогава, мисля си, най-подходящ би бил Общият език. Колкото до шрифта - вероятно нещо готическо, знам ли.

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts
Lambe Valarinwa ми звучи като Limbă romăna

Narvi

Narvi

• Потребители
  • 399 posts
Не бе, братя хобити, Големи люде, Валари и Маяри!
Става дума дали Мандос би употребил тенгвар (евентуално в курсивния вариант) или ангертите (може би и в по-изискан стил).
Съвсем конкретно: трябва ми послание от него - "МЛКР = МИРЕНИЯ"
А шрифтове в мрежата има бол, но нещо не мога да си ги инсталирам. И навярно би имало проблем за онези, които ги нямат инсталирани - подозирам, че вместо тях ще излизат маймуни.
И на другия въпрос - посланието е отправено към неговия човек от истарите.

Edited by Narvi, 05 януари 2010 - 05:54 .

Strider

Strider

Скиталец

• Потребители
  • 2954 posts
Паландо? Или неназованият и изпосталял шести? :)

Да си призная, малко ми е трудно да "видя" Мандос с перо в ръка. Представи си калиграфирано Пророчество с панделка върху свитъка.
Така или иначе, ако седне да пише, то би било на куеня, използвайки тенгвар, смятам. Киртът е по-нова писмена система от тенгвара, а и е предназначен основно за гравиране върху твърди повърхности.

Ъмм... "Мирения" като "май прешъс" ли?

И навярно би имало проблем за онези, които ги нямат инсталирани - подозирам, че вместо тях ще излизат маймуни.

Със сигурност.

Narvi

Narvi

• Потребители
  • 399 posts

Паландо? Или неназованият и изпосталял шести? :)
Да си призная, малко ми е трудно да "видя" Мандос с перо в ръка. Представи си калиграфирано Пророчество с панделка върху свитъка.
Така или иначе, ако седне да пише, то би било на куеня, използвайки тенгвар, смятам. Киртът е по-нова писмена система от тенгвара, а и е предназначен основно за гравиране върху твърди повърхности.
Ъмм... "Мирения" като "май прешъс" ли?

Паландо, естествено - той е неговият пратеник (и на Ниена).
А посланието е върху пръстен във формата на дракон, захапал опашката си. Върху главата са буквите МЛКР, а върху опашката - както правилно се досещаш - "безценното ми".
Колкото до "шестия"... ако вярно схващам намека ти - няма шести. За мен "изпосталелият" е самият Паландо.

Edited by Narvi, 06 януари 2010 - 12:18 .

Strider

Strider

Скиталец

• Потребители
  • 2954 posts
Не съм сигурна доколко това се съгласува с по-късната идея на Толкин за Роместамо, т.е. прехвърлянето му към Ороме.

Уроборос?

Мелкор си има пръстен. Just as Sauron concentrated his power in the One Ring, Morgoth dispersed his power into the very matter of Arda, thus the whole of Middle-earth was Morgoth's Ring. :)

Edited by Strider, 06 януари 2010 - 12:36 .

Narvi

Narvi

• Потребители
  • 399 posts
Ох, ще заспамим темата...
Пръстенът, за който говоря, е само нещо като "жокер" към Паландо: пръстен, Мелкор и "безценното ми".
А сега моята идея.
След завръщането си Саурон става известен с прозвището Некроманта. С кого говори Некроманта? Кой е заслужил подобна чест? Отговорът ми се струва очевиден.
Предлагам такава хипотеза: В Отвъдното нищо Мелкор и Саурон са били заедно. Мелкор е влял част от силата си в Саурон и му е помогнал да избяга (защото за самия него това е невъзможно). Планът е Саурон да завладее първо Средната земя, след това Валинор и със сила да освободи Мелкор.
Но при тази ситуация Саурон изпада в положение подобно на участта на Ам-Гъл. От васал той се превръща в роб. И също като Ам-Гъл безсилно копнее да се избави от робството.
Тогава подсъзнателно извършва блестящ ход. Под претекст че движи завоевателските си планове, той си прави нещо подобно на лоботомия - влага мощта на Мелкор в Пръстена. (Самият той вече е претърпял метаморфоза подобна на тази на Духовете.)
Много неща подкрепят подобна хипотеза. С нея се връзва например идеята за Окото - Око не на Саурон, а на Мелкор.
P. S. А на въпроса за Уроборос се кефя тотално. В случая няма връзка, но е напълно в духа на Инклингите.

Edited by Narvi, 06 януари 2010 - 10:36 .

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts
Апропо, всичко това на книга ще го видим ли?

Narvi

Narvi

• Потребители
  • 399 posts
Ще.
В най-близко време пускам пробно предговора и първите три глави в сборника "Ваяния".
И наистина ще бъда много благодарен, ако някой може да ми направи този надпис:
MLKR - MIRENYA

Strider

Strider

Скиталец

• Потребители
  • 2954 posts
Posted Image

За останалото - после, че сега спешно трябва да се изстрелвам. :)

Продължение.

Теорията Саурон-Мелкор малко ме притеснява.

Мелкор не е особено мъртъв, та на Саурон да му се лепне прозвището Некроманта. Последният си играе на началство с други мъртъвци.

Планът е Саурон да завладее първо Средната земя, след това Валинор и със сила да освободи Мелкор.

А Толкин казва, че "Morgoth had no plan". Мелкор желае единствено да руши, да срине всичко, не ще да завладява. Саурон - тъкмо напротив ("Sauron had never reached this stage of nihilistic madness"), няма нищо против същестуването на света, стига да му е подчинен.
Общо взето Гортаур използва името на Мелкор за собствени подлички цели - да прецака нуменорците, например.

"But like all minds of this cast, Sauron's love (originally) or (later) mere understanding of other individual intelligences was correspondingly weaker; and though the only real good in, or rational motive for, all this ordering and planning and organization was the good of all inhabitants of Arda (even admitting Sauron's right to be their supreme lord), his 'plans', the idea coming from his own isolated mind, became the sole object of his will, and an end, the End, in itself."

"Sauron's, relatively smaller, power was concentrated; Morgoth's vast power was disseminated. The whole of Middle-earth was Morgoth's Ring".
"Саурон не е Мелкор", подчертава Толкин, той не притежава неговата мощ.

"Manwe knew of Sauron, of course. [...] Sauron, however, was a problem that Men had to deal with finally".

Не мисля, че Манве щеше така спокойно да си седи на могъщия задник, ако Мелкор бе замесен някак. В такъв случай това нямаше да бъде проблем на хората, а на валарите.

"Nonetheless the breaking of Thangorodrim and the extrusion of Melkor was the end of 'Morgoth' as such, and for that age (and many ages after). It was thus, also, in a sense the end of Manwe's prime function and task as Elder King, until the End. He had been the Adversary of the Enemy."

Край с Моргот. Поне до Края.

P.P.S. Саурон не е могъщ единствено в сравнение с Мелкор. Вярно, не може да се опре и на валарския му нокът, но за сметка на това в много отношения е по-мъдър, по-разумен и по-трезв. Затова ми се чини някак обидно да му приписваме безгръбначност.

Edited by Strider, 07 януари 2010 - 02:39 .

Narvi

Narvi

• Потребители
  • 399 posts
Сърдечно благодаря за надписа.
А за останалото...:(

Ec 1,18 For in much wisdom [is] much grief: and he that increaseth knowledge increaseth sorrow.

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts
Страйд, твоето "к" (мисля, че се нарича калма, но не съм сигурен) не трябва ли да е със затворена линия отгоре?

Strider

Strider

Скиталец

• Потребители
  • 2954 posts
Не. :) Щеше да бъде със затворена линия, т.е. куесе, ако беше "Мелкуор".

П.П. Макар да е съвсем очевидно, аз все пак ще си призная, че по отношение на Толкин педантичността ми граничи с дребнавост. Тесногръдо и твърдоглаво отказвам да приема всякакви "неканонични" идеи, което съвсем не иде да значи, че те не са добри. :)
Пущинакът е изпил въображението ми, види се. :teethqhq:

Edited by Strider, 07 януари 2010 - 05:03 .

Narvi

Narvi

• Потребители
  • 399 posts
Въпрос и към двамата:
Защо MIRENYA ми се вижда твърде кратко?

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts
Mir-enya би трябвало да бъде "съпоценност моя", нали така?

А, Страйд, не оспорвам педантизма ти, просто моите познания са по-скоро повърхностни. Педантизмът е хубаво нещо. Пиша "к" със зътворена линия, защото така е на Пръстена. Пиша и със затворени срички, защото така е на Пръстена. Когато пиша буквен надпис, пиша го като надписа на морийската врата. И преди всичко пиша с тенгвар или на български, или на английски, рядко на латински или старобългарски просто защото не ползвам и не разбирам нито един от Толкиновите езици, ако не броим две-три всеизвестни фрази.

Strider

Strider

Скиталец

• Потребители
  • 2954 posts
Има по повече от една тенгва за един и същ звук: с, р, к и пр. Прилагането им зависи от случая; в конкретния се изисква калма. :)
Нали знаеш как в гръцкия сигмата е различна в началото/средата на думата и в края? Нещо такова.
Като цяло обаче куесе представлява "ку" (като в "куеня").

А аз си мислех, г-н Николов, че ще ви се стори твърде дълго. Съвсем сериозно. Просто защото има допълнителна тенгва за дълга гласна. :)
Ако не беше дългото "и", щеше да е още по-кратко, понеже техта за въпросната гласна щеше да се мъдри върху "м"-то.

Имаме "м", дълго "и", "р" с техта за "е", смекчено "н" с техта за "а".

"МЛКР" ще изглежда по същия начин и с гласните. Просто ще има техтар (диакритични знаци) върху тенгвар (буквите).

P.S. Това за педантизма и дребнавостта ми беше насочено към г-н Николов. :)

Edited by Strider, 07 януари 2010 - 11:25 .

Narvi

Narvi

• Потребители
  • 399 posts
Страйдър,
Аз пак ще си правя моето - един Козирог не е способен на друго. :blush:
Пък и за 12 години това начинание се е превърнало в мания. Няма да кротна докато не го привърша.
Но ценя критиката извънредно високо. И страшно се радвам на общуването с далеч по-ерудирани познавачи на Толкин.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users