Jump to content

Welcome to Български Толкин Форум
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!
Photo

Успешен писател ли е Толкин

• Please log in to reply
134 replies to this topic

Pe6ka_S_Mnenie

Pe6ka_S_Mnenie

Кой сега е с най-якия аватар!

• Потребители
  • 1509 posts
Една малка Пешка плахо дига ръка да каже, че всъщност сме много зле, защото "Властелина на Пръстените" не било никакъв роман, ами било романС. :passifier:

За разлика от романА, романСА е епичен разказ с чудовченца, герои и прочие, който за разлика от романА, не е ясно как ще свърши. :proff:

Демек, беш-фентъзи, само дето именно ВНП-то е на фентъзитата прощъпулника, а преди него са се казвали романСИ. ;)
I have zero tolerance for Големи Добрутровци.
Posted Image

Pavlina

Pavlina
  • Потребители
  • 265 posts
Замислам се, защо няма такъв Форум на феновете на гръцката митология, а има на тази конкретна, създадена от един човешки ум митология?
"По-добре да бъдеш малка светлинка, отколкото голяма сянка"

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts
А, да, Пеш, ама да седнем да го обясняваме полза нема. Пък и то роман, романс - реално все тая, Толкинови еквилибристики. Първите романи са романси, пък и "Властелинът..." технически не може да е ни едно от двете, щото не писан е на романски език.

Павлина, може би щото няма толкова фенове на гръцката митология.

Костенурка

Костенурка

24981

• Потребители
  • 696 posts
Маноле, какви ги говориш?

Павлина, аз не бих била толкова сигурна че няма.
бакалавър, бакалавър! Ганева

Posted Image

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts
Ами, Ани, изпитвам дълбоко подозрение към изказванията на Толкин. Той е живо доказателство за нещата, на които са ни учили по теория на литературата - че авторите или не са наясно със себе си, или откровено лъжат. Толкин казва, че животът на писателя няма общо с творчеството му и биографията не е ключ към разбирането на произведенията. Аз обаче смятам, че конкретно творчеството и биографията на самия Толкин са силно свързани. Толкин казва, че куртоазен елемент в любовните отношения между героите и героините му няма. Аз обаче чета Толкин и виждам направо копирани куртоазни модели от "Ars amatoria" на Андреа Капелан. Толкин казва, че Войната за Пръстена по нищо не прилича на Втората световна, но тук никой няма да се съгласи с него. Толкин казва, че "Властелинът..." не е роман, а романс и с това донякъде мога да се съглася, ако забравя абсолютно модерните и съвсем романови детайли като ставите и картофите на Старика Майтапер, лъжичките и чадъра на Лобелия Влачи-Торбинсова, гъбите на Чудоум... В рицарските романи и изобщо в това, което Толкин нарича "романс", такива детайли няма и Толкин го знае. Затова изобщо са вкарани хобитите - за да придадат нормална, романова (романна?) човешка перспектива на цялото изложение, което иначе наистина гъмжи от романсови елфи, роханци, дунеданци и прочие епически персонажи. Да речем, че книгата е някакъв чудовищен междужанров хибрид и да продължим да й се радваме. Иначе литературата в Англия е като флота: само флотът е честен... но не и моряците. Конкретно Толкин е пример за автор, комуто не трябва да се има доверие, заговори ли за собственото си творчество.

Костенурка

Костенурка

24981

• Потребители
  • 696 posts
Аз за чисто словесната ти еквилибристика от последния пост говорех :P Иначе съм съгласна, да, на автор вяра да нямаш и Толкин е от по-изтъкнатите случаи. Също така, да, Властелинът не е чист романс със сигурност. Все пак е писан през 20 век и трудно ще се опази да се промъкнат тия елементи, а и не е нужно. (абе това съм ги писала някъде вече 100%) Все пак в по-голямата си част си е романс.
бакалавър, бакалавър! Ганева

Posted Image

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts

Аз за чисто словесната ти еквилибристика от последния пост говорех :P Иначе съм съгласна, да, на автор вяра да нямаш и Толкин е от по-изтъкнатите случаи. Също така, да, Властелинът не е чист романс със сигурност. Все пак е писан през 20 век и трудно ще се опази да се промъкнат тия елементи, а и не е нужно. (абе това съм ги писала някъде вече 100%) Все пак в по-голямата си част си е романс.

Шантава книга :) Почва като нещо от Томас Харди, продължава като нещо от Дикенс (особено в Комаровите блата е много мизерно), минава през "Песен за Нибелунгите" и има пет епически и един камерен финал :D

Описанията на Мордор и разговорите на орките според мен издават тайна кореспонденция между Толкин и Оруел :)

Pavlina

Pavlina
  • Потребители
  • 265 posts

... може би щото няма толкова фенове на гръцката митология.

Да, естествено, знаещи и сведущи по гръцката митология има мнозина, тя като цяло прилича на разглобени части примерно в стила на Силмарилион. Но като дух за мен е пълна с тъга. Всичко свършва в царството на сенките. Боговете са жестоки, понякога справедливи.. или по-често, не. Предимно приличат на самите хора. Не са по-възвишени от тях. Само дето са безсмъртни.

Докато светът на Толкин е просмукан с надежда...

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts
Чудесно казано! Да уточним по честъртъновски: колкото повече надежда, толкова повече истина има в дадената митология :)

Narvi

Narvi

Хуздул-хумлук (приятел на джуджарите)

• Потребители
  • 399 posts
Абе, за Толкин ми е трудно да кажа дали е успешен писател.
Но Кристофър 100% е успешен син. :yes:
Аз, Нарви, ги сътворих. Келебримбор от Зелеников край изписа тия знаци.

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts

Абе, за Толкин ми е трудно да кажа дали е успешен писател.
Но Кристофър 100% е успешен син. :yes:

Дървото не е паднало далеч от крушката :D

Pavlina

Pavlina
  • Потребители
  • 265 posts
Да, спрямо модерните книжлета "как да бъдеш успешен" /разбирай финансово../ точно така си е. Но все пак съм благодарна на успешния син за Силмарилион.
:rolleyes:

Narvi

Narvi

Хуздул-хумлук (приятел на джуджарите)

• Потребители
  • 399 posts
Ох, пусти "Силмарилион"! Такава ми е мъка, че Толкин не е имал поне още 20-30 бодри години да поработи по него. Като знам стремежа му да изпипа всичко до съвършенство - книгата би била потресаваща.
Аз, Нарви, ги сътворих. Келебримбор от Зелеников край изписа тия знаци.

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts
Тя и така си струва. Хубавото винаги предстои. В този смисъл и недописаните книги са по-хубави от вече написаните. Така имаме пълната свобода да си представяме идеалния "Силмарилион". А това, че имаме желанието да си го представяме, е доказателство за успеха на автора (и на сина му).

Pavlina

Pavlina
  • Потребители
  • 265 posts

Ох, пусти "Силмарилион"! Такава ми е мъка, че Толкин не е имал поне още 20-30 бодри години да поработи по него. Като знам стремежа му да изпипа всичко до съвършенство - книгата би била потресаваща.

Нищо не е случайно. Оставил е шанс и на следващите поколения : ) Кой знае може следващото величаво фентъзи да бъде българско?

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users