Jump to content

Welcome to Български Толкин Форум
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!
Photo

Промени ли ви Толкин с нещо

• Please log in to reply
62 replies to this topic

Финголфин

Финголфин

Върховен крал на Нолдорите

• Потребители
  • 134 posts
Е, кажето промени ли ви Толкин с нещо? Станахте ли по-добри, по-мъдри, тръгнахте ли на път из България, изковахте ли си птъстен?

Аз лично започнах да пуша лула и да пия повечко чай :P , шегувам се...
А сега сериозно. Мисля, че започнах да мечтая по често, започнах да пиша разни разказчета и пр. Като че ли станах по-добър и по-сантиментален и т.н.
An i ú nathant
An i naun ului
A chuil, anann cuiannen
A meleth, perónen

Mike

Mike

Джудже

• Потребители
  • 121 posts
Толкин оказа огромно влияние върху моя характер. Може би най-значимото е, че ме накара да повярвам в себе си и в живота.

Хех и от друга страна ме промени-започнах да пия повече бира и веднъж в годината пуша лула B)
Не върви пред мен,
не мога да те следвам;
не върви зад мен,
не мога да те водя;
върви до мен
и ми бъди приятел;

Самознай

Самознай

Ziltoid The Omniscient

• Потребители
  • 580 posts
дали съм се променил не знам...трудно ми е да преценя-това ще кажат приятелите с които съм от години...но определено мога да кажа че покрай Толкин намерих много нови приятели, някои от които сега са ми особено близки...иначе...мда, най-после разбрах че всичките ми черти и особености се описват с една дума-хобит... B)
Една трета от живота си прекарваме в леглото...а другите две трети в опит да вкараме още някой там!

Кемендил

Кемендил

Contemplator

• Маяри
  • 2524 posts
За пръв път четох книгите на Толкин по времето, когато съзрявах като личност и тогава търпях много промени. Така че ми трудно да разгранича кои от промените се дължат на творчеството на Професора и кои на естественото ми развитие. Със сигурност обаче хората, с които се събрах вследствие на любовта си към Толкин ми повлияха доста :) Така че ако не пряко, то Толкин със сигурност има поне косвено влияние върху мен.
The things one feels absolutely certain about are never true.

Вега

Вега

Мръсна Кучка

• Маяри
  • 165 posts
Вманиачаването ми по Толкин ме доведе в БГТФ. А БГТФ и по-специално хората, с които ме запозна, промениха живота ми и мен самия изключително много. Благодаря на Толкин за което :)
Баси, ако майка ми не ми беше купила ВнП преди години сега щях да съм съвсем различен. :D
<div align="center">Пълен айляк.</div>

АнарНирнает

АнарНирнает

Elnahir

• Потребители
  • 1497 posts
С прочитането на "Властелинът.." се промених ужасно много.
Той ми отвори една "вратичка" и след като я прекрачих вече не бях същия човек. Погледа ми върху света около мен, възприятието ми за какви да е неща.. какво ли не се промени. :)

След известно време дойде и "Силмарилион" и.. вече дори нямаше балончета на повърхността - конят отдавна бе нагазил у ряката.. :D

Толкин форумът и хората в него са съвсем различна фанта. :) Да, именно влизайки в това общество се промених ужасно много, но тази промяна би ми повлияла по коренно различен начин, ако не беше първата; ако го нямаше "Властелинът..".
Всъщност, едва ли щеше да има втора промяна в такъв случай. ;) [И все пак - кой знае.]
Celebrate the hour of madness
Ride the wave that turns the tide

History

History
  • Потребители
  • 135 posts
Не знам дали точно книгите му са ме променили или са оказали някакво огромно екзистенциално влияние върху мен. Това никога няма да го разберем. Сигурно, ако не е бил Толкин щеше да някой друг или нещо друго. Не смятам, че една книга може да промени драстично човек. Една случка от живота може би, но пък да мислим, че една книга (каквато и да е тя) оказва някакво фундаментално влияние върху човек, който живее вече в XXI век е ... странна теория.

Творчеството на Толкин по-скоро ме научи на някой дребни неща и ми показа, че човек трябва да търси голямото в малкото. В книгите му откривах спокойствие и мир, приключение и предизвикателство, но най-важното, за годините на които бях - откривах и нови приятели. Всъщност съм съгласен доста и с това, което каза Кем. Когато прочетох "Властелинът.." бях на възраст, на която тепърва започвах да се изграждам като човек и като личност. На тези години всичко се отразява на младите и попиваме като гъби.

Благодарение на Толкин срещнах адски много нови хора, сред които открих и неколцина приятели. С тях преживях много моменти, добри и лоши, весели и тъжни, но за себе си запазих само положителните и взех поуки от отрицателните емоции.

Като цяло е доста относително (за мен) твърдението, че една книга може да промени човек. Може би да насочи погледа му в някаква по-различна посока, но промяна е малко силна дума. Преди сигурно и аз съм си мислел така, сигурно съм бил убеден във вярването си, но в момента ... в момента по-скоро не съм съгласен.

Beren Erhamion

Beren Erhamion

Скиталец

• Потребители
  • 485 posts
За това дали съм променен кой знае- за близките си хора аз винаги съм бил чудак (звучи ми познато :D ).
Това, което твърдя обаче, е, че чрез тези книги аз освободих потенциалите си по въпроса :plane:
Но ето, че дойде Берен, пребродил планини безброй...
940b259b91f858aa.jpg

Teodvin

Teodvin
  • Потребители
  • 121 posts
о да промени ме и то много.след като се запознах с творчеството му,вече не съм същата.и макар че в момента съм на друга вълна,властелинтъ на пръстените винаги ще заема специално място в сърцето ми.великолепна сага!вдъхнови ме и аз да пиша фентъзи. :D

Steven

Steven

Джудж

• Потребители
  • 86 posts

Не знам дали точно книгите му са ме променили или са оказали някакво огромно екзистенциално влияние върху мен. Това никога няма да го разберем. Сигурно, ако не е бил Толкин щеше да някой друг или нещо друго. Не смятам, че една книга може да промени драстично човек. Една случка от живота може би, но пък да мислим, че една книга (каквато и да е тя) оказва някакво фундаментално влияние върху човек, който живее вече в XXI век е ... странна теория.

Така си е директно влияние трудно. Все пак обаче ако се замислиш колко много неща произлизат от това че си отворил книгата, запознал си се с определени хора а те от своя страна са те променили по един или друг начин. Изобщо идеята ми е че се получава един лавинообразен ефект на събития които следват едно след друго :) Мисля всички разбраха за какво говоря.

Общо взето и при мен се получи така ... в началото естествено беше лудата мания, фанатичните спорове и т.н. .. в крайна нещата стигнаха до там че пуснахме форума. Тук вече мога спокойно да кажа, че съм се променил .. но това е по-скоро едно пасивно влияние ( ако мога така да кажа ). Не го усещаш като такова директно, но след време когато погледнеш назад виждаш, че в крайна сметка именно онова незначително малко решение което си взел през някой си (иначе) скучен ден е довело до събитията които наистина те променят.

С две думи - експириънса кефи :D

Има нещо в тия книги което ме кара да се чувствам жив и пълен с енергия, а това ми стига :)

Melian

Melian

Estuans interius

• Потребители
  • 12 posts
Хммм... сега като се замисля бях доста наивна преди да се запаля по Толкин. Чесно казано си мислех, че т. нар. фентъзита си падат малко глупавички/туй е да си млад и прост/. Изгледах първия филм почти на шега, дори първоначално сестра ми не искаше да ми разреши да го гледам, твърдеше че това не е филм за мен. В последствие нейното учудване /а и това на всички вкъщи, включително и моето/ беше породено от факта, че гледах филма 4 пъти за два дни. После ми намериха и книгата и ми я връчиха, аз я погълнах набързо и много се запалих. Единствено ме дразнеше това, че никой от познатите и приятелите ми не ме взимаше насериозно, даже почнаха да ме бъзикат, сякаш да четеш дебели книги е срамно :mellow: , ама аз нали си се кефех B), знаех, че това, което мислят другите не е особено важно. Толкин доведе до много промени в мен, направи ме по-сериозна, по-задълбочена, разви характера ми само в положителна насока, даде ми способността да мечтая, научи ме, че трябва да се развивам, че трябва да се боря, а не да чакам нещо на готово, разкри ми нов поглед върху света и хората като цяло и постепенно възпита някои качества в мен. Накратко, направи ме тази, която съм, а това хич не е малко, нали? Все още понякога се питам, каква щях да бъда сега, ако не бяха Толкин и неговите герои.
[size=3]

O hon u-wannathon. Onen a hon beth nin.

Арвен

Арвен

Слънчевка

• Потребители
  • 193 posts
Това, което превръща Толкин в специален автор е начинът, по който въздейства на хората, а именно кара ги да вярват!
Той е създал невероятен приказен свят, несъизмерим с друг по мащабите си, собствената си история, култура, народи...
Какво търсим всички ние в книгите, филмите? Най-често бягство, някакво напомняне, че този объркан свят, в който живеем има решение... И книгите и филмите ни показват това решение. Разбира се всяко по различен начин. :rolleyes:
Толкин ме промени, защото ме накара да повярвам, че всички дълбоко в себе си сме приказни същества, които имат мечтите, надеждата и волята да променят този свят.
"Животът е като тънко въже, по което трябва да се придвижваме, без да губим равновесие. Задачата е да се научим да сме гъвкави, защото, ако стоим непрекъснато изпънати, ще паднем. Трябва да имаме самочувствие, да се обичаме. Пея за уникалното във всеки един от нас и за умението да сглобим различните парчета от себе си." Сара Тавареш

Kalandor

Kalandor

Stormlord

• Потребители
  • 197 posts
Мисля, че абсолютно всяко нещо което ви въздейства дълбоко на даден момент от живота ви, променя характера ви в малко или повече и остава своите белези за бъдещето. Смятам, че отговора на всички в този форум ще е "Да", макар че с какво и как поне аз смятам да го запазя за най-близките ми хора.
I fly with teardrops in my eyes.
Will I ever return, to places I have been?
For years and years I tried.
I'll finally arrive.
Thunderous the winds will blare my name.

Финголфин

Финголфин

Върховен крал на Нолдорите

• Потребители
  • 134 posts
Та и аз да отговоря по-пълно... :)

Ами не може да се каже, че всичките промени в характера ми се дължът на Толкин и неговите произведения. Аз започнах да чета Толкин когато...хм...в същност не помня кога, но беше преди да излезе първия филм. Та така... Когато започнах да чета ВнП този свят някак си ми допадаше, беше ми уютно, приятно не исках всичко да свършва със затварянето на книгата. И за това започнах по-често да мечтая, за света на средната земя. Въобразявах си, че съм частица от този свят свят...или порсто създавах нещо подобно в мислите си. След това започнах да откривам и добродетели в книгите, стараех седа подръжавам на героите, които ми харесват, започнах да чета адски много книги, за да мога по друг начин или още по-добре да си представя нещата. Просто когато започна да се сформира характера ми открих Толкин и това повлия до голяма степен наотношението ми към себе си, околните и заобиклаящата ме джунгла.
An i ú nathant
An i naun ului
A chuil, anann cuiannen
A meleth, perónen

dragonfly

dragonfly
  • Потребители
  • 10 posts
е, толкин е доста въздействащ писател - разбира се, промени ме, струва ми се никой не останал същия след прочитането на тази книга... а и в крайна сметка всяка книга може да те промени, стига да я прочетеш в правилния момент... и затова се радвам, че я открих баш когато трябваше :)
сега на нашите чела съседи са звездите

Lobelia

Lobelia

Крадла на лъжички

• Потребители
  • 23 posts
Ами, естествено че ме е променил. Сега гледам на подобен род книги с друго око. Преди бих си помислила за ВнП съвсем друго. Първо е доста голяма,второ разказва се за вълшебници и пръстенчета. Преди 7/8 години размишлявах така, но от както я прочетох започнах да чета само такива книги. Даже нищо друго не ме е заинтригувало така. Промени се въображението ми и изобщо възгледа ми за подобен род филми, но сега сравнявам всичко с филма ВнП. Точно за това не мога да оценя филми като "Ерагон" и разни подобни. Освен това ако го нямаше Толкин щях ли да пиша в този форум сега, и да се запозная с голяма част от приятелите ми...? ;)
En Taro Adun

sister of the elves

sister of the elves

Зелен елф

• Потребители
  • 754 posts
Да, Толкин наистина ме промени! :yes: Преди бях наивна и живеех по инерция като другите, които не се интересуваха от нищо.Но след като се докоснах до неговия свят, аз се промених в много насоки-станах по одухотворена, въображението ми се промени и много други неща-също.Затова съм много щастлива че попаднах на този велик автор :)

Aelin

Aelin

Snow White

• Потребители
  • 66 posts
И моят отговор ще е твърдо ДА. :thumb:
Първо, запалих се по фентъзито като жанр- започнах да чета такива книги и да гледам такива филми, но Толкин винаги си остана номер 1. Второ, започнах да пиша по- често. Толкин оказа значително влияние върху стила ми. След като прочетох ВнП, да не говорим след това за Силмарилион, започнах да обръщам повечко внимание на природните красоти, все повече откривах вълшебството в малките неща. " Властелина... " го " изядох" с кориците за няма и 20 дни, на рождения си ден не обърнах почти никакво внимание на гостите само и само да разбера какво става нататък. ^_^ В началото стоях с часове на терасата и гледах как облаците минават пред пълната луна. Пролетният ветрец ме правеше щастлива. Ако имаше ухание на цветя около мен, не ми трябваше нищо друго. Чувах ли дъжда, не можех и не исках да чувам нищо друго. И до ден днешен съм запазила немалко от тези придобити някога " способности" . До голяма степен го дължа на Толкиновия свят, не мога да го отрека.
Книгите на професора бяха това, което ме сближи с една от най- добрите ми приятелки. И не на последно място ето нещо, което дължа на филмите и по- специално на Завръщането на краля: преодолях зверския си ужас от публични изяви, след като ме накараха насила да изпея една песничка от саундтрака. :tooth[1]:
A present from down below
Spreading joy with a "Howdy-Ho!"
He's seen the love inside of you
`Cause he's a piece of poo

sister of the elves

sister of the elves

Зелен елф

• Потребители
  • 754 posts

И моят отговор ще е твърдо ДА. :thumb:
Първо, запалих се по фентъзито като жанр- започнах да чета такива книги и да гледам такива филми, но Толкин винаги си остана номер 1. Второ, започнах да пиша по- често. Толкин оказа значително влияние върху стила ми. След като прочетох ВнП, да не говорим след това за Силмарилион, започнах да обръщам повечко внимание на природните красоти, все повече откривах вълшебството в малките неща. " Властелина... " го " изядох" с кориците за няма и 20 дни, на рождения си ден не обърнах почти никакво внимание на гостите само и само да разбера какво става нататък. ^_^ В началото стоях с часове на терасата и гледах как облаците минават пред пълната луна. Пролетният ветрец ме правеше щастлива. Ако имаше ухание на цветя около мен, не ми трябваше нищо друго. Чувах ли дъжда, не можех и не исках да чувам нищо друго. И до ден днешен съм запазила немалко от тези придобити някога " способности" . До голяма степен го дължа на Толкиновия свят, не мога да го отрека.
Книгите на професора бяха това, което ме сближи с една от най- добрите ми приятелки. И не на последно място ето нещо, което дължа на филмите и по- специално на Завръщането на краля: преодолях зверския си ужас от публични изяви, след като ме накараха насила да изпея една песничка от саундтрака. :tooth[1]:

Това което казваш е много хубаво!!! :thumb: И аз започнах да обръщам по-голямо внимание на природата след като се запознах с творчеството на Професора.Btw ти коя песен си изпяла, Into the west ли?На мен това ми е една от най най най-любимите песни!!! :D

Aelin

Aelin

Snow White

• Потребители
  • 66 posts

Btw ти коя песен си изпяла, Into the west ли?На мен това ми е една от най най най-любимите песни!!! :D

Мнееее, аз нея тогава още не я знаех. Беше тази в изпълнение на Били Бойд... цял ден мъки за 1 минутка... еееех, спомени... :rolleyes:
A present from down below
Spreading joy with a "Howdy-Ho!"
He's seen the love inside of you
`Cause he's a piece of poo

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users