Jump to content

Welcome to Български Толкин Форум
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!
Photo

Защо Толкин?

• Please log in to reply
32 replies to this topic

Финголфин

Финголфин

Върховен крал на Нолдорите

• Потребители
  • 134 posts
За мен е ясно, но вие замисляли ли сте се някога какво харесвате в него? Каква е тази сила, която ви е карала да лудеете по книгите, да ги препрочитате, да мечтаете с часове? Какво има в него, в светът, който е създал? Дали това е магия?
An i ú nathant
An i naun ului
A chuil, anann cuiannen
A meleth, perónen

АнарНирнает

АнарНирнает

Elnahir

• Потребители
  • 1497 posts
В Толкин като личност харесвам много неща, но не мисля, че това е въпросът, който си искал да зададеш. :)

Писателят Толкин е 'нещото', върху което много трудно мога да мисля. Колкото пъти се опитвам да си отговоря на вечния въпрос: "Как, аджеба, са станали толкова перфектни тея книги?", толкова пъти оставам в някакво неизразимо блаженство и едва ли не богоговение пред труда на Професора. Гледам карти, чета за езиците, проследявам влиянието на Толкин върху хората.. (голямо 'благодаря!' на Adanedhel за всичко, което е събрано в Ендорион!) ..и пак си оставам с пръст в уста. Дали е магия? Нищо чудно. :)
Важно е обаче да се каже, че половината от работата се прави от читателя. Защото, ако не е той да си представи величествената кула на Ектелион и знамената, веещи се на утринния бриз на фона на сребърните тромпети, то едва ли те ще останат нещо повече от записани мисли на някакъв човек.
Половината от красотата на книгата и дълбочината на тази толкова спрягана 'магия' се дава от читателя; така ми се струва сега. :)

Та.. това е, общо взето - човек може да си отговори на въпроса, който задаваш, но едва ли ще важи дълго време този отговор. :)
Celebrate the hour of madness
Ride the wave that turns the tide

History

History
  • Потребители
  • 135 posts

За мен е ясно

Кое е ясното? :)

Финголфин

Финголфин

Върховен крал на Нолдорите

• Потребители
  • 134 posts

Кое е ясното? :)

На мен ми е ясно имам предвид... :P
An i ú nathant
An i naun ului
A chuil, anann cuiannen
A meleth, perónen

Beren Erhamion

Beren Erhamion

Скиталец

• Потребители
  • 485 posts
:) Какво мога да кажа след Анар?
Има хора с дарба за това или за онова.Дарбата, която е имал Толкин му е помогнала да се докосне до най-съкровените мисли на някои хора.И ще направя връзка с темата на Сам за маняците- кой знае каква е неговата вътрешност?Дали някъде под измамните одежди на телата ни всеки от нас не е джудже или елф или пък орк или ент?
Ще задам въпрос към всеки,който ще вземе отношение- случайно ли е това, че сме станали фенове на тази книга?
Но ето, че дойде Берен, пребродил планини безброй...
940b259b91f858aa.jpg

Самознай

Самознай

Ziltoid The Omniscient

• Потребители
  • 580 posts

случайно ли е това, че сме станали фенове на тази книга?

По-скоро не-не всеки който е чел Толкин се е запалил-то си е до самия човек, до неговия начин на мислене и въображение и т.н...
Една трета от живота си прекарваме в леглото...а другите две трети в опит да вкараме още някой там!

Beren Erhamion

Beren Erhamion

Скиталец

• Потребители
  • 485 posts
И тук ще добавя, че ако не бяха онези, които повечето смятат за побъркани, особено сред Хобитите, нямаше да има нито приключения, нито Пръстени, нито Толкинисти дори :a055:
Но ето, че дойде Берен, пребродил планини безброй...
940b259b91f858aa.jpg

Арвен

Арвен

Слънчевка

• Потребители
  • 193 posts

Дали някъде под измамните одежди на телата ни всеки от нас не е джудже или елф или пък орк или ент?
Ще задам въпрос към всеки,който ще вземе отношение- случайно ли е това, че сме станали фенове на тази книга?

1). Както казах в една друга тема в същия раздел, дълбоко в себе си ние сме мечтатели, които притежават необикновен дух, който не е напълно подвластен на материалната обвивка и този дух, кой знае, може да е джуджешки, хобитски, елфски и т.н. :) Т.е. създавайки расите в Средната земя и съществата, които я населяват, Толкин дава сякаш един отговор на това какви сме или какви можем да бъдем и също така привнася много човешки качества върху своите герои, но човешки в истинския хубав смисъл на думата - хуманни. (Примери откривам и при ентите, и при орките, и при елфите дори, а като се замисля при почти всички създания).
2). И разбира се, че не е случайно, че сме станали фенове на тази книга. Всичко е част от световен заговор :P , който цели разпространението на светлината, която е именно магията на света, създаден от Толкин ;) - това го казвам напълно сериозно!
"Животът е като тънко въже, по което трябва да се придвижваме, без да губим равновесие. Задачата е да се научим да сме гъвкави, защото, ако стоим непрекъснато изпънати, ще паднем. Трябва да имаме самочувствие, да се обичаме. Пея за уникалното във всеки един от нас и за умението да сглобим различните парчета от себе си." Сара Тавареш

Mike

Mike

Джудже

• Потребители
  • 121 posts
Аз съм съгласна с Арвен
На мен ми се струва, че всяка раса отговаря на определени човешки качества
Винаги съм искала да ги систематизирам по някакаъв начин но ... така и не успях
Може би заедно може да го направим(май в друга тема би била по-подходяща ако искате де)
Не върви пред мен,
не мога да те следвам;
не върви зад мен,
не мога да те водя;
върви до мен
и ми бъди приятел;

Самознай

Самознай

Ziltoid The Omniscient

• Потребители
  • 580 posts

Дали някъде под измамните одежди на телата ни всеки от нас не е джудже или елф или пък орк или ент?

дълбоко в себе си ние сме мечтатели, които притежават необикновен дух, който не е напълно подвластен на материалната обвивка и този дух, кой знае, може да е джуджешки, хобитски, елфски и т.н.

На мен ми се струва, че всяка раса отговаря на определени човешки качества.

Именно...
Аз смятам че във всеки от нас се крие по един могъщ-воин, по един мечтател, по един добродушен хобит, по едно работливо джудже, по един мъдър вълшебник, по един глупав трол, по един избухлив балрог...Във всеки от нас обаче е силна една или 2 от тези страни-те определят нашия характер, начин на мислене, интереси, разбирания, начин на живот...абе всичко. Човешката обвивка си е просто една материална обвивка, но това което характеризира всеки от нас е именно неговия духовен облик-той определя какви сме всъщност-да, ние сме хора и носим човешки черти...но вътрешно всеки от нас е хобит, джудже, дракон, вълк, джедай, и какво ли още не...и това ме подтикна да направя една нова тема-кой кого като какъв оприличава тук във форума...
Една трета от живота си прекарваме в леглото...а другите две трети в опит да вкараме още някой там!

sister of the elves

sister of the elves

Зелен елф

• Потребители
  • 754 posts
Толкин ми е дал изключително много!Самият му начин на разказване е много увлекателен и така ни кара да повярваме в неговия свят.Той описва всичко толкова детайлно, че не е трудно да попаднеш в Средната Земя или във Валинор стига да повярваш.Неговите произведения ни учат на доброта, те са писани, за да възпитават доброто у нас хората и да ни научат кое е красиво.

Teodvin

Teodvin
  • Потребители
  • 121 posts
честно казано покрай очарованието на творбите рядко съм се замисляла за техния автор.дори на моменти ми се е виждало странно и необяснимо как някой като него е измислил подобна огромна сложна и великолепна история,играл си е и езици да съчинява и още куп други неща.дори съм си мислела че толкин е някакъв свръхчовек,просто на моменти съм се питала дали изобщо е възможно човек да създаде нещо като властелина и силмарилион.то не един живот а цели десет че и повече би се писала подобна история-още от началото че до края.имаш чувството че са минали цели епохи,че сагата е съставяна векове наред.и все пак изпитвам уважение към професора ,че е дал на света тази прекрасна епична история.тя е незабравима и уникална.може някои да я смятат за банална,но за мен тя определено има стойност.и за да не ме обвинят някои че твърде превъзнасям властелина,ще кажа,че това е една от най-великолепните книги издавани някога и просто е уникална по своему и очарователна.може да има къде къде по добри творби от нея и то не само от фентъзи жанра,но това е властелинът на пръстените.история,която е такава каквато е.и ние всички я обичаме именно заради това. :thumb: :thumb: :tooth[1]: :tooth[1]: :tooth[1]: :wub: :wub: :wub:
ето на наистина загубих покой след като се запознах с тази история,както пише отзад на пълното издание! :lol: :lol: :yes: :yes: :yes: шантаво наистина!а като прочетох анотацията за пръв път,се чудех какво ли означава.сега вече близо четири години след прочитането на властелина около четири пъти съм наясно ккаво са имали предвид под тези думи.

Kelefarn

Kelefarn
  • Потребители
  • 39 posts
Нещо, което е създадено с такава любов и търпение е трудно да подминеш. Харесвам всичко: хобитите, джуджетата, елфите и хората. Харесвам ги, защото са толкова истински, като всички нас. Имат и тъмна и светла страна, борят се, обичат, побеждават и губят, както е в реалния живот.
Има неща
Които не виждаме
Има светове
Които са скрити
Но това не значи
Че те не съществуват

Teodvin

Teodvin
  • Потребители
  • 121 posts
невероятна сага!шапка му свалям!сигурно ни гледа от небето и се кефи,че харесваме писанията му! :tooth[1]: :tooth[1]: :tooth[1]: :tooth[1]: :tooth[1]: :tooth[1]: :thumb: :thumb: :thumb:

Mellindor

Mellindor

невидима

• Потребители
  • 592 posts
Или се ужасява на начините, по които показваме привързаността си към тях и по който ги коментираме и нищим :) Въпрос на гледна точка :)

Posted Image
"Очите й бяха небесни - отразяваха и синевата на деня, и жарта на изгрева, и тъмата на нощта"

Kronos

Kronos

'убавец

• Маяри
  • 1078 posts
Щото е пич и тайно е бил голям мръсник :) ;)
Най-готиния подпис

History

History
  • Потребители
  • 135 posts
Е как можа да го кажеш? :lol:

Kronos

Kronos

'убавец

• Маяри
  • 1078 posts
Ами това си е една моя си теория, за която ме преследват вече в три Гондорски провинци, така че друг път ще я обясня, щото Еру гледа!

П.П.Оооо -ооооо, добър господин Админ! ;)
Най-готиния подпис

Mocking-bird

Mocking-bird

заище

• Потребители
  • 789 posts
А защо пък не? ;)

Както казах в една друга тема в същия раздел, дълбоко в себе си ние сме мечтатели, които притежават необикновен дух, който не е напълно подвластен на материалната обвивка и този дух, кой знае, може да е джуджешки, хобитски, елфски и т.н. :) Т.е. създавайки расите в Средната земя и съществата, които я населяват, Толкин дава сякаш един отговор на това какви сме или какви можем да бъдем и също така привнася много човешки качества върху своите герои, но човешки в истинския хубав смисъл на думата - хуманни. (Примери откривам и при ентите, и при орките, и при елфите дори, а като се замисля при почти всички създания).

Presisement! Една хубава книга докосва определени струни в душата на читателя и за това той я харесва (или направо се пристрастява :) ). Това се получава и с творчеството на Толкин. Смятам, че на всеки му е приятно да се открие на страниците по някакъв начин. Може би точно това ни привлича- многообразието от образи където са скрити различни частици от читалската душевност- защото всеки елф може да е по малко барлог. :)
"Перото движи се и нищо на света-
ни сълзи, нито знания извечни,-
не би могло да го накара да задраска
словата, що написани са вече."

Sasanid

Sasanid
  • Потребители
  • 223 posts
"Защо Толкин ?".. ами зарибява яко да ви кажа ^^

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users