Jump to content

Welcome to Български Толкин Форум
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!
Photo

Относно Толкин обществото

• Please log in to reply
106 replies to this topic

Mellindor

Mellindor

невидима

• Потребители
  • 591 posts

Явор може да е ритал и хапал народа, но времето му не знам да е губил. =)

Ще ме извиняваш, Петко, но моето го загуби. Вместо да вляза и да прочета какво смятат хората за феста, за това какво се случи и какви лекции се изнесоха, да дадат препоръки за следващия и т.н.; аз чета как Явор ни се кара, че не сме били атрактивни и не сме създавали предпоставки за привличане на нови хора. Кара ни се, значи! От позицията на човек, който не дава признаци, че се занимава или че изобщо му се занимава с Толкин.

Не знам за друг, но аз не се почувствах особено обогатена от неговите постове. Нито пък ми дойде желание да проумея какво точно ни предлага да направим, за да сме "достойни" за следващото поколение Толкинисти. Може и да е дал някакви добри съвети, но колко души ще се вслушат в тях ако са дадени с подобен тон?

Все едно слушам госпожата, която се намеси в една от последните лекции...

Posted Image
"Очите й бяха небесни - отразяваха и синевата на деня, и жарта на изгрева, и тъмата на нощта"

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts

Ау, олеле, загубени сме без помощ, както винаги. :)

Let nature takes its course. Ако на хората им се говори за Толкин, ще си говорят. Ако не им се говори, ще се превърнем просто в група хора, които обичат да пият бира (или сокчета и айрян) заедно от време на време и да си говорят за книги. Голяма работа.

Аз открай време съм изразил позицията, че "любимата форумна дама" не е за този форум. :)

ЕДИТ: Точно този безотговорен подход до нищо не води.

Ама не може да се пишат такива неща! Не може и толкова. Това са лични работи. Добре, не ти е харесало това, че съм си сложил расо. Добре, различаваш се по мнение от мен и още няколко души. добре, хиперактивен си и искаш други неща. Ами ОК, върши ги, а не влизай в обидни коментари. Надменността ти е изключително неуместна.

Петко, сега виждаш какво имам предвид под губене на време. Имаме си нов вечно прав юзър (макар че за стария непогрешим форумен авторитет вече няма да говоря лошо - той ми прати прекрасен мед за подарък :P ).

Pe6ka_S_Mnenie

Pe6ka_S_Mnenie

Кой сега е с най-якия аватар!

• Потребители
  • 1509 posts

@ Пешката,
Само да споделя, в подкрепа на думите на Явор, че хора, които изнасяха фестивали на раменете си, в един момент просто спряха да се занимават; и причините далеч не са само това, че вече са семейни, че имат работа и т.н. - да, това е фактор, но има друго, което им повлия. Защото ти говореше, че ти е неприятно как дискусиите на Феста били кратки, "повърхности" (правилно ли съм запомнил или те цитирам погрешно? Поправи ме, моля), еди-какви си. Но на самия фест никой нищо не каза. :)
Не искам хиперактивност от всички; просто ми се ще критиките да са на база "свършени неща" и евентуално да са в графата "смислени". =))

За това не мога да схвана какво толкова се заядохте с Явор, при положение, че предлага алтернативи за форума (при това добри, при това изпробвани)? Каква политика, какви пет лева? М?

Написах това:

За мое съжаление, някак не се получиха широки дискусии след повечето лекции, но това, знаете си зависи и от самата публика (от нас ;) ), надявам се в бъдеще да има повече дискусии (което ми напомня, на Благоевградската конференция точно това се получи :) ).

Думата "повърхностни" едва ли съм употребил, просто защото я използвам преднамерено в негативен смисъл, а негативни събития на Феста нямаше. Не ми беше приятно, че примерно след лекцията на Габи и на Любо Николов не се получи включване от публиката, обстановката стана някак "стъклена". Е, сигурно ги има и такива случаи... Но това си е лично впечатление, не е императив как трябва да премине обсъждането на лекциите от феста. Така или иначе, не виждам връзка между моите впечатления и казаното от Явор. Ако някой има идеи за форума, предполагам, че има начин те да бъдат представени пред широката публика.

Относно цялата дискусия... Неприятно ми е Феста да се обсъжда като нещо недъгаво, като че ли не се е получил - добре си беше. Цялата полемика тук някак ми оставя лош вкус в устата и ми разваля впечатлението от Феста.
А какво е повлияло "старата гвардия" да спре да се занимава мога само да гадая, аз предполагам, че хората вече просто са заети и нямат възможност да отделят време и усилия както някога са имали.
I have zero tolerance for Големи Добрутровци.
Posted Image

Ultimatum

Ultimatum

Asylum

• Потребители
  • 206 posts

Явор може да е ритал и хапал народа, но времето му не знам да е губил. =)

Ще ме извиняваш, Петко, но моето го загуби. Вместо да вляза и да прочета какво смятат хората за феста, за това какво се случи и какви лекции се изнесоха, да дадат препоръки за следващия и т.н.; аз чета как Явор ни се кара, че не сме били атрактивни и не сме създавали предпоставки за привличане на нови хора. Кара ни се, значи! От позицията на човек, който не дава признаци, че се занимава или че изобщо му се занимава с Толкин.

Не знам за друг, но аз не се почувствах особено обогатена от неговите постове. Нито пък ми дойде желание да проумея какво точно ни предлага да направим, за да сме "достойни" за следващото поколение Толкинисти. Може и да е дал някакви добри съвети, но колко души ще се вслушат в тях ако са дадени с подобен тон?

Все едно слушам госпожата, която се намеси в една от последните лекции...

Милата, направо не знам как да ти коментирам поста.
Не, знам, но няма да го направя, понеже с нищо не мога да ти помогна :)

---

Menedhel, малко троснатост, както виждаш действа отрезвяващо и мобилизиращо на форумните маси. Убеден съм, че съм изцяло в границите на добрия тон, понеже ако не бях warn-a ми вече щеше да е на 60% и нямаше да мога да ти отговоря поне седмица. Сега вече кой от какво се обижда си е негов проблем, въпрос на самооценка и самочувствие. Аз като искам да обидя някого го правя достатъчно директно, както виждате. Да ми се правите на шестокласнички не ви отива просто.

И далеч не съм вечно прав, просто си давам мнението, именно когато смятам, че е на място. Където не разбирам си мълча. Това че ние навремето напрадвихме една грешка и се "затворихме", не означава, че и вие трябва да допускате същата такава. :)

И пак към Menedhel, надявам се да не продължаваш да си губи времето, четейки това дето пиша. Аз смятам, че форумът е именно място за изразяване на мнение. Като не те интересува моето, не го чети и не го коментирай.

---

Темата, както се вижда, вече поизбяга малко от частното (феста) към цялото (обществото). Аз никъде не съм казал, че Феста не се е получил, казах че виждам тенденция на спад в ентусиазма, броя хора и като цяло негативна за цялата работа перспектива.

@ Петко, за кого да я пускам тази Арена, за тази аудитория ли?

Елерина

Елерина

Вечна белота

• Потребители
  • 1311 posts
За съжаление си прав, че имаше спад в посещението от страна на хора, които са били редовно присъствие предишни години. Но това може би е моментно (причини - по време на сесия, криза, други неща).

Но трябва да се отбележи, че за сметка на отсъстващите стари, имахме доста нови попълнения, което е важното :good3:

Ся оставете феста и да преминем на темата за развитие и популяризиране на Толкин у нас. :umnik2:
A star of light and a bearer of hope...
Posted Image

God Emperor

God Emperor

Commander

• Маяри
  • 883 posts
Дайте малко по-спокойно и без излишни нерви. :-)
А, да, и по темата.
I have a very low tolerance level for stupid bullshit.

God Emperor

God Emperor

Commander

• Маяри
  • 883 posts
Междудругото интересно ми е да прочета в какво се изразява затвореността и консервативността общество, ако може с някакви примери.
I have a very low tolerance level for stupid bullshit.

Alphard

Alphard

Black Mage

• Валари
  • 639 posts
@ Явор

Всъщност "обществото" не запада, защото тука всички са консерви и се затварят и такава е политиката на форума. Всъщност форумът няма политика по този въпрос. Ти явно виждаш липсата на сериозна политика за развитие като активно затваряне. Ако не забелязваш, приветстваме всички нови потребители и активно се канят да участват. Също така различни хора по различно време са се присъединявали към ръководния екип, но така и не са вземали активно участие в политиката на форума, за съжаление. Няма активно спъване на развитието, каквото ти си въобразяваш. Доведи ентусиаст с идеи, който има желание да направи нещо, и ще има възможност (ако е нещо смислено). Ти критикуваш хората, че нищо не правят от позицията на човек дето прави по-малко и от това. Да не мислиш, че ти си единствения тука дето вижда "западането" на обществото. Просто ентусиазмът не е на някогашното ниво и затова няма активна кампания по разширяване на форума.

Ultimatum

Ultimatum

Asylum

• Потребители
  • 206 posts

@ Явор

Ти явно виждаш липсата на сериозна политика за развитие като "активно затваряне". Няма активно "спъване на развитието", каквото ти си въобразяваш.

Никъде не съм казал нито едно от двете, не е нужно затварянето да е активно, то е по-скоро прогресивно и да, именно липсата на активна политика за развитие предизвиква това западане.

Ти критикуваш хората, че нищо не правят от позицията на човек дето прави по-малко и от това. Да не мислиш, че ти си единствения тука дето вижда "западането" на обществото. Просто ентусиазмът не е на някогашното ниво и затова няма активна кампания по разширяване на форума.

Аве аз не критикувам веее, ех с тоя ученически манталитет ще ме довършите. Показвам ви какво не е наред и го правя в моя си саркастично-ироничен стил (който толкова ви липсваше през последната година).

Не съм в позиция да критикувам, не съм никакъв тук. Да съм ви работодател, не съм..

Мога единствено да изходя от позиция на опита и като страничен (в последно време) наблюдател, но и като човек, който (що се отнася до Толкин) е светлинни години напред с подготовката що се отнася до сегашния екип на форума, с очевидното изключение. Истината е, че хората, които са начело, трябва всъщност да им пука за това, на което са начело. Убеден съм, че и на Alphard и на GE им пука за форума, като форум, но също така съм наясно с цялостното им отношение към Толкин и творбите му.

И оттук липсата на адекватна политика не ме изненадва.

Да не мислиш, че ти си единствения тука дето вижда "западането" на обществото. Просто ентусиазмът не е на някогашното ниво и затова няма активна кампания по разширяване на форума.

Еми значи всичко ви е ясно, ВИЕ сте доайените - действайте. Планирайте, бъдете иновативни, рекламирайте, търсете начини за развитие. Или по-лесно да потънем с кораба а? =)

След като проблемът е осъзнат: какво сте предплиели и какво ще предприемете?

Steven

Steven

Джудж

• Потребители
  • 86 posts
Доста скачате на критика.

Честно казано форума от сума време не прилича на форум ами на кофти секта.

Факт е че някъде по някое време стана голямото мешане БГТФ-ДИР-Арменелос-РП-ЛАРП-фентъзи фенове-....-<добавете по собствен избор> в крайна сметка форума няма вече чар. Не е интересно да се обсъжда. Не е весел начин да убиш час-два без да осъзнаеш. И не - не обвинявам нито едни от изброените отгоре казвам го като факт.

Но нека нещата да са в ред:

Форума е сухарски. Има събирания от полу-сектантски характер(набиране на нови членове чрез срещи - wtf ? това е форум защо първо да се зарибяват live). Събирания от сектантски характер (четене). Масов сектантски характер (Феста).

Защо толкова крайно - форума е ФОРУМ. Да ама в самото ядро съкс, всичките дейности на живо са допълнение към форумния живот. При липсата на такъв самата идея се изкривява.

Друго на ръка - защо когато е Толкин форум всеки трябва да си опита фантазиите. Нямам проблем всеки да се облича както си иска. Става дума за обличането на всякакъв вид "фентъзи облекло", не само тип ларп но разни средновековни дрипи и каквото и да е било. Винаги ме е отблъсквало от масовизираните толкин сбирки. Всеки да си се облича както иска и да прави каквото си иска в свободното си време - факт е че от много време Толкин обществото е "инкубатор" на странните курози и фантазии на който намери за удобно да опита. Конкретно визирам например потребителя Х има идеята Y. Пуска тема по случая и се намират достатъчно хора със стаден инстинкт и розови идеали които да подкрепят. Потребителя Z вижда че идеята е откровенно дебилна, но тъй като всички във форума са "културни", трябва да се спазва добрия "тон" а и повечето подкрепят човек може само да седи и да гледа сеир. Нещата са такива каквито са.
А може би просто вече не са останали хора с менение, всички са умерени и съсгласни. То за това и нещата са така.

Форума е интернет форум, за да се убие време, да се повесели човек. Да поспори. Да научи нещо ново. Там е границата, това го прави интересен.

Хлапетата на по 14-15 са естествен феномен, така и трябва да бъде. В крайна сметка така започна всичко.

Ццц имах о още толкова да кажа, нооо толкоз интензивен флейм .. забравих :rolleyes:

Flame on.

~ Джудж

Вега

Вега

Мръсна Кучка

• Маяри
  • 165 posts

:rofl:
Е, затва го обичам тоя форум!

Темата, която разисквате всъщност е абсолютно безсмислена.
Явката предлага работи дето не му е работа да предлага, почивайки на стари лаври.
Другите му се връзват :)

Бтв, моля цитатът да остане!

едит: В крайна сметка човек като не получава вече някакво благо от друго нещо - го изоставя. Демек - изоставете, тези, които не ви е кеф тук, форума и го оставете да се развива с хората, които още им е кеф.
Аз на два пъти го заебавам, ама по някое време ми домилее - върна се. Без да рева в какво се е превърнал. Щото като съм имал възможност, но не съм участвал в тоя процес - аз губя правото да рева.
<div align="center">Пълен айляк.</div>

Елерина

Елерина

Вечна белота

• Потребители
  • 1311 posts

Форума е сухарски. Има събирания от полу-сектантски характер(набиране на нови членове чрез срещи - wtf ? това е форум защо първо да се зарибяват live). Събирания от сектантски характер (четене). Масов сектантски характер (Феста).

Начи първо - аз никога през живота си не съм присъствала на четене и доколкото знам такива не се организират от години.
Второ - това е форум, ама ние не сме някакви зомбита, дето се крият зад мониторите. Форумът като форум е по-удобен за дискусии, защото се изчакваме и си излагаме мненията в пълнота. Но всъщност сме реални хора, ходещи по реални срещи и е нормално да се срещаме с други хора в реалния живот, без това да е сектантско... <_<
Posted Image

Костенурка

Костенурка

24981

• Потребители
  • 696 posts
Абе, Джудж, какви секти те гонят? :) Случва се точно обратното и (май) за това е темата, че вече не говорим за Толкин, т.е. не сме секта, а само гледаме да ни е весело.
бакалавър, бакалавър! Ганева

Posted Image

Gortaur

Gortaur

УААААААААХРРХ!

• Потребители
  • 416 posts
Хъх,на мен хич не ми става весело,когато някой ме обижда директно :angry: .13-15 години- значи задължително е недоразвито хлапе, което е гледало филмите за ВнП.Ами пък тогава наистина няма да се развива обществото.Не расото на Менедел отблъсква толкинистите, а поведението на някои "възвишени" потребители на БГТФ....

Елерина

Елерина

Вечна белота

• Потребители
  • 1311 posts

Хъх,на мен хич не ми става весело,когато някой ме обижда директно :angry: .13-15 години- значи задължително е недоразвито хлапе, което е гледало филмите за ВнП.Ами пък тогава наистина няма да се развива обществото.Не расото на Менедел отблъсква толкинистите, а поведението на някои "възвишени" потребители на БГТФ....

Става дума за повечето 13-15 годишни, очевидно. Естествено, че има изключения..
Posted Image

Ultimatum

Ultimatum

Asylum

• Потребители
  • 206 posts
Аз пък искам да помоля именно по-новите или по-младите потребители на форума да дадат мнение по темата.

- какво мислят, че трябва да се направи, за да стане форумът по-интересен и по-жив
- как те самите виждат отношението към тях самите
- какво липсва

Вега

Вега

Мръсна Кучка

• Маяри
  • 165 posts
Явка това звучи като някоя курсова работа по PR :D
Абе, къде търсиш в един форум едва ли не някаква държавна институция?
<div align="center">Пълен айляк.</div>

Steven

Steven

Джудж

• Потребители
  • 86 posts

Явката предлага работи дето не му е работа да предлага, почивайки на стари лаври.
Другите му се връзват smile.gif

едит: В крайна сметка човек като не получава вече някакво благо от друго нещо - го изоставя. Демек - изоставете, тези, които не ви е кеф тук, форума и го оставете да се развива с хората, които още им е кеф.
Аз на два пъти го заебавам, ама по някое време ми домилее - върна се. Без да рева в какво се е превърнал. Щото като съм имал възможност, но не съм участвал в тоя процес - аз губя правото да рева.

Очевидно сме го оставили форума. Просто кокретно в тая тема си даваме мнението.
Те на Явор лаврите му стигат предоволно, като човек градил и постигнал е в правото си да критикува. Текущо почти никой не е достатъчно на "ти" с изграждането на "общество" та да му спори качествено. То си и личи де ..

Начи първо - аз никога през живота си не съм присъствала на четене и доколкото знам такива не се организират от години.
Второ - това е форум, ама ние не сме някакви зомбита, дето се крият зад мониторите. Форумът като форум е по-удобен за дискусии, защото се изчакваме и си излагаме мненията в пълнота. Но всъщност сме реални хора, ходещи по реални срещи и е нормално да се срещаме с други хора в реалния живот, без това да е сектантско...

ОК, щом няма четене зачеркваме го.
Да форум е, място за чесане на езици и интелектуален обмен. Ако искам real life ще изляза навън имам достатъчно познати. Forum + real life = it's a no no.

Става дума за повечето 13-15 годишни, очевидно. Естествено, че има изключения..

Истинските толкинисти са 13-15 годишни които очевидно са различни, естествено са изключения. Всички добри толкинисти са изключения, току виж има нормални или някой който след 2-3 месеца взел та се зарибил или понаучил някое друго нещо покрай батковците. Неее .. неможе така ... хората се раждат уникати, форуми - обмени на идеи, глупости - като спартанците, ако не ни кефиш отиваш при колците :D

@Костенурка елитарството води бавно към сектантството (според мен естествено).

@Елерина - не го приемай толкова навътре моля те. Просто спорим :)

DragonSlayer

DragonSlayer
  • Маяри
  • 1641 posts

:rofl:
Е, затва го обичам тоя форум!

Другите му се връзват :)

Весо, преди малко си помислих, че искам децата ми да приличат по малко на мен и по малко на теб :D Ти си именно фенът, с който бих искал да пия бира, та дори да си говорим само за WoW и да не разменим дума за Толкин.

(едит Весо: Обичам те. :wub: )

Не е задължително да има смисъл във въпросите.
Това е задължително само за отговорите."

Сюзън Смърт

Елерина

Елерина

Вечна белота

• Потребители
  • 1311 posts
Аз не говоря за толкинисти и не-толкинисти сред тинейджърите. Аз говоря, че масата тинейджъри са малоумни, които не четат никакви книги, камо ли да ги накараш да дискутират някоя от тях.
Posted Image

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users