Jump to content

Welcome to Български Толкин Форум
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!
Photo

Турин Турамбар

• Please log in to reply
20 replies to this topic

konstantin cherganov

konstantin cherganov

Билбо Багинс

• Потребители
  • 589 posts
Не искам да обсъждаме героя Турин. Но както знаете, за Турамбар се говори в "За Турин Турамбар" от Силмарилион, в Недовършени предания има разказ "Нарн и хин Хурин", Разказ за децата на Хурин, в който обаче има голям пропуск между "За джуджето Мим" и "Турин в Дор-Ломин", а има и книга, посветена на Турин Турамбар и Ниенор Ниниел. Въпросът ми е - трябва ли да четем всички? В Силмарилион, разказът е кратък, в Недовършени предания не е целия, следва, че Децата е най-подробна, но аз не съм чел. Затова питам. Ще имам ли полза ако прочета разказа на Турин и в трите книги?
13turniri.png

Вил

Вил
  • Потребители
  • 392 posts
Полза?

DragonSlayer

DragonSlayer
  • Маяри
  • 1632 posts
От четене?

Не е задължително да има смисъл във въпросите.
Това е задължително само за отговорите."

Сюзън Смърт

bdk

bdk

Лосото-роханец

• Потребители
  • 979 posts
Какво е за теб полза, та питаш дали ще я има? Или пък загуба? Аз съм чел историята на Хурин 10 пъти, като броя четенията и от трите книги. Продължавам да я намирам за много силна и да ми харесва, да ми е удоволствие четенето й. Ако не ти се чете повече от веднъж, можеш да прочетеш само частите в Силмарилион и Недовършените. Или пък да ги пропуснеш и да четеш само "Децата на Хурин". Ще придобиеш достатъчно богата представа вероятно.

32

bdk---rohan.jpg

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts
Ако питаш за това къде историята е най-пълна - отговорът е: в томчето "Децата на Хурин". Почти същата, но все пак с някои малки съкращения е частта "Нарн и хин Хурин" в "Недовършени предания". В "Силмарилион" главата за Турин Турамбар е просто резюме на легендата, нищо повече. Има и още две Толкинови версии на легендата, но те не са публикувани на български.

konstantin cherganov

konstantin cherganov

Билбо Багинс

• Потребители
  • 589 posts
Аз знам, че в "Децата на Хурин" легендата е най-пълна. Искам да знам, дали мога да науча нещо от една книга, което няма да мога да прочета в друга. Това е полза. Вреда няма да имам.
13turniri.png

Вил

Вил
  • Потребители
  • 392 posts
Прочети и сам ще разбереш. Няма да се прецакаш.

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts
Ами... доколкото това са художествени книги, тоест вътре става дума за изцяло измислени неща, то можеш да *научиш* от тях само това, което авторът е измислил. *Научаваш* само неща за неговото въображение, за сюжета, измислен от него. В този смисъл е очевидно, че най-пълната версия на легендата е тази, от която ще *научиш* най-много :) От това, което е публикувано на български, книгата "Децата на Хурин" ще ти е от най-голяма, хм, полза - ако това изобщо е подходяща дума. Разбира се, книгите на Толкин у нас са добре преведени и от тях читателят винаги се научава на хубав български език. Това също е някаква полза. Иначе е приятно да сравниш съществуващите версии на легендата.

konstantin cherganov

konstantin cherganov

Билбо Багинс

• Потребители
  • 589 posts
"Научавам" означава, че разбира нещо ново за света на Толкин. Но ще прочета всички варианти на легендата, без значение дали ще имам "полза" от това.
13turniri.png

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts
Точно от сравнението на всички версии ще научиш най-много за света на Толкин :)

konstantin cherganov

konstantin cherganov

Билбо Багинс

• Потребители
  • 589 posts
Да, това е вярно.
13turniri.png

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts
Забавлявай се :) Историята на Турин е една от най-хубавите работи на Толкин. След няколко години, ако английският ти е добър (или ако стане добър), ще можеш да прочетеш и версиите на легендата за Турин в "Book of Lost Tales" (не е същото като "Недовършени предания"), както и тази в стихове в "The Lays of Beleriand".

konstantin cherganov

konstantin cherganov

Билбо Багинс

• Потребители
  • 589 posts
Тя ми е една от любимите легенди, но също ми беше най-трудно да я разбера и запомня, така че трябваше да я препрочитам много пъти. А в английския съм добър (поне за възрастта си) и смятам (баща ми също ме насърчава) да прочета The History of Middle-earth (Book of Lost Tales е част от нея, нали?) и другите книги на английски.
13turniri.png

DragonSlayer

DragonSlayer
  • Маяри
  • 1632 posts
Коце, трябва да ти кажа, че като те чета и се насърчавам, защото е хубаво да си мисля, че поколението на сина ми не е закърмено само с Фики, СS и Хана Монтана.

Сюзън Смърт

konstantin cherganov

konstantin cherganov

Билбо Багинс

• Потребители
  • 589 posts
Не, всеки може да харесва Толкин. Ако не заради мъдростта и поуките, неговите истории са интересни и те карат да тръпнеш в очакване, например битката с Корубана. И Фродо, и Сам са малки и слаби (на пръв поглед), но Фродо побеждава "загадъчните очи", после, съвсем неочаквано, се появява
Ам-гъл и ти "изкарва ангелите", и после дребния Сам побеждава грамадната Корубана. В тази история има страх, после леко отдъхване и накрая екшън (нещо, което едно дете не може да не обича). Но ако искаш сина ти да чете Толкин първо му пусни филмите (така започнах аз) и, ако му харесат, той сам ще поиска да прочете книгата.

Edited by konstantin cherganov, 05 декември 2015 - 01:58 .

13turniri.png

DragonSlayer

DragonSlayer
  • Маяри
  • 1632 posts
В случая не визирах сина ми, Толкин или Властелина, а отношението на новото поколение към книгите и четенето като цяло.

Сюзън Смърт

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts
Ако човек попадне на книгите и никой не го е лъгал, че са "трудни", филмите изобщо не са задължителни. Никога няма да забравя, че Арагорн казва на Еомер: човек трябва да преценява и сега така, както го е правил винаги. Няма поколения. Има една-единствена вечна преценка, една истина, един добър вкус. Ако бях Еомер, щях да зарежа всичко и да тръгна по петите на Арагорн. Тоест - да, тези книги могат да се четат от дете. А този фанатизъм важи и за всичко друго в живота.

Edited by Menedhel, 07 декември 2015 - 01:26 .

konstantin cherganov

konstantin cherganov

Билбо Багинс

• Потребители
  • 589 posts
Даже е по-добре да се прочетат веднъж като дете и веднъж като възрастен (поне веднъж).

Edited by konstantin cherganov, 07 декември 2015 - 01:25 .

13turniri.png

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts
Точно така :)

konstantin cherganov

konstantin cherganov

Билбо Багинс

• Потребители
  • 589 posts
Жалко, че няма "История на Средната земя" на български.
13turniri.png

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users