Jump to content

Welcome to Български Толкин Форум
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!
Photo

Литературно четене на Толкиновите книги на български

музика игра Толкин четене литературно

• Please log in to reply
3 replies to this topic

bdk

bdk

Лосото-роханец

• Потребители
  • 993 posts

Миналият понеделник, подскачайки мисловно от едно на друго, се сетих за тези два стиха от тази песен и оттам набързо за четенето на Властелина. И ми хрумна, че на български няма достъпен запис на подобаващо прочитане (ако въобще има някакъв запис или подобаващо прочитане). Погледнах, че има теми - http://bgtolkienforu...p?showtopic=840 и http://bgtolkienforu...?showtopic=2279. И понеже съм слушал други литературни четения, включително от наш Менедел, и знаех колко е приятно и въздействащо, си рекох: защо не се направи едно подобно и на български?!

Биха могли да се потърсят професионални актьори за тази цел. Ако не се съгласят (ако не им е по вкуса, а и може да не се намери спомоществовател), може да се навият самите почитатели. А защо да не се направят и двата вида прочитане?!

От информацията за сериала по BBC, от песента, от една идея на Петко и от предстоящото гледане на "Властелина на концерт" ми дойдоха на ум и следните допълнения:

- да се съпроводи с професионално (или непрофесионално) музикално изпълнение - свирня, песни (хорово или не, в различни жанрове);

- ако се записва пред публика, да има и игра на малка трупа, танци (ако идеята се подеме и разрасне, даже и ансамбъл Филип Кутев да привлечем :Д);

- да се направи видеозапис;

- ...

П.П. Става дума не само за Властелина и дори не само за книгите за света на Средната земя.

Edited by bdk, 16 юни 2014 - 10:41 .

32

bdk---rohan.jpg

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts

Както винаги, аз съм за неангажиращото приятелско консумиране на книги. Тоест: квартира, питие, компания и четене на глас без претенции. Разбира се, ако някой поиска да ме наеме и да ми плати, за да чета Толкин пред микрофон (било за запис, било за моментна консумация), мога само да се зарадвам.

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts

29 юли 1954: първата поява на "Задругата на Пръстена" на книжния пазар. Кръгли 60 години оттогава :) 

bdk

bdk

Лосото-роханец

• Потребители
  • 993 posts

Това си е хубава годишнина и добър повод, ама кой да помисли. Аз не знаех датата наизуст.

П.П. Неангажиращи приятелски четения са неща много хубави, сами по себе си, и ще е приятно да се случват. Доколко така би се произвел подобаващ запис вероятно зависи от сериозността на намеренията (и количеството алкохол, ако ще се употребява такъв :Р). Но пък, ако се появят няколко записа, единият защо да не е неформален, с различни странични шумове - за спомени и умилителност при по-сетнешни слушания :Д

32

bdk---rohan.jpg

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users