Jump to content

Welcome to Български Толкин Форум
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!
Photo

Кирт и елфически писмена на кирилица и латиница

• Please log in to reply
4 replies to this topic

Stanev

Stanev
  • Потребители
  • 2 posts
Здравейте,
занимах се в свободното си време да съставя кирилизация и латинизация на два от шрифтовете от архива на форума. Те идват да запълнят една празнина, която виждам в бг уеб пространството, поне аз не съм виждал сходни неща (на нужното ниво), може да има.

Пускам тук да погледнете като по-запознати хора и да коментирате, две седмици след което шрифтовете ги пускам в behance профила си за да могат да се възползват всички заинтересувани. Надявам се да помогна на други дизайнери да създават по-красиви неща с помощта на моя труд.

lament-for-_Boromir02.png

lament-for-_Boromir-03.png

Attached Files

Edited by Stanev, 26 юни 2017 - 02:54 .

bdk

bdk

Лосото-роханец

• Потребители
  • 979 posts
Изглежда ми красив.

Не са спазени зависимостите в сериите и групите, но в английската и българската азбуки и без това не са подредени според подобни зависимости звуците.

Отделно, че всички гласни са дадени със собствени букви, което доста променя обичайното ползване на Тенгвар.

Edited by bdk, 26 юни 2017 - 05:26 .

32

bdk---rohan.jpg

Кемендил

Кемендил

Contemplator

• Маяри
  • 2518 posts
Здравей! :)

Браво за инициативата и труда, добре се е получило. Имам само един съвет към самия дизайн на първия вариант - допълнителните тънки щрихи, които следват плътно основните греди на буквите, създават усещане за триизмерност. В същото време овалните букви като "о" и "с" изглеждат плоски, понеже при тях тънките вертикални щрихи са твърде далеч от овала, не го следват и съответно не създават същото усещане. Така се получава една оптична непоследователност, която мен малко ме човърка.
Затова бих ти предложил да добавиш тънки щрихи и към овалите на "о", "с", "д" и т.н., както си направил при малкото "к" и главното "Т", които изглеждат добре и се връзват с останалите букви с прави греди.

Богдане, да приемем, че с този шрифт се имитира метода на Белерианд, при който не се ползват техтар. :) Иначе е възможно да се направи компютърен шрифт, които добавя гласните като диакритични знаци, както си е с шрифтовете за тенгвар, ако не се лъжа, но е доста по-сложно, пък и не знам дали е нужно въобще, когато говорим за шрифт на друга азбука, който просто имитира тенгвар.
The things one feels absolutely certain about are never true.

bdk

bdk

Лосото-роханец

• Потребители
  • 979 posts
Така де, привет, господин Станев, да ме прощаваш за неучтивостта в отговора :)

Кем, то е ясно, че така трябва да го приемем. И не казвам, че така няма стойност! Но просто аз съм свикнал (от повечето примери) да мисля за писането с Тенгвар като за писане без гласни букви, а с диактричните знаци. И това ми се струва любопитен метод. Може би и защото с него стават два различни метода на писане, което прави богатство.

Edited by bdk, 26 юни 2017 - 11:32 .

32

bdk---rohan.jpg

Stanev

Stanev
  • Потребители
  • 2 posts
Благодаря Кемендил, точно такива мнения са, какавито търся, за да подобря дизайна. След твоя коментар и аз виждам на няколко места грешки, ще ги поправя.
bdk, няма ядове :)

Edited by Stanev, 27 юни 2017 - 03:00 .

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users