Jump to content

Welcome to Български Толкин Форум
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!
Photo

Quenya - преводи

• Please log in to reply
96 replies to this topic

Narvi

Narvi

Хуздул-хумлук (приятел на джуджарите)

• Потребители
  • 399 posts
Как да няма магически думи, бе хора?
Я си представете сцената от Евангелието с разярената тълпа, подгонила блудницата да я трепе с камъни. И ето - един-единствен човек с няколко думи заковава на място тая тълпа.
Друг е въпросът, че става дума не за магия, а за психология. Но в крайна сметка - ако гледате отдалече и не чуете думите... няма ли да се смаете?
Аз, Нарви, ги сътворих. Келебримбор от Зелеников край изписа тия знаци.

Mocking-bird

Mocking-bird

заище

• Потребители
  • 789 posts

Е, ние просто не виждаме нужда да превръщаме реалния си живот в някакъв театър изпълнен с "магически" фрази и не знам какво още. На света на Толкин мястото му си е във въображението.

Точно, Ал.(уау на едно мнение сме за нещо :shock: )Хубавото на литературта е, че е измислена,въображаема и чудесна. Ако живеехме в свят, в който магии реално съществуват, то надали историите за магически места биха ни се видели толкова вълнуващи. Да, думите все още имат неподозирана сила, дори и тези на несъществуващ език, но тяхната сила е точно толкова, колкото ние влагаме. ^_^

Edited by Mocking-bird, 12 октомври 2010 - 11:24 .

"Перото движи се и нищо на света-
ни сълзи, нито знания извечни,-
не би могло да го накара да задраска
словата, що написани са вече."

Alphard

Alphard

Black Mage

• Валари
  • 639 posts

Я си представете сцената от Евангелието с разярената тълпа, подгонила блудницата да я трепе с камъни. И ето - един-единствен човек с няколко думи заковава на място тая тълпа.

Чакай, тази случка не беше ли също от приказка? :umnik2:

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts
Абе може и да е от приказка (а може и да не е), но да речем примерът с бая убедително действащите публични речи на Цицерон, Чърчил и Хитлер не е приказен - приказен е само ефектът.

Така че да, почти чудотворна употреба на думите има, но това, както отбелязва и нашият всеобщ гуру Толкин, се дължи на качествата на говорещия. Които най-често не са чак магически - ако изключим Саруман, наистина, но пък той вече със сигурност е от приказка, а и реториката му пропадна (уви, уви за ораторското изкуство в Средната земя).

bdk

bdk

Лосото-роханец

• Потребители
  • 992 posts
Не всяка прекрасна литература е измислена. Даже някои чудесни (дето разказват за чудеса, или, хайде, за почти такива) писания са си много истински.

Как ще повлияе нещо казано/написано зависи най-вече от слушателя, после от връзката с говорителя и накрая от самия говорител, си мисля. Действително, като съдържание не звучи много учтиво и добронравно това, дето все още никой не го е превел (и аз не мога, за жалост), но пък изглежда добре. А и някои между елфите какви са ги приказвали - това спокойно би могло да излезе из нечия елфическа уста.

А Върколакът ако беше попитал как ще се рече на Черния език същото (или обратното пожелание), щяхте ли пак така да се плашите? Че той ми се чини по-страшен >)

32

bdk---rohan.jpg

Elven

Elven

iPuh

• Валари
  • 861 posts
Някой няма ли да преведе на Wolverine изречението? :Р
The main thing in life is to know your own mind.

Елерина

Елерина

Вечна белота

• Потребители
  • 1311 posts
И аз да дам своите 5 стотинки...

Речите на Чърчил и Хитлер въздействат върху хората (на психологическо ниво). А в случая Павлина се опасяваше, че след изричането на тези думи при това на елфически, може да се сбъднат и да се получи нещо като проклятие :unsure:

А елфическият език не е по-вълшебен от латинския или древногръцкия. Просто е красив. Силата на думите не идва от езика, на който са изречени, а от човека, който ги изрича.
A star of light and a bearer of hope...
Posted Image

Sparrow

Sparrow

Not Thor, but а lightning sparrow. :D

• Потребители
  • 1102 posts
Аз същото казах. Впрочем... да, в думите има сила, способни са да нараняват и прочие други интересни работи, ама това не става от самите думи, а от input-output стрийма на хората. Защо ли както казах, не се замисляте като някой ви тегли една българска, но такова изречение едва ли не носи погибел на душевността. ;) А това че Чърчил и Хитлер въздействат, не се дължи само на тях, а на оная маса хора с готовност за промиване на собствения си мозък, която спокойно може да наречем паплач.

Edited by Sparrow, 13 октомври 2010 - 09:36 .

Christ paid a debt He did not owe, because we owed a debt we could not pay.
Posted Image

Pavlina

Pavlina
  • Потребители
  • 264 posts

А в случая Павлина се опасяваше, че след изричането на тези думи при това на елфически, може да се сбъднат и да се получи нещо като проклятие :unsure:

Нека обърнем въпроса. Дълбоко в себе си всеки от нас има усещането че изречени на елфически определени думи ще изглеждат (не казвам "ще са") по-силни, трайни, древни... Затова повдигнах темата какво всъщност изричаме. Ето това пожелание (ала и много други, които пишем по скайпове, файсове и картички) е заредено със сила. За мен то подсказва изначалния ни копнеж да можем да творим със думите, които изричаме.

Наскоро четох в тази книга : http://bgtolkienforu...&st=#entry42901 как никой в древни времена не смеел да ядосва поет, защото вярвали, че техните думи сътворяват и наказват. Древните ирландци като цяло може да са били неуки.. не знам ... ала все пак вярванията им са били основани на опит. Така че предполагам, има силни думи, точни думи, които променят ситуации.

Апропо, някои книги които съм чела напоследък ми подсказват че родният ни български език може би е достатъчно древен, силен и точен :)

А това че Чърчил и Хитлер въздействат, не се дължи само на тях, а на оная маса хора с готовност за промиване на собствения си мозък, която спокойно може да наречем паплач.

Въпреки че си интелигентен, просто нямаш личния опит и затова може би обобщаваш така лесно? А аз живях във времето когато и на нашия народ мозъкът беше промиван много успешно. Не бяхме паплач. Но докато не срещнеш и друго, докато средата край тебе дружно се покланя на едни лидери и ги счита за почти безгрешни ... да, нас също ни учеха че ние сме добре, че ние сме "добрите" а тия капиталисти навън са "лошите". Че в евентуална война с тях ние ще сме правите.. Изтръпвам сега като се сетя, но това съм го вярвала като дете, факт. "Промените" ме свариха на 18, когато и аз бях почнала да се усещам донякъде. А най-тъжното е че и сега има хора от това поколение, които още са с промити мозъци. И не виждат "какво му е било лошото тогава".

Edited by Pavlina, 13 октомври 2010 - 11:42 .

"По-добре да бъдеш малка светлинка, отколкото голяма сянка"

Wolverine

Wolverine
  • Потребители
  • 4 posts
Обрънахте темата в съвсем друга посока .. нали все пак е за преводи !! Та така, някой ще ми помогне ли с превода. Програмите за превеждане не ми вдъхват доверие, а сам стигнах само до това - enyala - запомням, tuule - име, ten - защото, -n - аз, -uva - ще, -lye - ти, ankale - слънце, ar - и. Нямам си никаква представа от граматика и не мога да ги свържа в изречение .. ако има някой който поне малко разбира да помага

Strider

Strider

Скиталец

• Потребители
  • 2954 posts
"Име" е esse, респ. "моето име" е essenya. "Слънце" е Anar. "Показвам, посочвам" е tana-. Lye e учтива форма, a в този случай май по-уместна би била tye.
При "запомни" имаме императив или повелително накл., затова отпред се поставя едно "á" - á enyala.

И те така, не е сложно. :)
защото моят гарван е зелен

Елерина

Елерина

Вечна белота

• Потребители
  • 1311 posts

Дълбоко в себе си всеки от нас има усещането че изречени на елфически определени думи ще изглеждат (не казвам "ще са") по-силни, трайни, древни...

Ммммннннеееее... :unsure:
A star of light and a bearer of hope...
Posted Image

Sparrow

Sparrow

Not Thor, but а lightning sparrow. :D

• Потребители
  • 1102 posts

А това че Чърчил и Хитлер въздействат, не се дължи само на тях, а на оная маса хора с готовност за промиване на собствения си мозък, която спокойно може да наречем паплач.

Въпреки че си интелигентен, просто нямаш личния опит и затова може би обобщаваш така лесно? А аз живях във времето когато и на нашия народ мозъкът беше промиван много успешно. Не бяхме паплач. Но докато не срещнеш и друго, докато средата край тебе дружно се покланя на едни лидери и ги счита за почти безгрешни ... да, нас също ни учеха че ние сме добре, че ние сме "добрите" а тия капиталисти навън са "лошите". Че в евентуална война с тях ние ще сме правите.. Изтръпвам сега като се сетя, но това съм го вярвала като дете, факт. "Промените" ме свариха на 18, когато и аз бях почнала да се усещам донякъде. А най-тъжното е че и сега има хора от това поколение, които още са с промити мозъци. И не виждат "какво му е било лошото тогава".

Мислех да не отговорям, но айде. Децата по начало са с готовност за промиване на мозъка, защото то човека така е изграден. Промиват му мозъка в началото, но тогава те не са паплач, защото не го правят съзнателно. После говоря за масата от хора, които са готови за промиване на мозъка, но не казвам всички хора. Имам предвид онези, които са около дадената персона, които после разпространяват и към другите хора, които може и да не са готови за промиване на мозъка, но след като на всяка крачка се сблъскват с това малко по малко става номера. Паплач са първата група, тези от обкръжение и прекалено доверчивите други, които приемат всичко ново за велико - много са тези хора, та дори и днес. Разбирам, че все още има хора, които не могат да разберат "какво му е лошото", но винаги ще има прекалени оптимисти...

П.П. Както се вижда никога не се изяснявам напълно ;). Просто за да върви думата, че форума от бая време го виждал позападнал :).
Christ paid a debt He did not owe, because we owed a debt we could not pay.
Posted Image

Wolverine

Wolverine
  • Потребители
  • 4 posts
á enyala essenya ten n uva tye tana anar ar n uve tye ..... нещо такова ли трябва да се получи ?

Vincente

Vincente

Ace

• Потребители
  • 346 posts
Няма ли да е яко да мине покрай тази тема някой модератор и да хвърли цялата дискусия за силата на думите в отделна тема :closedeyes:

светулка

светулка
  • Потребители
  • 51 posts
Присъединявам се към молбата на Vincente!
Иначе рискувате! -с моето мнение.
Смятам да е дълдо! Тънънънъннн!
Започва Път от моя праг -
безкраен, ограден с трева...

Elven

Elven

iPuh

• Валари
  • 861 posts
Аз по-скоро бих ги изтрила, но не ми се занимава да правя нито едното, нито другото. Не и сега веднага, нали.
The main thing in life is to know your own mind.

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users