Jump to content

Welcome to Български Толкин Форум
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!
Photo

IV. "Над хълм или под хълм"

• Please log in to reply
1 reply to this topic

Elven

Elven

iPuh

• Валари
  • 861 posts
За мен (а и съм сигурна, че мнгоо други споделят мнението ми) в тази глава се случва първото нещо в историята, което води до много друго значими събития. Ключов момент, нали :Р И точно оттук е тази толкова популярна реплика:
И наистина, обикновено откриваш нещо, ако вземеш да търсиш, но то не винаги е онова, което ти трябва.
Какво мислите за нея? Защо тук наричаме орките зли духове? Прави ли ви впечатление, че основно вълшебниците в Средната земя познават барута (Гандалф тук и Самуран във ВнП*)? Като цяло какво мислите за тази глава, както и за споменаването на Мория?

* Знам, че съм писала да не излизаме от границите на книгата, но не мога да не си задам тези въпроси? :Р
The main thing in life is to know your own mind.

Finarfin

Finarfin
  • Потребители
  • 667 posts
Да припомня само, че в тази глава се споменава една от най - мистериозните раси в Средната Земя - Каменните Великани. Какви са, що са, откъде са се появили, май не е пояснено никъде :( (може би има нещичко в "История на Средната земя", ако някой е чел да каже).
Споменаването на Мория е във връзка с войната между джуджетата и орките, предизвикана от убийството на Ториновия дядо Трор. Интересно е да се отбележи, че тук Толкин пише: "...гоблините тайно се настаниха из тия места след битките в мините на Мория.", а в деиствителност главната битка от войната се е провела пред източната порта на Мория в долината Азанулбизар, а вътре не е прекрачил никой освен Даин.
Rogue's Gallery

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users