Jump to content

Welcome to Български Толкин Форум
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!
Photo

XI. "На прага"

• Please log in to reply
1 reply to this topic

Elven

Elven

iPuh

• Валари
  • 861 posts
Ето на това му викам късмет. Един вид да си на точното място в точното време. Какво щеше да стане, ако джуджетата и Билбо се бяха оказали около планината не в края на есента, а в началото на пролетта примерно. И не е като да го бяха планирали, защото Елронд разчете картата след като те вече бяха тръгнали на път, следователно всякаква синхронизация е изключена. Като цяло всички в тази глава, без Билбо, се държаха все едно нямат никаква идея какво да правят, а не би трябвало да е така. Ако на мен ми покажат карта, на която пише "Застани до сивия камък, когато дроздът запее, и залязващото слънце в деня на Дурин ще огрее с последните си лъчи ключалката", ще си го повтарям наум докато не стигна до мястото.

Прави ми впечатление и възходът и спадът на настроението в тази глава. Толкова често срещано е сред всички нас да се влияем от липсата на успех или от лошото време (от зле изглеждащата околност в техния случай). Възможно ли е обаче джуджетата да са толкова безполезни? Имам чувството, че наистина само Билбо върши някаква работа, а какво щяха да правят без него?
The main thing in life is to know your own mind.

Finarfin

Finarfin
  • Потребители
  • 667 posts
Той, Гандалф им го казва на джуджетата няколко пъти - без Билбо са за никъде, и приключението ще има съмнителен край. И наистина се оказва прав. Аз мисля, че на прага дългобратковците вече толкова са свикнали да разчитат на уменията на хобита, че очакват от него да ги води през трудностите, както преди го е правил вълшебникът, а в този случай Билбо отново оправдава доверието им. Поради тази причина джуджетата са толкова "инертни" в този момент, а инициативността им идва едва в следващите глави, когато драконът е мъртъв и съкровището трябва да бъде опазено.
Rogue's Gallery

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users