Jump to content

Welcome to Български Толкин Форум
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!
Photo

II: "Овнешко печено"

• Please log in to reply
8 replies to this topic

Elven

Elven

iPuh

• Валари
  • 861 posts
И пак ще си говорим за храна! Или не съвсем.

Началото на тази глава е добро продължение на първата. Отново всичко е спокойно и Билбо си върши къщната работа, закусва си и т.н. както е свикнал. Появата на Гандалф, който му показва поръката от джуджетата под часовника на камината, нарушава временното спокойствие на хобита. В писмото се споменава страноприемницата "Зеленият дракон". За нея се знае, че е реално съществуваща кръчма, която Толкин и приятелите му често са посещавали, а той просто използва името й в тази глава. След като се оказва, че Билбо има само десет минути, за да стигне до мястото, където ще го чакат джуджетата, идва момента, в който той напуска дома си толкова бързо, че не си взима нито носна кърпичка, нито шапка, нито пари. Едва ли го прави, защото няма търпение да се впусне в приключения, а по-скоро защото не му оставят друг избор, нали? Или?
В първите моменти от пътуването е весело, времето е хубаво, джуджетата пеят песни, а и Гандалф се присъединява. Но щом започват големите дъждове, настроението пада, а Гандалф, който "беше ял най-много, беше говорил най-много и се беше смял най-много", изчезва. Въпросът е къде и защо точно когато, според думите на джуджетата, е най-нужен?
Докато Оин и Глоин се мъчат неуспешно да запалят няколко дървета, Балин забелязва огън в околността и след кратък спор именно Билбо е изпратен, за да проучи ситуацията. Как джуджетата стигат до решението, че Билбо трябва да отиде до огъня?
Оказва ли се това на-пръв-поглед-несответстващо за Билбо Бегинс определение "професионален разбойник" подходящо точно в тази част на главата? Ако да или не, защо?
Spoiler

Харесвате ли тази глава? Спред вас достойно начало на едно приключение ли е? Какви ситуации от вида "ако се беше случило еди-си-какво" ви идват на ум?

Завършва с интересен диалог между Гандалф и Торин:
- Къде беше отишъл, ако мога да попитам? - рече Торин на Гандалф, докато яздеха редом.
- Да погледна какво става напред – отговори вълшебникът.
- А какво те доведе обратно тъкмо навреме?
- Това, че погледнах назад.
...

The main thing in life is to know your own mind.

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts
Прекрасно приключение! За мен книгата започва оттук! "Това твоето не се търпи повече, Бил Хигинс"! Троловете са класически идиоти и някак си още не са напълно в стила на Средната земя.По-скоро ми приличат на злодеи от ирландска приказка.

Костенурка

Костенурка

24981

• Потребители
  • 696 posts
Всъщност Билбо не е чак като да няма избор. :) Аз на негово място бих казала "майната им" на джуджетата и щях да почна да разчиствам и да се възстановявам от ужаса, преживян предишната вечер! Може да ме поправяте, ако бъркам, защото нямам книгата пред мен, но той не е обвързан да тръгне, а нещо от Тукови се събужда у него (на отдавнашни спомени карам сега).

И изобщо, главата, че и цялата книга, са мечтата на съвременния фантазьор, който иска приключения, но не му стиска достатъчно. Трябва да дойде някой, да му разтресе рутината малко и тогава уж с нежелание, а всъщност с вътрешно усещане за необходимост, човекът се освобождава и тръгва да приключенства. Но за пред хората си има извинение "те ме накараха, нали, така, разбирате"
бакалавър, бакалавър! Ганева

Posted Image

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts
Аз викам да напускаме анкетки към новите теми :)

Щото Костенурка казва, че Туковската жилка не се буди у нея, а пък аз съм си баш като Билбо - карам си я удобната, докато нещо не ме подшишка да извърша някоя глупост (без пари и кърпичка). Това си е таман за анкета. Божичко, хуквам не без кърпичка, ами по гащи директно и скачам в устата на дракона (да се задави дано), мчикъ!

DragonSlayer

DragonSlayer
  • Маяри
  • 1632 posts
Не мисля, че някаква особена Туковска жилка се е разбудила у Билбо, докато си е гледал припряно часовника и е припкал надолу по склона към срещата с джуджетата, за която закъснява. Може би нещо от древните Туковци наистина да се е разбудило вечерта, по време на вечеря край камината, надвесен над интересна древна "карта със съкровище", в стая, огласяна от патриотичните песни на джуджетата, запленен от техният ентусиазъм и чувствайки се поласкан от преценката на Гандалф... Тогава - може би! При това за съвсем кратко, докато слуша песента на джуджетата и в главата му нахлуват образи на съкровища, на дивна природа и приключения; до момента, в който други, по-неспокойни мисли го връщат в реалността, "побиват го тръпки и бързо, бързо той отново си стана обикновеният, кроткият господин Бегинс"*

Сутринта нашият господин Бегинс става, намята си домашния халат и се отправя към трапезарията, предполагам да хапне и да огледа пораженията от снощния купон :). Първата мисъл, която му минава през ума не е "какво яко приключение ме очаква", а "по ягодите, всички тези чинии мен чакат". И макар за момент нотка на разочарование да преминава през мислите му, той бързо я отпъжда, заемайки се с чисто прозаични делнични задължения - запрята престилката, топли вода и започва да мие чинии, нашият славен потомък на Тук :) После си прави една лека закусчица, хапва и се кани да оправя и трапезарията. Пасторално...

Не ме разбирайте погрешно, не влагам и капка ирония или насмешка към Билбо за това му държание. Единственото, което разбужда в мен началото на "Хобит" е едно мило чувство на привързаност към това същество, което на чашка в приятна компания може да изпее някоя патриотична песен, а сутринта отново тича по ежедневните си задачи. Просто на този етап ние нямаме възможност да видим нищо повече от един типичен хобит. Вярно, малко странен на моменти, но със сигурност не онзи решителен Билбо, който започваме да откриваме доста по-късно в книгата.

За разлика от Билбо в края на приключението си, когато го виждаме сам да създава обстоятелствата около себе си и да взима решения, често трудни дори за другите, то в началото ни се представя един твърде колеблив, нерешителен, инертен хобит. макар да не задължително да приемаме тези качества като черни недостатъци. Вижте само как се изстрелва от къщи по подканяне на Гандалф - без дори да може да вмъкне една реплика, само няколко опита, прекъснати от Гандалф: "-Но..." "-Но...".

Изобщо, мисля, че каквато и Фуковска жилка да е дремела в Билбо, то тя наистина е дремела много яко в началото и се проявява на доста по-късен етап. И за мен това е част от цялостната концепция на тази иначе детска книжка.

*мисля, че не трябва да се задават много дребни въпроси отностно дадена глава или събитие, а да се опитаме да изведем един, два въпроса или казуса, които са водещи, доминиращи в съответния текст и около които да съсредоточим дискусията. Повече въпроси само ще разводнят иначе добрата идея. А идеята наистина много ми допада - това систематично следване глава по глава.

Не е задължително да има смисъл във въпросите.
Това е задължително само за отговорите."

Сюзън Смърт

Костенурка

Костенурка

24981

• Потребители
  • 696 posts
Драконе, прав си за това постепенно събуждане, но аз все пак смятам че даже в началото именно приключенскич дух го кара да тръгне, въпреки че той се опитва да го скрие и от себе си под всичкото суетене. Не за друго, а защото просто не виждам друга причина защо ще тръгне иначе, освен ако не забравям нещо важно от книгата.
бакалавър, бакалавър! Ганева

Posted Image

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts
И двамата сте прави :) Билбо ту има, ту няма прояви на Туковщина. Изглежда, че е най-храбър в кухнята си и най-уплашен - когато току що е отървал кожата на косъм. Което всъщност е деветдесет на сто от дефиницията за доблест. Решеващите десет на сто са отвъд Туковщината и те са си съвсем лично Билбовски - той просто прави нещата по едно наведнъж. Изцяло. Когато мие чинии - мие чинии и толкоз. Когато краде кесия от трол, го прави толкова всеотдайно, че чак го хващат :) А това, че е шашнат, след като нещата са свършили, а не по време на криза, е невероятно качество. Най-Бегинсовото у него е, че вероятно би отрекъл сам такова едно определение.
За мен в частност пълната му аматьорщина (кой, по ягодите, бърка току така в задния джоб на трол, изплюскал село и половина?), която е и негова слабост, и негова сила, винаги ме умилява. Билбо съм аз, приятели и ближни :) Билбовци сме всички ние, когато си кажем:"А какво ли ще стане, ако дръпна шнурчето?"

DragonSlayer

DragonSlayer
  • Маяри
  • 1632 posts
Обичам такива теми. Обичам да чета хора като вас, Ани и Манол.

Не е задължително да има смисъл във въпросите.
Това е задължително само за отговорите."

Сюзън Смърт

Elven

Elven

iPuh

• Валари
  • 861 posts

*мисля, че не трябва да се задават много дребни въпроси отностно дадена глава или събитие, а да се опитаме да изведем един, два въпроса или казуса, които са водещи, доминиращи в съответния текст и около които да съсредоточим дискусията. Повече въпроси само ще разводнят иначе добрата идея. А идеята наистина много ми допада - това систематично следване глава по глава.

Винаги може да поставиш въпроса в тази тема и ще го обсъдим :)
The main thing in life is to know your own mind.

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users