Jump to content

Welcome to Български Толкин Форум
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!
Photo

Силмарилион - филм

• Please log in to reply
126 replies to this topic

feanor72

feanor72
  • Потребители
  • 12 posts
Какво мислите за филмова екранизация на Силмарилион или на поне на част от него.И ако сте за евентуална екранизация кои актюри трябва да играят главните роли в този филм.

Folko

Folko

Дърво в свят на дървари или просто елф в гората!

• Потребители
  • 187 posts

Какво мислите за филмова екранизация на Силмарилион или на поне на част от него.И ако сте за евентуална екранизация кои актюри трябва да играят главните роли в този филм.

Малко трудно ще стане екранизация по целия Силмарион. Според мен трябва да направят по Децата на Хурин - ще бъде по-лесно :passifier:
Всичко, което се случва, се случва!
Дъглас Адамс

the_paleolithic

the_paleolithic

възпламенима

• Потребители
  • 308 posts
Въобще не виждам как може да се осъществи една такава екранизация. Или трябва да го орежат много значително (някои са специалисти все пак :D ) или ще осигурят работа на целия братски китайски народ. Дам, а филмчето ще съперничи по продължителност на "Дързост и красота", да речем :tooth:
- Пух - започна Заю нежно, - ти нямаш никакъв ум.
- Знам! - каза Пух смирено.

Estel

Estel

Edain

• Потребители
  • 352 posts
Хмм по "Силмарилион" филм ,то не че ще е лошо да направят обаче освен ,че ще има работа за "целия братски китайски народ",ще трябва и бюджет като за китайски народ.Освен това мисля че доста хора ще говорят прибързано че филмът е еди какъв си ,защото просто не се интересуват от Толкин така както хората от този форум.А както знаем холувудковците(не се сещам кой пръв ги нарече така ама яко ме кефи :tooth: )обичат да правют филми с голям бюджет ,който после им се връща стократно.
Иначе те да кажат че ще започнат подобен проект пък тогава ще се мисли и ще се дава мнение кой за какво и за кого е подходящ.
Ónen i-Estel Edain,Ú-chebin Estel anim.

Закнафейн

Закнафейн

Телепатично зомби

• Потребители
  • 209 posts
Въобще нямам желание да гледам опит за екранизацията на "Силмарилион" или част от него. Някои книги просто не могат да се адаптират за кино и "Силмарилион" е точно една от тях.

New Beta 2.1 starts this Saturday(03.05.2008) at 18:00 GMT. Join us ! :)

- Имам един познат - каза Едик, - който твърди, че човекът бил само междинно звено, необходимо от природата,
за да създаде венеца на творчеството : чаша коняк с резен лимон.
~А. и Б. Стругацки

АнарНирнает

АнарНирнает

Elnahir

• Потребители
  • 1497 posts
Да се филмира "Силмарилион" е все едно да се филмира Библията. Не преувеличавам. =)
Цялата книга (която дори не е завършена от самия Толкин -.-) съдържа в себе си толкова много, че какъвто и да е опит за пресъздаване на идеите, ще бъде катастрофален. :р Не, че няма да го гледам, разбира се. =)

Би ми било по-интересно да видя екранизирана "Акалабет", например. Хем информацията не е кой знае колко конкретизирана, което би дало определена свобода на режисьора и екипа му, хем би се вързала с "Властелинът на Пръстените", хем пак ще може да се загатне за "божественото" присъствие, за Валарите, участта на Атаните и други все интересни неща. :)

P.S. Да добавя, че ще ми е интересно да видя подобна екранизация по-скоро от руско кино, не толкова от американско. =)
Celebrate the hour of madness
Ride the wave that turns the tide

Талиесин

Талиесин

Imperial

• Потребители
  • 489 posts

P.S. Да добавя, че ще ми е интересно да видя подобна екранизация по-скоро от руско кино, не толкова от американско. =)

Сакън, не! Всичко друго, само не и руско!

Колкото до филм по Силмарилион - пълен абсурд и по-добре да не се пробва. Това е неекранизируема книга, освен като безкраен и нехомогенен сериал, което наистина не е добра идея.
No one remembers the singer. The song remains.
Posted Image

АнарНирнает

АнарНирнает

Elnahir

• Потребители
  • 1497 posts
Е, защо? Вземи предвид фанатизма (в добрия смисъл на думата), който руснаците притежават към неща, които обичат, вземи предвид и това, че в последно време от Русия не се бълват само гадории (до колкото съм в час с руското кино, де).. - има сериозен потенциал едно добре обмислено и правилно насочено начинание, според мен. Някак, залагам на това, че в Русия ефектите все още не са с мащабите, до които се стига в американското кино, а има изключително добри попадения. В тях се набляга на влияние, различно от зрителното. А това е, което не би позволило на подобна екранизация да изтърбуши дъното на "Най-некадърните филми" и да добие смисъл. :)

Вече дали ще има кой да организира и направи "както трябва" подобно нещо, е друг въпрос. :)
Celebrate the hour of madness
Ride the wave that turns the tide

Талиесин

Талиесин

Imperial

• Потребители
  • 489 posts
Не, не става въпрос за външната обвивка (визия, ефекти и тн) на евентуалния филм - точно защото са все още по-назад от американците в това отношение е по-вероятно да се справят по-добре. Притеснява ме точно влиянието, различно от зрителното. При руснаците винаги има някакво усещане, било то в книга, филм и тн, което и за миг не ти позволява да забравиш, че гледаш/четеш/слушаш руско творение. А за един филм, по произведение, имащо за цел да представлява изгубена митология на англосаксонски/англоговорящ народ, поне според мен това ще е пагубно. Не мога да се самоубедя, че руснаци ще успеят да се отърсят от това, за да направят качествено нещо по западно творение. Та затова така (иначе че съм виден русофоб май е ясно на всички, но в случая наистина не се водя от това).
No one remembers the singer. The song remains.
Posted Image

Кемендил

Кемендил

Contemplator

• Маяри
  • 2523 posts
Аз пък бих се радвал да видя екранизация по "Силмарилион" чисто и просто заради визията. Иначе историята е ясно, че няма как да се адаптира. По-скоро е възможна екранизация на някоя от основните истории - Берен и Лутиен или Децата на Хурин или евентуално Падането на Гондолин.
The things one feels absolutely certain about are never true.

sister of the elves

sister of the elves

Зелен елф

• Потребители
  • 754 posts
Силмарилион е много голяма книга по обем на събитията и на героите и не мисля, че ако някой се наеме да екранизира книгата ще се получи добър резултат. Просто ще е много трудно, предвид мащабността на сюжета. И няма да се възприеме пълноценно от зрителите, които не са чели книгата, ще се объркат и ще сметнат че целият филм е хаотичен и няма смисъл. Поне така ми се струва. Много по-лесно ще се екранизира Хобитът, например.

Закнафейн

Закнафейн

Телепатично зомби

• Потребители
  • 209 posts

Аз пък бих се радвал да видя екранизация по "Силмарилион" чисто и просто заради визията. Иначе историята е ясно, че няма как да се адаптира. По-скоро е възможна екранизация на някоя от основните истории - Берен и Лутиен или Децата на Хурин или евентуално Падането на Гондолин.

Нима ? Не съм съгласен, че коя да е отделна история от "Силмарилион" може да просъществува сама по себе си, така че да е достатъчно интересна за широката публика, без да е нужно да се придаде достатъчно обемна част от цялостаната история на Първите епохи. Ако искаш, вземи точно наскоро излязлата книга "Децата на Хурин". Нима тя би ти говорила нещо или би те пленила по този начин, ако не беше чел предварително останалите книги ?

Властелинът и "Хобит" са по-самостоятелни и за втората мога да очаквам добра адаптация. Но не и за "Силмарилион".

New Beta 2.1 starts this Saturday(03.05.2008) at 18:00 GMT. Join us ! :)

- Имам един познат - каза Едик, - който твърди, че човекът бил само междинно звено, необходимо от природата,
за да създаде венеца на творчеството : чаша коняк с резен лимон.
~А. и Б. Стругацки

Estel

Estel

Edain

• Потребители
  • 352 posts

Много ще ми е интересно да видя как масовия зрител възприема някоя от тези основни истории(както знаем масовия зрител не е толкова добре запознат,дори можем да кажем си е чисто незапознат,но това е друга тема).И по специално американският зрител.
Ónen i-Estel Edain,Ú-chebin Estel anim.

Кемендил

Кемендил

Contemplator

• Маяри
  • 2523 posts

Нима ? Не съм съгласен, че коя да е отделна история от "Силмарилион" може да просъществува сама по себе си, така че да е достатъчно интересна за широката публика, без да е нужно да се придаде достатъчно обемна част от цялостаната история на Първите епохи. Ако искаш, вземи точно наскоро излязлата книга "Децата на Хурин". Нима тя би ти говорила нещо или би те пленила по този начин, ако не беше чел предварително останалите книги ?

В предговора на "Децата на Хурин" Кристофър Толкин казва именно това - че е насочена към хората, чели "Властелинът на Пръстените" и са си останали с него, защото "Силмарилион" и "Недовършени Предания" са им твърде трудно смилаеми и книгата цели именно да запознае повече хора със Средната земя от ранните епохи.

Много ще ми е интересно да видя как масовия зрител възприема някоя от тези основни истории(както знаем масовия зрител не е толкова добре запознат,дори можем да кажем си е чисто незапознат,но това е друга тема).И по специално американският зрител.

Масовият зрител най-малкото е гледал "Властелинът на Пръстените" и има бегла представа за какво иде реч. А специално историята за Берен и Лутиен (а и тази за децата на Хурин) е достатъчно развита и акцентът е конкретно върху героите, без съдбата на Средната земя да има някаква кой знае колко голяма връзка (или поне не такава, която с добра режисура и известни промени в историята да не може да бъде направена смилаема).
The things one feels absolutely certain about are never true.

Елерина

Елерина

Вечна белота

• Потребители
  • 1311 posts
Не, не, не, не, не, не, не, не, не и пак не!

Само си помислете, че ще трябва да покажат Моргот... Онази хорър галерия ряпа да яде.
A star of light and a bearer of hope...
Posted Image

Kronos

Kronos

'убавец

• Маяри
  • 1078 posts

+1 to Елерина - т.е.:

Абсолютно не... Грехота е! Най-малкото, говориме за такъв времеви период, че на сценариста след третия лист ще му се прииска да си изгризе вените... А и не мисля, че ще се намерят толкова много статисти, че да изиграят всичко що е с дръпнати уши из книгата. (дори да е братския китайски народ)
Най-готиния подпис

kalinka

kalinka
  • Потребители
  • 734 posts

+1 to Елерина - т.е.:

Абсолютно не... Грехота е! Най-малкото, говориме за такъв времеви период, че на сценариста след третия лист ще му се прииска да си изгризе вените... А и не мисля, че ще се намерят толкова много статисти, че да изиграят всичко що е с дръпнати уши из книгата. (дори да е братския китайски народ)

+1 и от мен, и за двама ви...

Ако на някого идеята за екранизация на Силмарилион му харесва, нека опита да направи следното: да си представи някой Валар - Манве, Улмо, Ауле; да си представи някой велик елфически владетел - примерно Финголфин, Феанор... и после да си представи актьорите, които ще ги изиграят. На мен лично това ми убива ентусиазма по-сигурно от стрела на горски елф в окото. Май само за Ороме имаме подходящ кандидат :D :tooth:

Враг украл твою мечту,
Что ты ковал в поту -
Ведь свет своей души
В те камни ты вложил...

Morgoth

Morgoth

The Dark Lord himself

• Потребители
  • 235 posts

+1 to Елерина - т.е.:

+1 и от мен, и за двама ви...

Ако на някого идеята за екранизация на Силмарилион му харесва, нека опита да направи следното: да си представи някой Валар - Манве, Улмо, Ауле; да си представи някой велик елфически владетел - примерно Финголфин, Феанор... и после да си представи актьорите, които ще ги изиграят. На мен лично това ми убива ентусиазма по-сигурно от стрела на горски елф в окото. Май само за Ороме имаме подходящ кандидат :D :tooth:

Е какво пък толкова? Толкова ли ти стана гадно от Елронд или Галадриел примерно в екранизацията на Властелина. Естествено Елронд вегнага породи усмивка, защото точно по-това време нямаше как да не се сетя за агент Смит като го гледам :D ама какво пък, не мисля, че беше ужасно.

ПП. На мен Скалата повече ми мяза на Тулкас :)
Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul, ash nazg thrakatulûk, agh burzum-ishi krimpatul.

Greenleaf

Greenleaf

An Elf

• Потребители
  • 390 posts

Естествено Елронд вегнага породи усмивка, защото точно по-това време нямаше как да не се сетя за агент Смит като го гледам :D ама какво пък, не мисля, че беше ужасно.

Не е само при тебе така
"Mr. Aragorn, wellcome back. We missed you!" :tooth:

Kronos

Kronos

'убавец

• Маяри
  • 1078 posts
offf:
И после агент Елронд собственоръчно начуква канчето на Саурон, придавайки на Очото лилави отенъци :)
Най-готиния подпис

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users